Безпека життєдіяльності

Вода, вода, навкруг вода

Що за літній відпочинок без купання? Туга, та й годі. Особливо коли сонечко припікає, а прохолодна вода ставка або річки, озера або моря так івабить, так і запрошує зануритися. Але і ваблива прохолодою вода може погрожувати смертельною небезпекою. Насамперед,потрібно обов'язково вміти плавати. Недарма щев стародавніх греків це вміннявважалося такою же необхідністю, як івміння читати. Але, навчившись цілком пристойно плавати, ми відразу забуваємо про небезпеки, що погрожують нам у воді. А тим часом щороку тонуть 5-7 тисяч чоловік. І більшість із них уміли плавати...

Зануритися і поплавати - це добре, навіть корисно. А ще краще купатисяз комфортом. Тобтозі зручностями.Як? Аотяк!

Насамперед запитайудорослих, чи варто взагалі купатися вцьому озері (ріці,ставку) - чи досить чиста там вода. А то ще підхопиш яку-небудь інфекцію й будешлікуватися все літо, щозалишилося.

А тепер поговоримо про безпеку на воді.

Ніколи не купайся поодинці у незнайомому місці (невідома глибина, камені, корчі). Втім, у знайомому теж. І ніколи не запливайодин далеко від берега – тільки із друзями, які плавають не гірше тебе. Мало що... Та й нудно одному, правда? А взагалі запам'ятай, що безпечнішевсього купатися в зоні,обгородженій буями або поплавцями. Повір, їх не просто такустановлюють.

В холодну воду заходь повільно, особливо якщо це перше твоє купання в цьому сезоні. Інакше може звести ногу. Або голова закружиться.

Не поринай і не стрибай з обриву у воду, якщо ти невпевнений, що дночисте. Спочатку поплавай, а ще краще -довідайсяу місцевих хлопців, чи немає під водою затоплених колод абоарматури - іржавихзалізяк, об які можна поранитися.

Не купайся в ріці, по якій плавають катери або судна. Або принаймні тримайся від них подалі. Хвиля від катера може накрити тебез головою -досить сумнівне і небезпечне задоволення. А якщо ти підпливеш занадто близько до судна, тебе може затягти під гвинти.

Не влаштовуй у воді забави з жартівними «утоплення».

Користуватися надувним матрацом (кругом, автомобільною камерою) треба тільки під доглядом дорослих: матрац може зненацька «здутися» або течія віднесе його далеко від берега.

Якщо ти погано плаваєш, тримайся ближче до берега. Так, щоб у будь-який момент можна було торкнутися ногами дна. І не піддавайся наумовляння друзів, що плавають краще тебе.Їм - забава, а ти ризикуєшнаковтатися води. Тільки вчишся плавати? - тоді не заходь глибше, ніж по пояс.

Утомився плавати? – відпочинь, не намагайся встановити рекорд поплаванню. Світового рекорду тобі однаково не побити. Від перенапруги можуть початися судороги. М'язова судорога -у плавцязводить ногу. Так буває не тільки в холодній воді. Якщо такетрапилося,пориньте на секунду у водуз головою і, розпрямившизведену судорогою ногу, ізсилою потягніть за великий палець ступні на себе. Як правило, судорога відступає.

Якщо ви заплили занадто далеко, утомилися і, оглянувшись на далекий берег, злякалися, що не зумієте повернутися, тоді вам допоможе вміння відпочивати на воді. Найпоширеніший спосіб - лягти на спину, розправивши ноги й руки, розслабитися і відпочити 2-3 хвилини, лише легкимирухами рук і ніг допомагаючи собі втримуватися вгоризонтальномуположенні. До речі, наморі, усолоній воді, це зробити легше.

Нарешті, останнє: не купайся подовгу. Якою бтеплої не здавалася вода, переохолодитися йзанедужати - простішепростого. Як тільки ти почав покриватися "гусячою шкірою", а зуби стали відбивати чечітку, негайновиходь з води. Після цього витрися насухо і витряси воду звух. Добре прогрійся, пограй у м'яча, побігай і тільки потім іди купатися знову.

РЯТУЙТЕ, ЛЮДИ, Я ТОНУ!

Практично всі, хто коли-небудь, тонув - і діти, ідорослі - були твердовпевнені, щоз ними-то такої ситуації ніколи нетрапитися. Чому? А тому. Не можетакого бути - івсе отут. Адже вони так здорово вміють плавати! До речі, по статистиці найчастіше тонуть саме гарні плавці.Гарні й томусамовпевнені.

