Урок № 47. Інструктаж з БЖД. Електронний цифровий підпис. Особистий та відкритий ключі. Сертифікат відкритого ключа 

Мета: формування предметних компетентностей: забезпечити засвоєння знань про поняття «електронний цифровий підпис», «особистий ключ», «відкритий ключ»; формувати вміння визначати дані, які містить сертифікат відкритого ключа;  формування ключових компетентностей:  спілкування рідною мовою: цінувати та використовувати наукову мову;  інформаційно-цифрова компетентність: задоволення пізнавального інтересу в інформаційному середовищі;  уміння вчитися: навички конструювати власну освітню траєкторію;  ініціативність і підприємливість: уміння брати відповідальність за свої дії. 

Етап вступного повторення

Вправа 1. «Доповни правило»

Техніка безпеки та правила поведінки в комп’ютерному кабінеті

Заходьте до комп’ютерного кабінету тільки з дозволу вчителя

Невмикайте та не… .

Під час роботи не торкайтеся… .

Не піднімайтеся зі своїх місць… .

Робоче місце… .

Не торкайтеся з’єднувальних… .

Ніколи не намагайтесь самостійно усунути… 

Вправа 2. Дайте відповіді на питання:

Етап вивчення нового матеріалу 

Ключ - параметр криптографічної системи, який використовується для

У асиметричних криптосистемах ключі зазвичай створюються парами: ключ шифрування{\displaystyle e}, та ключ дешифрування{\displaystyle d}. Якщо знаючи один можна легко отримати інший, та навпаки (наприклад вони збігаються), то криптосистема називається шифруванням з симетричними ключами. Якщо ж з одного можна отримати інший, але навпаки дуже важко, то така система називається шифруванням з несиметричними ключами.

Приклади ключів:

Жоден ключ шифрування не можна використовувати нескінченно. Час його дії має минати автоматично, подібно дозвільним документам, оскільки:

Для будь-якого криптографічного додатка необхідна стратегія, що визначає допустимий термін дії ключа. В залежності від застосування, різні ключі можуть мати різні періоди життя. Термін дії ключа не повинен бути надто тривалим та може залежати від важливості та обсягів даних, зашифрованих протягом заданого періоду. При виборі терміну дії ключа слід збалансувати ризики, пов'язані з заміною ключа або використанням фіксованого ключа.


Вправа 3. Працюємо в  4 групах.


Навести приклади ключів за ознаками:

ГРУПА 1. За типом криптосистеми

ГРУПА 2. За призначенням

ГРУПА 3. За ієрархією

ГРУПА 4. За часом використання

Стандарт ISO/IEC 10770 здійснює класифікацію ключів за такими ознаками:

За типом криптосистеми

За призначенням

За ієрархією

За часом використання

Генерація ключів повинна здійснюватись апаратними генераторами випадкових чисел або криптографічно стійкими генераторами псевдовипадкових чисел. Якщо можлива атака на генератор псевдовипадкових чисел, то можливе дешифрування криптограм зі складністю, меншою ніж складність атаки грубою силою навіть при відсутності вразловостей у алгоритмах шифрування.

Ключі повинні зберігатись і використовуватись у апаратних криптографічних модулях, смарт-картках та токенах, які не дозволяють експорт ключа у незашифрованому вигляді.

Після виведення з дії ключі повинні знищуватись способом, який не допускає їх відновлення. Найнадійнішим способом є знищення носія ключів (механічне, термічне тощо). Допускається повний перезапис носія.

Відкритий ключ - параметр криптографічного алгоритму перевірки електронного цифрового підпису, доступний суб'єктам відносин у сфері використання електронного цифрового підпису.

Відкритий ключ використовується для перевірки ЕП документів (файлів), які отримані. Він працює тільки в парі з закритим (особистим) ключем.

Відкритий ключ міститься в сертифікаті відкритого ключа, і підтверджує приналежність відкритого ключа ЕП певній особі. Крім самого відкритого ключа, сертифікат відкритого ключа містить в собі персональну інформацію про його власника (ім'я, реквізити), унікальний реєстраційний номер, термін дії сертифіката відкритого ключа.

Для забезпечення безпеки і виключення підміни відкритих ключів Центр «Україна» проводить сертифікацію відкритих ключів ЕП шляхом підписання відкритого ключа користувача своїм секретним ключем - ключем Центру.

Власнику ключа ЕП видається сертифікат відкритого ключа, який містить такі відомості:

Сертифікат ключа ЕП в електронному вигляді, підписаний секретним ключем Центру «Україна», направляється користувачу ЕП і вноситься до реєстру сертифікатів Центру, а також за бажанням користувача може бути опублікований на веб-сайті АЦСК «Україна».

Етап рефлексії

Заплющіть очі. 

Уявіть себе в парку біля озера. Там знаходиться колесо огляду. 

Повільно обертається колесо з різнокольоровими картинками. Оберіть собі одну з них і стежте за нею очима. Обертається колесо – опускається повільно кабінка. Стоп. Розплющіть повільно очі і подивіться у далину. 

Етап самостійної роботи

Вправа 4. Аналіз визначення

Заповніть таблицю, де потрібно визначити поняття, які потребують розуміння, і сформулювати питання для додаткових досліджень. 

 Вправа 5. Виконати завдання за посиланням

https://learningapps.org/display?v=pr34c4owk19

Етап підсумку уроку. Домашнє завдання

Вправа 6. Перевірте свої знання за посиланням тест

Вправа 7. Створити графічний конспект теми уроку