Maailmanädal

2018

Maailmanädal Tamsalu Gümnaasiumis

5.−9. novembrini toimus Tamsalu Gümnaasiumis kuues maailmanädal. Selle nädala teemad olid õiglane kaubandus, inimõigused, toit, keskkond, looduskeskkonna säästmine, tolerantsus ja kultuuripädevus.

Novembri kolme nädala jooksul on võimalik vaadata nelja näitust:

Keenia valguses ja varjus

Millist maailma tahame aastaks 2030?

Sa oled, mida sa sööd

Šokolaadikampaania

Lisaks sellele on väljapanek Aire Aksiimi looma- ja Aafrika-teemalistest maalidest.

Esmaspäeval rääkisid 11. klassi õpilased Liselle, Kert, Marii ja Karmen oma osavõtust nädalavahetusel toimunud Erasmus+ projekti “New Forms of Activism“ rahvusvahelisest kohtumisest, mis toimub Eesti, Soome ja Läti koostöös ning teemad on eetiline tarbimine, õiglane kaubandus ja viisid, kuidas oma sõnumit levitada.

Teisipäeva – rahvusvahelise sõjast tulenevate keskkonnakahjude tõkestamise päeva tähistamiseks vaadati klassijuhatajatundides filmi „Veri mobiilis“. Külas oli Vao majutuskeskuse juhataja Jana Selesneva koos kolme tüdrukuga (kaks Gruusiast ja Süüriast) ning kahe noormehega (Pakistanist ja Eritreast). Kohtumise jätkuks on plaanis ühiselt jõule tähistada ja saada rohkem teada nendest maadest ning kultuuridest.

Kolmapäeva hommikupoolikul täitis vahetunde heategevuslaat, kus sai osta ja maitsta küpsetisi ja toite erinevate maade köögist. Esindatud olid näiteks Šveits, Saksamaa, Prantsusmaa, USA, Venemaa, Eesti. Laadal olid müügiks ka valik kaupu MTÜ MONDO poest. Külaliseks oli Maria Tomson, kes oli aasta alguses vabatahtlik Rise and Shine koolis Shianda provintsis Keenias ja ta jagas oma mõtteid ja nägemust tööst vabatahtlikuna.

Päeva lõpetas heategevuskontsert, kus esinesid meie lauljad, tantsijad ja pillimehed. Külalisesinejad olid Taavi ja Maria.

Neljapäev oli pühendatud õiglasele kaubandusele. Tuule ja Analiisi peetud imelises õiglase kaubanduse kohvikus oli rohkesti külastajaid ning koolipere nautis lõunasöögi lisana õiglase kaubanduse kakaod. 11. klassi õpilane Kert tegi vahekokkuvõtte oma õiglase kaubanduse uurimistööst ja küsitlusest õpetajatele ning gümnaasiumiõpilastele.

Külaliseks oli Pille-Mai Helemäe, kes laiendas meie silmaringi ja teadmisi Birma eluolust ja kultuurist, kuna töötas seal vabatahtlikuna.

Reedel olid külas kapten Rene Rebane kaitseväest ning Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse esindajad. Räägiti rahuaegse kaitseväe mõjudest keskkonnale. Võrdluseks vaadatud filmile „Veri mobiilis“ oli oluline selgitus õpilastele, et kaitsevägi järgib väljaõppel rahuaja nõudeid, sealhulgas ka keskkonnanõudeid. Külalised rääkisid, kuidas seda tehakse.

Näituste põhjal toimusid klassides arutelud ning valmisid plakatid.

Gümnaasiumiõpilased kirjutasid reedeks arutluse teemal „Millist maailma tahame aastaks 2030?“

Tublimad kirjutajad olid Tuule, Analiis ning Jarmo 12. klassist, Kaspar, Martin ja Marianne 10. klassist ning Rahel, Marii, Liselle ja Alesia 11. klassist.

Kogu nädala jooksul tehtu laiendas silmaringi ja teadmisi nii õpilastel kui õpetajatel ning meie tegemistest jõudis sõnum kogukonnale ning kaugemalegi.

