NASLOVNICA

Izbor iz sadržaja:

NAJAVE I AKTUALNOSTI

Najnovije

2024.

Subotom navečer na otvorenom - molitva za djecu i mladež Rijeke

Kamo ovo ljeto? (poticajne duhovne misli za meditaciju)

Kamo ovo ljeto?.pptx

Blagoslovljen Uskrs 2024.!

Uz Veliki tjedan: razmatranje misne molitve „Kirie eleison / Gospodine, smiluj se“ (video) 

Od blagdana sv. Josipa 2024. večernje svete mise tijekom cijele godine u fiksnom terminu od 18.30 sati

Promocija meditativne knjižice u izdanju župe: Sveta misa u sjedinjenju sa svetom mukom Gospodina Isusa Krista“ 

Pribivaj svetoj misi kao svetac - video

"Sveta misa u sjedinjenju sa svetom mukom Gospodina Isusa Krista" (video razmatranje)

Holy Mass in Union with the Sacred Passion of Our Lord Jesus Christ (Video Meditation)

Križni put tijekom korizme 2024. svakoga petka

Korizmeno hodočašće u Međugorje od 14. do 17. ožujka 2024. na temu svete muke Isusove

Letci "ISUS KRIST i(li) maškare?" i "ISUS KRIST i(li) maškare? (2)" u PDF obliku

Isus Krist i(li) maškare? (1).pdf
Isus Krist i(li) maškare? (2).pdf

2023.

Blagoslovljen Božić 2023.

Blagoslov križa podignutog u čast Isusu Kristu Otkupitelju ljudskoga obilježio 100-ti župni blagdan sv. Nikole biskupa 6. prosinca 2023. 

Svečanu svetu misu na blagdan župe predvodio je mons. Mate Uzinić, riječki nadbiskup.

Po završetku svete mise nadbiskup je uz sudjelovanje još devet svećenika svečano blagoslovio novopodignuti križ u perivoju Kraljice mira oko crkve, umanjenu repliku međugorskog križa s brda Križevac koji je zbog toga odmah spontano prozvan "Riječki Križevac". U sjecište križa su ugrađeni kamenčić s Golgote i kamenčić iz špilje Marijina Navještenja u Nazaretu a oko križa je položeno kamenje koje su s međugorskog Križevca donijeli hodočasnici 13. listopada ove godine na 106. obljetnicu čuda sunca u Fatimi.

Postavljanje križa posvećenog Isusu Kristu Otkupitelju ljudskoga roda u zahvalu za 100 godina župe, zaokružilo je uređenje perivoja Kraljice mira oko župne crkve koji obuhvaća još i: kip Kraljice mira posvećen djeci i mladeži grada Rijeke (blagoslovljen 2020.), stalni postav vanjskih jaslica (također iz 2020.) te unikatni umjetnički vanjski križni put (blagoslovljen 2022.)   

Trodnevna adventska duhovna obnova don Josipa Mužića "Euharistija - kruh nebeski" od 3. do 5. prosinca 2023.

"5 karizmi ozdravljenja svete mise" - kateheza don Josipa Mužića (video)

Gostovanje misionara don Borisa Dabe - prigoda za prijateljsku pomoć djeci i Crkvi u Zambiji

Jesensko hodočašće u Međugorje od 12. do 15. listopada 2023.

Gospa Karmelska, nedjelja, 16. srpnja 2023.: 100-godišnjica župe uz svečanu obnovu posvete Bezgrješnom Srcu Marijinu 

Kršćansko odijevanje: "Tijelo vaše je hram Duha Svetoga... Proslavite dakle Boga u tijelu svojem!" (1 Kor 6, 19-20)

Predavanje "Pet jezika ljubavi" u sklopu Pokorničko-molitvene zajdnice Kraljice mira 19. svibnja 2023.

Svibanjske pobožnosti: Naoružaj se krunicom! 

Hodočašće u Ludbreg i Varaždin na Dan državnosti 30. svibnja 2023.

Blagoslovljen Uskrs!

Ulazak u korizmu 2023.

Korizmeno hodočašće u Međugorje 

Sveta misa zadušnica za pokojnog papu u miru Benedikta XVI.: 7. siječnja 2023. u 11 sati u sklopu Cenakula Svećeničkog marijanskog pokreta

2022.

Život je dar odozgo: Na dobro nam došlo sveto Porođenje Gospodinovo!

Trodnevna duhovna obnova prof. dr. sc. don Josipa Mužića u čast blagdana zaštitnika župe od nedjelje 4. do utorka 6. prosinca 2022. navečer: "Smrt, sud, zagrobni život" 

Iz kateheze don Josipa Mužića: O pojedinačnom sudu na času smrti


 

„Sotona skuplja cijeli život dokaze protiv nas. I upotrijebit će ih na sudu puno bolje nego bilo koji zemaljski tužitelj. Optuživat će nas demoni koji će nabrajati sve naše grijehe i propuste. Optuživat će nas vlastita savjest, optuživat će nas Kristove rane ako smo umrli u stanju smrtnog grijeha. I tu nema pomoći ni od titula, ni bogatstva, ni moći, ni od slave koju smo imali nego odlučuje samo to da li te optužbe stoje ili ne stoje.

Bog čovjeka ne spašava bez njegove suradnje. Nemojmo se zavaravati, ovdje se događa naša priprava. Važno je zato da koristimo ispit savjesti, kajanje i sakrament ispovijedi.

Tiskana prva knjiga u nakladi župe u 100 godina njezina postojanja - originalni križni put "Duhom i srcem s Kristom" 

Prvi put će se moliti i moći nabaviti 21. listopada 2022. na pokorničko-molitvenoj zajednici Kraljice mira: 

Jesensko hodočašće u Međugorje od 22. do 25. rujna 2022.

Cenakul 4. lipnja uoči svetkovine Duhova; svetu misu predvodi mladomisnik vlč. Franko Gržičić 

Cenakul na prvu subotu 7. svibnja u znaku 50 godina postojanja Svećeničkog marijanskog pokreta

Blagoslovljen Uskrs 2022.!

Što znači "suuskrsnuti" s Kristom? (iz propovijedi župnika na Uskrs)


Lako je primati sakramente ali nije lako vjerovati u Isusovo uskrsnuće. Zašto? Zato jer, kao ni neposredno nakon uskrsnuća, tako ni danas, Isus se ne ukazuje svima. „Ukazuje“ se samo onima koji mu srcem povjeruju, kojima je – ne samo um nego i  srce otvoreno i raskajano. Zato se nikoga ne može natjerati da ide u crkvu ako osoba u srcu nije odlučila odbaciti grijeh. Također, osoba može imati sve sakramente, ići u crkvu, pa čak biti i svećenik ili časna sestra a da nikad nije u srcu osjetila Kristovu prisutnost.


Istinski vjernik je, dakle, samo ona osoba koja je susrela živog, uskrslog Krista, kako kaže sv. Pavao, koja je „suuskrsla“ s Njime. (Kol 3,1) A to se vidi po tome što nakon istinskog susreta s Isusom, nije moguće ostati isti: više nam nije na prvom mjestu ono što je zemaljsko i tu radost i mir, to odsustvo svakoga straha - jer postajemo svjesni da je Bog uvijek s nama, primijete drugi, postajemo istinski Kristovi svjedoci.

Proljetno hodočašće u Međugorje

Video meditacija novog vanjskog križnog puta u Perivoju Kraljice mira oko župne crkve

Glazba: iz filma "Pasija"

Korizmena duhovna obnova "Ispunilo se vrijeme" 2. - 4. ožujka 2022. - poseban gost: brat Danijel pustinjak

Prve u Evanđeljima zabilježene Isusove riječi "Ispunilo se vrijeme" (Mk 1,15) znakovit su naslov ovogodišnje korizmene duhovne obnove koja započinje na Pepelnicu. Zakoračimo stoga zajedno u Kristovu duhu u milosno korizmeno vrijeme pokore! 

Zašto ne (u)poznamo Boga? (iz propovijedi župnika na Pepelnicu)

 

Stari katekizam je kao jedno od prvih pitanja imao: „Zašto je čovjek na svijetu?“ i odgovor: „Čovjek je na svijetu da upozna Boga, da ga ljubi, da mu služi tako da uđe u život vječni.“

Znači, razum koji nam je Bog dao treba nam prvenstveno služiti da upoznamo Boga jer ne možemo ljubiti nekoga koga ne poznajemo. Ni osobu, ni Boga. A zašto mi Boga ne (u)poznamo? Zato što nemamo vremena. Zato što moramo znati sve što nam svaki dan nude po svim mogućim medijima, sve najnovije što se zbiva po cijelom svijetu. Za to mi koristimo razum. Stalno spoznajemo nešto drugo samo ne Boga. To radi đavao. I što se događa? Promašimo život! Zato ove korizme ugasimo mobitele, ugasimo televiziju… Okrenimo se svetoj misi, molitvi, čitanju Svetog pisma, klanjanju, odbacimo grijeh…

Čovjek koji upozna Boga ne može ratovati, ne može udariti, ne može varati, on ljubi… Jer, što je svetost? Kad se cijeli naš razum, duša i srce  zaljube u Boga. To je Isusova zapovijed.

A kad Boga upoznamo i ljubimo možemo mu i služiti. Kako? U braći i sestrama. Kad činimo dobra djela radi Boga.

Izabrano iz kateheza brata Danijela pustinjaka s korizmene duhovne obnove 

 

O polaganju ruku

Što znači polagati ruke? Polagati ruke znači znati 'zagrliti' čovjeka koji je u potrebi i tako mu dati ljubav. Majke na djecu polažu ruke stalno. Što one tad rade? Ljube ih! Čisto ih ljube! Ljubav Božja je ta koja ozdravlja! Nedostatak ljubavi stvara bolest.


 

Kako promatrati ljude?

Bogu služimo jedni preko drugih. Ako u svakom muškarcu gledaš Isusa a u ženi vidiš Mariju prema njima ćeš tako i postupati, služit ćeš Bogu. Meni je to ...

Izabrano iz kateheza brata Danijela pustinjaka s korizmene duhovne obnove



O polaganju ruku

Što znači polagati ruke? Polagati ruke znači znati 'zagrliti' čovjeka koji je u potrebi i tako mu dati ljubav. Majke na djecu polažu ruke stalno. Što one tad rade? Ljube ih! Čisto ih ljube! Ljubav Božja je ta koja ozdravlja! Nedostatak ljubavi stvara bolest.


 

Kako promatrati ljude?

