Професійний розвиток та підвищення кваліфікації

Нормативна база

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про освіту

(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 38-39, ст.380)

Стаття 58. Вимоги до освіти та професійної кваліфікації педагогічного працівника закладу освіти

1. Педагогічну діяльність у закладах освіти здійснюють особи, які працюють на посадах педагогічних працівників.

2. На посади педагогічних працівників приймаються особи, фізичний і психічний стан яких дозволяє здійснювати педагогічну діяльність та які мають освітню та/або професійну кваліфікацію, що відповідає встановленим законодавством, зокрема професійним стандартом (за наявності), кваліфікаційним вимогам до відповідних посад педагогічних працівників.

3. Особам, які здобули вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за педагогічною спеціальністю (педагогічну освіту), відповідний заклад освіти присвоює професійну кваліфікацію педагогічного працівника. Педагогічна освіта передбачає підготовку особи, результатом якої є набуття компетентностей зі спеціальності (предметної спеціальності, спеціалізації), педагогіки, психології, у тому числі шляхом проходження педагогічної практики, необхідних для забезпечення процесу навчання, виховання і розвитку особистості, у тому числі осіб з особливими освітніми потребами, моніторингу педагогічної діяльності та аналізу педагогічного досвіду, проведення освітніх вимірювань, застосування освітніх технологій і методів навчання, ефективних способів взаємодії всіх учасників освітнього процесу.

4. Особам, які здобули у закладі освіти вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю, цей заклад може присвоїти професійну кваліфікацію педагогічного працівника у разі, якщо це передбачено відповідною освітньою програмою.

5. Особи, які здобули вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю та яким не було присвоєно професійну кваліфікацію педагогічного працівника, можуть бути призначені на посаду педагогічного працівника строком на один рік.

Особи можуть продовжити працювати на відповідних посадах педагогічних працівників системи дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти після їх успішної атестації у порядку, визначеному законодавством.

Особам, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, професійна кваліфікація педагогічного працівника може бути присвоєна закладом вищої чи післядипломної освіти або відповідним кваліфікаційним центром після одного року роботи на посадах педагогічних працівників, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, за умови успішного складення кваліфікаційного іспиту відповідно до кваліфікаційних вимог до педагогічного працівника чи відповідного професійного стандарту (за наявності).

ПОСТАНОВА КМУ

від 30 грудня 2015 р. № 1187

Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності

Кадрові вимоги щодо започаткування та провадження освітньої діяльності на рівні фахової передвищої освіти

48. Здобувач ліцензії (ліцензіат) повинен бути забезпечений педагогічними працівниками, необхідними для реалізації затверджених освітньо-професійних програм відповідної спеціальності та навчальних планів.

Кожний освітній компонент повинен бути забезпечений педагогічними працівниками з урахуванням їх освітньої та/або професійної кваліфікації. Відповідність кваліфікації визначається спеціальністю згідно з документом про вищу освіту або науковий ступінь, або досвідом практичної роботи за відповідним фахом не менше п’яти років (крім педагогічної чи науково-педагогічної діяльності).

Кадрові вимоги щодо започаткування та провадження освітньої діяльності за рівнем професійної (професійно-технічної) освіти

55. Здобувач ліцензії (ліцензіат) повинен бути забезпечений педагогічними працівниками з відповідною освітньою та/або професійною кваліфікацією, необхідними для викладання усіх навчальних предметів (модулів) навчального плану з урахуванням чисельності контингенту здобувачів освіти та норм педагогічного навантаження на одну тарифну ставку.

Відповідність освітньої кваліфікації педагогічного працівника (викладача) визначається спеціальністю згідно з документом про вищу, фахову передвищу освіту та підвищенням кваліфікації за відповідною дисципліною не менше 72 годин.

Кожний вид професійно-практичної підготовки повинен бути в повному обсязі забезпечений майстрами (інструкторами) виробничого навчання з урахуванням відповідності їх освітньої та професійної кваліфікації за відповідною або суміжною професією.

Відповідність освітньої кваліфікації педагогічного працівника (майстра виробничого навчання, інструктора) визначається спеціальністю (професією) згідно з документом про вищу, фахову передвищу освіту.

Відповідність професійної кваліфікації за відповідною або суміжною професією майстрів виробничого навчання (інструкторів) визначається згідно з документом про професійну (професійно-технічну) освіту або досвідом практичної роботи за відповідним фахом (професією) не менше п’яти років (крім педагогічної чи науково-педагогічної діяльності) та підвищенням кваліфікації не менше 72 годин.

Професійні стандарти

Рекомендації МОН щодо підвищення кваліфікації у 2022-2023 навчальному році

Інструктивно-методичними рекомендаціями щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році:МОН №1/9530-22 від 19.08.2022 (Психологічні аспекти організації освітнього процесу в умовах воєнного/післявоєнного стану) визначено, що для підвищення кваліфікації рекомендовано педагогічним працівникам закладів освіти долучитися до перегляду низки онлайн-вебінарів щодо психологічної допомоги; технології консультування; терапії під час переживання втрати та відновлення психолога після роботи із учасниками освітнього процесу, які зазнали горе, організованих ДНУ «Інститут модернізації та змісту освіти» у співпраці з ГО «Ла Страда-Україна» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) за покликанням: https://imzo.gov.ua/2022/06/29/na-dopomohu-fakhivtsiam-psykholohichnoi-sluzhby-systemy-osvity-ukrainy-2/

У листі Міністерства освіти і науки України від 29.06.2022 № 1/7234-22 «Про підготовку до початку 2022/23 н. р. та особливості організації освітнього процесу в закладах професійної (професійно-технічної) освіти, визначено, що Процедури, види, форми, обсяг (тривалість), періодичність, умови підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників закладів та установ професійної (професійно-технічної) у 2022-2023 навчальному році визначаються Порядком підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 21 серпня 2019 р. № 800. Керівникам закладів П(ПТ)О необхідно забезпечити проходження педагогічними працівниками курсів підвищення кваліфікації щодо використання онлайн інструментів для створення електронних дидактичних матеріалів, їх збереження, поширення та використання під час організації освітнього процесу. При організації стажування майстрів виробничого рекомендуємо використати наявну мережу навчально-практичних центрів закладів професійної П(ПТ)О та організувати навчання відповідно до безпекової ситуації.

Масові науково-практичні заходи

2024

Дайджест конкурсів, семінарів, конференцій (грудень)

Дайджест конкурсів, семінарів, конференцій 

(січень - лютий)

Дайджест конкурсів, семінарів, конференцій (березень)

Дайджест конкурсів, семінарів, конференцій (квітень)

Дайджест конкурсів, семінарів, конференцій (травень)

Дайджест конкурсів, семінарів, конференцій (червень)