Zdjęcie zrobione podczas spaceru na warszawskim Mokotowie

W naszym projekcie miałam zbadać i udowodnić, że Warszawa to Zielone Miasto. Zwracałam uwagę na elementy architektury i planowania zabudowy miasta, na eko budownictwo, sprawdzałam co z tą zielenią w mieście i jakie ciekawe zielone projekty są lub będą realizowane.

Zadawałam sobie pytania co takiego wyróżnia Warszawę, kto dba o to by Warszawa była zielona i rozwijała się w tym kierunku. pamiętajmy, że Warszawa jako stolica Polski rozwija się i zabudowuje się bardzo intensywnie, dlatego tak ważnym jest, aby zachowywać równowagę ekosystemu miasta i dbać o dobrostan ludzi i zwierząt.

Mogę Wam śmiało można powiedzieć, że Miasto Warszawa jest liderem zielonej transformacji. Czasu nie starcza na zapoznanie się ze wszystkimi inicjatywami i informacjami, ale warto poszperać.

Czy wiecie, że Warszawa jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce i Europie ?

Wedle różnorakich publikacji i różnych danych Warszawa jest na pewno w czołówce najbardziej zalesionych miast w Europie - w tym roku to 10 miejsce. Jej tereny zielone wraz z lasami zajmują powierzchnie 40 % miasta. Zieleń bez lasów zajmuje 11,2% powierzchni Warszawy. Jest też w czołówce najbardziej zielonych miast w Polsce. Warszawa jako pierwsza w Polsce o czym wspominaliśmy juz wcześniej dołączyła do programu „Zielone Miasta”.


Zielone Płuca Warszawy i Mazowsza - a gdzie to ?

Zacznijmy od tej dobrej informacji. Warszawa ma to szczęście, że na swoich rogatkach ma teren prastarej Puszczy Kampinoskiej, a dokładnie Kampinoskiego Parku Narodowego, utworzonego w 1959 roku, który to jest chroniony dla dobra przyrody, a w 2000 został wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Park Kampinoski nazywany jest „Zielonymi płucami Warszawy” - zastanawiacie się czy to prawda i co o tym świadczy ? Otóż jak wynika z różnych raportów i badań, świeże powietrze z tego dużego, zalesionego obszaru jest do Warszawy systematycznie nawiewane przez przeważające zachodnie wiatry. Dzięki temu stolica ma czym oddychać.

Park Kampinoski jest bardzo ważny dla mieszkańców Warszawy, bo to miejsce gdzie spotyka się ogrom fauny i flory oraz spotykają się warszawiacy na spacery o każdej porze roku. Tutaj realizowanych jest wiele projektów dla zachowania i rozwoju parku oraz dzieje się wiele ciekawych warsztatów oraz akcji edukacyjnych i ekologicznych. Kiedy uczęszczałam na Uniwersytet Dzieci w nim właśnie odbywały się zajęcia przyrodnicze.

https://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Poniżej zdjęcia z prywatnego archiwum "Kampinos Treck"

Parki i zieleńce w Warszawie

Czy wiecie, że w Warszawie mamy 88 parków o powierzchni prawie 1000ha oraz 242 zieleńców i skwerów o pow. ponad 260 ha. Najpiękniejszy i najsłynniejszy od dawna to kompleks Łazienki Królewskie (https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl )


W Warszawie działa Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawa https://zzw.waw.pl/projekty/ , który dba o zieleń miejską i realizuje wiele projektów zielonych w stolicy. Ma on pod opieką zieleń parkową w tym 32 parki (np. park Ujazdowski, park Skaryszewski, Ogród Saski czy park Pole Mokotowskie) oraz 74 skwery i zieleńce miejskie we wszystkich dzielnicach miasta.


Nasza Zielona Warszawa jednak się nie zatrzymuje - będzie u nas jeszcze bardziej zielono - w połowie tego roku Prezydent Warszawy Pan Rafał Trzaskowski podjął decyzję o utworzeniu Parku Naturalnego Golędzinów, który będzie największym parkiem w Stolicy i obejmie on teren wzdłuż Wisły na Pradze-Północ. https://um.warszawa.pl/-/powstanie-najwiekszy-park-w-warszawie

Zdjęcie wejścia do Parku Dreszera, który znajduje się blisko naszej szkoły oraz Skweru Imienia Grupy AK "Granat" na którym jeździmy na rolkach https://goo.gl/maps/YFL32Y8TgGgKajTHA

Czy słyszeliście, że Miasto Warszawa powołała specjalny Zielony Fundusz dla Warszawy ?

Ten Fundusz pozwala on różnym podmiotom i firmom złożyć wniosek i uzyskać zgodę na to, aby móc zaangażować się w zieloną transformację stolicy przez np. adopcję parków, pojedynczych drzew, skwerów i łąk kwietnych w mieście w zamian za pokrycie kosztów ich pielęgnacji lub po prostu sadzenie roślin, np. tworzenie parków kieszonkowych.


Ten Fundusz wspiera Warszawę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.


