Дочка Прометея

Авторка: Г. Мрачковська

25 лютого 2022 року відзначається 151 рік від дня народження Лесі Українки, письменниці, перекладачки, однієї з центральних постатей української культури.

Віра Агеєва, доктор філологічних наук, викладач НаУКМА, лауреатка Національної премії України імені Тараса Шевченка, підкреслює, що Леся Українка стала культовою героїнею не тільки ХІХ-ХХ ст., а й ХХІ ст. Ні про кого так багато не писали, як про неї... Припущення, домисли, "здогадки"... Але портрет Лесі Українки на національній валюті, на думку В. Агеєвої, - очевидна канонізація. За життя Лесю вважали другою за значенням жінок-авторок (після Дніпрової Чайки)!

Леся Українка - "авторка шанована, але не читана... Тільки лінивий не дорікав їй, що не писала про Україну. Якраз про Україну вона й писала, тільки ми не вміли цього прочитати!"

У листі від 5(17) березня 1891 р. до Михайла Драгоманова 19-літня небога писала: "От прийшлось до слова, то скажу Вам, що ми відкинули назву «українофіли», а звемось просто українці, бо ми такими єсьмо, окрім всякого «фільства»". "Оце і є фіксацією того моменту, - вважає В. Агеєва, - коли від українофільства, від народолюбства переходимо до поняття української нації. Не народ, сиріч селянство, а нація! І цю національну культуру треба будувати на глибоких підвалинах. Ось для чого цій авторці античні, євангельські, християнські сюжети. Ось для чого їй історія раннього християнства - почати від азів, від початків..."

Леся Українка, з її європейською освіченістю, була орієнтована на світову літературу. Насправді саме так вона переосмислювала українську історію і українську культуру - через призму світової!

Вшануймо пам'ять геніальної жінки, яка не побоялася однією з перших у своїй творчості продемонструвати саме жіночий погляд на світ, історію, культуру, суспільство... Запрошую Вас пройти web-квест і, можливо, заново "відкрити" для себе Лесю Українку!