- kiemelt publikációk -

Lakberendezési stílusok rengeteg változatban és al-változatban léteznek, és az évszázadok évtizedek során folyamatosan fejlődnek. A bemutatásra kerülő lakberendezési stílusok tekintetében megpróbálkozok valamilyen időrend figyelembe vételével egy sorrendet felállítani az alábbiak szerint. 

A „kontemporár” stílus (a „contemporary” angol szóból) egy kortárs (modern) lakberendezési stílus elnevezést takar, amely a jelenkori formai és esztétikai elemeket tükrözi. Mivel többféle kortárs stílust tudunk megkülönböztetni, ezért a többesszám, amikor kortárs stílusokat említünk. A kontemporár stílusok főbb jellemzője a frissesség, a tisztaság, és az innováció, mivel a tervezők és lakberendezők itt a legújabb tervezési elemeket, anyagokat és technológiákat használják fel.

Fontos megjegyezni, hogy a „kontemporár” kifejezés azt jelenti, hogy a stílus a jelen korra jellemző, tehát idővel változhat és fejlődhet.


A kontemporár stílus a jelenkori tervezési elemeket öleli fel (ezért is hívjuk kortárs stílusnak), és magában foglalhatja a minimalista stílust is. Tehát a kontemporár stílus egyfajta idősebb és kiterjedtebb kategória, melybe beletartozhat a minimalizmus és további más kortárs stílus ágak is.

A kortárs minimalista stílus kialakulása az 1960-as évekre vezethető vissza, és szorosan kapcsolódik azokhoz az esztétikai és társadalmi változásokhoz, amelyek a második világháború utáni években történtek. A minimalizmusnak számos gyökere és befolyásolója volt, és a stílus számos művészeti és dizájnmozgalomban megjelent.

A minimalizmus, a kontemporár olyan belső irányzata, amelyre leginkább jellemző, hogy a tisztaságra, az egyszerűségre, és a letisztult formákra összpontosít. A minimalista dizájnban az elrendezés és a dekoráció is minimalizált, és az egyszerűség, a funkcionalitás, és a térhasználat kiemelt szerepet kap.


Az eklektikus stílusnak nincsenek szigorúan meghatározott szabályai vagy megkötései, de az elnevezése alapján általában azokat a belső terek tervezését és dekorációját jelenti, amelyekben különböző stílusok, időszakok és elemek kombinációját használják fel.

A stílusok és dizájnelemek keverése az eklektikus szemlélettel, lehetővé téve különböző időszakok és kultúrák dizájnjának összehangolását.


A „contemporary industrial” – azaz kortárs ipari – stílus egy modern, ipari hangulatú tervezési irányzat, amely a funkcionalitást és az esztétikát kombinálja az ipari és városi környezetek jellegzetes elemeivel.

Az indusztriális stílus a 20. század elején a klasszikus modernizmus részeként jött létre, a munkahelyi és az ipari terek kialakítására összpontosított, de az évek során átterjedt a lakberendezésre is. Az 1960-as és 1970-es években kezdett újra divatba jönni (kortárs újjászületés), amikor az emberek érdeklődni kezdtek a régi ipari épületek felhasználása iránt, például raktárak vagy gyárak átalakításával otthonokká.


A skandináv kortárs stílus egy friss, letisztult megközelítését tükrözi a hagyományos skandináv tervezésnek

A skandináv stílus azért váltott ki olyan nagy érdeklődést, mert az egyszerűsége, letisztultsága és a természet szeretetének kifejeződése révén vált vonzóvá. Emellett az 1950-es és 1960-as években, a háború utáni időszakban, az emberek egy könnyedebb és optimistább életérzés iránti vágyuk is hozzájárult a skandináv stílus terjedéséhez.

A kortárs organikus (contemporary-organic) stílus a természetes formák, organikus elemek és természetes anyagok felhasználását hangsúlyozza. Ez a stílus egyensúlyra törekszik a természetes és a modern elemek között, létrehozva egy kellemes, harmonikus környezetet.

A természetes formák és organikus elemek kiemelése jellemző lehet, például görbült bútorok, organikus minták és természetes anyagok felhasználásával. Vagy egyszerűen a fa természetes formájában és kezeletlen felülettel meghagyott fa használatával, és szobanövényekkel a természetességet hangsúlyozzák.


A retró lakberendezési stílus a múlt évtizedek dizájnját idézi meg, és általában a 1950-es, 60-as, 70-es évek stílusjegyeit vegyíti. A retró stílusnak nincs egyetlen, szigorúan meghatározott formavilága vagy színvilága, mivel a korszakok és a tervezők változatosságára tekintettel sokféle variáció létezik. Azonban vannak olyan jellegzetességek, amelyek gyakran megjelennek ebben a stílusban. 

