Printer til vinylkutting
Skaperverkstedets ABC
Det er til papirklistermerker og kutting av printet papir/kartong at en printer oftest blir brukt til prosjekter sammen med en vinylkutter. Den kan selvfølgelig inngå i andre prosjekter også.
En printer er ofte et verktøy på et skaperverksted som er tilgjengelig av andre årsaker enn til bruk i kombinasjon med vinulkutteren.
Det er underordnet hvilken type printer det er. Om printeren er en inkjet- eller laserprinter og om den kan printer svart eller også i andre farger. Det har selvfølgelig betydning for prosjektet det jobbes på, men har ingen betydning for bruk i vinylkutteren.
Papir-klistermerker printes før de blir kuttet. Det er forskjeller i prosessen for de ulike merker av vinylkuttere. Scanncut har egen skanner, mens på Cricut og Silhouette Cameo må designet fotograferes på matten før kuttingen.