Але хіба можна тонути і при цьому згадувати якісь там рекомендації?

Дуже навіть можна! Добре засвоєне правило саме спливе в голові і допоможе спливти тобі.Головне правило:

НЕ ПІДДАВАЙСЯ ПАНІЦІ!

Не стій на стрімчастому березі або на краю причалу. Що? Уже ти-то нізащо невпадеш? А ти уважно прочитавусе, що було написано вище?От так-то...

Якщо ти почав тонути, не борсайся, а перевернися на спину,виплюнь воду і зроби глибокий вдих. Заспокойся, відпочинь, лежачи на спині, - водаутримає тебе, не сумнівайся! Відпочив? -От тепер можна повільно і спокійно доплисти до берега. Або, якщо потрібно, покликати на допомогу!

А якщо ногу звело? Тодіпоринь на секундуз головою і, випрямивши ногу, сильно потягни на себе ступню за великий палець.

Ніколи не клич на допомогу! для жарту – іншим разом, коли допомога дійсно знадобиться,усі подумають, що ти знову жартуєш.

Якщо ти не вмієш плавати, не кидайся на допомогу! А то як би недовелося рятуватидвох. Запам'ятай, що врятуватипотопаючого може тількитой, хтосам непогано плаває.

Кинь потопаючому рятувальний круг, надувну іграшку або матрац. М'яч теж плаває, але його важко піймати. Але найчастіше нічоготакого під рукою невиявляється. У такому випадку покличдорослих. А якщо і їх немає поблизу, а тим більше - рятувальної станції? Виходить, вся надія на себе.

Що робити, якщо у вас на очах тоне людина, а під рукою немає ні рятувального кола, ні навіть мотузки, щоб кинути їїпотопаючий? Насамперед,підбадьорите його лементом і пливіть рятуйте! Підпливши до людини, що терпить нещастя,, потрібноподнырнуть під нього й, взявши позаду яким-небудьприйомомзахоплення (найпоширенішийприйом - заволосся), плисти разомз ним до берега - Якщо він у розпачі намагається схопити вас за шию, руки або ноги - пірніть: потопаюча людина, корячисьінстинкту самозбереження, випустить вас.

Пом‘ятайте, що потонувшого можна врятувати, якщо він пробув під водою менш 6 хвилин:

- повернувши його голову на бік,прочистіть пальцемзабиті багнюкою або піском рот і ніс;

-покладіть потерпілого животом собі на коліно (голова повинназвішуватися вниз) і, сильнонажавши,витиснете воду зі шлунка і дихальнихшляхів.

РЮКЗАК ІЗ ЧЕРВРНИМ ХРЕСТОМ

Віддалік відбудинку і, як говориться, від цивілізації навіть маленьку подряпину не можнавважати дрібницею, що некоштуєуваги. Інакше занесеш інфекцію -таку "дрібницю"одержиш!

Тому, куди б ти не зібрався, - у похід, на пікнік, просто на заміську прогулянку - завжди бери із собою аптечку. Маленьку, компактну, котра добре вміщається в сумці. Тягти із собою цілий рюкзак медикаментів, звичайно, зайво. Але як зібрати необхідний мінімум?

Дуже просто! Для обробки саден, подряпин, порізів потрібні лейкопластир, бинт, вата, марлеві серветки, перев'язний пакет, антисептичнізасоби (наприклад, йод), кровоспинні засоби (перекис водню) і маленькі ножиці. Ще може згодитись мазь від опіків.

Обов'язково візьми болезаспокійливізасоби від головного болю - анальгін,баралгін,цитрамон. Аот від болів у шлунку і від розладу травлення обов'язково поклади в аптечкусмекту,імодиум або їхні препарати, що заміняють. На випадок застуди - аспірин абопарацетамол. Якщо тийдеш у багатоденний похід, додай до них антибіотики, медичний термометр (градусник) ізасоби від кашлю.

Серцевізасоби - валідол, нітрогліцерин - також можуть знадобитися.Три ампули преднізолону і одноразовий шприц - на випадок укусу змії. Гумовий джгут, який використовують ,щоб зупинити сильну кровотечу. Аот шини - якщо хтось зламає руку або ногу - завжди можна спорудити з підручнихзасобів, так само як і носилки.

Нарешті, якщо ти страждаєш яким-небудь хронічним захворюванням і впевних ліках маєш потребу щодня, обов'язково візьмиїх із собою із запасом.