Bogu služimo jedni preko drugih. Ako u svakom muškarcu gledaš Isusa a u ženi vidiš Mariju prema njima ćeš tako i postupati, služit ćeš Bogu. Meni je to uvijek pomagalo. Isus želi da se tako gledamo.



O korizmenim odlukama

Mnogi će možda donijeti odluke ove korizme ili već jesu: neću pušiti 40 dana, neću gledati televiziju 40 dana, neću jesti slatko 40 dana... Ali ako možeš 40 dana onda se odluči na 40 godina! Jer, koji je smisao prestati pušiti cigarete 40 dana i onda 41. dan zapalit? Sve ono što je zarađeno za 40 dana  potrošeno je u 5 minuta! Nije post kad se borimo protiv poroka 40 dana i onda se opet vratimo poroku.  Bogu se to ne sviđa. Bogu se sviđa da se poroka odreknemo zauvijek, za čitav život!

 


O radosti

Ako dolazimo na svetu misu tjeskobni i tjeskobni s nje odlazimo, nešto nije u redu. Ne događa se istinsko sjedinjenje. Naša vjera je u krizi ako nismo radosni. Jer temeljna postavka kršćanskog života odnosno prirodno stanje kršćanske duše jest radost – plod Duha Svetoga. A plodovi Duha Svetoga dolaze kad se susrećemo s Isusom. Strah je, naprotiv, djelo zloduha i u molitvi ga treba predavati Isusu.

 


Sladak ili gorak križ?

Nije svaki križ Božji. Treba znati razlučiti koji križ nosimo. Križ koji nas baca u depresiju nije Isusov križ već demonski križ. Ako nemamo radosti a vučemo nekakav teret to nije Isusov križ. Isus je svoj križ nosio s radošću. Ako u našoj patnji ne vidimo smisao za neko veće dobro onda iza tog križa stoji đavao.

 


O bludnosti

Post i Marija! Post i Marija! Tko se s tim bori: post i Marija!

 


O škrtosti

Kaže Isus: „Tko od tebe što zaište, podaj mu! I ne okreni se od onoga koji hoće da mu pozajmiš.“ (Mt 5,42) Znači, podaj svakomu, kaže Isus. I ako tako shvatimo Sveto pismo, Bog hoda kraj nas kad vidi da smo ozbiljni vjernici. Škrtost zatamnjuje naša srca. Otvorimo ih. Ako vidimo da netko treba odnesimo mu, ne očekujmo da to učini netko drugi koji ima više.

 


O Svetom pismu

Ne može se Isus roditi u našem srcu ako ne slušamo Njegove riječi. Kad Sveto pismo unosimo u sebe ono nas počinje voditi: počinje nam zabranjivati da idemo nekud, zabranjuje nam da nešto govorimo, potiče nas da govorimo nešto drugo, Isus se rađa u našem srcu, postajemo radosni, sretni. Ja sam to doživio i ne daj Bože da to izgubim.

Od mnogih sam čuo: „Čitam Bibliju ali ništa mi nije jasno!“ Isus kaže na jednom mjestu: „Kucajte i otvorit će vam se!“(Mt 7,7) Nije rekao „Pokucajte!“ nego „Kucajte!“ Radnja traje: kucajte dok ne otvorite! Ne odustajte! Tražite Boga! Bog želi da ga tražimo. A kad nam se objavi trebamo ga tako „zgrabiti“ da nam više nikad ne pobjegne. I to je to! Mogu granate letjet od kud god ali ako imamo vjeru i imamo Boga znamo da je Bog jači od svake granate i bilo čega drugoga…



Kako ovaj svijet može izgledati bolje?

Svijet izgleda onako kako ga ti vidiš. Ako staviš naočale Ljubavi svijet izgleda bolje a i ti sam. I to onda i drugi osjete i vide. Tako mi razbijamo atmosferu zla. Atmosferu zla stvaramo ako prepričavamo ono što nam se – a većinom je to zlo, nudi po najrazličitijim ekranima. Nemojmo se klanjati đavlu kroz zle vijesti koje on širi, klanjajmo se Bogu kroz dobra djela.

Molitva križnoga puta u korizmi 2022. dva puta tjedno

Pastirski pohod riječkog nadbiskupa koadjutora mons. mr. Mate Uzinića 

Prvi dan pohoda petak, 25. veljače protekao je u radnim i srdačnim susretima Oca nadbiskupa koadjutora s ... 

Prvi dan pohoda petak, 25. veljače protekao je u radnim i srdačnim susretima Oca nadbiskupa koadjutora s župnikom vlč. Slobodanom Bunozom, župnim pastoralnim i ekonomskim vijećem, članovima oba zbora, čitačima, ministrantima,  angažiranima u čišćenju i kićenju crkve, župnim katehetom, ovogodišnjim kandidatima za Prvu Svetu Pričest i Svetu Potvrdu i njihovim roditeljima te sa svim drugim aktivnim župnim suradnicima. S posebnom radošću nadbiskupa Uzinića su u pratnji župnika u svojim domovima nakratko ugostile jedna obitelj teškog bolesnika te jedna mlada obitelj u župi.

 

Drugoga dana pohoda na 8. nedjelju kroz godinu 27. veljače 2022. Otac nadbiskup je, predslaveći svetu misu u župnoj crkvi, u homiliji posebno istaknuo: 

„Današnja svetopisamska čitanja, a posebno evanđeoski ulomak (Lk 6, 39-45),  istaknuta su ne radi drugih već radi nas samih. Isus danas ne govori pismoznancima i farizejima već nama, svojim učenicima, Crkvi, kršćanima, zato što mi u ovom svijetu imamo određeno poslanje – voditi druge, biti putokaz za druge, biti poticaj za druge. Ali ne na način ovosvjetskih moćnika koji žele nametnuti svoje ideje svojom moću već na Kristov način. A biti vođa na Kristov način znači služiti. Biti prvi znači biti sluga svima. Biti vođa se ne odnosi samo na Papu, biskupe i svećenike već i na svakog pojedinačnog vjernika, bilo da se radi o pokazivanju smjera unutar ili izvan Crkve. Kad je riječ o pokazivanju smjera unutar Crkve to je upravo ono na što nas poziva tekuće sinodalno razdoblje koje kao Crkva živimo – za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i poslanje. U njemu smo od strane Pape svi pozvani u otvorenosti Duhu Svetomu osluškivati Njegov glas i tako dati svoj doprinos zadaći Crkve u vremenima koja dolaze.“

S istom misli vodiljom nadbiskup je i zaključio svoju propovijed naglasivši kako smo „prema današnjoj četvrtoj euharistijskoj molitvi pozvani da u otvorenosti Duhu Svetomu nastavimo Kristovo djelo, izvršimo Njegovo Spasenje i pomognemo izvršiti posvećenje ovoga svijeta a sve u smjeru konačnoga cilja: dana konačne pobjede koji će se dogoditi po Gospodinu našemu Isusu Kristu.“

Budući da mons. Uzinić obnaša i izuzetno važnu dužnost predsjednika Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za život i obitelj na kraju svete mise mu je, kao mala zahvala i spomen na njegov prvi boravak u župi, uručena originalna skulptura Svete obitelji, djelo riječkog umjetnika Silvestera Ninića, uz želju da njegov rad na obrani i promicanju obitelji zasnovane na Božjim načelima, bez koje nema budućnosti naše Crkve i domovine, bude svesrdan, ustrajan i plodan. Duhovna potpora navedenoj želji sigurno neće izostati jer je u našoj župi u tijeku već četvrta uzastopna godina organiziranog svakodnevnog posta i molitve za sve svećenike naše Nadbiskupije.

Nadbiskup je u riječima zahvale spomenuo jedan od Isusovih poziva: da Crkva bude obitelj ali i da obitelj bude više Crkva, zaključivši da što se to više bude ostvarivalo to će manji problem biti izazovi koji prema obitelji i prema Crkvi dolaze izvana.   

 

Dvodnevni pohod Oca nadbiskupa Uzinića je završio prigodnim domjenkom s župljanima u pastoralnoj dvorani župne kuće.

Cenakul u mjesecu priprave za ovogodišnju korizmu kao putokaz nam ističe Gospine riječi...

Novi letak "Isus Krist i(li) maškare?" (2)

Zašto su u prošlosti u Rijeci maškare bile strogo zabranjene, što je u doba poklada činio  bl. Alojzije Stepinac, čime je Isus Krist nagradio sv. Katarinu Sijensku zato što nikada nije željela slaviti karneval, koja je definicija karnevala po sv. Ivanu Krstitelju de La Salleu, kako se protiv svjetovnih vlasti i maškara u Milanu borio kardinal sv. Karlo Boromejski, što je redovnicama u doba maškara preporučivao sv. Alfonz Marija de Liguori, kako glasi pjesma koju je na prezir karnevala napisao sv. Josip Kupertinski „leteći fratar“:

Koji je hrvatski grad u prošlosti opustio zbog maškara, koju molitvu zadovoljštine za karneval je napisao sv. Antun Padovanski, koja su viđenja u doba karnevala imale sv. Margareta Marija Alacoque i sv. Faustina Kowalska, što su u doba karnevala preporučivali i činili sv. Anđela Merici i sv. Filip Neri, što su djeca u Fatimi obećala Blaženoj Djevici Mariji glede maškaranih plesova, što o maškarama piše u katekizmu jednoga svetog Pape:

Najaktualnija moralna tema vremena u kojem živimo: predstavljanje nove knjige prof. dr. sc. don Josipa Mužića "Cjepivo: da ili ne?"  - prvi petak u godini, 7. siječnja 2022.

Na Bogojavljenje 2022. počinje 4. uzastopna godina posta za svetost svećenika Riječke nadbiskupije i nova svećenička zvanja u njoj. Zašto se i dalje nastavlja? Jer važnija nakana ne postoji: sveti svećenici su Gospina peta!  

Početak Ljeta Gospodnjeg 2022. s Marijom u molitvi:

Na prvu subotu 1. siječnja 2022. na blagdan Sv. Marije Bogorodice Cenakul Svećeničkog marijanskog pokreta i svečani blagoslov novog vanjskog križnog puta u perivoju Kraljice mira oko župne crkve

2021.

Vlč. Anđelko Kaćunko, poznati hrvatski katolički novinar, gost prosinačke pokorničko-molitvene zajednice Kraljice mira

Iz kateheze „Duhovni korijeni covid-urote“ vlč. Anđelka Kaćunka: „Sionu za ljubav neću šutjeti“ (Iz 62,1)

 

»UN-ov program za održivi razvoj koji je usvojen u rujnu 2015. navodi da bi do 2030. godine trebalo osigurati pravni identitet za sve stanovnike planeta (cilj 16.9.).

