Український конституціоналізм в умовах воєнного стану

Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану"). 

Які органи державної влади приймають рішення про введення воєнного стану?

Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України (частина 20 статті 106 Конституції України).

Верховна Рада України затверджує протягом двох днів з моменту звернення Президента України указів про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, про загальну або часткову мобілізацію (частина 31 статті 85 Конституції України).

Воєнний стан в Україні було введено Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року "Про введення воєнного стану".

Указ затверджено Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року. 

Конституційні права та свободи 

в умовах воєнного стану

За статтею 64 Конституції України в умовах воєнного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56. 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції України.

У статті 41 Конституції України зазначено, що в умовах воєнного стану може бути обмежено право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Допускається примусове відчуження об'єктів приватної власності з наступним повним відшкодуванням їх вартості.

Відповідно до статті 43 Конституції України людина має право на працю, за яким вона вільно обирає або вільно погоджується на працю. Конституція України забороняє використання примусової праці. Проте за статтею 43 не вважається примусовою працею робота чи служба, яка виконується особою відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан.

У статті 3 Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року "Про введення воєнного стану" говориться про тимчасове (на період дії правового режиму воєнного стану) обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України

Особисті (громадянські) права та свободи


На період воєнного стану не обмежуються права та свободи

На період воєнного стану можуть обмежуватися права та свободи

Приклад обмеження свободи слова в умовах воєнного стану:

24 березня 2022 року Верховна Рада України внесла зміни до Кримінального кодексу України, за якими:

Політичні права та свободи

На період воєнного стану не обмежуються права та свободи

На період воєнного стану можуть обмежуватися права та свободи

Приклад обмеження виборчих прав громадян в умовах воєнного стану:

Відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" забороняється проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування

За статтею 83 Конституції України у разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного чи надзвичайного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного чи надзвичайного стану.

Економічні, соціальні та культурні права

На період воєнного стану не обмежуються права та свободи

На період воєнного стану можуть обмежуватися права та свободи

Приклад обмеження права на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку вільно обрано або на яку вільно погодився / погодилася:

Відповідно до частини другої статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" може бути запроваджена трудова повинність для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній сфері та захисту критичної інфраструктури і не заброньованих за підприємствами, установами та організаціями на період дії воєнного стану з метою виконання робіт, що мають оборонний характер. Трудова повинність полягає у виконанні суспільно корисних робіт задля задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та захисту критичної інфраструктури.

Запровадження трудової повинності регламентовано також Постановою Кабінету Міністрів України № 753 від 13 липня 2011 року. За нею до суспільно корисних робіт можуть бути залучені працездатні особи віком від 16 років, які не мають обмежень за станом здоров'я до роботи в умовах воєнного стану, а саме:

Відеозапис лекції до Дня Конституції України (конституційні цінності - перегляд із 3 хв.; розвиток українського конституціоналізму - перегляд із 8 хв. 43 сек.; обмеження конституційних прав і свобод в умовах воєнного стану - перегляд із 27 хв. 36 сек.) 

https://youtu.be/ffohpDukEDM 

Відеозапис виступу Лизенко Дар'ї, здобувачки освіти Слов'янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 11 Слов'янської міської ради Донецької області, щодо обов'язкової евакуації мешканців Донецької області та реалізації права на житло ВПО 

https://youtu.be/oKcpVrPSpUQ 

Місцеве самоврядування: конституційні засади та функціонування в умовах воєнного стану

Право територіальної громади здійснювати управління своєю територією закріплено та гарантоване Конституцією України. Місцеве самоврядування як форма реалізації народовладдя є безумовною ознакою дійсної демократії в такій країні




12 травня 2022 року Верховна Рада ухвалила Закон "Про внесення змін до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо функціонування місцевого самоврядування. За ним право громадян на участь у місцевому самоврядуванні   було тимчасово обмежено:

Зокрема. сільський, селищний, міський голова може прийняти рішення щодо:

-звільнення земельних ділянок комунальної власності від незаконно розміщених тимчасових споруд, у тому числі тих, що були встановлені, але не введені в експлуатацію у встановленому законодавством порядку;

- обстеження будівель і споруд, пошкоджених внаслідок бойових дій;

- демонтажу будівель і споруд, які за результатами обстеження визнані аварійно небезпечними (частина 4 статті 9 Закону України "Про правовий режим воєнного стану");

- передачі коштів з відповідного місцевого бюджету на потреби Збройних Сил України та/або для забезпечення заходів правового режиму воєнного стану (частина 5 статті 9 Закону України "Про правовий режим воєнного стану") та ін.

Також сільський, селищний, міський голова може призначати осіб на посади та звільняти з посад в органах місцевого самоврядування, керівників комунальних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління відповідного органу місцевого самоврядування (частина 9 статті 9 Закону України "Про правовий режим воєнного стану").


Як в умовах воєнного стану реалізувати своє право на участь в управлінні державними справами на місцевому рівні?