МАЛИЙ, АЛЕ ДУЖЕ НЕБЕЗПЕЧНИЙ

Літні походи, пікніки, лісові прогулянки за грибами і ягодами здатні викликати різні неприємності. Можна підвернути ногу, зустріти отруйну змію, заблудитися... А ще тебе може вкусити кліщ. Так непростий, а енцефалітний. Енцефаліт - дуже серйозне захворювання.Наслідки буваютьрізні: паралічі, глухота, смерть.

Однак далеко не всі кліщіє переносниками енцефаліту, небільше 1-5 відсотків. Аледовідатися, заражений кліщ чи ні, за допомогою одного тільки зовнішнього огляду неможливо. Томудоводиться побоюватися всіх. Найбільш активні кліщі наприкінці весни -початку літа. Тому, відправляючись у цей період часу в райониз підвищеною кліщовою небезпекою, за 30-40 днів до виїзду бажанопройти в районному або міському центрі санепіднаглядупротиенцефалітну вакцинацію.

Але й укусзвичайного, "здорового" кліща небезпечний. Тому в лісі намагайся уникати затінених місцьз густим підліском і високою травою, не забирайся в молоді порослі осичників, у малинники, де кліщі зустрічаються найчастіше. Особливо багато кліщів по узбіччяхдоріг істежок, де вони чекають свою жертву, сидячи на нависаючихгілках кущів і на стеблах трави. У сухому борі, у світлому гаї без підліска, на відкритій галявині кліщів або дуже мало, або взагалі немає.

Захистити тебе від кліщів може правильно підібраний одяг. Найкраще, якщо верхній одяг буде виготовлений із гладких тканин, на якихкліщевіутриматися складніше, ніж нашорсткуватих. Верхня куртка, сорочка або футболка повинні бути заправлені в штани під резинку або пасок.

Низ колош - найбільшімовірнийшлях проникнення кліща на тіло, тому манжети колош треба притягти до щиколотки, заправити у високіноски або в чоботи.Обшлага рукавів також варто застебнути істягти на зап'ястях. На голову краще надягти припасовану шапочку, тому що уволоссях відшукати кліща, що потрапив туди, дуже важко.

Коли кліщ заповзає під одяг, він не кусає відразу, а ще якийсь час плазує потілу, упошуках зручного місця. Якщо бути досить уважними, топлазуючого по шкірі кліща можнавідчути і вчасно видалити.

Через кожні 2-3години бажано оглядати відкритіділянки тіла, а ввечері (якщо ти в багатоденному поході)проводити ретельний огляд усього тіла. При цьому треба пам'ятати, що видалити кліща із тканини простим струшуванням неможливо. У місцях масового скупчення кліщів огляддоводитьсяпроводитиледве не щопівгодини.

Укус кліща практичнонепомітний: комаха вводить у ранкузнеболюючуречовину. Найчастіше кліщ впивається в пахвові западини, у шию, у шкіру завухами, пах, але можевиявитися вбудь-якомуіншому місці.

Кліща, що всмоктався, не можна намагатися видавити або різко висмикувати. Спочатку треба залити кліща й шкіру довкола нього жиром або рослинниммаслом і трохи почекати. Звичайно після подібної обробки він відпадаєсам. Потім руки, місце укусу необхіднопродезінфікувати. Не треба необробленими руками доторкатися до очей іслизистої рота і носа.

А найкраще - взагалі неторкати кліща і, швидко добравшись до міста, звернутися до лікаря.

ОБЕРЕЖНО! ЗМІЇ!

Дуже багато людей бояться змій.Будь-яких. Навіть дивитися на них не люблять, хіба що потелевізору. А вже якщо в лісі випадковозмію зустрінуть, біжать без оглядки, куди ноги несуть! І дарма. По-перше, тому, що змія майже ніколипершої не нападає на людину (виключеннястановить гюрза, але вона живе в Середній Азії і на території нашої країни практично не зустрічається). По-друге, змія боїться тебе більше, ніж тиїї. Ти, у порівнянні з нею, дужевеликий, просто величезний! А в неї,маленької, весь захист - зуби. Іноді ще й мішечокз отрутою. Але краще не з'ясовувати, чи є він, чи це змія – чи просто необразливий вуж. Вужі, між іншим, неотрутні, але кусаються дуже боляче, якщоїх роздратувати.

