Урок №46. Інструктаж з БЖД. Використання статистичних функцій для розв’язування статистичних задач, опрацювання експериментальних даних

МЕТА:

формування предметних компетентностей: 

ознайомити з статистичними функціями ТП, використання статистичних функцій для розв’язування статистичних задач, опрацювання експериментальних даних; розвивати мислення, уміння формулювати та висловлювати власну думку, правильно вести конспекти, розвивати уміння працювати з табличним процесором; виховувати старанність, активність при вивченні нового матеріалу, уміння працювати в групі; сприяти самостійній роботі за комп’ютером

Етап вступного повторення

Вправа 1. Виконай  інтерактивну вправу "Функції в Ексель. Розминка" за посиланням 

Для повторення, як використовувати функції підрахунку статистичних характеристик, виконайте вправу 1.

Вправа 2 (3 бали). На шкільних змаганнях з легкої атлетики проводять два півфінальних забіги. У фінал проходить половина учасників кожного півфіналу. У таблиці наведено результати учасників одного з півфіналів. Обчисліть середнє арифметичне, стандартне відхилення, моду й медіану наведеного ряду даних.

Для цього:

1. Запустіть табличний процесор.

2. Заповніть діапазони клітинок В2:В15 і C2:C11 відповідно до зразка.

3. Уведіть у клітинку C12 формулу =AVERAGE(C2:C11).

4. Уведіть у клітинку C13 формулу =STDEV.P(C2:C11).

5. Уведіть у клітинку C14 формулу =МODE.SNGL(C2:C11).

6. Уведіть у клітинку С15 формулу =МEDIAN(C2:C11).

7. Вправу зберегти на аркуш Змагання у книзі  з назвою урок 46.xls

8. Запишіть у зошит пояснення функцій та яка з отриманих характеристик указаного ряду даних визначить, хто з учасників цього півфіналу вийде у фінал.

Етап контрольно-коригувальний

Перед роботою за комп'ютером пригадай правила ТБ.

Пам'ятай!

Прояви академічної НЕдоброчесності – такі як списування, плагіат, корупція – не можуть бути визначальними для всієї системи освіти, оскільки вони руйнують її, перетворюючі навчальний процес на імітацію. Нечесність в освіті негативно впливає і на все суспільство, і на кожного окремого індивіда, адже створює систему, у якій неможливо досягнути успіху чесним шляхом, а таке суспільство/країна не можуть бути успішними в перспективі. 

Перевір свої знання з теми за посиланням і після перевірки вчителем, можеш приступати до самостійної роботи за варіантом!

http://interactive.ranok.com.ua/theme/contentview/pdrychniki/nformatika-8-klas-pdrychnik-o-o-bondarenko-v-v-lastovetskiyi-o-p-pilipchyk-a-shestopalov/zavdannya-dlya-kompyuternogo-testyvannya-do-rozdly-5-tehnolog-opratsyuvannya-chislovih-danih-y-seredovishc-tablichnogo-protsesora/test-16-matematichn-ta-statistichn-fynkts 

Етап формування умінь і навичок 

Робота за варіантами

Варіант 1

Вправа 1 (7 балів)

Є ряд даних: 56,5; 27,9; 32,4; 59,23; 44,87; 41; 39,7; 49,98. 

Обчисліть середнє арифметичне стандартне відхилення моду й медіану для цього ряду даних. 

Роботу збережи на аркуш Вправа 1 у книзі урок 46.xls,

перейменуй книгу урок 46.1.xls.

Варіант 2

Вправа 1 (7 балів)

Є відомості про зріст кожного учня та учениці вашого класу. Обчисліть ceреднє арифметичне, стандартне відхилення, моду й медіану для рядів даних.

Роботу збережи на аркуш Вправа 1 у книзі урок 46.xls,

перейменуй книгу урок 46.2.xls.

Варіант 3

Вправа 1 (7 балів)

Є відомості про масу кожного учня та учениці вашого класу. Обчисліть середнє арифметичне, стандартне відхилення, моду й медіану.

Роботу збережи на аркуш Вправа 1 у книзі урок 46.xls,

перейменуй книгу урок 46.3.xls.

Вправа 2. Ранжування вибірки (11 балів)

У таблиці, подано результати змагань групи студентів з бігу на 100 м. Потрібно ранжувати студентів за цими результатами, присвоївши номер 1 студенту з найкращим резуль­татом, номер 2 — студенту з другим результатом і т. д. Також необхідно визначити, до яких результатів — високих чи низь­ких — тяжіє основна маса студентів.

1. Створи аркуш Вправа 2 у книзі зі своїм варіантом (урок 46.1.xls або урок 46.2.xls або урок 46.3.xls),

створи таблицю за зразком, З РЕЗУЛЬТАТАМИ ЗМАГАНЬ УЧНІВ ТВОГО КЛАСУ, розмісти у електрону книгу на Google-диск у спільну папку. 

2. Для ранжування УЧНІВ скористайтеся функцією РАНГ, яку потрібно ввести у клітинку СЗ і скопіювати у діапазон С4:С42. Формула у клітинці СЗ має бути такою: =РАНГ(В3;В$3:В$8;1). Клітинка С3 містить число, яке ранжується, В$3:В$8 — діа­пазон усіх результатів. Зверніть увагу, що номери стовпців у діапазоні результатів фіксовані, а посилання на клітинку, ранг якої обчислюється, відносне. Тому після копіювання цієї формули значення, ранг якого обчислюється, змінюватиметь­ся, а весь діапазон значень залишатиметься тим самим. Місця учнів у змаганнях з бігу мають відобразитися у стовпці С.

3. Щоб визначити, до яких значень — високих чи низьких — тяжіють результати основної маси студентів, варто обчислити асиметрію вибірки. Отже, уведіть у будь-яку клітинку поза межами таблиці формулу =СКОС(В3:В8), і буде обчислено аси­метрію розподілу результатів змагань з бігу. Вона дорівнює приблизно —1,1. Знайдіть найкра­щий результат (це учень з рангом 1), він дорівнює 12,8 с. Зменште його до 10 с, і асиметрія стане  меншою, оскільки найкращий результат став ще рідкіснішим. 

Етап узагальнення знань, умінь і навичок

Етап підсумків уроку. Домашнє завдання

Знати відповідь на питання:

1) Що вивчає наука статистика? Наведіть приклади.

2) Яким вимогам має відповідати вибірка об’єктів дослідження? Поясніть кожну з них.

3) Шо таке ряд даних? Наведіть приклади.

4) Що характеризує середнє арифметичне ряду даних?

5) У яких випадках середнє арифметичне більш показово характеризує весь ряд даних, а у яких - менш показово?

6) Що таке стандартне відхилення ряду даних? Шо воно характеризує?

7) Що таке мода ряду даних? Що вона характеризує?

8) Що таке медіана ряду даних? Що вона характеризує?

9) У впорядкованому ряді чисел найбільше число збільшили на 5. Як зміняться значення середнього арифметичного, моди і медіани цього ряду? Відповідь поясніть.