Víno Mikulenčák

Vína s tváří  

Vítejte na webu malovinaře z Čule, 

Za malovinaře považujeme vinaře, kteří vyrábí víno v "domácím" prostředí -  ve svém sklípku,.... jak se říká lidově " na koleně" a v opravdu malých objemech v řádu  stovek litrů od jednotlivých odrůd. 

Nicméně taková vína jsou opravdu osobitá a unikátní, jelikož je vinař vyrábí s citem, osobitým přístupem od začátku až do samotného konce. Jsou to prostě Vína s tváří v kterých vinař promítá sám sebe.

Čule, byl název obce Slup pocházející z dob 1918 - 1947, kdy se obec přejmenovala z německého Zulb.  Nicméně všichni rodáci, mnozí nový přistěhovalí i lidé z okolních vesnic tento název používají dodnes.

Musíš kopat, abys mohl slopat....

Jelikož si zakládám na výsledné kvalitě vína, všechny hrozny pochází z vlastních vinic nebo z vinic, ze kterých již léta hrozny nakupuji a to ze Znojemské vinařské podoblasti. Tím mohu zaručit jejich vysokou kvalitu a původ v našem regionu. 

Všechny vinice jsou obhospodařovány v režimu integrované produkce, což je způsob obdělávání v těsném souladu s přírodou, omezující používání chemie a naopak využívání všech přírodních postupů k dosažení nejlepší kvality hroznů. Třicetileté vinohrady, které obdělávám, jsou umístěny na nejlepších polohách viničních tratí v obci Slup - Čula, Jaroslavice a Tasovice. Viniční tratě, ze kterých nakupuji hrozny jsou tamtéž.

Jak jsem k tomu přišel...?

Tradice vinařství je v naší rodině již po několik generací, sám jsem jako malý kluk pomáhal při výrobě, nicméně vždy jsme vyráběli jen takové množství, které sloužilo pro naši vlastní spotřebu. Řadu let jsem se sám učil vyrábět víno, vzorem mi byl můj strýc Laďa, ale opět jen pro vlastní potřebu, nicméně teprve na přání rodiny i přátel jsem v roce 2009 založil vinařství s jednoduchým názvem „Víno Mikulenčák“.  

Proč to dělám?

Abych mohl šířit "slávu" vína a mohl se podělit s jeho milovníky o to potěšení při ochutnávce. Poněvadž jsem dal přednost kvalitě vína před jeho množstvím, chci oslovit zejména milovníky vína jako jednotlivce. Zakládám si na osobním přístupu nejen k výrobě hroznů a vína, ale i k zákazníkovi. 

Každý z nás má jinou představu o vynikajícím víně a proto nabízím několik typů vín od mladých, lehkých, suchých přes příjemné pozdní sběry až po lahodné výběry nazrálé ležením v láhvi. 

Mým hlavním cílem, je spokojený zákazník, který se pro má vína vrací, neboť jej svojí kvalitou oslovily. Objemem výroby se řadím spíše  mezi „mikrovinaře“, nicméně pouze tak mohu zaručit vysokou kvalitu a originalitu svých vín. 

V mém malém sklípku, který je v čele sklepní uličky rád přivítám jednotlivce i malé skupiny příznivců vína. Provedu Vás, nabídnu Vám řízenou degustaci a pak třeba posedíme u stolu s vybraným vínem a pochutinami k tomu vhodnými.

Jak to dělám? 

Říká se, že jen z kvalitních hroznů může vzniknout výborné víno a ve sklepě se to dá už jen pokazit. A proto se snažím vypěstovat co nejlepší kvalitu hroznů, abych to ve sklepě jen zúročil. Víno je v podstatě "živý" nápoj a žádný vinař nemůže říct, jak to dopadne, dokud víno není hotové. V případě nutnosti nákupu hroznů se domluvím ve firmě kde pracuji jako sklepmistr i vinohradník v jednom nebo přímo se strýcem, který rovněž vlastní vinohrady a tak je riziko neúspěchu v tomto směru velmi nízké. 

Dělám převážně bílá vína v kvalitě přívlastkové, jak já říkám na "svém cukru". Každopádně umím i červené.  Produkci doplňuji o vína speciální vyráběné jinými postupy výroby např. kachetýnské, syčák... Mojí srdcovou záležitostí jsou cuveé a to Laurint - Víno pojmenované po mé starší dceři Lauře, vyrábím ho kupáží hroznů z mnoha odrůd vinice Na zámku: sylvánské zelené, veltlínské zelené, rýňák, vlašák, müller  a jiné voňavky. Jelikož je toto víno  zcela suché, rozhodl jsem vyrábět další cuveé Lind, pojmenované po mé mladší dceři Lindě, opět je to kupáž, ale tentokráte mladých vín se zbytkovým cukrem.

Moje technologie směřuje ke kompromisu mezi tradiční "selskou" metodou výroby a moderním "řízeným" kvašením. V praxi je to víceméně tak, že používám moderní prvky zpracování hroznů a výroby vín pro dosažení maximální kvality v domácích podmínkách. Pro výrobu používám nerezové nádoby v malých objemech od 300 do 520 l. Šarže jednotlivých vín se pohybují  od 200 l do 500 l.  Stoletý sklípek s cihlovou klenbou hluboko pod zemí zaručuje stabilní teplotu po celý rok a tím umožňuje optimální podmínky pro uchování i zrání hotového vína. 

Jako většina malých vinařů uvádím na trh vína s označením Moravské zemské víno, což je z důvodu, že vína neprošla certifikačním procesem, který je zbytečně složitý a nezaručuje kvalitu, nicméně i toto chráněné označení původu Vám zajišťuje původ hroznů pro výrobu vína  pouze z Jižní Moravy a u mě výhradně z jádra Znojemské podoblasti. 

Vína v nabídce jsou označena odrůdou i přívlastkem, nicméně zde uváděný přívlastek, jelikož víno není certifikované, je pouze informativní pro představu cukernatosti hroznů při sklizni. Na etiketě označení stupně přívlastku již není uvedeno.


Jaká je nabídka?

Každé víno v mé nabídce je určitým způsobem výjimečné. Mrkněte do záložky nabídka vín a vyberte si to správné víno pro Vás.

Vzhledem k tomu, že počet lahví od jednotlivých odrůd se mění doslova každým dnem, je vhodné mě kontaktovat pro bližší informace o aktuálním stavu. 

Rád Vám osobně svá vína představím, poradím s výběrem, zabalím a předám, pošlu messengerem, či dovezu k Vaší spokojenosti. Zájemci z Prahy a okolí mohou některá má vína ochutnat a zakoupit v Klubu přátel vína ve Stodůlkách

Váš malovinař Michal Mikulenčák

Aktuality najdete na mém Facebooku a taky v Klubu přátel vína