Innowacja Dworzec PKP

W ramach innowacji pedagogicznej „Nowy Sącz – moje miejsce na Ziemi” w dniu 25 października wybraliśmy się z grupą świetlicową na wycieczkę na Dworzec Kolejowy. Podczas zwiedzania dworca poznaliśmy jego historię, ale także wnętrze. Piękny dworzec w środku zdobi posadzka w szachownicę, tablice elektroniczne, tablice z historią dworca i kolei w Nowym Sączu. Co ciekawe, na peronie napisy są również w języku słowackim.

Ustawiony na skwerze przed dworcem kolejowym w Nowym Sączu parowóz TKt48. "Tendrzak" (bo tak nazywali go kolejarze) został wyprodukowany w Zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Pięknie odrestaurowany, odmalowany został uchroniony przed pocięciem na żyletki. TKt48 już nigdy nie wyruszy na trasę, ma bowiem status "wygaszonego". Teraz stanowi atrakcję Nowego Sącza.

Również naprzeciwko dworca, na skwerze można zobaczyć pomnik maszynisty. To miasto od 133 lat związane z koleją zafundowało mieszkańcom mosiężny pomnik sądeckiego maszynisty. Pomnik dzieła artysty rzeźbiarza Adama Janczego z Nowego Sącza stanowi on oryginalną atrakcję turystyczną. Rzeźba przedstawia przedwojennego maszynistę udającego się do pracy. Mierzący 180 cm kolejarz w mundurze z teczką i czapką stanął na 4centymetrowym postumencie w grudniu 2009 roku.