ESMASPÄEV

TEISIPÄEV

KOLMAPÄEV

NELJAPÄEV

REEDE

2017

Maalmanädal Tamsalu Gümnaasiumis

20.–24. novembrini toimus Tamsalu Gümnaasiumis järjekorras juba viies maailmanädal. Seekord olid keskseteks teemadeks säästlik suhtumine toidusse, tolerantsus ja erisuse märkamine, riigikaitse, humanitaarabi ning meie sõpruskool Munganga Keskkool Keenias.

Esmaspäeval alustasid algklasside õpilased nädalast projekti „Äravisatav toit“, millesse kaasasime ka lapsevanemad. Eesmargiks oli nädala jooksul kirja panna ostetav toit ning ka see, mis visati ära. Kogutud infot arutati klassis ja kasutati erinevates ainetundides ning tulemustest valmis näitlik poster. Terviseõpetuse õpetaja Reelika Veelma viis 1.– 4. klassini läbi tervisliku toitumise töötoad.

Gümnaasiumil olid külas Vao Majutuskeskuse juhataja Jana Selesneva, õde-vend Doreen ja Daniel Albaaniast ning Zara Iraanist. Räägiti majutuskeskuse tegemistest ja rahvusvahelisest kaitsest. Noored, kes on Eestis viibinud vaid ühe aasta, said meie õpilastele enda tutvustamisega selges eesti keeles suurepäraselt hakkama.

Teisipäeval oli 6.–12. klassi õpilastel kohtumine ja vestlusring Eha Võttiga Toidupangast. Talle anti üle ka toidupanga jaoks kogutud toiduained.

Kolmapäev oli kibekiire ja täis tegevust, sest toimusid heategevuslaat ja heategevuskontsert MTÜ Mondo Tarkusefondi ja selle kaudu Munganga Keskooli õpilaste haridustee toetamiseks. Laadal müüdi omavalmistatud küpsetisi ja töötas Maailmakohvik, kust sai osta Aafrika maiustusi. Need olid valminud õpetaja Tiina Heina juhendamisel ja kohvikupidajate – 11. klassi tüdrukute – nobedate näppude abil. Päev oli eriline, sest külas olid Janika Tamm Mondost ja WEFOCO esindaja Esther Mumia Keeniast. Aafrika tekkidel istudes vesteldi Keenia kultuurist, haridusest, sealsest eluolust, sellest, kuidas meie toetatavatel Faridal ja Lilian Lutomial läheb, ning paljust muustki. Ester ja Janika olid ka õhtusel heategevuskontserdil, kus esinesid meie lauljad, tantsijad ja pillimängijad. Kontserdi külalisteks oli Taavi Luik koos Samuel Reinaruga.

Eelnevad nädalad olid olnud tegevusrohked fotograafiakursuse õpilastele, sest Tiiu Heinsoo juhendamisel valmis tervitusvideo meie sõpruskooli õpilastele Munganga keskkoolis. Kontserdi eel ja nädala vältel oli võimalik osta ka Ghanas, Keenias, Ugandas, Süürias ning Afganistanis valmistatud käsitöötooteid.

Neljapäeval võttis 10.–12. klass vastu külalisi Scoutspataljonist. Eesmärk oli täiendada oma teadmisi riigikaitsest, kuna gümnaasiumi üks valikainetest on riigikaitse.

Nädala viimane päev, reede, tõi meile külla humanitaarabi ekspert Gert Tederi. Tema töötuba oli suunatud gümnaasiumiõpilastele, andmaks teadmisi humanitaarabist nii selle laiemas kui kitsamas mõttes. Reedeks kirjutasid gümnaasiumiõpilased kirjandi teemal „Kuidas saan mina kestliku arengu eesmärkide täitmisele kaasa aidata?“ Paremad arutlejad olid (tähestikulises järjekorras) Tuule Laansoo, Eliise Lindre ja Analiis Veeremaa.

