ДСНС
Уроки, що допоможуть врятувати життя
29.09.2023, 22:53
Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 28.09.2023 783
За даними українських урядовців приблизно 30% території нашої країни наразі заміновано. Місця, де точилися бої та деокуповані території є зоною підвищеного ризику, тут можна натрапити на вибухонебезпечні предмети. Тому ще досить тривалий час надзвичайно актуальними будуть знання з мінної безпеки.
З метою підвищення обізнаності дітей про мінну небезпеку та правила поводження при виявленні вибухонебезпечних предметів Державна спеціальна служба транспорту / UA State Special Transport Service створила мотиваційні освітні анімаційні ролики «Мінна безпека. Важливо знати кожному!».
Нижче ви знайдете відео, що допоможе пояснити дитині у легкій формі про правильну поведінку, пригадати вкрай важливі правила мінної безпеки.
Наказ №02 від 02.01.2023 року "Про організацію і ведення цивільного захисту у НВК "Школа комп'ютерних технологій - Львівський технологічний ліцей" у 2023 році.
Наказ №43 від 18.08.2022 року "Про затвердження алгоритму дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій хімічного, радіаційного та біологічного характеру для працівників ліцею"
Додаток № 1 до наказу НВК «ШТЛ» від 18.08.2022 № 43 "Алгоритм дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій хімічного, радіаційного та біологічного характеру"
Користування вогнегасниками
03.03.2023, 14:29
У нашому ліцеї спільно з представником пожежної служби відбулися навчання з організації і проведення заходів цивільного захисту при виникненні пожежі. Наші учні мали можливість власноруч спробувати загасити «пожежу» за допомогою вогнегасників. Вміння користуватися вогнегасниками – одне з найнеобхідніших у будь-який час, а особливо в час війни. Коли людина на практиці здобуває навички володіння засобами пожежогасіння, це дає змогу не розгубитися і швидше зреагувати в екстремальній ситуації. Ліцеїсти дуже зраділи такій можливості і, окрім безцінного досвіду, отримали багато позитивних емоцій.
Класи безпеки
11.02.2023, 07:54
Задля того, аби наші діти були обізнаними в сфері безпеки на території Львівщини створено 50 "Класів безпеки".
У "Класах безпеки" діти вивчатимуть правила пожежної безпеки, правила поводження з вибухонебезпечними предметами, як поводитись під час сигналу "Повітряна тривога" та багато інших тем з безпеки життєдіяльності.
Класи оснащені всіма необхідними матеріалами, аби учні могли легко та якісно засвоювати важливу інформацію, а головне те, що навчання проводитимуться за постійної активності, і це не аби як до вподоби дітям.
Тема безпеки життя дитини невичерпна, вона необмежена. Адже ті зерна знань, навичок, які закладаються підростаючому поколінню зараз, обов'язково знадобляться в майбутньому. Сьогодні це уроки, але, можливо, завтра отримані знання допоможуть дітям у реальній надзвичайній ситуації.
Бережіть себе і навчайтесь правилам безпеки.
Все буде Україна!
Роз’яснення, що робити якщо натрапили на уламки ракет або безпілотників
25.12.2022, 07:21
Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 22.12.2022 391
Після атак ракетами чи дронами-камікадзе на землі можуть залишатися їх залишки. Вони небезпечні.
Що робити, якщо ви знайшли предмети, схожі на уламки ракет або безпілотників?
1. У жодному разі не торкайтеся небезпечних знахідок і не дозволяйте робити це іншим. Не переміщуйте їх, не розбирайте та не заносьте у приміщення.
2. Не фотографуйте та не публікуйте такі знімки в інтернеті.
3. Обов’язково позначте місце своєї знахідки та відійдіть від неї якомога далі.
4. Відразу повідомте про виявлення підозрілого предмета на 101 чи 102 та дочекайтеся ДСНС або поліцію.
Роз’яснення МВС: Що робити, якщо атакує дрон-камікадзе
25.12.2022, 07:16
Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 20.12.2022 426
Вага бойової частини дрона-камікадзе до 40 кілограмів. Удар утворює потужну вибухову хвилю та велику кількість дрібних уламків. Тому у разі небезпеки користуйтеся підвалами, цокольними поверхами будинків, підземними паркінгами та ні в якому разі не ховайтеся у під’їздах чи в автівці.
Якщо атака застала на вулиці, ляжте на землю та закрийте голову руками або сумкою, бажано в заглибині чи за бордюром.
Важливо! Про переміщення дронів або місце їх падіння повідомляйте за номером 102.
Не намагайтеся збити безпілотник самостійно. Якщо ви зробили фото чи відео дронів, ні в якому разі не викладайте їх у соцмережі. Надайте ці матеріали поліції. Вони поповнять доказову базу злочинів, які вчиняють росіяни на території України.
Якщо відключають світло, як зберігати продукти в холодильнику?
25.12.2022, 07:11
Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 21.12.2022 461
Одна з поширених проблем під час тривалих відключень світла – псування продуктів у холодильнику.
Мінреінтеграції підготувало кілька простих рекомендацій:
1. Заздалегідь придбайте контейнери з сухим льодом або заморозьте воду у звичайних пластикових пляшках з-під напоїв. Тримайте їх у морозильній камері холодильника на випадок відсутності електроенергії.
2. Якщо немає світла, розкладіть раніше підготовлені ємності з льодом на нижню полицю холодильника та верхню полицю морозильної камери. Так ви продовжите час перебування продуктів у вимкненому холодильнику більш ніж на 4 години. Завдяки використанню сухого льоду тривалість зберігання може збільшитись до 2 діб.
3. У разі відсутності електроенергії протягом 4 годин і довше харчові продукти краще згрупувати разом у морозильній камері. Заповненою вона тримає холод до 48 годин, наполовину порожньою – лише 24 години.
4. У будь-якому випадку, якщо світла немає, намагайтеся якомога менше відкривати дверцята холодильника. Так ви запобіжите потраплянню теплого повітря, адже оптимальна температура в ньому має бути не вищою за +4°С, а в морозилці – не перевищувати -4 градуси.
5. Пам’ятайте, продукти, які мають температуру не вище +4°С або на яких зберігаються крижані кристали, можна безпечно заморозити повторно або приготувати.
Як одягатися, щоби менше мерзнути
25.12.2022, 07:06
Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 20.12.2022 385
Взимку, особливо нині, коли через обстріли росії в Україні застосовують віялові та аварійні відключення світла, важливо розуміти, як зігріти себе та акумулювати тепло. Єдиного та універсального правила немає, однак є кілька дієвих порад, які точно можуть допомогти вам зігрітися.
1) Отже, перша порада – це багатошаровість.
Саме багато шарів одягу не лише добре зігрівають, а й рятують від перегріву. Ближче до тіла найкраще одягати нижню білизну та шкарпетки з натуральних (бавовняних) тканин та термобілизну, а за її відсутності — футболку + колготки або футболку + підштаники. Далі теплий та вільний одяг. Чим більше на вас буде шарів одягу, тим легше утримати тепло, оскільки між різними шарами одягу утворюється прошарок із повітря. Крім багатошаровості важливо, щоб одяг був просторим і не сковував рухів.
2) Друга – зручне та тепле взуття. Пам’ятайте, що взуття повинне бути за розміром. Дуже важливо носити взимку зручне зимове взуття з хутряною підкладкою і на стійкій підошві. Якщо взуття буде тісним і перешкоджатиме нормальному кровообігу, ваші ноги швидко втрачатимуть тепло.
3) Третя – найбільше тепла виходить через відкриті ділянки тіла (зап’ястя, шию). Тож не рекомендується носити вкорочені штани та занижені шкарпетки, відкриті зап’ястя та неприкрита шия – як результат ми мерзнемо навіть за найтеплішої куртки.
4) Четверта – обов’язково оберігайте голову від холодних температур та вітру. Однак, якщо ви багато рухаєтеся, то варто обирати не занадто теплі шапки. Є загроза спітніти, а на морозі це ще гірше, ніж змерзнути.
Як не треба зігріватися взимку
Неправильний спосіб зігрітися – це зігріватися алкоголем. Адже алкоголь (а разом з ним – і сигарети) шкідливі за будь-якої погоди. Вживання спиртного на вулиці в мороз або холод створює ілюзію тепла і водночас призводить до величезної його втрати. А куріння уповільнює кровообіг у руках та ногах, тим самим сприяючи ще більшому замерзанню.
Прикраси — ще один чинник швидшого замерзання. Адже каблучки уповільнюють рух крові в пальцях, отже, вони швидше замерзають. Взагалі метал швидко охолоджується і під час контакту зі шкірою може призвести до її обмороження. Тому не лише кільця, але із сережки у вухах теж сприяють переохолодженню.
І пам’ятайте, якщо ви відчуваєте, що шкіра замерзла і почала поколювати, свербіти, потрібно терміново шукати місце, де зігрітися. І у жодному разі нічим не розтирайте замерзлу шкіру, особливо снігом! Особливо якщо вона сильно почервоніла.
Як повернути гроші, якщо при користуванні банкоматом або терміналом вимкнули електроенергію?
25.12.2022, 06:56
Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 20.12.2022 543
В Україні продовжують екстрені відключення електрики. Це може застати зненацька, в тому числі коли ви користуєтесь банкоматом або терміналом.
