FBK Bakšayová kapsa 2013

Námet, scenár, réžia Ladislav Bačinský

Moderujú Božena Švábová a Ladislav Bačinský

Skúšky programu 7. september 2013 o 11.00 h

Stodola - Európsky dom Spišská kapitula

Samotný program „Z Bakšayovej kapsy" je koncipovaný tak, aby najmä v moderátorských fragmentoch neformálnym spôsobom priblížil život a tvorbu Jožka Bakšaya. Programovým číslam, ktoré uvedú seniorské folklórne kolektívy, predchádzajú zážitky a spomienky, ktoré sú uložené v reálnej koženej kapse, akú nosil sám Jožko Bakšay. Z nej sú myšlienky, spomienky a zážitky vyberané a predstavované publiku tak, aby čo najviac korešpondovali s dejovou osnovou.


SCÉNOSLED (I. časť)

1. Zvuk:Zvučka (2x) - CD

2. Zvuk: Moderátorka - naživo

3. Zvuk: Spev prichádzajúcich mužov - naživo; Pieseň: „Široko koreňe, tej jabloňi..."

4. Zvuk: Moderátor - naživo

5. Zvuk: Spev odchádzajúcich mužov - naživo; Pieseň: „U Vranove bubnuju..."

6. Zvuk: Svojina - tanec - naživo; Tanec: „Pozdišovski čardaš"

7. Zvuk: Moderátori - naživo

8. Zvuk: Vagonár SŠ - tanec - CD; Tanec: „Ženské koleso z Jablonova"

9. Zvuk: Čačinare - tanec - naživo; Tanec: „Pastire"

10. Zvuk: Moderátori - naživo

11. Zvuk: Sólo spev Lívia Vansačová - naživo

12. Zvuk: Moderátorka - naživo

13. Zvuk: Vagonár SŠ - tanec - CD; Tanec: „Krucena a čardaš z Podhradza"

14. Zvuk: Moderátorka - naživo

15. Zvuk: Karpaťanin - tanec - naživo; Tanec: „Májová veselica"

16. Zvuk: Moderátorka - naživo

17. Zvuk: Magurák - tanec - naživo; Tanec: „Tance z Kroščenka

18. Zvuk: Moderátori - naživo

19. Zvuk: Svojina - žartovné trio - naživo; Scénka: „na poľu"

20. Zvuk: Starišan - progr. blok - naživo; Program: Priadky v Petrovanoch

P R E S T Á V K A

(10 minút)



Pokračovanie programu (II. časť)

21. Zvuk: ĽH Svojina - naživo Ponuka č. 31 (1 min.)

22. Zvuk: Moderátori - naživo

23. Zvuk: Svojina - tanec - naživo Tance: „Dupkana a potrasana z Rakovca"

24. Zvuk: Moderátorka - naživo

25. Zvuk: Karpaťanin - tanec - CD Tanec: „Jarabinska kručena"

26. Zvuk: Moderátor - naživo

27. Zvuk: Omladina - tanec - naživo Tanec: „Horu z Jakubjan"

28. Zvuk: Moderátori - naživo

29. Zvuk: Emil Jacko a muži- speváci - naživo Spev - pieseň: „Ej, štirmi hudačkove"

30. Zvuk: Moderátorka - naživo

31. Zvuk: Magurák - tanec - naživo Tanec: „Kresany"

32. Zvuk: Vagonár Stará škola - spev - naživo

33. Zvuk: Čačinare - tanec - naživo Tanec: „Paraďoše zo Spiša"

34. Zvuk: Čačinare - hudba - naživo Sólo ľudovej hudby

35. Zvuk: Moderátori - naživo

36. Zvuk: Omladina - tanec - naživo Tanec: Tance z Raslavíc

37. Zvuk: Moderátori - naživo

38. Zvuk: Starišan - zvykoslovné pásmo - CD Svadobné obrázky z Petrovan

39. Zvuk: Moderátori - naživo

40. Zvuk: Zvučka (2x) - CD - Kolektívy počas zvučky odchádzajú zo scény

K o n i e c


Bakšayova kapsa 2013

Prvý septembrový víkend bol na Spiši venovaný spomienke na významného človeka, ktorý pôsobil ako profesionálny tanečník, choreograf, scenárista, režisér a metodik tanca na východnom Slovensku – Jožkovi Bakšayovi. Projekt pod názvom „Bakšayova kapsa“ určený seniorským folklórnym kolektívom je autorským príspevkom Východoslovenského folklórneho združenia, v spolupráci s Podtatranským osvetovým strediskom v Poprade a Združením FEMAN, ktoré finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR.

