Дослідження творчості поета

Чернихівський Гаврило Іванович

Монографія «Улас Самчук: сторінки біографії» (2005) є першим ґрунтовним дослідженням про «українського Гомера ХХ століття».

Перше синтетичне дослідження життєпису видатного прозаїка ХХ ст., редактора, видавця, публіциста, громадсько-політичного діяча. У

У пропонованій праці висвітлюються його життя на тлі епохи, в якій він жив і творив.

Книга ілюстрована багатьма світлинами. Подана велика бібліографія, яка має понад шістсот позицій.

Джерело: http://kogpi.edu.te.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=945:l-r-110-&catid=41:2012-08-13-10-43-01&Itemid=287

Синюк Сергій Ярославович

Посібник «Улас Самчук: ескізи до творчого портрета» (2018)

«Адже Самчук зробив те, що мало кому вдавалося в світовій літературі й практично нікому — в радянській. Створив героя нового типу. І то такого, який у наш непростий час чи не найбільше потрібен Україні і українцям. Створеного Самчуком героя найточніше окреслила Анна Власенко-Бойцун: «… помилково було би уважати його епігоном романтиків, чи народників. Навпаки, він зовсім зриває з романтичними традиціями в нашій літературі, бо вважає, що вже час перестати мріяти, а почати практично діяти і творити. І тому саме він творить героя-працівника, що діє з власної волі й ініціативи. Протагоніст Самчука життєздатний та життєрадісний, він будує, а не руйнує. Він практичний і прагматичний […] Протагоніст Самчука — це антитеза нещасливого раба чи кріпака, часто змальованого в нашій літературі, який завжди працював під чужим наказом і для когось, тому працював нехотячи. Самчуків герой діє радісно, добровільно, самопевно не тільки для своєї особистої користи, але й у користь громади, серед якої він живе. Того нового героя змальовує Самчук у різних ролях: як працьовитого селянина та зарадного господарника, чи навіть доробкевича; а то інтелектуаліста і борця за права і волю своєї батьківщини». Саме такий герой вельми потрібний саме у наш переломний час, коли долю України вирішує результат битви за більшість…»

Джерело: http://chytomo.com/ulas-samchuk-eskizy-do-tvorchoho-portreta

Олександр Подвишенний

аспірант Національного університету “Острозька академія”, письменник, літературознавець

Творчість Уласа Самчука науковець почав досліджувати у 2014 році крізь призму національно-екзистенціальної методології, розробленої професором Петром Іванишиним. Метою є вивчити прозахідну орієнтацію письменника та її вияв у творчій спадщині.

Ярослав Поліщук

літературознавець, культуролог, краєзнавець, доктор філологічних наук

Упорядковував та редагував збірник «Волинські дороги Уласа Самчука» (1994).

Стаття "Формула ідентичності Уласа Самчука на тлі доби " у журналі "Слово і час", 2007.