Змію можна зустріти в лісі, біля болота, у заростях чагарнику. А можна вполі, устепу, у горах, упустелі. І навіть у місті! На щастя, останнє трапляється дуже рідко. І що в таких випадках треба робити? - правильно,викликати рятувальників. Вони "переселять" змій, не заподіявшиїм шкоди.

"Миз тобоюоднієї крові, ти і я," -говоривМауглівсім тваринам, у тому числі - зміям, іті його не чіпали. І він їх не чіпав. Оскільки ти - неМауглі й змієвої мови не знаєш,то якщо зустрінешзмію, скористайся другою частиною цієї науки: не займай!. Нехай собі повзе по своїх зміїних справах. Нападе вона, або якщо ти наступиш їй на хвіст (тоді потрібно швидко відскочити якнайдалі, поки вона не вкусила), або якщо будеш її дражнити - наприклад, тикати внеї довгим ціпком. Отоді вона станеагресивною і намагатиметься покарати кривдника.

(До речі, уяви себе на її місці:ідеш ти по своїх справах, а тебе нізтого, ні ізцього - ціпком у бік. Як воно?). А якщо змія все-таки вкусила? Тебе або когось поруч. У руку або в ногу. (У живіт або в спину змія вкусити не може - так широковідкрити рот вона не в змозі.) Що робити?

Насамперед, треба уважно оглянути місце укусу. Накладати джгут (тобто, перетягатиукушенукінцівку хусткою або ременем) не можна, припікати ранки теж не можна. Аототруту потрібно якомога швидше видалити, до того, як вона почне діяти. Візьми гострий ніж і зроби невеликий хрестоподібний розріз на кожній ранці - їх повинне бутидві. Потім постарайся висмоктати отруту, але в жодному разі не ковтайїї. Аот далі... Далі необхідно протягом 10 хвилин після укусуввести відоднієї до трьох ампул преднізолону вобласть рани. А це значить, що в тебе або твоїх супутників обов'язково повинна бути аптечка. Уводити ліки треба повільно й обережно. Після уколу прикрий рану марлевою серветкою,складеної в кількаразів. Щоб місце укусуперебувало в спокої, а отрута, щозалишилася, непоширювалася поорганізму, наклади м'яку шину. Приклади до ушкодженої руки або ноги кілька прямихгілок і акуратно, не здавлюючи рану, примотай її бинтом. Тепер необхідно скоріше з’явитисядо лікаря.

А якщо немає преднізолону? Як бути? Просто якомога швидше доставити потерпілого в лікарню - донести на руках, допхати волоком, але не давати йтисамому.

ЖУЖАЛКИ Й КУСАЛКИ

Де живуть бджоли? - Це знають усі. Бджоли живуть у вуликах. Їх там розводять бджолярі, щоб ти потім міг поласувати солодким запашним медом. Бджоли старанно охороняють свій мед, так що навіть хазяїн-бджоляр працюєз ними в спеціальному одязі і крислатомукапелюсі із сіткою, що закриваєобличчя. Тому що бджоли кусаються.Боляче-преболяче. А оси? Де вониживуть?

Оси роблять гнізда в самих різних місцях.Таких, де їх не тривожать ні люди, ні тварини. Але іноді навесні, розбираючи балкон, люди виявляють наньому осине гніздо. І щоз ним робити?

Нічого! Неторкати. Навіть близько непідходити. Івикликати рятувальників. Оси, вони теж кусаються.Боляче-преболяче. А ще хто кусається?

Звичайно, комарі. Але від них давнопридумали всілякізасоби. Ще кусаються ґедзі, якимусякі "антікомаріни" звичайно байдуже. А ще наприкінці літа починають кусатися мухи.Скільки ж усього дзижчить і кусається! Що б таке зробити, щоб вони тільки дзижчали й не кусалися? Почнемо ізбджіл. Бджола жалить людину, тільки якщо вонавикликає для неїпогрозу. Однак вона може вжалити, просто наткнувшись на тебе в польоті. Якщо бджола кружляє навколо тебе, то, швидше за все, збирається вжалити. Найкраще в такій ситуації - завмерти на місці і присісти. У жодному разі не махати руками і не бігти.

Іноді бджола жалить безвидимої причини. А насправді їй «не подобається»запах твоєї туалетної води, парфумів, дезодоранту. Причому «фірмовість»запаху її анітрошки не турбує.

