Symptomy uzależnienia od niedostatku
- Marnowanie czasu – Odkładamy to, co powinno być zrobione i nie wykorzystujemy czasu by realizować nasze pomysły i przybliżać realizację naszych celów.
- Oddalanie się od celu – Nałogowo odrzucamy pomysły, które mogłyby rozwinąć nasze życie lub karierę i zwiększyć nasze dochody.
- Przymusowa potrzeba udowadniania – Chociaż okazaliśmy się kompetentni w pracy lub prowadzeniu firmy, kieruje nami potrzeba ponownego potwierdzania naszej wartości i znaczenia.
- Zatrzymywanie bezużytecznych przedmiotów – Trzymamy bezużyteczne przedmioty, takie, jak znoszone ubrania czy zepsute urządzenia.
- Wysiłek/Wyczerpanie – Nałogowo przepracowujemy się, stajemy się wyczerpani, a następnie pracujemy poniżej oczekiwań lub w ogóle przestajemy pracować.
- Rozdawanie naszego czasu – Nałogowo angażujemy się w różne sprawy lub oferujemy nasze usługi bez opłaty, pomimo braku określenia pożytku z takiego działania.
- Wycena poniżej wartości oraz zaniżanie ceny – nie doceniamy naszych umiejętności i wykonywanej pracy oraz obawiamy się prosić o podwyżkę lub stawkę rynkową.
- Osamotnienie – wybieramy pracę w samotności nawet wtedy, kiedy byłoby dla nas lepiej mieć współpracowników, wspólników lub pracowników.
- Dolegliwości fizyczne – czasami, z powodu lęku przed rozwojem lub byciem prawdziwym, doświadczamy dolegliwości somatycznych.
- Nieuzasadniona wina lub wstyd – Czujemy się zażenowani prosząc o to, czego potrzebujmy lub co nam się należy, a także otrzymując to.
- Zaniechanie – Nie korzystamy z możliwości (w tym zawodowych) lub wskazówek, które mogłyby być korzystne. Zaczynamy wiele projektów i zadań, ale często ich nie kończymy.
- Znudzenie stabilizacją – Tworzymy niepotrzebne konflikty ze współpracownikami, przełożonymi i klientami, wywołując problemy, które powodują kłopoty finansowe.