05.04.2022

Фенологічні спостереження у природі

Формат заняття: ЗМІШАНИЙ (онлайн та офлайн), що включає теоретичну та практичну частину.

Якщо немає можливості підключитися онлайн, можна опрацювати матеріал самостійно та виконати практичне завдання. Консультування на нашому каналі та в особистому листуванні!!!

Залежно від змін умов існування, календар розвитку біологічних видів може істотно змінюватися. При цьому часто вплив середовища стає домінуючим. Зовні це проявляється в тому, що те саме сезонне явище настає за роками в неспівпадаючі терміни. Причому це притаманне всім сезонним явищам. Мінливість термінів наступу сезонних явищ, її закономірності становлять головний предмет вивчення фенології , а кожне із сезонних явищ може вважатися вивченим у фенологічному плані, якщо відомо, у яких змінюються терміни його наступу за роками і чим обумовлена ​​мінливість цих термінів. Для отримання таких відомостей необхідні багаторічні спостереження, тому багаторічна повторюваність спостережень становить основу методу фенологічних спостережень. Фенологічні спостереження можуть стати основою для подальшої дослідницької роботи.

Сезонні явища, що є індикаторами природних фенологічних періодів, водночас набувають значення синхронізаторів настання часу проведення що з тим чи іншим періодом сезонних робіт. Вже відомо багато сезонних явищ, що використовуються як покажчики оптимальних термінів проведення робіт та заходів у сільському господарстві, у галузі захисту рослин, у лісовому господарстві. Однак можливості фенологічної індикації на основі синхронності явищ ще не вичерпані. Подальші пошуки надійних систем фенологічної сигналізації залишаються одним із найважливіших завдань фенології.

ФЕНОЛОГІЧНІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЯКІ НАРАЗІ Є АКТУАЛЬНИМИ:

  • спостереження за гідрометеорологічними явищами: за погодою, за метеорологічними явищами; за гідрологічними явищами; за небезпечними явищами природи;

  • спостереження за тваринами: комахами, земноводними, птахами, ссавцями;

  • спостереження за рослинами: за листяними деревами та чагарниками; за хвойними деревами; за трав'янистими рослинами.

Усі мають бути представлені у певному вигляді : фенологічний щоденник, звіт, таблиці, схеми, малюнки, фото, відео, мультимедійна презентація тощо.

Фенологічні фото-спостереження гуртківців:

Методика організація фенологічних спостережень

Організація фенологічних спостережень зазвичай починається з вибору ділянки та маршрутів спостережень. Ділянка для спостережень має відповідати таким вимогам:

1) зручність відвідування протягом багатьох років, тобто. ця ділянка і маршрут його відвідування повинен розташовуватися в безпосередній близькості від спостерігача та його відвідування не повинно бути пов'язане з великими витратами часу та сил;

2) типовість ділянки для цієї території, тобто. місця постійних спостережень щодо рельєфу та рослинності не повинні різко відрізнятися від навколишньої місцевості;

3) деревні рослини на ділянці мають бути представлені не одиночними екземплярами, досить великими групами (не менше 5-10 штук). Перевагу слід віддати середньовіковим групам дерев і чагарників, що нормально розвиваються;

4) трав'янисті рослини також мають бути представлені досить великою кількістю екземплярів.

Після того, як обрані ділянки та намічені маршрути спостережень, необхідно детально їх описати . Без точної характеристики місць спостережень важко порівнювати та аналізувати фенологічну інформацію, що надходить від різних спостерігачів. Опис доцільно доповнити схематичною картою із позначенням місцезнаходження основних рослинних об'єктів. Це забезпечує наступність у спостереженнях, продовжених іншою особою.

