25 ПРОЦЕСОРИ INTEL СІМЕЙСТВА CORE І9/І7/І5/І3 

Intel після активного впровадження архітектури Nehalem перейшла до архітектури Westmere (2010 р.) і далі до принципово нової архітектури процесорів Sandy Bridge (2011 р.). Вищий ціновий сегмент, високопродуктивний сегмент, середній і бюджетний, відповідно, представляють сімейства процесорів і9, і7, і5, і3 і Pentium — з платформ Bloomfield, Lynnfield, Clarkdale, Arrandale, Clarksjield, Gulftown і двох технологій (45 нм і 32нм).

Рисунок 25.1 Логотипи процесорів сімейства «Core іХ»


Бренд «Core іХ», використовуваний для всіх нових процесорів архітектури Nehalem, дозволив уникнути плутанини в ідентифікації нових процесорів. Intel вирішила продавати всі процесори нової архітектури під цим брендом, розділяючи моделі по продуктивності і позиціонуванні: Core і3 – low-end; Core і5 – mainstream; Core і7 – performance: Core i9 – вищий ціновий сегмент. Таким чином, під одним і тим само брендом може ховатися як процесор Bloomfield, так і Lynnfield, або навіть мобільний Clarksfield. Для бюджетних моделей використовується старий бренд «Pentium».

Першими процесорами цієї архітектури були Bloomfield — сімейство, що складається з десктопних (Core і7) і серверних (Хеоn) процесорів, рис. 25.2. Серверні процесори Хеоn були повністю сумісні з десктопними материнськими платами і функціонально відрізнялися від Core i7 тільки наявністю підтримки EСС-пам’яті. Ці процесори встановлювалися в роз’єми Socket 1366 і використовували чіпсети з кодовою назвою Tyiersburg. Для десктопних процесорів доступний один чипсет – Х58, але були створені і спеціальні серверні чіпсети.

Рисунок 25.2 – Архітектура Bloomfield

 

Одночасно було випущено сімейство серверних процесорів, що підтримують роботу в двопроцесорних системах – Gainestown. Принциповою відмінністю цих процесорів була наявність двох шин QPI. Одна з’єднувала його з чіпсетом, а друга — з іншим процесором, рис. 25.3.

Рисунок 25.3 Двопроцесорні системи  Gainestown

 

У Bloomfield відбулася інтеграція в кристал процесора контролера пам’яті, але в наступних моделях спростили цей контролер (з триканального до двоканального) і помістили в кристал ще й контролер PCI Express 2.0. Таким чином, позбулися «північного моста» і нової системної шини QPI, що істотно знизило вартість систем на базі цих процесорів (але за рахунок невеликих втрат у швидкості).

Нове сімейство десктопних і серверних процесорів називалося Lynnfield. Ці серйозні зміни зажадали розробки нового процесорного роз’єму і нового чіпсета, — відповідно, з’явився роз’єм Socket 1156 і чіпсет Р55. Чіпсет Р55 не розраховано на використання процесорів із вбудованою графікою, рис. 25.4.

Рисунок 25.4 – Архітектура  Lynnfield

 

Тобто нові процесори, наприклад, Clarkdale можна встановити в плату з Р55, але вбудований графічний адаптер працювати не буде. Для виведення зображення потрібен спеціальний інтерфейс Flexible Display Interface (FDI), який і додали новим чіпсетам Н55, Н57 і Q57, рис. 25.5. Інновації, розроблені при створенні Lynnfield, дозволили перенести архітектуру Nehalem в мобільний сегмент. Нове сімейство мобільних процесорів було названо Clarksfield-Auburndale (вони теж називаються «Core іХ» та від десктопних моделей їх можна відрізнити за суфіксом «М» в кінці). Мобільними новинками стали представники мікросхем серій Clarkefield (чотирьох ядерні варіанти) і Auburndale (двоядерні варіанти). Головною перевагою обох модифікацій є помітно знижена споживана процесорами потужність. При цьому Auburndale оснащуються ще й інтегрованим графічним ядром, що дозволяє додатково знизити «ненажерливість» системи процесор – чіпсет, рис. 25.6.

