на допомогу вчителю

Доповідь на педраду 27.04.2016

Використання ІКТ на уроках

Слайд 1. Процес інформатизації, що охопив сьогодні всі сторони життя сучасного суспільства, має кілька пріоритетних напрямків, до яких, безумовно, слід віднести інформатизацію освіти. Вона є першоосновою глобальної раціоналізації інтелектуальної діяльності людини за рахунок використання інформаційно-комунікаційних технологій (далі ІКТ).

Кінцеві цілі інформатизації освіти - забезпечення якісно нової моделі підготовки майбутніх членів інформаційного суспільства, для яких активну роль займає оволодіння знаннями, гнучка зміна своїх функцій у праці, здатність до людської комунікації, творче мислення і планетарна свідомість.

Ми живемо у третьому тисячолітті, у час комп’ютеризації та інтенсивного розвитку всіх галузей науки та виробництва, і глибоко усвідомлюємо незворотність демократичних змін, що відбуваються у суспільстві і освіті зокрема. Тому ми не повинні забувати про те, що сучасні діти не такі, якими були ми, отже, вони потребують від сучасного навчання чогось нового. Те, що було гарним учора, не є актуальним сьогодні.

Слайд 2. Застосування сучасних інформаційних технологій у навчанні – одна з найбільш важливих і стійких тенденцій розвитку світового освітнього процесу.

Інформатизація істотно вплинула на процес здобування знань. Нові технології навчання на основі інформаційних і комунікаційних технологій дозволяють інтенсифікувати освітній процес, збільшити швидкість сприйняття, розуміння та глибину засвоєння величезних масивів знань.

Вже давно доведено, що кожен учень по-різному засвоює нові знання. Раніше викладачам важко було знайти індивідуальний підхід до кожного учня. Тепер же, з використанням комп'ютерних мереж і он-лайнових засобів, школи отримали можливість подавати нову інформацію таким чином, щоб задовольнити індивідуальні запити кожного учня. Дуже важливо організувати процес навчання так, щоб дитина активно, з цікавістю і захопленням працювала на уроці, бачила плоди своєї праці і могла їх оцінити.

Слайд 3, слайд 4, слайд 5

Вивчення математики в даний час пов'язане з цілим рядом особливостей, якщо не сказати труднощів розвитку шкільної освіти в нашій країні. Як наголошується у ряді статей, доводиться говорити навіть про кризу математичної освіти. Причини її бачаться в наступному:

- У зміні пріоритетів у суспільстві і в науці - в даний час на тлі різкого падіння інтересу до науки в цілому спостерігається зростання пріоритету гуманітарних наук;

- У скороченні кількості уроків математики в школі;

- У відірваності змісту математичної освіти від життя (особливо в масових школах);

- В малому впливі на почуття та емоції учнів.

Слайд 6

• Роль математики як навчального предмета надзвичайно велика в плані формування світогляду та творчого мислення учнів не тільки в області природознавства, але і в самому загальному розумінні;

• Знання, тверді основи яких формуються при вивченні математики в школі, повинні бути максимально наближені до реального життя і повсякденної практики;

• Вивчення математики має здійснюватися так, щоб учні бачили науку в постійному історичному розвитку і, бажаючи вивчати її, відчували задоволення і радість від процесу пізнання.

Слайд 7, слайд 8

Допомогає вчителю у вирішенні цього непростого завдання поєднання традиційних методів навчання та сучасних інформаційних технологій, у тому числі і комп'ютерних. Адже використання комп'ютера на уроці дозволяє зробити процес навчання мобільним, строго диференційованим та індивідуальним.

Будь-яка педагогічна технологія – це інформаційна технологія, оскільки основу технологічного процесу навчання складає отримання і перетворення інформації.

Цілі використання комп'ютера на уроках математики наступні: розвиток міжпредметних зв'язків математики та інформатики; формування комп'ютерної грамотності, розвиток самостійної роботи учнів на уроці; реалізація індивідуального, особистісно-орієнтованого підходу.

Слайд 9

Наші завдання як вчителів математик:

• Забезпечити фундаментальну математичну підготовку дітей;

• Формувати інформаційну та методичну культуру, творчий стиль діяльності учнів;

• Підготувати учнів використовувати інформаційні технології та інші інформаційні структури.

Слайд 10. Застосування ІКТ на уроках математики дає можливість вчителю скоротити час на вивчення матеріалу за рахунок наочності і швидкості виконання роботи, перевірити знання учнів в інтерактивному режимі, що підвищує ефективність навчання, допомагає реалізувати весь потенціал особистості - пізнавальний, морально-етичний, творчий, комунікативний і естетичний , сприяє розвитку інтелекту,інформаційної культури учнів.