Nädala jooksul valmistas iga klass toidupakenditest esemeid ja mänguasju (näiteks meisterdati Actimeli topsidest päkapikke, jogurtitopsidest loomakesi, heegeldati piimakilekottidest uksematte ja istumisaluseid, kilepiima pakkidest kinkekotte jne). Muljetavaldav oli 11. klassi jõulukuusk. Valminud esemeid sai näitusel vaadata reede hommikul. Nutikaid ja praktilisi lahendusi oli küllaga.

Nädala raames oli koolis kolm näitust: ÜRO kestliku arengu eesmärgid aastani 2030, „Palmiõli lugu – inimõigustest ja keskkonnaohtudest“, kunstnik Mella (jalaga maaliv kunstnik Meelis Luks) maalide näitus .

Mida öelda tegevusrohke nädala kokkuvõtteks: õppisid ja täiendasid oma teadmisi nii õpilased kui õpetajad ning silmaring laienes lapsevanematelgi. Ühiselt saime targemaks ja haritumaks ning tegime väikese, kuid olulise sammu maailma muutmise suunas, toetades MTÜ Mondo Tarkusefondi, et anda võimalus Munganga keskooli õpilastel jätkata haridusteed.

TEISIPÄEV


KOLMAPÄEV

NELJPÄEV

REEDE

2016

MAALIMANÄDAL TAMSALU GÜMNAASIUMIS

14.–18. novembrini toimus Tamsalu Gümnaasiumis juba neljas maailmanädal. Seekordne põhiteema oli toit ja tervis.

Esmaspäeval, mis oli ka rahvusvaheline diabeedipäev, toimusid kõikidele klassidele loengud diabeedist, tervise hoidmisest ja õigest toitumisest. Loenguid viisid läbi kooli meditsiiniõde Irina Aunapuu ja perearst dr Jelena-Maria Jakimenko.

Teisipäeval oli külas Johanna Helin MTÜ Mondost, kes viis läbi töötoad 8. ja 9. klassile Keenia ja Ghana fotomappidega. Vahetundidel võis külastada pop-up kohvikut, kus pakuti maailma rahvaste köögi roogasid. Esindatud olid järgmised riigid: Eesti, Läti, Venemaa, Gruusia, Mehhiko, Kreeka, USA, Kanada, Itaalia, Tai, Poola, Inglismaa, Prantsusmaa, Norra ja Ungari.

Rahvusvahelist sallivuse päeva tähistasime kolmapäeval heategevuskontserdiga Tarkusefondi toetuseks. Esinejateks olid koorid Heidi Mägi ja Kaja Raudla juhendamisel, kanneldajad Sirje Luige juhendamisel, solistid Kadri Kase lauluklassist, Kerttu Urmi, Kerli Relli ja Siret Kristeli tantsijad. Kontserdil esines ka meie vilistlane Taavi Luik.

Neljapäevaks pani iga klass välja plakati, millel kajastusid meie toidulaual olevate toiduainete päritolumaad. Neid oli tõeliselt palju ja iga klass oli leidnud teemale huvitavaid lahendusi. Algklassid uurisid toiduga seotud vanasõnu ja joonistasid pilte nende illustreerimiseks.

Reedene teema oli õiglane kaubandus ja külas käis Irma Mets MTÜ Mondost. 11. ja 12. klass vaatasid filmi „Sonita“ ning osalesid filmi arutelul põhinevas töötoas. 9. klassid mõtisklesid šokolaaditeemalises töötoas ja 10. klass osales tekstiiliteemalises töötoas.

Nädala jooksul oli võimalus osta Keenias, Ugandas ja Ghanas valmistatud käsitöid: korve, kotte, pajakindaid, põllesid, käepaelu.

Maailmanädalal lõi kaasa ka koolisöökla, sest igal päeval pakuti erineva riigi toite: itaalia esmaspäev, ukraina teisipäev, aasia kolmapäev, ungari neljapäev ja Ameerika reede.

Vaadata sai fotonäitust Birmast.

Eelmisel aastal toetasime maailmanädalal kogutud heategevuslike tegevustega oma Keenia sõpruskooli tüdruku Farida Ali Auma õpinguid keskkoolis. Ka sel aastal toetame Tarkusefondi ja kogutud toetusega loodame kedagi aidata õpingute jätkamiseks St Matthews Munganga Keskkoolis.