Рисунок 25.5 Інтерфейс Flexible Display Interface (FDI) у чіпсетах Н55, Н57 і Q57

Рисунок 25.6 – Архітектура чіпсету Auburndale

 

Серія Clarksfield випускається в трьох варіантах: екстремальний Core і7-920ХМ (вартість $1052) і два «звичайних» — Core і7-820QM ($544) і Core і7-720QM ($362). Процесори відрізняються між собою робочою і максимальною частотами, тепловиділенням і обсягом кеш-пам’яті L3. Для них розроблено новий сокет — rPGA з 988-и контактами, оскільки двоканальний контролер пам’яті і контролер шини PCI Express вбудовані в процесор.

Для серії Clarksfield створили новий мобільний чіпсет – Intel РМ55 Express. Чіпсет оснащено всіма сучасними можливостями: він підтримує до 14 портів USB 2.0, до 6 каналів SATA ІІ-300 з підтримкою Intel Matrix Storage Technology, в доповнення процесорним 16 лініям PCI Express. РМ55 пропонує свої 8 ліній РСІ-Е, що дає можливість не тільки використовувати потужні відеокарти (у тому числі в режимі SLI / CrossFire ), а й оснащувати ноутбук швидкими мережевими та іншими пристроями.

Конфігурація мобільної системи Intel Core і7 Mobile + Intel РМ55 дуже схожа на конфігурацію Intel Core і5/і7 + InteI Р55, — в обох «північний міст» знаходиться в процесорі, а «південний міст» являє собою єдину мікросхему чіпсету. Нові рішення на базі процесорів з інтегрованими графічними ядрами працюють в 10 разів швидше, ніж існуючі на системних платах з вбудованим відеочіпом (IGP).

Процесори Arrandale (32 нм) з вбудованим відеоядром використовують чипсети НМ55 Express, НМ57 Express і QM57 Express, які технічно не мають відмінностей від РМ55, адже відео-ядро вбудовано в процесор. Відмінності між наборами логіки полягають практично тільки в прошивці: Ignition Firmware відповідає за функціональність РМ55, a Intel Management Engine Firmware є в наявності у продуктах на базі НМ55 і НМ57, яка підтримує процесори Arrandale з вбудованим відеоядром.

Серед додаткових функцій прошивки НМ55/НМ57 можна відмітити дві нові функції, яких у РМ55 немає: Anti-Theft і можливість відтворення захищеного HD-контенту при взаємодії з вбудованим відеоядром процесора. Anti-Theft дозволяє заблокувати або знищити дані на викраденому ноутбуці. Більш потужна прошивка у чіпсета QM57, яка являє собою той же Intel Management Engine з додатковою функціональністю Intel vPro, яка може знадобитися на офісній службі. Власне vPro представляє набір інструментів, що підвищують безпеку роботи з комп’ютером, а також функцію віддаленого керування і моніторингу.

Сімейство Core і9/і7/і5/і3 представлене декількома ядрами, табл. 25.1. Як видно з таблиці, доведеться робити вибір, як мінімум, з чотирьох родин (і9, і7, і5, і3), шести кодових назв ядер (Bloomfield, Lynnfield, Clarkdale, Arrandale, Clarksfield, Gulftown), двох технологій (32 і 45 нм) і двох архітектур — Nehalem і Westmere. Нумерація процесорів нової лінійки будується іншим чином: місце чотиризначного індексу зайняв тризначний, при цьому перша цифра, як і раніше, вказує платформу. Характеристики процесорів Intel Соrе і приведені в табл. 2.

 

Таблиця 25.1 – Сімейства Core і9/і7/і5/і3

Таблиця 25.2 – Характеристики процесорів Intel Соrе і

Наймасовіша лінійка процесорів, побудована на ядрі Bloomfield, розрахованих на робочі станції вищої цінової категорії виглядає, як показано в табл. 25.3. У ній підтримуються технології MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE3, SSE4A, SSE4.2, Enhanced Intel SpeedStep (EIST), Intel 64, XD bit (an NX bit implementation), TXT, Intel VT, Hvper-Threadins, Turbo Boost і Smart Cache. У процесорів з індексом ЕЕ, що відносяться до підкласу Extreme Edition, розблоковано множник, який дозволяє більш гнучко налаштовувати систему, включаючи розгін процесора.

 

Таблиця 25.3 – Характеристики процесорів Intel Соrе на ядрі Bloomfield

Завдання, на яких розкриється весь потенціал топових чипів, пов’язані з інтенсивною розробкою дво- і тривимірної графіки, нелінійним відеомонтажем, роботою з базами даних, а також іншими додатками, де добре виходять з паралельності потоки обробки інформації.