З осами простіше. Звичайно осу можна відігнати, як муху. Але іноді і оса жалить. По причині,відомій тільки їйодній. Аот джміль може вжалити, тільки якщо взятийого в руки.

Ґедзі летять назапах поту. Відмахуватися від них даремно - простіше підставити коліно і швидкоприхлопнути, поки не вкусили.Засобами від поту цих кровососів не обдурити, однаковоучуют.

А ще кусаються мурахи. Але тільки якщо ти потривожиш мурашник абовстанеш на мурашину доріжку. Це називається - сам напросився.

БОЛИТЬ І ГОРИТЬ

Укуси комах не тільки болячі, але й небезпечні. Найнебезпечніший укус бджоли.Жало вона залишає в тілі людини, а сама потім гине.

Якщо тебе вжалила бджола, спочатку акуратно витягни жало або попроси кого-небудь це зробити, потім змаж місце укусу яким-небудь антисептичнимзасобом. Іноді самостійно видалити жало невиходить, і тоді допомогти може тільки лікар.

Оса, на відміну від бджоли, жала в тілі людини звичайно не залишає, але укуси її неменш болячі.

У багатьох людей укусибджіл і ос викликають сильну алергійну реакцію. Місце навколо укусу червоніє, опухає й починає "горіти". У таких випадках необхідно покласти на пухлину прохолодний компрес із настоюромашки й прийняти ліки проти алергії, - приміром,кларитин,супрастин,тавегил абофенкарол. Але не приймай нічого, не порадившись із дорослими, найкраще -з мамою. Уже вона-то точно знає, що тобі можна приймати, а що не можна. Якщо після укусу в тебе різкопіднялася температура, потрібно звернутися до лікаря.

Одиночний укус бджоли або оси, як правило, небезпечний. Але якщо на тебе нападе цілий рій ос або бджіл і укусів буде багато, без ліків і лікаря не обійтися.

СМАЧНІ Й НЕБЕЗПЕЧНІ

Кінець літа - сама грибна пора. І навіть якщо грибів не дуже багато, однаково так приємно дні побродити полісі. Гриби - це смачно й корисно. Вонимістять і білки, інебагато жирів, і вітаміни. Однак щороку,кожний грибний сезон буває затьмарений сумними подіями - грибними отруєннями. У деяких випадках отруєння приводять до смертельнихнаслідків. Як правило це відбувається тому, що грибники прагнуть набрати побільше грибів, і в кошики разомз їстівними грибамипопадаютьотрутні. Як же їх відрізнити? Які правила необхідно пам'ятати при зборі грибів? Збирай тільки ті гриби, які ти добре знаєш. Сумнівні гриби краще не брати. І врахуй, що легшевсьогопоплутатиз поганками зовсіммаленькігрибочки.Запам'ятай відмітні ознаки отрутних і неїстівних грибів:

· білікрапки або лусочки на верхнійстороні капелюшка;

· лусочки на нижній частині ніжки;

· різке, яскравовиражене стовщеннявпідстави ніжки;

· плівка під капелюшком (за винятком опеньків, маслюків і печериць, якіє їстівними грибами);

· нижня поверхня капелюшка - рожева або червонувата.

Гриби легко усмоктують у себе шкідливі речовини, щознаходяться в ґрунті й атмосфері. Тому не варто збирати дуже старі гриби, навіть якщо вони нечервиві.Найбільш "чисті" і "безпечні" гриби -білі й лисички.

Не збирай гриби в межах міста - у парках і скверах, а за містом - поблизусмітників і скупчень сміття.

Всі гриби, що виділяють молочний сік (грузді,волнушки,свинушки,горькушки та ін.)належать не до їстівних, а до умовно їстівних грибів. Їх можна тільки солити, але в жодному разі не жарити й не варити з них суп. Не збираєш на засолювання - не бериїх, нехайростуть далі й чекають інших грибників.

Деякі неїстівні гриби настільки схожі на їстівні, що їх часто плутають. Томуїх називають несправжніми - несправжній білий, несправжній підберезник, несправжній моховик.У всіх перерахованих несправжніх грибів одна особливість:рожева або червона "губка" під капелюшком. До того ж ця губка дуже гірка на смак. Жуватиїї, звичайно, не можна, аот лизнути можна.Відчувши гіркоту, досить кількаразів сплюнути, ну а гриб потрібно викинути.

Ніколи неїжтесирі гриби, у тому числі - сироїжки. У найкращому разі в тебе буде розлад шлунка, угіршому - важке отруєння.