S tom je svrhom 2016. godine od strane UN pokrenuta agenda ID 2020 (ID = Digital Identity, digitalni identitet) koja se zalaže za uvođenje... 

„Sionu za ljubav neću šutjeti“ (Iz 62,1)

(iz kateheze „Duhovni korijeni covid-urote“ vlč. Anđelka Kaćunka)

 

»UN-ov program za održivi razvoj koji je usvojen u rujnu 2015. navodi da bi do 2030. godine trebalo osigurati pravni identitet za sve stanovnike planeta (cilj 16.9.).

S tom je svrhom 2016. godine od strane UN pokrenuta agenda ID 2020 (ID = Digital Identity, digitalni identitet) koja se zalaže za uvođenje zakona o obaveznom cijepljenju, kako bi se ljudima ubrizgao trajni biometrički digitalni identitet što nije ništa drugo nego reprogramiranje čovjeka u transhumano biće: spoj čovjeka i računala. Svi podatci o svakome od nas tako bi bili ugrađeni u naša tijela i mogli bi se očitavati našim prolaskom kroz skener te bi prestala potreba za bilo kakvim do sada uobičajenim dokumentima o identitetu: osobnom iskaznicom, putovnicom, zdravstvenom iskaznicom itd... Znakovito je da je ova vijest u Hrvatskoj objavljena u prilogu nekadašnjeg hrvatskog veleposlanika u Italiji, magistra sociologije Drage Kraljevića u travnju 2020. u samo jednom našem dnevnom listu – ali što je još znakovitije – nije u cijeloj našoj državi izazvala baš nikakve reakcije: ni u tiskanim ni u govornim ni u slikovnim medijima, nigdje nije bilo niti jednog jedinog komentara!?

No, ključno je pitanje gdje je izvor takvih opakih stavova?

Izvor je u tome što, ako se ne priznaje Boga i Njegovo stvarateljsko djelo po kojem je čovjek slika Božja i kruna Njegova stvaranja odnosno ako se odbija priznati Božju vlast, onda se više ne zna što je čovjek, onda se ne može definirati ni ljudsko dostojanstvo, onda čovjek postaje stvar, čak se može reći da čovjeka ni nema, čovjek postaje ništa. Sažetu definiciju tog duhovnog siromaštva modernoga svijeta je dao sveti papa Pavao VI. rekavši: „Vjeru u Boga koji je postao čovjekom zamijenila je vjera u čovjeka koji je sebe proglasio Bogom.“ 

Katolička Crkva je stoga u ovom strašnom času na globalnoj razini pozvana prva narodu otvarati oči pred ovim novim podmuklim totalitarizmom.

U knjizi proroka Izaije stoji: „Sionu za ljubav neću šutjeti“. A svi oni koji danas šute mogu se podijeliti u tri skupine: neznalice, kukavice i izdajice.

Onaj dio naroda koji je vjerski, politički i medijski nepismen nije sam u stanju spoznati Istinu već mu ju „otkrivaju“ autoriteti: televizija i ostali režimski (mainstream, glavnostrujaški) mediji, odnosno takav narod vjeruje svemu što se na TV-u kaže. On spada u neznalice jer ne zna da glavna zadaća  režimskih medija nije otkrivanje istine već upravo suprotno – oni su plaćeni da narod nikad ne sazna pravu istinu.

Drugi dio naroda koji zna o čemu se radi ali šuti npr. iz straha da ne ostane bez posla, bez mogućnosti kupovine, putovanja, bavljenja omiljenim sportom, izlazaka i zabave, spada u kukavice. 

Treći su pak izdajice - oni koji sve znaju ali svjesno služe ovom korona cirkusu, svjesno služe onomu koji po Isusovim riječima „bijaše čovjekoubojica od početka … i otac laži.“ (Iv 8,44)« 

Blagdan zaštitnika župe sv. Nikole biskupa 2021.  

Doašaće 2021. - početak dana s Gospodinom!

Brat Danijel, jedini hrvatski pustinjak, poseban gost pokorničko-molitvene zajednice Kraljice mira na 3. petak 19. studenoga na spomendan sv. Jakova pustinjaka

Iz kateheze brata pustinjaka Danijela: Onoliko koliko se Bogu predamo, toliko imamo Božjeg blagoslova i zaštite


Dolazi vrijeme kada će nam više nego ikad trebati veličanstvena Božja djela. Ne čudesa nego djela – čudesa traže i o njima govore ... 

Dolazi vrijeme kada će nam više nego ikad trebati veličanstvena Božja djela. Ne čudesa nego djela – čudesa traže i o njima govore samo neznabošci, pogani. 

Kako se Bog može proslaviti, učiniti velika djela u svakome od nas? 

Iz vlastitog skromnog iskustva duhovnog života znam da što više ja živim molitvu i predanje Isusu to vidim više Božjih djela u mojemu životu. Zato duboko vjerujem da onoliko koliko se Bogu predamo, toliko imamo Božjeg blagoslova i zaštite

Boga treba tražiti zato što je dobar a ne zato što bi nešto od Njega trebali dobiti. Tražimo od Njega ljubav jer je On Ljubav. I ono što On želi od nas je ljubav – sjedinjenje, prijateljstvo, ne trgovina, pregovaranje. Ne trgujmo s Isusom! 

Pustinjak je čovjek molitve koji se odvaja da bi bio s Bogom. Ne možeš se osjećati sam i nesretan ako moliš jer usrećiti nas može samo Isus Krist. Zato kad mene pitaju da li sam dobro ovako sam u šumi odgovaram: "Nisam dobro". Ljudi se onda zabrinu i pitaju me zašto a ja kažem glasno: "Zato što sam JAKO dobro, JAKO sam dobro. Moje je srce ogromno jer znam da je Isus sa mnom". 

Iz toga je jasno kolika je važnost molitve, ispravne molitve. Naime, molitva je – ne nešto činiti, nego biti s Isusom. A kad smo s nekim koga volimo, ne govorimo mu stalno samo o onomu što trebamo… Takvo prijateljstvo  želi s nama Isus: „Tražite stoga najprije Kraljevstvo i pravednost njegovu, a sve će vam se ostalo dodati.“  On od nas želi jedino naše srce koje mu posve predajemo. Želi da uvijek ostanemo u pouzdanju, u vjeri, da nikad ne odustanemo od Njega, da budemo ustrajni. I baš nam je zato za uzore postavio svece – ne da im cijeli život samo molimo devetnice, nego prije svega da se ugledamo na njihovo potpuno predanje srcem i zahvaljivanje Njemu, što je sama bit molitve. Svi ljudi mogu biti sveci i "pustinjaci" - govoriti i predavati se Isusu u svom srcu svakoga dana gdje god da se nalazili i što god da radili. 

Istinitost izrečenog mogu osobno posvjedočiti: nikad ne molim za sebe. Samo kažem: „Isuse, ja Ti vjerujem i hvala Ti na svemu što imam jer to je sve od Tebe.“  I On me onda uvijek pouči kako da djelujem i kroz to se proslavi. Kad molimo zahvaljujući ulazimo u područje milosti.“

Poziv na Cenakul u vrijeme sjećanja na one koji su svetošću života na ovome svijetu zaslužili nebo: "Vi ste u svijetu, ali niste od svijeta"   

135 hodočasnika u Međugorje koji su prvi dan hodočašća, pokornički petak 24. rujna uz post i šutnju započeli na Križevcu, vratilo se kućama prepuno dojmova ...

Marino Restrepo 16. kolovoza na gostovanju u našoj župi: "Iziđimo iz tame u svjetlost!"

Jesensko hodočašće u Međugorje od 23. do 26. rujna 2021. 

Uz 40 godina međugorskog fenomena

Mijo Barada predstavlja svoje knjige "Tri koraka vjere" i "Evo, činim sve novo" 

Vazmeno bdjenje 2021. u perivoju Kraljice mira - Uskrsnu Isus doista (video) 

Vanjski križni put u perivoju Kraljice mira oko crkve bit će i novi molitveni kutak i unikatno umjetničko djelo. Svaka donacija je dobrodošla!

Tko je zainteresiran sponzorirati jednu konkretnu postaju ili njen dio - postolje ili reljef, moli se da se radi dogovora javi župniku - osobno u sakristiji ili na župni mail: sv.nikola.biskup.ri@gmail.com 

Od Velikog ponedjeljka Gospina krunica, sveta misa i euharistijsko klanjanje u tišini (osim u slučaju nepovoljnog vremena) uvijek u perivoju Kraljice mira ispred župne crkve 

Sve informacije, aktualnosti i duhovni sadržaji iz župe odsada u poboljšanom, suvremenijem ruhu na novoj župnoj mrežnoj stranici

Od početka ožujka ponovno svakodnevno euharistijsko klanjanje u tišini 

Korizmeni križni putevi 2021. - uvijek petkom i nedjeljom 

I treću godinu zaredom - svakodnevni post za svetost svećenika Riječke nadbiskupije i nova svećenička zvanja u njoj. Upis je moguć tijekom cijele godine. 

2020.

Radost i mir s visina

Božićno otajstvo novih vanjskih jaslica (video)

Kako je sveti Nikola na svoj blagdan 6. prosinca 2020. razveselio djecu u našoj župi (video)

Od 3. do 5. prosinca 2020. trodnevna duhovna obnova "Nikola, grešnik i tvoj sluga" s katehezama iz života sv. Nikole biskupa, jednog od najvećih svetaca kršćanstva 

Uvijek četvrtkom tri sata za sve naše pastire 

Digitalna demencija i odgovori vjere  

Živimo u dobu sveopće umreženosti koje nam je nametnulo korištenje sredstava digitalne komunikacije i medija i u našem svakodnevnom životu.

Saznajmo koje su sve pogubne posljedice navezanosti na mobitele, internet i društvene mreže, kako ne potpasti pod njihov utjecaj, zadržati zdrav razum i imati vremena za stvari koje su najvažnije u životu te kako mudro u tom smjeru odgajati djecu i savjetovati druge?

Klanjanje zadovoljštine u povodu 100-te godišnjice prvog ozakonjenja pobačaja 18. studenoga 1920. 

Ranojutarnje subotnje trosatno euharistijsko klanjanje i tiha molitva za oslobođenje duša koje su pod utjecajem demona magije, okultizma, ezoterije i praznovjerja 

Iz Svetoga pisma na razmišljanje

"Robovi ste onoga koga slušate" (video)

(Rim 6,16) 

Robovi ste onoga koga slušate (Rim 6,16).mp4

Kraljica mira nas čuva (fotografija dana)

6. studenog 2020. - večer uoči svečanog blagoslova Njezinog perivoja ...