Варто сказати пару слів про розгінний потенціал цього сімейства. Моделі процесора Bloomfield масових серій, наприклад, Core і7-950 і і7-960 захищені від розгону засобом блокування множника (розгін можливий, але тільки завдяки підвищенню частоти тактового генератора до 200-220 МГц). Це дозволяє процесорам з обмеженим множником розігнатися до частот понад 4 ГГц. Значних результатів можна домогтися з процесорами Extreme Edition, множник яких не заблокований. Наприклад, процесор Core і7-965ЕЕ здатний стабільно працювати на максимальній частоті 3,86 ГГц (коефіцієнт множення 29), а процесор Core і7-975 ЕЕ — на частоті 4,13 ГГц (коефіцієнт множення 31).

Ядро Bloomfield в нинішній процесорної лінійці було для настільних моделей основним, проте з 2010 року з ним стали конкурувати спрощені процесори на ядрі Lynnfield, табл. 25.4. Моделі, в номері яких присутній індекс «5», відносяться до енергозберігаючих — їх тепловиділення в середньому на 15% нижче, ніж у звичайних процесорів цього сімейства.

Як видно, за рядом показників Lynnfield поступається Bloomfield. Тут немає підтримки триканального режиму пам’яті і SMP, а замість швидкісної шини QPІ застосовується більш повільна DMI, пропускна здатність якої не перевищує 2 Гбайт/с (QPI – більше 25 Гбайт/с).

Безсумнівним плюсом нового ядра є знижене тепловиділення. Це відкриває широкі можливості для розгону, незважаючи на те, що множник у всіх моделей (крім Extreme Edition), як і у випадку з Bloomfield, заблоковано. За даними окремих експертів, в режимі Turbo Mode можна підняти частоту версії 2,66 до 3,2 ГГц, а версії 2,8 і 2,93 ГГц можна розігнати до 3,46 і 3,6 ГГц при збереженні тепловиділення на рівні до 100 Вт.

Відносна економічність Core і7 обумовлена низькою робочою напругою (1,20 В), оновленою ієрархією структур кеш-пам’яті, розміщенням в тілі процесора спеціального мікроконтролера PCU (Power Control Unit). PCU проводить моніторинг і керування показників напруги, сили струму і температури ядер. Крім того, PCU здатний повністю відключати одне або кілька ядер від енергопостачання.


Таблиця 25.4 – Характеристики процесорів Intel Соrе на ядрі Bloomfield

Блок PCU призначено для моніторингу та керування живленням процесора. Ґрунтуючись на даних сенсорів і датчиків, він може повністю вимикати окремі ядра і блоки CPU. Завдяки цій функціональності Intel змогла впровадити в Core і7 технологію Turbo Boost.

В залежності від ситуації, при роботі в додатках, частина ядер відключається, а частота тих, що залишилися, підвищується, причому центральний процесор, в цілому, не виходить за рамки свого TDP. За рахунок цього досягається приріст продуктивності в не оптимізованих під багатопоточність задачах.

В чотириядерних Core і7 можуть бути повністю відключені два або три ядра, і в другому випадку частоту ядра, що залишилося, буде підвищено ще більше. Сенс динамічного масштабування полягає в тому, що будь яке ядро може бути повністю відключено, якщо воно не бере участі на даний момент в роботі (транзистори — power gates-trfnsistors, в режимі вимкнення забезпечують припинення подачі живлення). Оскільки вибір режиму Turbo mode визначається за рівнем окремого ядра, то виникають різні комбінаційні рішення з включенням (відключенням) одного або декількох ядер. Turbo Mode не впливає на загальну стабільність системи при розгоні CPU. У будь-якому випадку, дану технологію легко відключити через BIOS материнської плати.

Westmere — це нова версія архітектури Nehalem, яка є плановим переходом на 32-нм техпроцес. Відповідно в процесор було внесено деякі зміни, але він залишився частково сумісний з Socket 1156 і Р55. Окрім нових апаратних функцій для поліпшення керування живленням було впроваджено шість інструкцій, які прискорюють роботу з AES (Advanced Encryption Standart). AES зараз активно застосовується для захищеної передачі даних через інтернет, а також використовується більшістю сучасних архіваторів.