Вибравши місця для спостережень, приступають до вибору об'єктів спостереження . Уявлення про сезонний розвиток природи та його закономірності складається із спостережень за перебігом розвитку окремих її компонентів. Чим їх більше, тим глибшою та повнішою буде картина сезонного розвитку природного комплексу. Однак, оскільки практично неможливо охопити спостереженнями безліч природних об'єктів, доводиться, відповідно до реальних можливостей, відбирати порівняно невелику їх частину. До відбору об'єктів та явищ, що включаються до програм загальних фенологічних спостережень, пред'являються певні вимоги:

1) об'єкти спостережень мають бути поширені, що диктується необхідністю отримання однотипних спостережень великих територіях;

2) об'єкти спостережень повинні бути добре відомі та безпомилково впізнавані;

3) явища, що відзначаються, повинні відноситися до найбільш характерних для даного сезону року, так як одне з головних завдань загальних фенологічних спостережень полягає в розробці фенологічної (біокліматичної) періодизації року стосовно різних природних зон.

Спостерігати необхідно щонайменше ніж 10 деревами чи чагарниками одного виду. Для спостереження за трав'янистими рослинами достатньо закласти постійний майданчик розміром 5×5 м, чітко позначивши його межі. Зрозуміло, це повинна бути ділянка, на якій види, що вас цікавлять, повинні зустрічатися особливо часто.

Повинні бути також обрані місця, на яких можна зустріти певні види тварин, - ділянки з деревами та чагарниками для спостереження за птахами, лужка для спостереження за комахами, водоймища.

Регулярність спостережень – найважливіша умова отримання надійних фенологічних даних . Наукова та практична цінність спостережень залежить від того, наскільки точно визначено дати настання сезонних явищ. А це означає, що чим частіше проводяться спостереження, тим ймовірність помилки у визначенні дати настання явища стає меншою. Навесні явища змінюються швидко, тому навесні спостереження необхідно проводити щодня. Рекомендується проводити їх у ранкові години, оскільки в цей час зацвітає більшість рослин та найбільш життєдіяльні птахи. Проте суворої регламентації тут немає.

Правила реєстрації фенологічних спостережень в цілому повинні забезпечувати накопичення безпомилкових фенологічних даних, добре порівнянних за роками та чітко оформлених, щоб надалі не виникло труднощів при їх використанні. При реєстрації фенологічних спостережень необхідно дотримуватись наступних правил:

1. Записи необхідно вести у записнику простим олівцем.

2. Реєстрація спостереження має проводитися безпосередньо в ході їх спостереження – "у полі". Відкладаючи записи, покладаючись на пам'ять, завжди ризикуєш щось проґавити або помилитися.

3. У щоденник слід заносити не тільки необхідні дані, а й відомості про інші явища, що привернули до себе увагу.

Результати своїх спостережень вихованці можуть оформити як настінні таблиці з малюнками, фотографіями, витримками з літературних творів. Одна з найпоширеніших форм наочного оформлення результатів спостережень - фото та відео.

ПРАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ

Завдання 1

Оберіть об'єкт спостереження: погодні явища, первоцвіти (певний вид), птахи (певний вид), дерева (певний вид); савці, комахи таінше).

Завдання 2

Виконайте безпосередньо саме спостереження за сезонним явищем за планом:

1. Опис ділянки, на якій проводитиметься спостереження.

2. Об'єкт спостереження.

3. Мета спостереження.

4. Опис особливостей цього об'єкта.

5. План спостережень.

6. Форма фіксації та представлення результатів.

Завдання 3

Поділіться результатами своєї роботи. Використання результатів для науково-дослідницьких проєктів та участь у конкурсах "Винахідників та раціоналізаторів", "Юний дослідник", "Вчимося досліджувати та охороняти природу", "Дотик природи", "В об'єктиві юного натураліста" тощо.

СКОРИСТАЙСЯ "МЕТОДИКОЮ ФЕНОЛОГІЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ" ЗГІДНО ОБРАНОГО ОБ'ЄКТУ СПОСТЕРЕЖЕННЯ!

методика фенологічних досліджень.docx

Хто обере спостереження за деревами чи вже працює над цим, то звертаю увагу, що маєте це робити щодня до моменту масового цвітіння. Можна взяти два види дерев та порівняти їхні фенологічні фази.

Усі мають бути представлені у певному вигляді : фенологічний щоденник, звіт, таблиці, схеми, малюнки, фото, відео, мультимедійна презентація тощо.

Чекаю на результати роботи! Ще раз наголошую, що спостереження може тривати протягом певного періоду та використано надалі для дослідницької роботи!