W roku 2021 zostały podpisane pierwsze umowy z tym funduszem i wiele projektów jest już zrealizowanych. Np. firma Immofinanz nasadziła 30 ponad trzymetrowych dębów błotnych przy Dolinie Służewieckiej https://zzw.waw.pl/2022/04/05/immofinanz-darczynca-w-ramach-zielonego-funduszu-dla-warszawy/?b=37 , a firma InPost sfinansowała park kieszonkowy na Mokotowie, który odwiedziłam.

Mnie taka zielona inicjatywa i taki Zielony Fundusz bardzo się podoba.

Zdjęcia _Park kieszonkowy na styku ulicy Balonowej i Racławickiej

Wiecej zieleni w Warszawie ? Czy słyszeliście kiedyś o ROD’ach ?


Są to rodzinne ogródki działkowe, których w całej Warszawie jest między 170-190 o powierzchni ponad 1200 ha.


Najstarszy z nich Ogród Działkowy Tramwajarzy znajduje się przy ul. Odyńca, niedaleko naszej szkoły przy Puławskiej i ma już 120 lat.


ROD'y znajdują się w centralnych dzielnicach miasta i są zielonymi płucami dzielnic. Uważam, że powinno się je chronić i nie pozwolić likwidować po to by budować w ich miejsce osiedla i biura. To wspaniałe miejsce wypoczynku dla mieszańców i schronienie dla zwierząt i owadów w zabetonowanym mieście.

Zdjęcia _Wejście do ROD Rakowiec od strony ulicy Rostafińskich. Przez ten ogród biegnie aleja zabytkowych brzóz

Program Zielone Dachy ? O co w projektach chodzi ?

A co powiecie na więcej zieleni w nietypowych miejscach ? Zielone wiaty na przystankach autobusowych i tramwajowych Warszawy ? Otóż mamy ich dzisiaj w Warszawie 26 i jesteśmy pewni, że będzie ich przybywać. Na wiatach rozkładany jest rozchodnik, który świetnie sobie radzi w warunkach dużego miasta i jest odporna jest na różne warunki pogodowe. Pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla, latem obniża temperaturę pod takim dachem nawet o 5 stopni Celsjusza, pochłania do 150 litrów wody z różnych opadów, chronią się w nim owady i ma wiele innych cennych dla klimatu zalet :) Poza dachami przystanków, Warszawa zieleni rozchodnikiem zielone torowiska o czym wspomniał w swojej prezentacji Antek. Ale to nie wszystko - Warszawa promuje zielone dachy wszędzie tam, gdzie to możliwe także w przestrzeniach prywatnych - dlatego dziś w Zielonej Warszawie mamy ponad 50ha zielonych dachów ! Brawo !

https://um.warszawa.pl/-/program-zielone-dachy

Mamy też Warszawie projekty zielone ściany :) - odwiedziłam taki projekt

Na zdjęciach _dach z przystanki z pętli przy al. Wilanowskiej

https://imokotow.pl/artykul/zielona-sciana-na-mokotowie/102957 zdjęcia budynku Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, przy ulicy Krasickiego

"Betonoza w mieście" - co to i co w tym temacie dzieje się w Warszawie ?


Coraz częściej słyszymy o tak zwanej „betonozie” w przestrzeni publicznej, szczególnie w dużych miastach. Zabetonowane są place i osiedla, rynki miast i podwórka osiedli. Wiemy, że brak lub ograniczenie zieleni w mieście wpływa negatywnie na codzienne życie mieszkańców i zwierząt oraz ptaków, bo betonowe miasta stają się wyspami ciepła, które też narażają ludzi i zwierzęta na duży hałas. Ludzie i zwierzęta nie mają, gdzie się schronić i odpocząć przed np. upałem. Na spotkaniu w Spotkanie w Ministerstwie pytałam jakie projekty zazielenienia lub „odbetonowania” miasta będzie można zrealizować z Funduszy KPO. Tutaj pokażę jakie inicjatywy i projekty są realizowane w Warszawie. Czy podoba Ci się hasło "Kruszymy beton, sadzimy zieleń ?" - taka inicjatywa pojawiła się w Warszawie przy zgłaszaniu projektów obywatelskich i jest nie tylko promowana ale realizowana w wielu projektach miasta.

Mamy wiele projektów, gdzie:

a. kruszy się beton na ulicach np. https://zdm.waw.pl/aktualnosci/kruszymy-beton-na-kolejnych-ulicach/

b. rozbetonowuje podwórka np. https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,28800309,w-srodmiesciu-rozbetonowuja-podworka-bo-mieszkancy-chca-zieleni.html?disableRedirects=true

c. zmienia się place i parki pola - krusząc beton, np.

https://www.urbanity.pl/mazowieckie/warszawa/odbetonowany-park-pole-mokotowskie-wielkie-zmiany-w-jednym-najwiekszych-parkow-w-warszawie,w21236

Tych inicjatyw jest bardzo wiele i promowanych przez Mst. Warszawa, ale też projektów globalnych, międzynarodowych - bo problem betonozy to problem wielu miast w Polsce i na świecie. Poświęca się na to dużo funduszy. Walka z betonem to walka o klimat !

zdjęcia zza ogrodzenia projektu "odbetonowania" jeziorka na Polach Mokotowskich