Poziv na Cenakul u mjesecu koji započinje svetkovinom Svih Svetih

Apostolski vizitator za Međugorje, nadbiskup mons. Henryk Hoser, u dvorani sv. Ivana Pavla II. u Međugorju 10. listopada 2020. primio naše hodočasnike 

 „Hrabrost je što ste došli u Međugorje … To znači da vjerujete u Božju providnost“ 

Prvo riječko gostovanje članica udruge "Svjetlo Marijino" iz Međugorja 

Upisi na dugo očekivano jesensko hodočašće u Međugorje 

Zimski raspored euharistijskih klanjanja

Pregršt duhovnih poticaja svetaca i ljeti - svakog 3. petka u mjesecu na pokorničko-molitvenoj zajednici Kraljice mira

Pozivnica za susret 17. srpnja 2020.

Večernja Tijelovska procesija drugu godinu zaredom

Lipanjski Cenakul Svećeničkog marijanskog pokreta 2020. - izuzetno aktualna i znakovita Gospina poruka 

GOSPINO CJEPIVO

Nebeska Majka nam je još 13. svibnja 1976., na 59-obljetnicu svog prvog ukazanja u Fatimi, poručila protiv koje se pošasti jedino trebamo cijepiti i čime

Animirano bdjenje uoči svetkovine Duhova drugu godinu zaredom

Ove godine bdjenje započinje dva sata ranije kako bi mogle sudjelovati i obitelji s manjom djecom 

Ponovno dopuštene svete mise s narodom - od nedjelje 3. svibnja 2020. uvodi se treća, večernja (tiha) misa 

Hvalimo Gospodina: Aleluja!

Živimo vrijeme epidemije - velike kušnje i patnje za Crkvu i cijelo čovječanstvo, najavljeno u Gospinoj poruci don Stefanu Gobbiju u Fatimi još 15. ožujka 1993. godine:

„Čovječanstvo će spoznati krvavo vrijeme svoje kazne: udarit će ga bič epidemija, gladi i ognja; puno će se krvi proliti po vašim cestama; rat će biti sveobuhvatan i donijet će svijetu neizmjernu pustoš.“

Posljednja vremena

... "da biste shvatili u čemu se sastoji ovo grozno svetogrđe, čitajte što je prorekao prorok Danijel.

‘Idi, Danijele, ove su riječi tajne i zapečaćene do vremena svršetka. Mnogi će se očistiti, ubijeliti i prokušati; a bezbožnici će i dalje biti bezbožni, bezbožnici se neće urazumiti, a umnici će razumijeti.

Od časa kad bude dokinuta svagdašnja žrtva i postavljena grozota pustoši proći će 1290 dana. Blago onomu koji dočeka i dosegne 1335 dana.’ (Dn 12,9-12).

Sveta Misa je svakodnevna žrtva, čista žrtva koja se svuda prinosi Bogu, od zore do zalaza sunca.

Misna žrtva obnavlja Isusovu žrtvu na Kalvariji."... 

Od 21. ožujka 2020. crkva će do daljnjega svakodnevno biti otvorena za trosatno euharistijsko klanjanje u tišini

Od 20. ožujka 2020. u Hrvatskoj su do daljnjega otkazane javne svete mise 

Isus hoda po vodi ‎(Mt 14,25-33)

Isus hoda po vodi (Mt 14,25-33).mp4

Korizmena duhovna obnova "Nasljeduj Krista" vlč. Cirila Čusa 26. - 28. veljače 2020.

Započnimo korizmu godine Gospodnje 2020. snažno. Razderimo svoja srca i padnimo na koljena pred živim Gospodinom pokajani u nutrini, te prihvatimo svoj križ - jedini mogući put u Njegovo kraljevstvo.

Dobro došli na trodnevnu korizmenu duhovnu obnovu „Nasljeduj Krista“ koja u župnoj crkvi sv. Nikole biskupa Rijeka započinje na Pepelnicu 26. veljače u 17 sati.

„Strah od križa: Što se, dakle, bojiš uzeti križ s kojim se ide u kraljevstvo? (prema "Nasljeduj Krista" II.12.6.)

(iz kateheze vlč. Čusa 2. dana obnove)

"Život nije u našim rukama. Život je u Božjim rukama. Zato kad dođe križ, zagrli ga i ne pitaj: „Zašto?“. Ni Isus nije dobio odgovor na svoj „Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?“ ali je ipak ostao na križu i tako taj znak prokletstva pretvorio u simbol spasenja.

Tako i mi, ako želimo blagoslov, trebamo uvijek biti s Onim koji daje blagoslov – trebamo uvijek prihvatiti Božju volju. Naš križ je tu da se vidi jesmo li ili nismo Božji."

Razgovor s vlč. Cirilom Čusom 

župnikom u Žetalama kod Ptuja,

u prigodi njegova gostovanja u župi sv. Nikole biskupa Rijeka kao

predvoditelja trodnevne korizmene duhovne obnove „Nasljeduj Krista“

 26.-28. veljače 2020.


Najveća prepreka napredovanja u duhovnom životu jest ... 

Najveća prepreka napredovanja u duhovnom životu jest oholost

 

1. Kako čovjek u današnjem bučnom, užurbanom i industrijom zabave upravljanom svijetu može nasljedovati Krista, prezreti izvanjsko i naći vremena za nutarnjost? 

Odgovor na ovo pitanje svatko mora pronaći u vlastitom srcu, na temelju svog osobnog odnosa s Gospodinom Isusom Kristom. Korizma je uvijek poticajno vrijeme za snažniji rad na vlastitoj nutrini budući ona pred nas podastire tri stvari važne za nutarnji život: milostinju, molitvu i post.

Milostinja znači da uvijek treba pronaći dovoljno vremena za pomaganje siromasima, i to od srca, jer se Bog veseli radosnom darivanju, a ne onom proračunatom iz koristi.

Molitva također treba izvirati iz srca. To znači da treba biti učvršćena i ispunjena Duhom Svetim, proizlaziti iz žive vjere u Isusa Krista. Samo takva molitva se može uzdizati u nebo prema Bogu. Nije važno koju vrstu molitve koristimo: meditaciju, kontemplaciju ili neku drugu, već je bitno da tijekom molitve budemo stalno svjesni žive Božje prisutnosti – da je Bog s nama, i da nam On želi samo dobro. Također je važno i to da molimo za ono što je Božja a ne naša volja, da umremo svojoj volji, da molimo onako kako je to uvijek činila naša nebeska Majka Marija.

Post je treći način kako se možemo vježbati umirati tjelesno, a rađati se duhovno. Post ne mora biti samo odricanje u jelu. Post je i odricanje od svega onoga o čemu smo ovisni i što nam oduzima puno vremena: post od televizije, mobitela i slično. Postoji i viša razina posta gdje spada post naših očiju, ušiju, jezika i srca. Cilj svakog posta je da postanemo čim više ponizni, da čim više ljubimo Isusa i Njegovu Majku Mariju. Jer čovjek iznutra postaje slobodan samo u onoj mjeri u kojoj se sve više predaje Bogu.

2. Imate veliko iskustvo u duhovnom radu s ljudima. Što je općenito danas najveća prepreka u duhovnom napredovanju pojedinca?

Ljudi su različiti pa su i prepreke različite, ali općenito je najveća prepreka istinskog obraćenja oholost, kada ljudi stave sebe na mjesto gdje bi trebao biti Bog. Najbolji lijek za oholost je poniznost – ali istinska poniznost, ona koja dolazi iz srca. I sam Isus je rekao da će svaki koji se uzvisuje, biti ponižen, a koji se ponizuje, uzvišen. U toj poniznosti trebamo priznati da smo u ovom svijetu samo ono što smo u Bogu.

Kod nekih ljudi se, međutim, ne vidi odmah gdje je prepreka u duhovnom rastu. U tim slučajevima treba moliti Duha Svetoga da nam to otkrije. Veliku ulogu u pronalaženju prepreke može odigrati i redovito i pravilno čitanje Svetoga pisma. Isus je, naime, rekao da  čovjek ne živi samo o kruhu nego o svakoj Riječi što izlazi iz Božjih usta. Također je važan i redovit odlazak u crkvu, primanje sakramenata te svakodnevna molitva koja nas uvijek povezuje s Bogom i otvara naša srca za iskreno služenje Gospodinu.    

3. U župi sv. Nikole biskupa Rijeka posebno se štuje Majka Božja. Svake se prve subote u mjesecu održava Cenakul Svećeničkog marijanskog pokreta, dva puta godišnje se organiziraju hodočašća u Međugorje, svaki treći petak u mjesecu, na tzv. pokorničkom 3. petku, posti se i moli na Gospine nakane. Koliko je važno biti uz Mariju, da bismo uvijek i unatoč svim protivštinama mogli slijediti  Krista?

Ovo je jako lijepo i duboko pitanje. Započet ću odgovarati na temelju svog osobnog iskustva života s Gospodinom. Ne može se biti vjernik u ovom svijetu i pravovjerno voljeti Isusa Krista bez Majke Božje, Bezgrješne Djevice Marije. Marija nije samo Isusova Majka, već i Majka svih nas, i Marija svu svoju djecu želi dovesti do svoga Sina. Meni osobno je predivna molitva krunice koja je razmatranje Isusova ali i Marijina života. Preko Marije možemo još puno više zavoljeti našega Gospodina. Marija je ona koja je Isusa uvijek nosila u svom srcu pa tako trebamo i mi. I mnogi su mi drugi ljudi posvjedočili da su se po ustrajnoj molitvi krunice puno više približili Bogu, dobili pregršt milosti, da im se život jako promijenio nabolje i ispunio plodovima Duha Svetoga: mirom, ljubavlju, radošću, strpljivošću, sabranošću… Moleći krunicu također dobivamo i milost poniznosti koja je resila Mariju, želju da se Bog preko nas proslavi u svakom trenutku.

4. Često svjedočite vaš osobni križni put kada ste kao dijete u vlastitoj obitelji preživjeli mnoga nasilja. Izdvojite nam za kraj svoje prvo osobno iskustvo živoga Boga koje vas je u toj naizgled beznadnoj situaciji usmjerilo na jedini pravi put?