A vintage stílus egy olyan lakberendezési irányzat, amely régebbi időszakokra utal, és egyfajta nosztalgikus hangulatot áraszt, és gyakran magába foglalja az antik, retró és más régi stílusok elemeit. 

A vintage stílus kialakulása a 20. század közepére tehető, amikor az emberek érdeklődni kezdtek a múlt iránt, és az antik bútorok, tárgyak iránti érdeklődés nőtt. Az 1970-es években, a retró stílus népszerűségének növekedésével, a vintage stílus is új lendületet kapott. Az elmúlt években a vintage stílus újra divatba jött, és a régi és új elemek kombinálásával egyedi, személyes lakberendezési stílust lehet létrehozni.

Mint ahogyan a fény, a napfény, vagy ezt helyettesítő mesterséges világítás fényereje, színhőmérséklete, a nagy ablakfelületek, azok tájolása – hatással van a mindennapi hangulatunkra, az aktivitásunkra, ugyanúgy a lakás színei, a színek erőssége, a kombinációik, a mintázatok is jelentősen befolyásolják a kedvünket, lelki állapotunkat, bizonyos dolgok iránti fogékonyságunkra és összességében hatással van az otthoni kényelmünkre, komfortérzetünkre.

Az alapoknál kezdve, nézzük meg, hogy a színek általában milyen pszichológiai hatást tudnak ránk gyakorolni.

Vannak olyan konyhák, ahol minden tárgy szem előtt van. Nyitott, azaz polcos szinte minden, illetve olyan megoldásokat is alkalmaznak, hogy például egy rudazatra vannak felfüggesztve a konyhai használati tárgyak, és szabadon ott lógnak a serpenyők, fakanalak, tésztaszűrők, hogy még a nagyobb vájlingokról ne is beszéljünk. Ezzel szemben, vannak olyan konyhakialakítási módok, hogy semmi sincs elől, semmi sem látszik – mintha nem is lenne konyha. Erre mondják egyesek, hogy naná – ott nem is főznek, csak dísznek van az egész 🙂 .

A vintage stílus, mint ahogyan a retró, vagy az antik stílus, nem is egy-egy stílus, hanem talán egy korszak átélése.

Többen azt fejtegetik, hogy az a retró – ami éppen kiment a divatból az elmúlt 20 évben. Ami ennél régebbi – de azért 100 évnél nem régebbi, vagy legalábbis 1900-nál frissebb – az a vintage, és ami ennél is régebbi, az az antik. Eszerint ezeknek a meghatározásoknak az idő múlásával folyamatosan változó tartalommal kellene rendelkezni. Azaz, ami most a retró, az a 2000. év utáni tárgyaink. És akkor a vintage – ami ez előtti. Tehát, ahogy múlik az idő a retróból egyszer csak vintage lesz, és ha ...

Egy másik elmélkedés szerint – a legalább 20 éves eredeti tárgyakat lehet csak vintage-nek hívni. ...

Ha kandallóra gondolunk, akkor általában egy fatüzelésű kandalló jut eszünkbe. Természetesen okkal, hiszen egy kandallóban alapvetően fával tüzeltünk évszázadokon át. Manapság ezt egyre kevesebben tehetik meg, hiszen egy adott lakás tulajdonságain sok esetben nincs lehetőségünk változtatni, vagy egyszerűen nincs időnk egy fatüzeléssel foglalatoskodni. Ezzel szemben sokkal több emberben él egy romantikus igény, vagy csak az égő tűz látványa iránt, vagy akár a kandalló sugárzó hőjét is át kívánják élni.

Nézzük sorra milyen előnyökkel és hátrányokkal kell számolnunk, ha a fatüzelésű kandalló, a pellet kandalló, a gázüzemű kandalló, az elektromos kandalló, a bioetanol kandalló, vagy akár a pára kandalló biztosította élmények közül kell választanunk ...


Régen minden kerámia kézműipari termék volt. Egy mai ipari sorozatgyártott kerámiával szemben egy kézműves kerámia – legyen az egy bögre, csésze, tányér, szappantartó vagy váza – végtelen variációban létezhet és a kialakításnak csak a fantázia szab határt. Igaz ugyan, – némelyeknél előfordulhat – hogy kevésbé ergonomikus, lehet még egy kicsit szabálytalan is, és drágább mint egy ipari sorozatgyártott.

Ezzel szemben a kézműves minden egyes terméket egyenként készít el. Még ha egységes stílusban is dolgozik, akkor is észrevehetőek apró eltérések és mindenképp az alkotó egyedi látásmódját, kreativitását és kézügyességét tükrözik. Ezzel a választott egyediséggel tud azonosulni az a vásárló, aki kézműves kerámiát választ.

Nézzük meg részletesebben mégis mért jó, ha valaki akár az otthona díszítésére, vagy egyszerűen csak a mindennapi használati tárgyai közé kézműves kerámiát választ?