FDK Festival dedinskej kultúry
„Veniec krásy vekmi uvitý „
Je festival dedinskej kultúry, ktorý je venovaný zaslúžilej umelkyni Melánii Nemcovej.
Bola jednou z nás. Narodila sa vo Veľkom Šariši, pôsobila ako učiteľka na Orave, neskôr v Plavnici - na Spiši, Strážskom - na Zemplíne. Bola prvou dámou československého tanečného umenia, prvá profesionálna choreografka - v Podduklianskom ľudovom umeleckom súbore (poznáme ho pod skratkou PUĽS). Po odchode do dôchodku pôsobila v Košiciach, a na sklonku života bola pri svojej dcére Janke v Bratislave. Presne nevieme, ale z jej písomných materiálov - vydaných publikácií, kníh a príručiek, je nám známe to, že ako výskumníčka, zberateľka a publicistka obsiahla celé východné Slovensko.
Folkloristi považujú za najvýznamnejšie z nich tri: Chorovody a dievčenské tance z východného Slovenska (zápisy z 53 obcí), Detské hry na východnom Slovensku 1. a 2. diel - zápis hier, riekaniek, vyčítaniek a hier detí, zozbieraných z 56-tich obcí a napokon Svadby na východnom Slovensku 1. a 2. diel.
Melánka (tak ako ju mnohí volali) bola aj vynikajúcou choreografkou, scenáristkou a režisérkou. Bola spoluzakladateľkou Medzinárodného folklórneho festivalu v Košiciach a autorkou jedného z najkrajších a najnavštevovanejších programov festivalu pod názvom „Veniec krásy vekmi uvitý". Jej neodmysliteľnými spolupracovníkmi boli traja BA - alebo nazývaní aj BA-BA-BA - Bazovská - Bakšay - Bačinský. Žiaľ Zorka Bazovská, Jožo Bakšay a Melánka Nemcová už nie sú medzi nami.
Pokračovateľom v rozvoji tohto festivalu sa stal Ing. Ladislav Bačinský, ktorý aj naďalej podporoval dedinskú kultúru. Dnes je festival miestom prezentácie súčasného stavu tradičnej ľudovej kultúry, zameraný hlavne na prezentáciu folklórnych skupín, ktoré považujeme za nositeľov ľudových tradícií.