Kad se čovjek nađe u nekoj poteškoći ili problemu traži iz njih izlaz. Tako je bilo i u mom životu. Najstarije sam od petero djece jedne seoske obitelji. Otac mi je bio alkoholičar i tukao me 22 godine. Kad sam odrastao polako sam se počeo  približavati Bogu postavši članom jedne molitvene zajednice. Zatim sam počeo redovito moliti krunicu - prvo jednu, zatim dvije i na kraju tri na dan. I tada se dogodilo da sam mogao potražiti svog oca i sve mu oprostiti, i iskreno ga pri tom još i zagrliti. To je bio trenutak kad sam susreo živoga Isusa, kada sam spoznao da je Bog živ i da je jači od svake mržnje, patnje i bolesti. I u tom je trenutku, u tom činu oproštenja u moje srce ušla radost, punina života. Prije toga sam bio jako zatvoren, a tad sam se iznutra otvorio i ugledao smisao života. Prije mi je sve bilo teško, a tad je postalo puno lakše jer sam shvatio da sam voljeno dijete Božje. Kasnije me je to dovelo i do poziva za svećeništvo koje radosno živim već skoro 13 godina.


(Razgovor je objavljen u časopisu Riječke nadbiskupije "Zvona" broj 2-529, ožujak 2020., god. LVIII.)

Od početka veljače susreti liturgijskih čitača. Mogu se pridružiti i novi zainteresirani. 

Božju riječ koja će se navijestiti u nedjelju, čitač će najbolje izgovoriti ako ju je već danima prije doživio u svom srcu. 

Upisi na svibanjsko hodočašće u Međugorje 

Bogojavljenje 2020.

Tko je zvijezda koja vodi Gospodinu danas? (iz propovijedi župnika)

Hodočašće u zagrebačku katedralu na Stepinčevo u povodu 60-te godišnjice smrti bl. kardinala 

2019.

Čestitka prvopričesnika župe za Božić 2019.

(Svjetiljke - simbol Isusa Svjetla svijeta)

Sakrament svete ispovijedi je u našoj župnoj crkvi dostupan svakodnevno tijekom cijele godine 

Svete mise zornice kroz došašće 2019.

Duhovna obnova "Svjetovnost i duhovnost" p. Marka Kornelija Glogovića 3. - 5. prosinca 2019.

uoči župnog blagdana sv. Nikole biskupa

Protuotrov za zlo

(audio isječak iz kateheze „Katolička obitelj i opasnosti New Age-a")

Pater Marko: Kada bi snaga zla sigurno odstupila od naših obitelji? (video)

Pater Marko: Kada bi snaga zla sigurno odstupila od naših obitelji?.mp4

Po završetku trodnevnice proslavljamo župni god

Intervju s p. Markom Kornelijem Glogovićem, OSSPE

članom Svećeničkog marijanskog pokreta,

u prigodi njegova gostovanja u župi sv. Nikole biskupa Rijeka od 3. do 5. prosinca 2019.

kao predvoditelja trodnevne duhovne obnove „Svjetovnost i duhovnost“


Naši vjernici često s nevjericom reagiraju na vijesti o ... 

Naši vjernici često s nevjericom reagiraju na vijesti o „strahotama pustoši“ koju danas posvuda proživljava Crkva u zapadnoj Europi, SAD-u i Kanadi. U vašoj duhovnoj obnovi u Rijeci između mnogih tema, spomenuli ste i ovu. Kako prepoznati te opasnosti te kako im se možemo oduprijeti?

 

 

S velikom žalošću, pa i sa svojevrsnom strepnjom zbog patnje nevinih, govorim i pišem o mučnim prizorima u crkvenim zajednicama kojima sam svjedočio na svojim putovanjima Zapadom. Svakako, nije svugdje sve zlo i nije svugdje isto, uvijek nadodajem kako ondje postoje i vjernici i zajednice kojima se divim i koje duboko poštujem. S mnogima od njih održavam kontakte i suradnju. Njihova je vjera klesana i tesana neprilikama, ali je uistinu autentična. Međutim, čini se da sve više duhovnih pastira kao i laika uzmiče pred agresijom bezboštva i ludila u mnogim oblicima te kako Kristovo stado tamo postaje ona jedna, stota ovca iz Evanđelja. Primjera radi, prošle je godine preko 200 000 ljudi ispisano iz Crkve u Njemačkoj. A statistike kažu da se oko 70% klera uopće ne ispovijeda, a mole možda jednom dnevno. Preko polovica katolika ondje ne vjeruje u Kristovo uskrsnuće, kao ni u njegovo bezgrešno začeće, itd. Gospa nam je upravo o ovim vremenima detaljno pričala u mnogim objavama svoje majčinske brige, da spomenem samo neke: pastirčićima u Fátimi, s. Agnezi u Akiti, Elizabeti Kindelmann u Budimpešti (dajući Plamen Ljubavi svojeg Bezgrešnog Srca), Berthi Petit u Belgiji, u Montichiariju kao Ruža otajstvena… Osobito u tzv. Plavoj knjizi don Stefana Gobbija; preko mnogih mistika ali i preko nekih papa, biskupa, teologa. Sve što tamo čitamo, sada, upravo sada proživljavamo. Mi smo DANAS u središtu i na vrhuncu jedne strašne situacije raspeća i golotinje Kristove Zaručnice: u stanju razotkrivanja mnogih užasnih grijeha i zločina mnogih Božjih službenika nad malenima i slabijima; ljevičarskih, feminističkih i masonskih organizacija te lobija gender-ideologije, koji svi vrlo atraktivno i aktivno (a neki i dugo) djeluju kako unutar tako i izvan Crkve. To nije teorija zavjere, to je naša stvarnost. Umjesto da plačemo, vršimo pokoru, vratimo neku stegu i gorljivo vršimo prave pobožnosti, da težimo k obraćenju, da se ponizimo pred Bogom, da budemo „siromašni za siromašne“, da „mirišemo na stado“, da ne stvaramo „Crkvu kao hotel za svece nego Crkvu kao bolnicu za ranjene“… Na Zapadu nažalost svakim danom sve više vidimo apostaziju (otpadništvo) od katoličkog nauka, morala i običaja, od zdravog razuma i vjere. Događaju se jednostavno nevjerojatne stvari. Nabrojat ću samo ponešto iz silno šarenih puzzla prilagođavanja neprilagodivom. Ondje je, na primjer, sve više prava umjetnost naći svećenika voljnog ispovijedati, ispovjedaonice su prošlost. U Engleskoj sam gledao „zajedničko odrješenje“ – nekih desetak ljudi u crkvi. Nebrojeni svećenici slave neke čudne mise, napravljene prema vlastitoj ideji: izbacuju čitanja, svetu pričest dijele ama baš svakome tko poželi, propovijedi prepuštaju laicima, nema se temeljnog poštovanja prema Presvetom sakramentu, da ne govorim o svetogrđima koje se bojim i javno prepričavati. U Belgiji sam se pitao gledam li katoličku misu, jer je svećenik za oltarom bio bez misnog ruha, a do njega je „suslavila“ neka gospođa, koja je kasnije dijelila svetu pričest, onako u majici


bez rukava. Iz crkava se masovno miču svete slike, osobito Gospini kipovi i pobožnosti. Crkve izgledaju golo, prazno, jadno, kao neki bunkeri. Križ ne smije imati znakove muke: ta, svi smo sretni i zadovoljni i nasmiješeni. Sve mora biti pozitivno, afirmativno i motivacijski. Nema grijeha! Svi imaju prava na sve, svi su jako važni u svojim očima i jedino što je sveto to je „sveta tolerancija“ i „sveta politička korektivnost“. Samo dirni malo u površinu, odmah nastupa agresivnost i histerija, takav je strah zavladao među katolicima da se boje „zucnut“ išta, u nekim biskupijama i mjestima, jednostavno su paralizirani prijetnjama i mogućim posljedicama svojeg „bunta“. Vidio sam svećenike kako ispovijedaju djecu, u prisutnosti roditelja, kao jedno od posljedica pedofilskih skandala. Iz crkava izbačene drvene klupe, stavljene plastične stolice, bez klecala – objašnjenje je „mi nismo robovi da klečimo“. U nekoliko austrijskih benediktinskih opatija vidio sam kako se u suvenirnici prodaju horoskopski znakovi, Isus na križu umotan u gay-zastavu, razni new-age proizvodi, ezoterija. Tamo sam upoznao svećenika-monaha, koji slavi misu s kruhom iz pekarnice. Pričali su mi o sakristanki, koja s dozvolom župnika u plastičnoj vrećici nosi Isusa-hostiju na ekumenski skup. Ponegdje su nedjeljne mise zamijenjene „Obiteljskim danom“ ili „Ekumenom“. Ponegdje u pretvorbi na misi sudjeluju i članovi župnog vijeća. Negdje se čita i beletristika umjesto čitanja iz Pisma u liturgiji. Čudaštvima nikad kraja, u litanijama bezumnosti i svetogrđa. Vidio sam naše crkve pretvorene u hale, sportske dvorane, bez ikonografije, s tabernakulom u podrumu, s duginim zastavama umjesto oltarnika… U Švicarskoj sam u nekoliko crkava gledao plakat koji poziva na tečaj yoge. Najgore prolaze molitvene zajednice i pokreti nove evangelizacije, koji su doslovno progonjeni na tolikim mjestima, poput kršćana u zemljama vjerskih nesloboda. Postoji jedan silni kaos u srcima, u glavama. Na primjer, ne pomaže se spomenutim kršćanima koji gube glavu u zemljama poraženog ali preživjelog kalifata, ali će se svim sredstvima, žurno, bez rasprave, pomoći ne-kršćanima. Možda je i bolje da ostanu tamo, u ratu, i da spase duše, jer da vide sve ovo… Bogoslovije su ispražnjene, čast izuzecima; redovničke zajednice podložne rasulu i izopačenosti „civilizacije smrti“ (Ivan Pavao II.) Tako, imamo masu redovnika koji otvoreno podržavaju kontracepciju, umjetnu oplodnju, pobačaj, eutanaziju, ređenje žena, homoseksualizam u svim formama, pa čak i sudjeluju u paradama. To se tamo sve više nigdje ne sprječava niti ne sankcionira. Zapravo, redovito se kažnjavaju, udaljuju, marginaliziraju i optužuju svećenici i redovnici koji slijede Učiteljstvo i koji su radikalni u svojem pozivu na svetost i čistoću, kako nauka tako i tijela. Poznati su i slučaji oslikavanja crkava s golotinjom, kao i promicanja i nagrađivanja i počasti crkvenim počastima ljudi koji su javno sluge borbe protiv života nerođenih, itd.