Nädal oli tegevusrohke ja hariv ning silmaringi laiendav nii õpilastele kui õpetajatele. Suur tänu MTÜ Mondole kaasabi ja toetuse eest nädala õnnestumisel. Aitäh kõigile, kes nõu ja jõuga abiks olid!

2015

MAAILMANÄDAL TAMSALU GÜMNAASIUMIS

16.–20. novembril toimus Tamsalu Gümnaasiumis järjekordne, seekord juba kolmas, maailmanädal.

Toimunud ettevõtmised olid lõimitud ajaloo, ühiskonnaõpetuse, inglise keele, kunstiõpetuse, emakeele, muusika ja kodundusega. Fookusesse seati kultuuri- ja väärtuspädevuse, sotsiaalse ja kodanikupädevuse, enesemääratluspädevuse ja suhtluspädevuse arendamisega seotud tegevused.

Kuna Tamsalu Gümnaasiumi sõpruskooliks on Keenias Shianda provintsis asuv Munganga Keskkool, siis panid 12. klassi õpilased kokku oma vastuskirjad Keeniasse kirjasõpradele saatmiseks.

Teisipäeval esitas 12. klass ühiskonnaõpetuse tunnis minilavastuse Süürias toimuvast ja sellega seonduvatest pagulaste probleemidest. Tunnis olid kuulajateks 8.–11. klassi õpilased. Esitus oli muljetavaldav ja mõtlemisainet pakkuv. Kindlasti muutis kuuldu nii mõnegi suhtumist ning seisukohta.

Teisipäeval toimus ka heategevuslaat, kus iga laadaline sai annetusega toetada MTÜd Tarkusefond. Gümnaasiumiõpilased kirjutasid MTÜ Mondo arengukoostöö esseevõistluse teemadel (Mida Eesti peaks tegema, et kliimamuutusi peatada? Kuidas lõimida immigrante ja pagulasi Eesti kooli ja ühiskonda?) ja sellest, kas tolerantsus on tegu või lihtsalt sõna.

Parimad tööd on võimalik saata MTÜ Mondo žüriile ja konkureerima teiste koolide õpilaste kirjutistega. Konkursi peaauhind on nädalane reis Ghanasse.

Kolmapäeval oli 11. ja 12. klassi õpilastel võimalus osaleda simulatsioonimängus „Euroopa Parlament“. Mängu viis läbi Civitta Eesti koostöös Euroopa Parlamendi Infobürooga Eestis.

Meie mängus osales kakskümmend kuus 12. ja 11. klassi õpilast. Mängu käigus tuli ette valmistada kuus eelnõu just praegu päevakorral oleva noorte tööhõive, energiapoliitika, pagulaste vastuvõtmise jne kohta. Õpilased osalesid parlamendi üldkogu istungil, töötasid fraktsioonides ja komisjonides. Igaüks pidi end panema mõne konkreetse parlamendisaadiku olukorda, esindama teatud maailmavaadet ja sellest lähtudes küsimusi lahendama.

Tagasisides mängu kohta märgiti, et oli mõnus teiste gümnasistidega koostööd teha, hääletamine nutitelefonide abil oli huvitav, sai arendada analüüsi-ja otsustusvõimet. Õpilased said paremini aru, kuidas Euroopa Parlamendis seaduseelnõudega tööd tehakse ja et mingis küsimuses kokkuleppele on keeruline jõuda, sest igal inimesel on oma arvamus.

Raske oli algul aru saada, mis vahe on komisjonil ja fraktsioonil, aga kuna kogu protsess tuli ise praktiliselt läbi teha, võib loota, et ka see küsimus sai selgemaks.

Kokkuvõttes – simulatsioonimäng hästi organiseeritud, vahelduseks tavalisele rutiinsele koolipäevale, huvitav ning hariv.

