cOvidije

OVIDijeve Metamorfoze i cOVID promjene



Kako nam OVIDije može pomoći tijekom epidemije cOVIDa?

Biblioterapija kroz čitanje univerzalnih mitoloških tema pomaže nam da i kroz nepredvidljive promjene nađemo zajednički i nepromjenjivi jezik.


Predavanje se održalo na Noć knjige na MS Teams grupi Knjižnica GNG.


Manifestacija Noći knjige mijenja svoju krovnu temu svake godine s obzirom na aktualnosti u svijetu književnosti i svijetu oko nas. Ove se godine održala pod temom Ljekovita moć knjige. S obzirom na trenutno razdoblje epidemije i promjena kroz koje prolazimo koje nas zatvaraju u skučen i neizgledan pogled na svijet, knjiga kao izvor priča može poslužiti kao izvor terapije.


Viktor Frankl i logoterapija

„Ostati pribran, razviti optimizam i napredovati, to može biti promjena u načinu razmišljanja. Naša je sposobnost da preoblikujemo vlastite misli; pristupiti izazovu koji situacija postavlja. Unutarnji monolog postaje 'gdje je ovdje prilika za učenje?' I 'kako se mogu pokazati svojim najboljim sobom unatoč ovim stresnim vremenima?'“ Viktor Frankl navodi u knjizi Čovjekova potraga za smislom: „Kad više nismo u mogućnosti promijeniti situaciju, izazvani smo da se promijenimo.„


Logoterapiju je utemeljio Viktor E. Frankl (1905.-1997.), svjetski poznati bečki neurolog i psihijatar. Naziva se još i “trećom bečkom psihoterapijskom školom” (nakon Freuda i Adlera). Logoterapija je kratkoročna terapija usmjerena prema konkretnim rješenjima.





Noć knjige pokrenuta je 2012. godine prigodno obilježavajući Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja)



Snimljeno predavanje možete pogledati ovdje: