Урок №49. Забезпечення конфедеційності електронних документів.  

Мета: Допомогти учням засвоїти поняття «загрози електронному документообігу», «комплекс заходів щодо безпеки електронних документів», «електронний офіс». Ознайомити з поняттям електронний офіс, його основними компонентами та функціями. Забезпечити якість вивчення нового матеріалу. Формувати вміння виділяти головне, актуалізувати, конспектувати, порівнювати, зіставляти. Забезпечити диференційований підхід. Встановити зв'язки між засвоєними та новими знаннями. Формувати групи компетентностей: соціально-трудову, інформаційну, загальнокультурну, соціально-трудову, уміння вчитися. 

Організаційний момент уроку

  1. Дати визначення наступним поняттям: документ, електронний документ.
  2. Дати визначення наступним поняттям: документообіг, електронний документообіг.
  3. Назвати суб’єкти електронного документообігу.
  4. Виконай інтерактивну вправу https://learningapps.org/17950507 

Основна частина уроку

Зробити міні-конспект

Передавання електронних документів

Відправлення та передавання електронних документів здійснюються автором або посередником в електронній формі за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем або шляхом відправлення електронних носіїв, на яких записано цей документ.

Якщо автор і адресат у письмовій формі попередньо не домовилися про інше, датою і часом відправлення електронного документа вважаються дата і час, коли відправлення електронного документа не може бути скасовано особою, яка його відправила. У разі відправлення електронного документа шляхом пересилання його на електронному носії, на якому записано цей документ, датою і часом відправлення вважаються дата і час здавання його для пересилання.

Зберігання електронних документів

Суб’єкти електронного документообігу повинні зберігати електронні документи на електронних носіях інформації у формі, що дає змогу перевірити їх цілісність на цих носіях.

Строк зберігання електронних документів на електронних носіях інформації повинен бути не меншим від строку, встановленого законодавством для відповідних документів на папері.

У разі неможливості зберігання електронних документів на електронних носіях інформації протягом строку, встановленого законодавством для відповідних документів на папері, суб’єкти електронного документообігу повинні вживати заходів щодо дублювання документів на кількох електронних носіях інформації та здійснювати їх періодичне копіювання відповідно до порядку обліку та копіювання документів, встановленого законодавством. Якщо неможливо виконати зазначені вимоги, електронні документи повинні зберігатися у вигляді копії документа на папері (у разі відсутності оригіналу цього документа на папері). При копіюванні електронного документа з електронного носія інформації обов’язково здійснюється перевірка цілісності даних на цьому носії.

При зберіганні електронних документів обов’язкове додержання таких вимог:

1) інформація, що міститься в електронних документах, повинна бути доступною для її подальшого використання;

2) має бути забезпечена можливість відновлення електронного документа у тому форматі, в якому він був створений, відправлений або одержаний;

3) у разі наявності повинна зберігатися інформація, яка дає змогу встановити походження та призначення електронного документа, а також дату і час його відправлення чи одержання.

Суб’єкти електронного документообігу можуть забезпечувати додержання вимог щодо збереження електронних документів шляхом використання послуг посередника, у тому числі архівної установи, якщо така установа додержується вимог цієї статті. Створення архівів електронних документів, подання електронних документів до архівних установ України та їх зберігання в цих установах здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Забезпечення конфіденційності електронних документів.

Кожен одержаний адресатом електронний документ перевіряється на цілісність і справжність усіх накладених на нього електронних цифрових підписів, включаючи ті, що накладені (проставлені) згідно із законодавством як аналоги печатки (далі – електронні печатки). При цьому необхідно, щоб:

Працюємо за комп`ютером


Завдання 11. Відкрити текстовий редактор Microsoft Word.2. Створити новий текстовий документ.3. Використовуючи Інтернет, додати вірш Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати».4. Редагувати та форматувати текст.5. Зберегти текстовий документ на Робочому столі.6. Вибрати пункт меню Файл / Відомості / Захист документів.7. В меню вибрати Зашифрувати з допомогою пароля.8. Придумати надійний пароль.9. Надіслати текстовий документ на електронну адресу вчителеві.
Завдання 21. Створити Google-документ і назвати «Мені однаково, чи буду».2. Використовуючи Інтернет, додати в текстовий документ вірш Тараса Шевченка «Мені однаково, чи буду».3. Редагувати та форматувати текст.4. Надати доступ вчителеві з рівнем доступності Читач.5. В коментарі вказати від кого і який рівень доступності

Підсумок уроку

1. Назвіть основні загрози для систем електронного документообігу.

2. Комплекс заходів щодо захисту електронної документації складається з .

3. Назвіть методи, що забезпечують санкціонованим особам доступ до об'єктів.

4. Ідентифікація - це…

5. Авторизація - це…

6. Електронний офіс - це…

Виконати ТЕСТ

Домашнє завдання

14.05.2021 Виконати тест за посиланням ТЕСТ


Організувати пошукову роботу на тему: «Біометричні методи автентифікації користувачів»· Результат оформити у Google-документах.· Надати рівень доступу «Читач».· Надати доступність «Усім, хто має посилання».Надати доступ вчителеві і додати коментар «Практична робота до уроку №49 від прізвище та ім’я».