Õhtul toimus heategevuskontsert, mille eesmärk oli koguda annetusi MTÜ Tarkusefond jaoks, et toetada ühe Munganga õpilase keskkooliõpinguid. Kontserdi avas MTÜ Mondo vabatahtlikuna Keenias töötanud ja Munganga keskkooli külastanud Tallinna Tehnikagümnaasiumi ühiskonnaõpetuse õpetaja Tanel Sauna. Pärast kontserti oli võimalus osta Ugandas, Ghanas ja Keenias valmistatud käsitöid (punutud korvid, külmkapimagnetid, peapaelad, pajakindad, pinalid, seep, sheavõi).

Neljapäeval valmistasid 8. klassi tüdrukud keenia õpilaste saadetud retsepti põhjal maguskartuli ja ubade hautist. Saime teada, et see on East Wanga inimeste lemmiktoit Lääne-Keenias ning rooga valmistatakse erinevate tseremooniate jaoks, näiteks pulmadeks. Maitses päris hea!

Ühiskonnaõpetuse tundides mängiti šokolaadimängu. Mängu eesmärk oli õpilastele selgitada, kuidas šokolaadi toodetakse, kuidas mõjutab olukord maailmaturul kakaokasvatajate ja šokolaaditootjate elu. Õpilased jagunesid kolmeks Eesti, kolmeks Ghana, kaheks Brasiilia ja Belize`i pereks. Igas riigis oli üks pere – istanduste omanik või šokolaadifirma omanik, kellest teised sõltusid. Pered pidi arvestama oma sissetulekutega ja mõtlema, mida nad selle eest endale lubada saavad. Mängu teises etapis tuli arvestada sellega, et kahjurid hävitasid suure osa kakaoistandustest, ja mõelda, kuidas see iga pere sissetulekuid mõjutab ja mida nüüd ette võtta: asutada kakaokasvatajate kooperatiiv, müüa ettevõte maha jne. Selgeks sai ka see, mida kujutab endast fair trade ehk õiglane kaubandus. Mäng oli õpilaste jaoks väga huvitav.

Maailmanädala üks eesmärk oli mõelda sellele, mida tarbime ja kuidas näeb välja meie pere ostukorv. Selleks valmistasid 1.–9. klassi õpilased plakati „Minu pere ostukorv“. Ostukorvis oli väga erinevate riikide toiduaineid, ühes isegi üheksast erinevast päritoluriigist. Ostukorvi sisusse süvenemine oli ka samm teel tervisliku või tervislikuma toitumise suunas.

Nädala jooksul joonistasid algklassid aafrika mustreid ja katsetati toiduretsepte, kus komponendiks šokolaad. Pilte katsetustest koos retseptidega saab näha galeriis. Õpetajad nautisid Mare Viksi valmistatud superhead šokolaadikooki.

Reedel tähistas maailm rahvusvahelist lastepäeva. Iga klass vaatas esimese tunni ajal videoid maailma lastest ning nende eluolust. Pärast seda arutati koos nähtut. Siinkohal tahaksin tsiteerida kuuenda klassi õpilaste mõtteid:

- Kahju lastest, kellel on halvem elu kui meil. Aga nad on õnnelikud ja tunnevad elust rõõmu.

- Isegi halbadel aegadel saab olla rõõmus.

- Eesti lastel on vedanud, sest neil on paremad asjad.

- Lapsed olid rõõmsad selle üle, mis neil oli.

Nädala lõpetas kohtumine nooremleitnant Aleksandr Kravtšukiga Scoutspataljonist, kes tutvustas Scoutspataljoni ajalugu ja tänapäeva ning rääkis, mis on nende osa Eesti riigi kaitsmisel ning rahvusvahelistel missioonidel. Tema humoorikas esinemine oli kuulajatele kindlasti meeldejääv.

Nädal oli tegus, hariv, mõtlemisainet pakkuv ja silmaringi laiendav. Suur tänu kõigile, kes selle läbiviimisel kaasa lõid!

2014

MAAILMANÄDAL TAMSALU GÜMNAASIUMIS


Maailm meie ümber muutub, kui me teda puutume, ja me ise muutume, kui see maailm meisse puutub.