При підготовці до уроку з використанням ІКТ вчитель не повинен забувати, що це УРОК, а значить складає план уроку виходячи з його цілей, при відборі навчального матеріалу він повинен дотримуватися основних дидактичних принципів: систематичності та послідовності, доступності, диференційованого підходу, науковості та ін. Застосування комп'ютерної техніки робить традиційні уроки математики яскравими, насиченими.

При цьому комп'ютер не замінює вчителя, а тільки доповнює його.

Комп'ютер можна використовувати на всіх етапах: як при підготовці уроку, так і в процесі навчання: при поясненні нового матеріалу, закріпленні, повторенні, контролі. При цьому комп'ютер виконує функції вчителя та робочого інструмента (слайд 11)

При проектуванні уроку вчитель може використовувати різні програмні продукти (слайд 12).

Використання ІКТ на уроках має багато важливих переваг (слайд 13).

Комп’ютер дає вчителю нові можливості (слайд 14), дозволяючи разом з учнем отримувати задоволення від захопливого процесу пізнання, не тільки силою уяви розсовуючи стіни шкільного кабінету, але за допомогою новітніх технологій дозволяє зануритися в яскравий барвистий світ. Таке заняття викликає у дітей емоційний підйом, навіть відсталі учні охоче працюють з комп’ютером. Інтегрування звичайного уроку з комп'ютером дозволяє вчителю перекласти частину своєї роботи на ПК, роблячи при цьому процес навчання більш цікавим, різноманітним, інтенсивним. Зокрема, стає більш швидким процес запису визначень, теорем та інших важливих частин матеріалу, тому що вчителю не доводиться повторювати текст кілька разів (він вивів його на екран), учневі не доводиться чекати, поки вчитель повторить потрібний йому фрагмент.

Оскільки наочно-образні компоненти мислення відіграють виключно важливу роль в житті людини, то використання їх у вивченні матеріалу з використанням ІКТ підвищують ефективність навчання:

Слайд 15, слайд 16, слайд 17, слайд 18

- Графіка та мультиплікація допомагають учням розуміти складні логічні математичні побудови;

- Можливості, що надаються учням, маніпулювати (досліджувати) різними об'єктами на екрані дисплея, змінювати швидкість їх руху, розмір, колір і т. д. дозволяють дітям засвоювати навчальний матеріал з найбільш повним використанням органів почуттів і комунікативних зв'язків головного мозку.

- застосування спеціальних тренажерів на уроках. Слайд 19, слайд 20.

У своїй практичній діяльності наші учителі, коли проводять навчальні заняття з використанням ІКТ, обирають потрібний їм за різними параметрами набір педагогічних програмних засобів, що підвищує ефективність їх праці, а рівень теоретичних знань, практичних умінь і навичок їх учнів наближує до вимог сьогодення. Окрім цього, для вчителя є важливим не лише досягнення максимального результату роботи, але і спосіб його досягнення.

На цих уроках кожен учень працює активно, в учнів розвивається допитливість, пізнавальний інтерес. Комп'ютер дозволяє підсилити мотивацію навчання шляхом активного діалогу учня з комп'ютером; розмаїтістю й барвистістю інформації (текст + звук + колір + анімація); шляхом орієнтації навчання на успіх (дозволяє довести рішення будь-якого завдання, спираючись на необхідну підказку); використовуючи ігрову форму спілкування людини з машиною.

Ми переконані, що систематичне використання комп’ютерних презентацій на уроках знімає питання наочності на уроках математики.

Використання комп’ютера на уроці математики – не дань моді, не засіб перекласти на плечі комп’ютера багатогранну творчу працю вчителя, а лише один із засобів, що дозволяє інтенсифікувати навчальний процес, активізувати пізнавальну діяльність, підвищити мотивацію учня до навчання, створити умови для підвищення ефективності уроку. Варто сказати, що застосовувати їх треба не на кожному уроці. Часте застосування комп’ютерних технологій на уроці математики призводить до втрати інтересу, новизни. Уроки з комп’ютерною підтримкою викликають велику зацікавленість учнів. Такі уроки дозволяють урізноманітнити види діяльності учнів. Крім того, вони дають можливість ефективно використовувати диференційований підхід у навчальному процесі.

Пропоную невеличку підбірку фрагментів використання ІКТ на уроках математики і фізики.

використання ІКТ на уроках математики.pptx