Уявіть, ви приходите до терміналу покласти гроші на картку. Половину суми вже внесли, і раптом операція зірвалася через відключення світла. Що робити?
Алгоритм дій пояснили у ПриватБанку. Відразу ж зателефонуйте на гарячу лінію 3700 і подайте заявку на повернення коштів. Повідомте номер терміналу, його адресу, внесену суму і приблизний час проведення операції. Коли заявка буде опрацьована і гроші в терміналі перерахують, недоотримані кошти повернуть вам на карту.
Мінреінтеграції нагадує, що отримати готівку українці можуть не лише в банках та банкоматах, але й на касах магазинів, аптек та АЗС. Для цього необхідно оплатити будь-яку покупку карткою та попросити касира зняти з неї потрібну вам суму готівки. Отримати можна від 500 гривень, але не більше 6 000 гривень.
Також можна зняти готівку з карти в Укрпошті та на «Новій Пошті», звернувшись до будь-якого відділення поштового оператора.
Переохолодження: що це таке, як його визначити та як надати домедичну допомогу постраждалому
14.12.2022, 08:07
Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 11.12.2022 475
У холодну пору року підвищується ризик холодової травми або, як її частіше називать у побуті, переохолодження. Актуальність цієї проблеми посилюється через постійне нищення цивільної інфраструктури терористичними військами російської федерації.
Важливо не ігнорувати цей вид травми, оскільки тривалість її лікування понад удвічі перевищує тривалість лікування постраждалих з опіками.
Окрім низької температури холодову травму можуть провокувати такі чинники:
висока вологість (навіть тривале перебування при температурі +5 — +8 °С, але за високої вологості може спричинити в людини холодову травму);
вітер (наявність вітру значно збільшує втрату тепла);
хронічні захворювання/надмірна втома в людини;
вживання алкоголю;
належність до певних груп (діти, люди похилого віку особливо чутливі до дії низьких температур через особливості теплообмінних процесів в організмі);
носіння тісного незручного взуття, легкого одягу.
Комбінація декількох таких чинників значно посилює ризик розвитку холодової травми.
Гострий вплив низьких температур можна розділити на обмороження (локальна дія низьких температур) та замерзання (загальне переохолодження).
Загальне переохолодження розвивається так:
Спочатку в постраждалого з’являються лихоманка, слабкість, втома й сонливість, розвивається дрібне (холодове) тремтіння м’язів і «гусяча шкіра».
Якщо несприятливі фактори продовжують діяти, холодове тремтіння досягає максимуму, з’являється поверхнева гіпотермія (зниження температури/охолодження), сонливість починає переходити в розлад свідомості.
Якщо ж холодове тремтіння пригнічується, це свідчить про дуже небезпечну гіпотермію, яка може призвести до зупинки дихання та серця. При цьому стан постраждалого вкрай важкий, може бути непритомним. На цьому етапі вкрай важливо терміново надати допомогу — без неї людина може померти.
Як уникнути переохолодження?
Обмежити час перебування надворі в холодну, сиру або вітряну погоду.
Одягатися в кілька шарів вільного теплого одягу. Повітря, що потрапляє між шарами одягу, діє як ізоляція від холоду. Варто носити вітрозахисний і водонепроникний верхній одяг, щоби захиститися від вітру, снігу та дощу.
Обирати спідню білизну, яка відводить вологу від шкіри. Краще відмовитися від бавовняної, адже вона поглинає вологу.
Змінювати мокрий одяг якомога швидше.
Носити капелюх або пов’язку, яка повністю закриває вуха. Важкі вовняні або вітрозахисні матеріали є найкращими головними уборами для захисту від холоду.
Носити рукавиці, а не рукавички. Рукавиці забезпечують кращий захист.
Носити шкарпетки та устілки, які добре сидять, відводять вологу та забезпечують ізоляцію. Подумайте також про грілки для рук і ніг. Переконайтеся, що грілки для ніг не затягують чоботи й не обмежують приплив крові.
Шукати тепле укриття, якщо ви помітили ознаки обмороження.
Відмовитися від алкоголю, якщо плануєте бути на вулиці в холодну погоду. Алкогольні напої змушують організм швидко втрачати тепло.
Їсти добре збалансовану їжу й пам’ятати про водний баланс. Це допоможе вам зігрітися навіть перед тим, як вийти на мороз.
Не перебувати довго в одній позі чи нерухомо. Фізичні вправи можуть допомогти вам зігрітися.