Peeter Volkonski

10.-14. novembrini toimus Tamsalu Gümnaasiumis järjekordne maailmanädal, mille jooksul laiendati teadmisi maailmahariduse vallas ja tegeldi heategevusega.

Esmaspäeval oli 8.-12. klassi õpilastel võimalus laiendada oma teadmisi ja silmaringi kohtumisel Kristi Ockbaga, kes rääkis Jeemenist, islamist ja araabia keelest ning kultuurist. Lisaks huvitavale ja teadmisi laiendanud vestlusele sai igaüks sai proovida kirjutada oma nime araabia keeles. Kerge see just polnud, aga nii mõnelgi tuli päris hästi välja.

Teisipäeval oli külaliseks Veronika Svištš MTÜ Mondost, kes rääkis olukorrast Ukrainas ja abist sisepagulastele. Valmis ka näitus teemal Eestlane läbi stereotüüpide prisma. Kogu koolipere osales heategevuslaadal kas müüjatena või lihtsalt laadaliste-ostjatena.

Kolmapäeval oli kõikidel õpilastel võimalus kuulata Varjupaigataotlejate Majutuskeskuse juhti Jana Selesnevat. Varjupaigataotlejate Majutuskeskus (Vao Keskus) korraldab varjupaigataotlejate majutamist ja muid toimetulekuvõimet toetavaid ja säilitavaid teenuseid isiku rahvusvahelise kaitse menetluse ajal. Keskus pole Tamsalust kuigi kaugel, kuid teadmised sellest on paraku napid. Seetõttu oli kohtumine väga vajalik ja hariv. Päeva lõpetas heategevuskontsert, kus esinesid Kaja Raudla ansambel, Sirje Luige kanneldajad, Kadri Kase lauljad, Siret Kristeli ja Kerli Relli tantsutüdrukud, Diana Tiitsmaa flöödil, Taavi Luik ja Kerstin Nurmsalu klaveril. Kontsert pakkus elamuse kõigile kuulajatele.

Neljapäeval täiendati teadmisi Rahvusvahelise Punase Risti ajaloost ja tänapäevast, Rahvusvaheliset Humanitaarõigusest ja Eesti Punase Risti tegemistest. Külas oli Indrek Simisker. Neljapäevaks olid 1.-5. klassi õpilased (iga klass eraldi) ette valmistanud nukuetenduse Käpiknukud jutustavad Aafrika muinasjutte. Ette kantud lood olid kirjutanud Aafrika lapsed ja iga loo sõnumist oli midagi õppida ning meelde jätta.

Nädalale pani punkti reedel toimunud kohtumine Elizabeth Kasa-Mälksooga. Räägiti inimõigustest. Heategevuslaada ja -kontserdi tulu ning õpilasesinduse taarakampaaniast saadud raha kantakse MTÜ MONDO Tarkusefondi, et toetada meie sõpruskooli, Munganga Keskkooli (Shianda provints, Keenia) ühe õpilase õppimisvõimalusi keskkoolis. Eelmisel aastal ehitati meie heategevusliku toetuse eest koolile kaks tõeliselt hädavajalikku WCd. Arvan, et maailmanädal läks igati korda ja pani meid nägema ja mõistma asju, mida me tavaliselt ei näe või ei taha näha ega mõista, ning tõi meid lähemale globaalprobleemidele.

Plaanis on kevadel korraldada HeaTeoTööpäev koostöös Kullenga käbikuivatiga ja niimoodi taas toetada Tarkusefondi.

2013

11.-15. novembril toimus Tamsalu gümnaasiumis maailmanädal. Ettevalmistused maailmanädalaks algasid juba septembris. Sellest sai tõesti kogu kooli hõlmav, huvitav, mitmekesiseid tegevusi ja uusi teadmisi pakkuv ettevõtmine. 1.- 4. klassi õpilased tegid plakateid ja joonistusi teemal “Minu Aafrika”. Eelnevalt olid õpetajad nendega vestelnud laste olukorrast Aafrikas. Ka põhikooli õpilased tegid kunstiõpetuse tunnis Aafrika-teemalisi töid.