 

Ja sam sve ovo, i mnogo više, vidio na vlastite oči, diljem Njemačke, Nizozemske, Belgije, Francuske, Austrije, Švicarske… Neki zagovaraju prisutnost svećenika pri eutanaziji starih i nemoćnih, a eto, odnedavna i djece i mladih. Postoje čitave redovničke zajednice koje drže bolnice gdje se vrše pobačaji i eutanazija. U Njemačkoj sam susreo časne sestre koje se bave reikijem, ayurvedom i bioenergijom. S druge strane, uništavaju se i kažnjavaju redovničke zajednice koje gorljivo služe Bogu?! I o tome čitamo na webu. Posebno mi nije jasno koliki su biskupi zastranili… Pogledajte samo posljednju vijest, iz Beča, gdje će se u katedrali sv. Stjepana uskoro ponovno održati bogohulni vašar golotinje, gdje će se nadbiskup slikati i dodvoravati LGBTQI aktivistima u minicama i kostimima s rogovima oko glave, s pivom u ruci, polu-golih tijela, u light-showu na mjestu glavnog oltara… U svrhu prikupljanja pomoći osobama zaraženim HIV-om. Je li to ispravno činiti u katedrali? Mislim da nije, zbog poruke: slobodni ste činiti što vam je na volju, imate blagoslov Božji i njegove


Crkve. Bez obzira što i Bog Jahve i kršćanstvo jasno odbacuju laganje grešniku da neće snositi posljedice svojih čina. Mislim da postoji smrtni grijeh i da postoji i pakao, koji se – uzgred rečeno – više gotovo nigdje ne spominje, nije nam to ugodno a ponegdje ni dozvoljeno, lakše je zanemariti činjenice i vjerovanje iz Objave. Ali toliko je paklova na zemlji već… Mislim da ovaj pastir i svi takvi uopće ne razumiju što čine osobama s homoseksualnim sklonostima, kojima se sretnost koju tako očajnički traže ne sastoji u promiskuitetu, divljanju nad tijelom, u perverzijama i pijankama, u javnom pokazivanju genitalija već u nošenju križa u čistoći i u borbi sa strastima. Iz iskustva vlastitog reda kao i iz drugih situacija znam da su i gay-svećenici, koje se danas na Zapadu promovira, vrlo neplodni za razna druga djela Božja, ako prakticiraju takvu svoju seksualnost. Crkva umire u takvim grupama, lobijima, koji guraju svoje kandidate do vrhova hijerarhije, zatvarajući se u svoju samodopadnost i svojom ljubomorom i ekskluzivnošću uništavajući tkivo duhovno zdrave zajednice. Govorim to s velikom ljubavlju prema takvim osobama, jer znam ih mnogo, vrlo mnogo, dolaze mi na razgovore, ispovijed, molitvu i znam da je velik broj osoba s homoseksualnim sklonostima nesretno, neispunjeno i tužno, ako žive u grijehu. To je vrlo široka tema, tu dajem samo natuknice. U velikim su i preteškim borbama i depresijama, žele iskreno pobjeći iz kaveza nametnute ideologije, bune se životu isključivo življenom prema nagonima i neprestanom padanju sve niže u ponore ranjenosti i ranjivosti. Svi uzimaju zdravo za gotovo, da je gay osoba sretna osoba. Što je s onima koji nisu zadovoljni, jer vide da njihova seksualnost nije ispunjena vjernošću, suzdržljivošću, plodnošću? U svijetu postoje mnogi prekrasni pokreti u kojima se pomaže nositi križ homoseksualnosti ljudima, na ispravan način. Osobe s takvim sklonostima nose živu duhovnu ranu u nutrini, no ako krenu s Kristom kroz život, mogu postati istinski sveci! Kakav primjer, dakle, daje mladima i djeci ovaj austrijski kardinal Crkve?? Prošle je godine u njegovoj kući bila opscena izložba lezbijskih i sličnih slika… Meni je to potpuno neshvatljivo. Tko bi morao i mogao reagirati na to izopačenje? Što se dogodilo tim ljudima? Kada se dogodilo?? Kako se tako (o)lako otrgnulo svemu što se stoljećima gradilo? Kako odjednom nema ni grijeha ni kazne za grijeh ni potrebe spasenja i Spasitelja? Zar ne znaju za onu: „ako sol obljutavi, baca se van da ju ljudi gaze…“ kako reče Gospodin? Zašto naš dragi papa, kako izgleda i kako premnogi vjernici konstatiraju, najčešće ne reagira – zašto prijašnji pape nisu na vrijeme reagirali? Ili jesu?? Što rade nunciji u tim zemljama? Po čemu će ljudima, a posebno mladim ljudima, biti privlačna Crkva, ako živi i dopušta još gore stvari nego li se mogu naći u svijetu? Zašto bi netko išao u samostan, ako tamo ima sve iz svijeta, od svađa i poniženja, preko nedostatka molitve sve do izlazaka u noćne klubove? Trebam li o ovomu više govoriti i pisati, ne znam. Smijem li pisati, također? Ima li to kakvog smisla? Ako mene i slične opservatore netko i čuje, što se može učiniti?

 

Čujem da se dio svećenstva na Zapadu žestoko ipak odupire ovim starim novotarijama. Čak postoje i neke udruge takvih svećenika. Kako je to žalosno! Ali Gospa je u Akiti, u Japanu, prorekla da nam to dolazi: biskup protiv biskupa, kardinal protiv kardinala, citiram doslovno. A između njih, svećenici po župama, ostavljeni na milost i nemilost. Narod je totalno zbunjen. Ja sam o tome već mnogo puta pisao, jer osjećam u savjesti da moram, makar mi je to već jedan nesnosan teret također. Sudjelovao sam, zamislite, u misama, u predavanjima, u susretima poglavara, klera, gdje se po gotovo cijeli dan Isus Krist nije ni – spomenuo. Abnormalno. Više se pitaš, jel' to noćna mora, ili što? Kaže mi naš čovjek u Švicarskoj, kako mu kćer sluša vjeronauk, a vjeroučiteljica ima djevojku s kojom živi. Ako ju


ispiše, neće smjeti na prvu pričest… Što da on čini, osim da traži drugu župu? Biskupe koji se odupiru ovoj provali sekularizma i desakralizacije, čeka veliki progon i omalovažavanje. Ja im se divim. Ja ih blagoslivljam, i molim da njihovo mučeništvo, u kojem god obliku došlo, bude plodonosno za Crkvu. Da se razumijemo: ne mislim da će sada kraj svijeta, ne guram nikoga u paranoju, nisam fanatik i nekakav nabrijani fundamentalist, ne stvaram paniku ali i ne blebećem gluposti. Ovo se sve zaista događa i zaista objektivno ne znam kako će završiti, ali predosjećam da ćemo biti progonjeni, jer ipak – tako veli Sveto pismo. I tako je oduvijek bilo, samo možda na malo drugačije načine.

 

Tužan je ovaj nestanak sakralnosti kako prostora tako i običaja. Mogli bismo to sve nazvati biblijski „grozotom pustoši“ jer evo, ono najsvetije se pretvara u prazno i isprazno. Ta grozota otvara vrata nepojmljivim trpljenjima a svijet postaje pustinja, jer se odbacuje Božja ljubav. Ja bih zaista volio da posljednji put o ovome pišem i govorim. Dosta mi je više toga. Uostalom, tko sam ja? Niti imam kakvog autoriteta, niti sam pozvan to vazda apostrofirati, niti osjećam da je moja misija zakucavati čavle u ljesove. Niti znam koji bi bio točan odgovor i protuotrov koji bi napravio neku stvarnu razliku, osim nekih uputstava koje mogu dati kao svećenik koji voli Crkvu, voli papu, voli biti uz narod. Malo me sve to deprimira, malo me ljuti, malo opet motivira da radim više na sebi. Ali da mi je ugodno i da uživam u ovim gadarijama – ne, uopće, nimalo. Isus je tužno pitao u evanđelju, hoće li naći vjere kad opet dođe. Neka mi netko protumači onda u čemu griješim, ako isto pitam kao i Učitelj.

 

Netko će možda, kažem, reći da pretjerujem, da gledam previše crno, da je to samo manji dio Crkve, itd. Međutim, ponavljam – ja sam to vidio na vlastite oči. Nije mi svejedno. Stotine ljudi mi se žalilo, jer gledaju isto. Ako se nauk izmijeni negdje, zar ne postoji opasnost da će se izmijeniti i drugdje, pa i svugdje? Ta, dokad bismo trebali čekati s nekom kritikom ili aktivnošću obrane katoličkih vrijednosti, dok se toliko zajednica ruši i nestaje? Da, ljudi ne mogu isprva povjerovati u ono što čuju, jer nisu navikli na takve situacije, jer mnogi stariji ne surfaju po Internetu, jer im je sve to toliko strano i nevjerojatno… Dok im ne pokažem slike! Ili intervjue s nekim pastirima. No, iznad svega, gledamo u Onu koja je u Fátimi rekla djeci: „Dolazim s neba“. I obećala im je da će Njezino Srce ostati naš „najsigurnije sklonište i put u nebo“ i da će jednom, nakon svega ovoga i još gorega, trijumfirati. Zato se neprestano trebamo sklanjati u „oazu Srca Marijina“ kako nam je prenijela preko Don Gobbija. Tražimo nebesko, ne fiksirajmo se na zemaljskome. Gospa nas vodi za ruku, neće nas napustiti. Uvjeren sam da je ovo sve tek početak, da ćemo svjedočiti još mnogo ružnijim, podlijim i demonskim stvarnostima. Međutim, nikada neće biti tako da ne ćemo imati neki izlaz, neku pomoć s neba. Moramo se jako moliti svetom Mihaelu arkanđelu u ovim bitkama i ratovima.

