Domowe zabawy z wodą

Domowe zabawy z wodą w roli głównej!

Zabawa nr 1

„Co pływa ? Co tonie? Będziemy potrzebowali, dużej miski / miednicy / wanny oraz przedmiotów o różnej fakturze, gęstości i wielkości, mogą to być m.in.: korki, kamyczki, piłeczki, sztućce, słomki, puste opakowania, pełne opakowania, plastikowe kubeczki oraz wszystko, co można zmoczyć i znajdziecie pod ręką. Przedmioty wkładamy do oddzielnej miski i pozwalamy dzieciom na sprawdzanie co unosi się na tafli wody, co tonie. Przy tym doświadczeniu możecie wspólnie podzielić elementy i wysnuć wnioski.

Zabawa nr 2

„Wiatr w żagle” Wypełniamy naczynie / miskę / wannę wodą, wrzucamy do niej piłeczkę. Możemy wręczyć dziecku słomkę lub odpuścić temat słomkowy i użyć jedynie siły wydechu. Za pomocą dmuchnięć przesuwamy piłeczkę na tafli wody. Tutaj zaczyna się pełna dowolność w wyborze, mamy do dyspozycji:

- „Wyścigi piłeczek” dmuchamy na piłkę lub używamy do tego słomki

- „Rozbitek na morzu” – przeprowadzamy piłeczkę z jednego brzegu do drugiego

- „Motorówka” dmuchamy szybko / wolno, mocno / lekko, płyniemy prosto / robimy zakręty lub omijamy przeszkody.

Zabawa nr 3

”Wyścigi żaglówek” Napełniamy miednice lub wannę wodą, składamy z papieru lub gazety łódeczkę i kładziemy ją na wodę. Za pomocą dmuchania lub przy użyci słomki kierujemy łódkami w wybrane miejsce, możemy również wprowadzić odrobinę rywalizacji i wyznaczyć linie startu oraz mety do wyścigów na wodzie. Do wyboru mamy wiele rodzajów żaglówek:

- „Papierowe łodzie” opisane powyżej

- „Mini łódeczki” podstawą jest korek / zakrętka lub połówka skorupki orzecha włoskiego, plastelina do wzmocnienia konstrukcji, wykałaczka służąca jako maszt i wycięty z papieru żagiel

- „Łódki naturalnie” podstawą naszej łodzi mogą być różne wycięte z okrągłych owoców skórki (wydrążony arbuz, melon, mandarynka, pomarańcza) z przypiętą wykałaczką lub kredka służącą za maszt oraz wyciętym z papieru / serwetki żaglem.