Взимку під час війни важливо пам’ятати про основні симптоми переохолодження та розуміти, як за потреби надати першу допомогу собі чи оточуючим. У випадку надання першої медичної допомоги постраждалому з холодовою травмою чітко дотримуйтесь порядку надання допомоги, затвердженого МОЗ України:
перед наданням допомоги переконайтеся у відсутності небезпеки для себе, оточуючих, постраждалого. Тільки тоді можна перейти до наступного кроку;
припиніть дію низької температури на постраждалого;
заспокойте постраждалого та поясніть свої подальші дії;
викличте екстрену медичну допомогу та дотримуйтеся вказівок диспетчера;
усуньте дію несприятливих факторів зовнішнього середовища, перемістіть людину в тепле приміщення;
зніміть із неї холодний, вологий одяг;
якщо постраждалий при тямі, дайте йому безалкогольні теплі напої;
накрийте постраждалого термопокривалом або покривалом;
забезпечте постійний нагляд за ним до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;
при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно зателефонуйте диспетчеру екстреної медичної допомоги;
за можливості зберіть у постраждалого чи оточуючих максимально можливу інформацію щодо обставин отримання травми. Всю отриману інформацію передайте фахівцям бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру.
Якщо до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги постраждалий знепритомнів, визначте ознаки життя та якщо їх немає, розпочніть серцево-легеневу реанімацію.
Головне управління Національної поліції створило відеоролик з питань мінної безпеки
10.12.2022, 20:52
Контузія від дії вибухової хвилі: симптоми та домедична допомога
20.10.2022, 17:09
Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 18.10.2022 752
Кожен вибух несе суттєву загрозу усім, хто перебуває в радіусі ударної хвилі від розриву/потрапляння ракети чи снаряду. Навіть якщо у людини немає зовнішніх ушкоджень, це ще не означає, що вона не отримала травму.
Одним із наслідків потрапляння під вибухову хвилю є закрита черепно-мозкова травма. При чому є суттєві відмінності від такого ж ушкодження, але отриманого в результаті удару, спортивних травм чи дорожньо-транспортної пригоди.
Так, струс головного мозку або легка черепно-мозкова травма (лЧМТ) внаслідок дії вибухової хвилі – це окремий травматичний вплив на головний мозок, до якого може додатись ураження слухового та вестибулярного апарату.
Біофізика вибухових травм обумовлює характерні структурні зміни мозку та відповідну клінічну картину:
дезорієнтованість,
втрата свідомості на короткий термін: від декількох секунд до 30 хвилин,
нудота і блювання,
сильний головний біль,
проблеми зі слухом та/або зором,
погіршення пам’яті або амнезія,
зміна психоемоційного стану.
У разі наявності хоча б кількох із наведених симптомів необхідно терміново звернутися по медичну допомогу.
В очікуванні медичної допомоги можна надати людині, яка постраждала, першу допомогу:
Якщо постраждалий втратив свідомість – необхідно забезпечити прохідність дихальних шляхів методом виведення нижньої щелепи. Але намагайтеся обмежити рухи у шийному відділі хребта. У людини також може бути блювота. Вкрай необхідно забезпечити вільне дихання, оскільки є ризик аспірації блювотними масами.
Спробуйте очистити порожнину рота від сторонніх предметів, які могли потрапити туди під час вибуху й заважають прохідності дихальних шляхів.
Звільніть груди і шию від одягу, якщо він стискає та заважає постраждалому вільно дихати.
Якщо постраждалий не дихає, розпочніть базові реанімаційні заходи до приїзду медиків: натискання на грудну клітку і, за можливості, штучну вентиляцію у співвідношенні 30:2.
Сам по собі струс мозку від вибухової хвилі не смертельний. Зазвичай людина швидко відновлюється, звичайно, за умови, що пацієнт суворо дотримується рекомендацій лікаря. Але за певної низки факторів (відсутність лікування або хибне лікування в гострому періоді, повторні епізоди дії вибухової хвилі, особливості здоров’я та соматичний стан потерпілого, травми в минулому) струс головного мозку може мати віддалені наслідки, що проявляється у вигляді посткомоційного синдрому.
За його наявності людина може довгий час відчувати слабкість, головний біль, різкі перепади настрою. До цього додаються проблеми зі слухом, координацією, розлади пам’яті, зниження концентрації тощо. Лікується посткомоційний синдром під наглядом медиків.
Якщо у небі з’явився дрон: як убезпечитися від бойових БПЛА
Чималої шкоди об’єктам нашої критичної інфраструктури завдають ворожі ударні безпілотні літальні апарати (БПЛА). Значну небезпеку вони становлять і для цивільних: дрони-камікадзе можуть нести кілька десятків кілограмів вибухівки та при влучанні створюють потужну ударну хвилю.
На щастя, більшість ворожих БПЛА нашій ППО вдається збити, але власна безпека понад усе. Мінреінтеграції зібрало поради про те, як розпізнати БПЛА та уберегтися від цієї зброї.