Samotný program „Z Bakšayovej kapsy“ bol koncipovaný tak, aby najmä v moderátorských fragmentoch neformálnym spôsobom priblížil život a tvorbu Jožka Bakšaya. Programovým číslam, ktoré uviedli seniorské folklórne kolektívy, predchádzajú zážitky a spomienky, ktoré sú uložené v reálnej koženej kapse, akú nosil sám Jožko Bakšay. Z nej sú myšlienky, spomienky a zážitky vyberané a predstavované publiku tak, aby čo najviac korešpondovali s dejovou osnovou.

Jeho najbližší spolupracovník a priateľ Ladislav Bačinsky takto uviedol samotný program:

Jožo Bakšay, môj najlepší priateľ, ktorého som si privlastnil za brata, odišiel z tohto sveta veľmi mladý – mal len 53 rokov. Keď už vedel, že nebude návratu, želal si, aby sme ho na poslednej ceste odprevadili práve touto piesňou „Široko koreňe, tej jabloňi, tej jabloňi...“. Stalo sa. Jožo, tak sme sa s Tebou lúčili a dnes sa rovnako tak s Tebou zvítavame.

A, malo by to byť častejšie, pretože takáto spomienka na Teba bude trvalá – projekt Bakšayova kapsa“ sa bude opakovať dovtedy, kým nám, ešte žijúcim, budú sily stačiť a zdravie slúžiť. Prisadni k nám a vnímavo sleduj, či to robíme tak, ako by to bolo aj podľa Tvojho gusta. A dovoľ, aby sme sa trochu prehrabali v Tvojej kapse a načreli do spomienok. A tiež, aby sme naše stretnutie aj patrične obveselili. Veď Ty si bol optimisticky naladený vždy a všade.“

A týmto začal samostatný program, v ktorom sa predstavili Jožkovi rovesníci i niektorí kamaráti zo súborov Čačinare Spišská Nová Ves, Magurák Kežmarok, Karpaťanin a Starišan Prešov, Omladina Košice, Svojina Michalovce a Vagonár stará škola Poprad. Vo vyše dvojhodinovom programe predstavili piesne a tance regiónov Východného Slovenska, ktoré Jožko Bakšay dôverne poznal a prešiel, ako výskumník a realizátor folklórnych podujatí. Takto sme prešli cez Šariš, Spiš, goralskú oblasť, spoznali sme rusínsku tradičnú kultúru, ktorej sa venoval počas svojho úspešného pôsobenia v prešovskom PUĽS-e až na rovinatý Zemplín. Tieto oblasti po výskume veľakrát spracoval v tanečnej podobe v rôznych súboroch. Laco Bačinsky pridal niekoľko príbehov zo spoločnej práce a k nemu sa v seminári venovanom Jožkovi Bakšayovi pridali ďalší: Mgr.Art. Štefan Zima, predseda Folklórnej únie na Slovensku a blízky Jožkov spolupracovník z NOC v Bratislave, bývalý vedúci FS Jahodná p. Šebo, Eduard Buraš, Rela Henzelyová a ďalší priatelia. Spomienku na Jožka Bakšaya si prišli uctiť i zakladatelia súboru Jahodná.

Takto sme naplnili myšlienku a cieľ projektu Bakšayova kapsa 2013. Veríme, že sme okrem spomienky na významného folklórneho činovníka pripravili i hodnotný program a stretnutie seniorov pôsobiacich v spomínaných kolektívoch nášho regiónu. Potvrdilo sa, že tento projekt patrí k tým, ktoré prinášajú radosť a potešenie spojenú zo životnou láskou k folklóru a tradičnej kultúry nášho Slovenska. Touto cestou úprimne ďakujeme Ministerstvu kultúry SR, ktoré finančne podporilo tento projekt, Podtatranskému osvetovému stredisku a združeniu Feman za pomoc pri realizácii podujatia. Poďakovanie patrí i seniorom zo všetkých zúčastnených kolektívov, ktorí vyslovili presvedčenie, že sa na takomto podujatí veľmi radi stretnú i v budúcnosti.

J. Švedlár