Koolis toimus heategevuslik kontsert, mille tulu läks Aafrika lastele. Esinesid nii kooli oma koorid, ansamblid ja pillimehed kui ka Tamsalu kultuurimajas tegutsev kergemuusikakoor ja tantsijad. Nii haaras maailmanädal kaasa ka kohaliku kogukonna.

Kaasatud olid tööpetuse õpetajad, kelle juhendamisel 5.b, 7.a ja 7.b klassi õpilased valmistasid aafrika maiutusi melk tert’i ja koeksister’it. Neid maiustusi said ka teised õpilased ja õpetajad maitsta, samuti räägiti nende valmistamisest.

Nädala jooksul toimus gümnaasiumile kirjandivõistlus teemadel “Aidata või mitte?”, “Kuidas mina saan aidata?”, “Mina maailmakodanikuna”. See võistlus nagu ka muud maailmanädalal korraldatud ettevõtmised aitas õpilastel tunnetada end maailmakodanikuna, inimesena, kes peaks oma isiklike probleemide kõrval mõistma ka teiste inimeste muresid.

Õpilasesindus aitas samuti aktiivselt kaasa maailmanädala õnnestumisele. Kuna meie koolis on taara kogumiseks juba eelmisest õppeaastast alates spetsiaalsed kastid, siis õpilasesinduse algatusel anti septembrist kuni maailmanädala lõpuni kogutud taarast saadud raha Munganga kooli toetuseks. Sama eesmärki teenis heategevuslik laat.

Maailmanädal algas külalislektorite loengutega religioonidest maailmas ja Eestis, sallivusest, globaalprobleemidest, terrorismist, teenistusest kaitseväes, NATO-st. 15. novembril toimus mälumäng Aafrika teemadel. Küsimused hõlmasid ajalugu, loodust, poliitikat, aastatuhande arengueesmärke, lisaks üks antiikajast pärit müüdiga seotud praktiline ülesanne.

Reedel st maailmanädala lõpus korraldasime ÜRO simulatsiooni, kus arutasime probleeme seoses ÜRO aastatuhande arengueesmärkidega. Kõigepealt tulid kokku riikide delegatsioonid. Kuna gümnasiste on meil vähe, siis valisime simulatsiooniks 6 riiki: USA kui ühe olulisema ÜRO liikme, Ühendkuningriigi, Prantsusmaa, Hollandi, Itaalia ja Keenia. Nimetatud Euroopa riikidel on tegemist immigrantidega, kes on tulnud nende endistest kolooniatest, põgenevad konfliktikolletest, sõja ja nälja eest. Aafrika riikide probleeme pidi esindama Keenia. Kui riikide delegatsioonid olid läbi arutanud küsimuse, milline oleks kõige olulisem eesmärk, samuti oma võimalused, siis moodustasime rea antud küsimusega tegelevaid ÜRO allorganisatsioone (UNICEF, FAO, UNDP, WHO, Maailmapank), kuhu kuulusid siis esindajad erinevatest riikidest. Riikide delegatsioonid arutasid läbi oma võimalused, allorganisatsioonides pidid nad esindama oma riigi seisukohti. Koos tuli leida kompromiss, seejärel esitada oma ettepanekud ÜRO Peaassambleele ja neid põhjendada. Kõik ettepanekud hääletati läbi, lõppdokumenti pandi kirja kolm kõige rohkem hääli saanud ettepanekut.

Kokkuvõttes pakkus maailmanädal nii õpilastele kui õpetajatele huvitavat tegevust, uusi teadmisi, võimalust süveneda arenguriikide, eriti Aafrika probleemidesse. Tagasiside oli positiivne. Õpilased tõesti mõtlesid kaasa, abistasid kui vaja. Kooli juhtkonna suhtumine oli toetav. Kokkuvõttes tagasisidena jäi meelde II klassi õpetaja poolt räägitu: kui nad klassis Aafrika lastest rääkisid, siis üks poiss küsis: “Kas neid lapsi kuidagi aidata ei saa?”