 

Također, ne znam koliko je izlaz u povratku latinskom jeziku u liturgiji i svim onim pretkoncilskim obredima, koji imaju svakako svoju ljepotu, ali i to mi se čini kao neka druga krajnost, ja želim govoriti Bogu svojim jezikom, želim da vjernici sudjeluju pjesmom i molitvom, oduševljeno i radosno pri misi. Ne želim svu pažnju prebaciti na pokrete, kađenje, savršenost rituala. Puno mi je, osobno, bliža duhovnost koja je jednostavna, skromna, za malene. Što čovjek današnjice ima s latinskim jezikom? Kako se u nečemu možemo sasvim predati, kad to ne razumijemo? Kako će jedan beskućnik ili čovjek na nekoj drugoj margini, subkulturi, jedan čovjek bez nekih škola ili onaj koji se bori s ovisnostima… Išta razumjeti i sudjelovati u obredima koji su mu tako daleki, po svemu? Tu mi nekako izgleda kao da svećenik ima svoj privatni stol, zatvoren za druge. Trebamo učiti vjernike da


nas vole, da mole za nas, da poštuju svećenstvo – ali mi sami ne smijemo pasti u zamku oholosti, uznositosti i posebnosti. Užasno je puno osude u njihovim redovima. Kad govore o liturgiji, o posebnosti latinskog (ali, kako ovi Englezi, Amerikanci i ostali izgovaraju latinski, jao jao, strašno, groteskno!) kao da uživaju u svojoj „uzvišenosti“, komentiraju skroz nebitne stvari, a o Isusu ni riječi. Uglavnom sam takav stekao dojam: tradicionalisti su posebni, jer su posebni i to se ne smije dovoditi u pitanje. Forma zbog forme. A mi smo svi zapravo samo obični, bijedni grešnici! Ne, ni to nije put obnove, čvrsto sam u to uvjeren. Što ne znači da nisam za klečanje pri svetoj pričesti ili za poštivanje svetosti mjesta. No, tako je kroz cijelu povijest, kad je teško, onda se rađaju mnoge sektaške zamisli, ljudi s radikalnim stavovima, koji najčešće završavaju na pukom moraliziranju, osudi drugih i nemilosrđu. Ne velim da je sva Tradicija takva, ali ne vidim kod njih puno milosti prema braći. Nama je potrebno „novo rođenje“ – obraćenje, iznutra, metanoja, kenoza, a ne novi-stari obredi. Novo srce! Priča mi jedan njemački bogoslov, kako im je na bogosloviji zabranjena ispovijed, smiju koristiti taj sakrament samo jednom godišnje. Jedna mi časna sestra priča kako je cijela zajednica odlučila da neće više pokleknuti u crkvi. Ali „kleče“ pred televizorima, cijeli dan. Ne znam, zaista je sve to tužno i zbunjujuće. Zato Gospa nudi svoje Srce – jer se gubi srce. Što će se događati? Vjerojatno će nastati mnoge narodne Crkve, sa svojim programima i naukom i praksom. Nije mi samo jasno: to je već sve odavna viđeno, i ništa nije uspjelo, protestantske su crkve praznije od katoličkih, mladi svejedno bježe makar im dali katedralu za rock koncert i makar ozakonili „brak“ troje žena. Dakle živimo u vremenu galopirajućeg kaosa, devijacija, grčevitog držanja „statusa quo“ s jedne strane (kojoj paše lažni mir i lažna sigurnost) a s druge totalne razuzdanosti. Demonske. Svjedoci smo vremena u kojima se ne poštuje nikakav smisleni argument, u kojemu nestaje autoriteta, zdravog autoriteta. U vremenima u kojima je normalno da jedan katolički biskup zove na teološko predavanje osobu koja podržava abortus a koja i o najsvetijoj misi piše takve ogavnosti da se ja to ne usuđujem izreći!

 

No, Crkva nisu samo rimokatolici i nije samo na Zapadu. Vjerujem čvrsto i sasvim je sigurno da nas „vrata paklena“ neće pobijediti.

 

Moji su savjeti iskustveno sljedeći i vrlo praktični: 1) ne paničariti, tjeskoba stvara svakojake bolesti drugog tipa ali istog temelja; 2) ne suditi isključivo iz novinskih natpisa – moćne i super bogate organizacije itekako znaju manipulirati; 3) vratiti se obiteljskoj molitvi, udruživati se, stvarati zajednice; 4) ne bojati se istupati javno, bez obzira kakvi smo možda nekad bili, bez obzira što nam podmetali, ocrnjivali, kako nas zastrašivali, ne bojati se raditi i dobru politiku kao i svjedočiti u medijima i sl.; 5) slušati, prakticirati, promicati zdravu pobožnost, kloniti se svake devijacije, i „desne“ i „lijeve“; 6) potražiti duhovne svećenike kao duhovnike, radosne u svom služenju, izgrađena karaktera, staložena duha, realne i odvažne; 7) svakako silno njegovati ljubav i djetinju privrženost Majci Božjoj, molitvu svecima i anđelima; 8) preporučam primanje svete pričesti na usta, kao svjedočanstvo vjere i strahopoštovanja u ljubavi prema živomu Isusu; 9) ne zatvarati se, dok smijemo, javno izlaziti i biti slika Božja današnjem svijetu, u procesijama, hodovima za život, prikladnim i vrijednim demonstracijama; 10) ne suditi, ne mrziti, ne odgovarati zlom na zlo, ne postajati nasilni, ne uzvraćati na prijetnje, ne oholiti se, ne uzimati stvar u svoje ruke, ne smatrati da smo bolji ili da sve možemo kontrolirati, ne biti samo-pravedni i licemjerni. Prihvaćajmo, ljubimo ljude koji nisu svjesni svojih grijeha protiv sebe, Boga i čovjeka. Bježimo od pustih moraliziranja i strahova, više čitajmo Bibliju i više molimo u zahvalnosti i slavljenju. Ne


odustajmo od svoje Crkve. Blagoslivljamo one koji nas progone i mrze. Molimo i za svoje obraćenje! Ne nasjedajmo duhovnostima enklava, elita, umjetne uzvišenosti, strašenja. Ostanimo objektivni, tražimo dobro, borimo se da ostanemo ljudi. Prepoznajmo opasnost, upozorimo, znajmo, budimo svjesni otpadništva ali ne pretjerujmo u gorljivosti. Ne tražimo izlaze na prečac, razmišljajmo, dajmo si vremena. Ne osuđujmo papu za sve.

 

U nas smo još sigurni, još smo vjerni, još imamo snage i nade, usprkos ponekim protivnostima i nesigurnostima vremena. Ako bi kada ovi poremećaji duha došli do nas, već će nam tad Gospa pokazati što i kako, bez brige. Više o ovomu svemu neću pisati. Neka drugi sposobniji i pametniji rade što trebaju raditi.

 

 

 

Katolička obitelj je danas najviše napadnuta „sa svih strana“. Imate li savjet za obitelji, da ne odustanu ni pod koju cijenu od njegovanja kršćanskih vrednota u odgoju djece?

 

 

Tko želi „preživjeti i ostati normalan“ u svijetu raznih bahatosti, karijere, mode, kupoprodaje svega, idolopoklonstva tijela i novca, nepravdi, nepoštenja, psihičkih slomova, praznovjerja, proklinjanja, raspada brakova i svih drugih sistema, slomljenosti srca i drugih kriza… Mora ostati ili se mora vratiti u – crkvu. Nema druge. U crkvi, pred svetohraništem, možemo sačuvati mir i pouzdanje. Bez molitve i sakramenata, propadamo. Onda, ta prisutnost u crkvi nastavlja se u domu, po obiteljskoj molitvi. Djeca i mladi svakako će morati proći svoje muke u svijetu, ali im uistinu olakšavamo svjedočenjem svoje vjere, blagoslivljanjem, molitvom. Sve to ostaje u njima i donosi dobar rod kasnije. U odgoju se treba paziti prisile, moraliziranja, fanatizma. Vjeru treba prenositi hrabro, s radošću. Meni je divno vidjeti na primjer, Cenakule Bezgrešnog Srca Marijina, unutar Svećeničkog Marijanskog pokreta. Ili zajednice Neokatekumenskog puta, gdje se tako duboko daje i prima vjera. Oni imaju mnogo djece, otvoreni su na život. Uzdaju se u Božju providnost. Otvoreno se govori o problemima, da djeca čuju, da počnu polako razmišljati. Nema nekih umjetnih egzaltacija, senzacija. Sve je vrlo jednostavno, kao u počecima Crkve. Euharistija je prava gozba i prava žrtva Jaganjčeva, u njoj Riječ postaje Tijelom i blaguju se obje, pod budnim okom Marije. Ja sam upravo u toj zajednici primio vjeru i izdržao krize identiteta i zvanja. Ali, i mnoge druge zajednice su dobre, korisne za razvoj, privlačne i mladima, jer mladi traže nešto istinsko, autentično. Ispravno vođena karizmatska zajednica pravo je bogatstvo za jednu župu. Samo dok se ne počinje imenovati i izganjati demone, histerizirati, cirkusirati. Važna su i druženja izvan crkve, kampovi, ljetovanja, sportske aktivnosti koje organizira župa. Neka se roditelji bore za duše svoje djece i postom i pokorom i dobrim primjerom, i hodočasteći s njima i moleći devetnice i bježeći od prikovanosti uz tolike ekrane. No, silno je važna i redovita sveta ispovijed, u kojoj obnavljamo snagu duha.

 

 

 

Zanimljivo je kako ste tijekom obnove posebno naglasili jednu svoju dugogodišnju neostvarenu želju – osnivanje udruge „Betlehem“ i u našemu gradu Rijeci. Molimo Vas da ju obrazložite, ima li potrebe za takvom udrugom u trećem po veličini gradu u Hrvatskoj?

 

 

Kad god dođem u Rijeku, a bio sam ovdje na desetak župa i na nekim predavanjima i druženjima, blagoslivljam Boga za taj nevjerojatan grad. Vrlo mi se sviđa. Tu sam imao


nezaboravno iskustvo praćenja jedne kršćanske hard-rock grupe („Effatha“) koja mi je ostala urezana duboko u srcu i nikad neću prežaliti što nemamo album te odlične glazbe, koja ipak nije za crkvene prostore, hehe. Tu sam surađivao s zajednicom posvećenom Milosrdnom Isusu, predragim ljudima koji tako žarko mole. Tu imam svoju sestru milosrdnicu (s. Blaženku) koja mi je jedno divno svjedočanstvo tihog, ustrajnog i požrtvovnog života u samostanu. Tu imam krasne prijatelje, Borisa i Marka s obiteljima, prave apostole Božje, koji se toliko trude biti Kristovi. Iz Rijeke nam je došao i jedan pavlin, p. Vito Spetić, na službi u Istri, vrlo pametan i vrlo ljubazan subrat, koji sada sprema i neki doktorat. A tu je i Trsat, naravno, gdje godišnje hodočastimo s narodom. Nažalost, uza sve dolaske i akcije, nisam uspio ovdje osnovati našu udrugu „Betlehem“. Vjerojatno su se ljudi obeshrabrili i razočarali kad su me vidjeli i slušali uživo, jer valjda bolje zvučim na radiju ili u novinama. Kad su shvatili da sam jadan i bijedan i da sam nedosljedan, čangrizav i premalo svet, pokolebali su se. Ali ja ne odustajem, kad god budem blizu i ovdje, molit ću i tražiti osobe pogodne za jednu takvu udrugu, a ona je sasvim sigurno potrebna Rijeci. Mogli bismo imati kuću za mame i bebe, molitveni i humanitarni dio, grobnicu za tjelešca pobačene dječice, savjetovalište, susrete za supružnike željne djece, grupe za čistoću mladih… I dati Gospodinu da se proslavi kroz velika dobra kojima je naš apostolat za život svjedok već evo punih 20 godina.