У нові процесори добалено графічне ядро. Мова не йде про інтеграцію в один кристал, адже графічний чіп підготовлений за «старою» 45-нм технологією. Двоядерні процесори сімейства Core іЗ відрізняються від своїх старших колег наявністю власного, вбудованого в процесор, графічного ядра, виконаного за старою технологією 45 нм.

Цікавий, табл. 25.5, і самий бюджетний процесор цієї лінійки, побудований на ядрі Clarkdale, випущено під оновленим брендом Pentium (завдяки низькій ціні і розблокованому множнику). Цей процесор надає достатній простір для розгону (є відомості про стабільну роботу чіпа при частоті 4 ГГц).

 

Таблиця 25.5 – Характеристики процесорів Intel Соrе на ядрі Clarkdale

Незважаючи на відсутність підтримки технологій Hyper-Threading і Turbo Boost, новий Pentium забезпечує достатню продуктивність не лише офісних комп’ютерів, а й домашніх систем середнього класу.

Фактично ж Westmere є лише містком від Nehalem до принципово нової архітектури Sandy Bridge. Процесори на основі Sandy Bridge містять від чотирьох до восьми ядер, вбудоване графічне ядро з власною пам’яттю (512 Мбайт GDDR), а також збільшену кеш-пам’ять L3 (16 Мбайт). Процесори Sandy Bridge, на відміну від Westmere, повністю виробляються за 32-нм технологією, a GPU і CPU виконано на одному кристалі (проти двох у Nehalem).

На рис. 25.7 показано системну плату (модель: INTEL DX58S02 < X58> АТХ) для сучасних процесорів Core i7-9хх (роз’єм LGA1366).

Рисунок 25.7 – Системна плата INTEL DX58S02

 

Дана системна плата підтримує:

1.  Триканальний режим роботи пам’яті (тип пам’яті DDR3);

2.  Процесори Core і7-9хх, Core і7-965 Extreme Edition (Bloomfield). 

Плата має:

1.  Слоти (6xDDR3, PCI, 2хРСІ-Е 1х, ЗхРСІ-Е 2.0 16х);

2.  Порти (2xUSB 3.0, 6xUSB 2.0, IEEE1394 (6-pin), 2xESATA, 2xRJ- 45 LAN, S / PDIF-out, Une-in, Міс-in, Front-out, rear-out, sub/center-out).

Для процесорів Intel сімейства Core і9/і7/і5/і3 використовуються роз’єми Intel LGA 1151 та LGA2011.

   Маркування процесорів Intel: версії процесора

   На CPU від Інтел використовують позначення, що складаються з літер та цифр. Перша цифра — номер покоління, а наступні три — код моделі. Букви означають лінійку ЦПУ і маркування. Всі ці символи тісно пов'язані з характеристиками пристроїв.

   В ЦП цього виробника використовується 9 букв, що позначають маркування.

Примітка: буквені позначення T або S в маркуванні ЦП свідчать про те, що модифікація має наднизький показник TDP. Продуктивність ЦПУ в цьому випадку є нижчою. 



Серія процесора позначається номером. Чим вище числове значення, тим продуктивніший процесор. Перша цифра номера говорить про те, до якого покоління належить модель. Наступні цифри означають модифікацію пристрою: чим вище їх значення, тим потужніше характеристики у девайса.


 Покоління процесорів

X-series

В кінці 2019 з'явилась абсолютно нова серія процесорів Intel — X. І вона дійсно екстраординарна! Тут є розблокований множник, що ще сильніше збільшує продуктивність та дозволяє працювати з найскладнішими програмами: аж до створення спецефектів в кіно в 4К якості. Також ці процесори підійдуть для розробників ігор. X-series легко витримають навіть максимальні налаштування і трасування променів.

Станом на 2021 рік вважаються найпотужнішими процесорами цього виробника, бо вони мають до 18 ядер і 36 потоків. А технологія Turbo Boost Max 3.0 допоможе системі подолати найскладніші навантаження, максимізуючи продуктивність одно поточних завдань.


Щоб зрозуміти, яке покоління краще, варто розглянути всі варіанти. Вони представлені в таблиці:

Покоління процесорів

Додатки

Таблиця процесорів LGA 1151 для плат 1151-2 (для плат на чіпсеті 300-й серії і вище)
Таблиця процесорів LGA 1151 для плат 1151 (для плат 100-ї і 200-ї серії чіпсету)
ТАБЛИЦЯ - список всіх процесорів INTEL на сокеті LGA 2011 (XEON E5, XEON E5 V2, CORE I7)