Warszawski transport innowacyjnie zielony

Autobusy o ograniczonej emisji- Obecnie w flocie MZA są 162 elektrobusy. (żadne miasto w Polsce nie ma ich aż tylu, a i w Europie jesteśmy w czołówce) Mamy w Warszawie także autobusy hybrydowe i na gaz. Spacerując po Warszawie co chwilę widziałem oznaczenia - czyli napisy na boku pojazdów: "jestem ekologiczny" lub "jestem hybrydowy".

Sukcesywnie rozbudowywana jest też sieć ładowarek do ładowania zielonych pojazdów. Obecne Warszawa ma ponad 160 ładowarek wtyczkowych plug-in ( służą one do wolnego ładowania podczas dłuższego postoju na zajezdni) oraz 24 ładowarki dużej mocy - ładowarki pantografowe (jak ta na zdjęciu obok) .Największa w stolicy taka stacja ładowania znajduje się na pętli Wilanów (aż 6 ładowarek) ma ona łączną moc 2,4 MW

Nie mogę też nie wspomnieć o przyszłości warszawskiego transportu publicznego- pojazdach wodorowych- zeroemisyjnych. W listopadzie 2022 testowo jeździł ulicami Warszawy pierwszy taki pojazd - "NesoBus" ( Nie emituje spalin, oczyszcza (powietrze) ) /Autobus wodorowy Tak naprawdę jest autobusem elektrycznym. Wytwarza on na bieżąco prąd z zatankowanego wodoru za pomocą użyciu ogniwa paliwowego. Można powiedzieć, że posiada własną „mini-elektrownię”. Fizycznie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca silnik elektryczny. Nie ma przy tym żadnego procesu spalania. W wyniku połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym, autobus emituje z rury wydechowej jedynie parę wodną.

Metro

Warszawa zamówiła nowe pociągi (37 składów 6 wagonowych ale jednoprzestrzennych) dla Warszawskiego Metra. 4 pojazdy są już w Warszawie, w tym trzy można już spotkać na szynach. Pociągi od firmy Skoda są wyposażone w system rekuperacji czyli odzysku energii. Podczas hamowania pociągi oddają energię do tak zwanej trzeciej szyny , a ruszając wykorzystują ją do rozruchu ( nie korzystając już wtedy z sieci zewnętrznej). Ta oszczędność energii to ogromna korzyść dla środowiska.

Warto nadmienić, że energię elektryczną odzyskaną w opisany powyżej sposób można wykorzystywać na różne inne sposoby. Może ona zasilić instalacje użytkowe pojazdu (oświetlenie, wentylację) lub tak jak na drugiej linii metra (M2), gdzie zainstalowane są zasobniki energii.- nadwyżki energii można magazynować do późniejszego wykorzystania

30.11.2022 Warszawskie Metro oraz Veolia Energia Warszawa zawarły porozumienie dot. współpracy nad projektem odzysku ciepła (dla ogrzania miasta) z infrastruktury metra.

SKM

SKM wprowadziła w 2021 roku nowy system wspierania eko jazdy. System ten polega na tym, że na tabletach, z których korzystają maszyniści aplikacja podpowiada kierującemu pojazdem, kiedy przyspieszyć i z jaką mocą, jak długo jechać z wykorzystaniem uzyskanej prędkości i kiedy rozpocząć hamowanie (to nowatorskie rozwiązanie z wykorzystaniem mechanizmów samouczącej się sztucznej inteligencji)

Eco driving w SKM został wprowadzony już pod koniec 2018 roku. Dzięki stosowaniu Eco driving-u podczas jazdy obniżeniu ulega nie tylko pobór energii elektrycznej, ale także poziom emisji CO2, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego

Wyobraźcie sobie, że energia zaoszczędzona przez 2 lata stosowania eco jazdy, wystarczyłaby do zasilenia ponad 3000 gospodarstw domowych przez rok. Zaoszczędzone dzięki eko jeździe środki, sięgają ok 2 mln w skali roku- zasilają one fundusz proekologiczny SKM.

Tramwaje

Na większości warszawskich skrzyżowań (ponad 70%),przez które przejeżdżają tramwaje jest tramwajowa zielona fala. Jest to system, który wykrywa nadjeżdżające wagony i przełącza sygnalizację skrzyżowania tak, by tramwaj podjeżdżający do niego- nie czekała na zmianę świateł. Daje to korzyść pasażerom w postaci skrócenie czasu dojazdu, ale najważniejsza korzyść to redukcja zużycia energii - czyli kolejne działanie dla środowiska. Warszawa jest jedynym miastem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie które stosuje system zielonej fali w komunikacji tramwajowej.

Nowoczesna zajezdnia tramwajowa Annopol:

Będzie to najnowocześniejszy obiekt w Polsce. Planowane zakończenie inwestycji jest na luty 2024. Zajezdnia zostanie wyposażona m.in. w inteligentny system do zarządzania serwisowaniem tramwajów (miejsca będzie tam aż na 150 tramwajów) Zajezdnia Annopol będzie jako pierwsza w Polsce zasilana w tak dużym stopniu z przyjaznych środowisku, odnawialnych źródeł energii. Będą to m.in. pompy ciepła i ogniwa słoneczne. Zaplanowano też magazynowanie wody deszczowej w zbiornikach i wykorzystywanie ich do mycia placów, pojazdów, spłukiwanie toalet i podlewanie terenów zielonych

Zdjęcie przedstawia wizualizacje zajezdni (ze strony www.urbanity.pl), więcej zdjęć można zobaczyć( oraz śledzić postępy prac) na

www.zajezdniannopol.pl

Inne (okołotransportowe) zielone innowacje

  • 25 km zielonych torowisk

  • 26 wiat autobusowych z zielonymi dachami

Rozchodnik na dachach i torowiskach nie tylko ładnie wygląda, ale też oczyszcza powietrze, pochłania CO2; w upalne dni obniża temperaturę, a także magazynuje wodę deszczową. Zielone wiaty dają schronienie owadom, a zielone torowiska obniżają poziom hałasu- nawet o kilka decybeli.

  • zielone ściany na parkingach transferowych ( P+R)

  • wiele przystanków autobusowych zasilanych energią z paneli słonecznych

  • rozrastająca się sieć wynajmu hulajnóg i rowerów elektrycznych.

Rowery miejskie "Veturilo"

  • stanowią doskonałe uzupełnienie transportu publicznego

  • są zero-emisyjne

  • ponad 300 stacji i ponad 4500 rowerów.

  • 2023-2028, nowy operator Veturilo - Nextbike - bardziej elastyczny system upustów ( specjalne zniżki dla posiadaczy karty Warszawiaka), nowe rowery, tymczasowe stacje.

W Planach - Strefa Czystego Transportu (LEZ-Low Emission Zone)

Na czym to polega? - Do pewnych obszarów miasta – najczęściej do ścisłego centrum lub jego fragmentów – nie mogą wjechać najstarsze, emitujące najwięcej spalin auta. Bywają też obszary, do których wjazd mają wyłącznie auta elektryczne, ewentualnie hybrydowe, ale jadące na prądzie oczywiście:) Działania te mają na celu poprawę czystości powietrza.

Nasza Warszawa przygotowuje plan wdrażania takich stref i zakłada rozpoczęcie pilotażu programu do końca 2023 r.

zdjęcie znaku, żródło: www.wikipedia.pl


Czy ktoś teraz jeszcze wątpi, że warszawski transport jest innowacyjnie zielony ????