Tijelo, identitet i emocije u hrvatskoj i slavenskim književnostima 20. i 21. stoljeća

Istraživanje emocija i reprezentacija ljudskoga tijela i tjelesnosti u književnosti i kulturi te otkrivanje načina, metoda i postupaka kojima proučavane reprezentacije utječu na konstrukte književnih i uopće društvenih identiteta, pojedinačnih i kolektivnih.


Kroz književnopovijesnu i stilsko-poetičku paradigmu hrvatske i drugih slavenskih književnosti 20. i 21. stoljeća promatra se tvorba, uloga i recepcija emocija u reprezentacijama tijela i konstruktima identiteta, odnosno međuodnos triju predmetnih fenomena s obzirom na burne promjene društvenih, estetskih, ideoloških, kulturnih i dr. okolnosti u navedenom razdoblju koje su determinirale njihov razvoj. U novijoj hrvatskoj književnosti moguće je pronaći tekstove u kojima se kulturalno-civilizacijski sukobi, dosad uglavnom istraženi iz perspektive povijesnog vremena i/ili geografskog prostora, odnosno povijesnih, društvenih i političkih okolnosti njihova nastanka i razvoja, prenose na književnu reprezentaciju tjelesnosti protagonista. Posebno se zanimljivima pokazuju oni primjeri u kojima tijelo pojedinca postaje objekt upisivanja različitih, često i suprotstavljenih kulturalnih praksa koje su se u datom trenutku susrele na istom prostoru te, posredovanjem normi društvene zajednice, izvršile utjecaj na samopoimanje pojedinaca. Istraživanjem odnosa tijela, identiteta i emocija ispituju se modeli kojima književnici propituju utvrđene kolektivne identitete, detektiraju traumu pojedinca koja je rezultat sraza tih proturječnih kulturalnih praksa čime u konačnici ukazuju i na problematiku oblikovanja individualiteta.


Istraživački rezultati

Objavljivanje znanstvenih radova u publikacijama i monografijama, izrada jedne doktorske disertacije, izlaganja na međunarodnim znanstvenim skupovima.

Društveni rezultati

Poticanje literarnih kompetencija djece i mladih. Istraživanjem se dolazi do tekstova koji se mogu predstaviti učenicima različitih dobnih skupina u sklopu radionica na kojima bi se tematizirao odnos tijela, identiteta i emocija odnosno ponudilo usmjerene oblike čitanja književnoga teksta.


Društveni rezultati

U suradnji s nastavnicima hrvatskoga jezika, knjižničarima i školskim psiholozima, projekt bi mogao doprinijeti ciljevima Škole za život kao i nacionalnim programima poticanja i razvoja čitateljskih kompetencija kao društvenim potrebama.


Društveni rezultati

Suradnici na projektu educirali bi nastavno osoblje i suradnike u nastavi (suradnja s aktivima nastavnika hrvatskoga jezika, knjižničarima i sl.).


Izvor financiranja: Sveučilište u Zadru (Institucionalni projekt: IP.01.2021.09)

Trajanje projekta: 01.09.2021. – 01.09.2023.

Naslovna fotografija: Adrijana Vidić