 

Hvala vam na pozivu i strpljenju. Samo hrabro naprijed.

 

P. Marko Glogović, pavlin

Godinu završavamo s redovitim euharistijskim klanjanjima tri dana u tjednu

Pokorničko-molitvena zajednica Kraljice mira svakog 3. petka u mjesecu - novo od 20. rujna 2019.! 

Od 16. kolovoza 2019. križni put tijekom cijele godine

Marijino Uznesenje 2019.

Crkva bez Marije je kao tijelo bez srca (iz propovijedi župnika)

"Đavao zna da je žena čuvarica života i da ako se nju uništi, uništi se cijelo čovječanstvo. Prva žena Eva se dala zavesti riječima đavla i sve je krenulo ukrivo. Zato nam je Gospodin dao novu Evu, Mariju, pobjednicu nad zlom, da nas uvijek usmjerava na pravi put.  

Marija je najodličniji ud Crkve koja je mistično Tijelo Kristovo. Stoga, tamo gdje se Ona ne spominje, nema prave Isusove Crkve. To bi bilo kao da imaš tijelo bez njegovog najodličnijeg dijela – srca.

Postoji slika Bezgrješne na kojoj ona gazi glavu zmiji (đavlu), a njene su oči, dok moli, uprte u nebo. Marija nas tako poučava da ni mi nikad ne gledamo u zlo, već da svoj život uvijek usmjeravamo samo i isključivo prema Bogu." 

Pravo mjesto odmora: Cenakul Svećeničkog marijanskog pokreta i tijekom ljeta svake prve subote u mjesecu  

Tijelovo 2019. - Tebe Boga hvalimo (video)

 Sve generacije zajedno na prvoj večernjoj Tijelovskoj procesiji ulicama našeg naselja 

Presveta Euharistija je živi Bog (iz propovijedi župnika)

„Benediktinski samostan Cluny u središnjoj Francuskoj u srednjem je vijeku bio prebogat duhovnim zvanjima, pravo rasadište svetosti. U čemu je bila njegova tajna? U dubokom poštovanju i neizmjernoj ljubavi prema Presvetoj Euharistiji!

Braća su tako, za sadnju pšenice za brašno od kojeg će se praviti Svete Hostije, najprije izabrali najbolju njivu. Prije početka sadnje molili bi psalme. Zatim bi pšenicu sadili u potpunoj tišini. Psalmima bi zahvaljivali i prije žetve, pa bi klasje žnjeli ponizno prignuti opet u šutnji. Potom su pomno i također šuteći izabirali samo najbolja zrna, a samo najčasnija braća mogla su biti zadužena za čišćenje mlinskog kamena prije meljave… Nama danas nešto potpuno nezamislivo! Jer se izgubila vjera da je u Presvetoj Euharistiji živi Bog.“ 

Poziv na bdjenje uoči Duhova

Duhovna obnova "Muškarac i žena u Božjem promislu" don Damira Stojića 2. lipnja 2019.

Što đavao najviše mrzi?

(iz kateheze „Muškarac u Božjem promislu“)


„Jako je teško vizualno prikazati đavla jer je on pali anđeo i nema tijela. Usprkos tomu, to je izvanredno uspjelo Melu Gibsonu, redatelju „Pasije“. Kada su ga pitali zašto je vraga prikazao kao miješano biće: ženu s muškim glasom odgovorio je da su mu to savjetovali teološki stručnjaci kako bi to bio simbol onoga što đavao uistinu jest – diá-bolos "koji razdvaja na dvoje, razdornik". Naime, đavao je onaj koji najviše od svih Božjih stvorenja mrzi čovjeka, a posebno to što ga je Bog stvorio kao muško i žensko, i upravo tu različitost - ustvari komplementarnost, najviše od svega svim silama želi uništiti.“

Don Damir: Meditacija za muškarce i žene (video)

S euharistijskog klanjanja 2. lipnja 2019. u župnoj crkvi sv. Nikole biskupa Rijeka

Don Damir: Meditacija za muškarce i žene s euharistijskog klanjanja 2. lipnja 2019. u župnoj crkvi sv. Nikole biskupa Rijeka.mp4

Spasovo 2019.

Što je nebo? (iz propovijedi župnika)

"Četrdeset dana nakon uskrsnuća Gospodin je uzašao na Nebo ali je i nadalje ostao uz nas. Jer, Nebo nije neko mjesto. Nebo nije svod koji vidimo u visini, to je samo osvjetljen zrak. Bog ne živi u vremenu i prostoru kao mi, već u jednoj posve drugačijoj dimenziji. Nebo je, dakle, stanje gdje je Bog: "Gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, tu sam i ja među njima." (Mt 18,20)  

Upisi na jesensko hodočašće u Međugorje

Prva Sveta Pričest 

Čije molitve su najjače? (iz propovijedi župnika)

„Što je neka duša čišća njena molitva brže dolazi do Boga. Po riječima svetaca najjače su molitve svećenika, Bogu posvećenih osoba i djece. Zato ostanite uvijek čiste duše kao danas nakon svoje Prve svete ispovijedi i molite svaki dan: za svoje roditelje, bake, djedove, braću, sestre, prijatelje… I Isus će uslišiti i blagosloviti i vas, i sve za koje budete molili.“  

Čestitka prvopričesnika župe za Uskrs 2019.

(Leptir - simbol uskrsnuća od otisaka dlanova)

Veliki četvrtak 2019. (Svećenički dan) 

Budimo kao Ivan (iz propovijedi župnika)

„Kršćanin koji ljubi, ostaje vjeran Crkvi, nikad ne izdaje Isusa. Naučiti ljubiti Isusa najbolje možemo od srca osobe koja ga je najviše ljubila – Gospina Srca. Posebno je to važno za one koji donose euharistiju, za svećenike. Molimo zato uvijek, a pogotovo na ovaj dan koji je spomen na dan izvan vremena i povijesti kada je ustanovljeno svećeništvo, za sve svećenike: da se svi posvete Bezgrješnom Srcu Marijinu i tako cijelim svojim bićem uzljube Isusa Krista jedinog Spasitelja, kako bi mu mogli biti vjerni kao apostol Ivan - do kraja.“

Korizmena duhovna obnova vlč. Đulijana Trdića, 5. - 7. travnja 2019. 

Teško je biti junak u skrovitosti

(Iz propovijedi „Duh svijeta i Duh Božji“)

"Jednom je sv. Josemaria Escrivá rekao kako na svečanom hodočašću na kojem sudjeluju tisuće ljudi svi žele nositi križ na čelu procesije, no na hodočašću svoga svakodnevnog življenja malo ih je spremno nositi vlastiti križ. Doista, teško je biti junak u skrovitosti.

Ako u vlastitim svakodnevnim malim žrtvama koje nitko ne vidi i koje drugi možda podcjenjuju ni mi sami ne vidimo smisao, to je zato što nismo pustili Boga u te žrtve, što mu ih ne prikazujemo, što se po njima ne sjedinjujemo s Njim. Pokazatelj je to da nas vodi duh ovoga svijeta a ne Božji Duh."

Svijećnica 2019.

Tko jedini može susresti Gospodina? (iz propovijedi župnika)


„Na Svijećnicu se spominjemo dana kada je Gospodin prvi puta prikazan u Hramu da bi susreo svoj narod -  one za koje se rodio i za koje će umrijeti. Ali prepoznalo ga je samo dvoje ljudi: starac Šimun i proročica Ana, ugledni farizeji ne. Zašto? Farizeji nisu imali čista srca. 

Tako je i danas. Gospodina u sakramentima susreću samo oni koji su čista srca, koji se redovito ispovijedaju."

Upisi na proljetno hodočašće u Međugorje

Letak u izdanju župe "Isus Krist i(li) maškare?"

Letak "Isus Krist i(li) maškare?" otkriva kršćansku istinu o poganskom običaju karnevala.

Izdvajamo:

Koji je hrvatski grad u prošlosti opustio zbog maškara, koju molitvu zadovoljštine za karneval je napisao sv. Antun Padovanski, koja su viđenja u doba karnevala imale sv. Margareta Marija Alacoque i sv. Faustina Kowalska, što su u doba karnevala preporučivali i činili sv. Anđela Merici i sv. Filip Neri, što su djeca u Fatimi obećala Blaženoj Djevici Mariji glede maškaranih plesova, što o maškarama piše u katekizmu jednoga svetog Pape...

2018.

Polnoćka 2018.

Tek kad se Isus rodi u našem srcu ... (iz propovijedi župnika)

"Na izvanjski način svi slavimo Božić. Ali tek onoga trenutka kad nam se dogodi istinski Božić, a to je kad se Isus rodi u našem srcu, počinjemo gledati ovaj svijet kao dijete – ne gledamo ga više s visine kao da vladamo drugima, gledamo ga Božjim očima. Ljestvica vrjednota posve nam se mijenja.“ 

Djeca pred Malim Isusom u jaslicama po završetku polnoćke  

Trodnevnica priprave i blagdan župe 2018.  

„Sve dati – ništa ne zadržati“ 

Predvoditelj središnje blagdanske sv. mise vlč. Đuliano Trdić je ovim riječima sv. Franje Asiškoga započeo svoju poučnu propovijedi o škrtosti, zaintrigiravši sve nazočne odmah zatim pitanjem: "Tko ispovjeda škrtost?" Nizom je primjera pojasnio bit škrtosti kao jednog vrlo suptilnog grijeha, zaključivši kako si, upravo na blagdan sv. Nikole biskupa - sveca kojega je prije svega krasila krepost velikodušnosti, trebamo posvjestiti da se škrtost ne odnosi samo na navezanost na materijalno, već da smo škrti i onda kada ne dajemo svoje vrijeme Bogu i bližnjemu.  

Na prosinačkom Cenakulu uoči blagdana župe svečani blagoslov unikatnog kipa Gospe Fatimske nabavljenog donacijama članova Cenakula

Na drugom župnom prvosubotnjem Cenakulu Svećeničkog marijanskog pokreta 6. listopada 2018. nakon točno 60 godina obnova posvete župe sv. Nikole biskupa Rijeka Bezgrješnom Srcu Marijinu 

Cenakul Svećeničkog marijanskog pokreta - molitvena zajednica pod zaštitom Bezgrješnog Srca Marijina

Nakon godinu dana održavanja u rječkoj župi sv. Ivana Krstitelja na Škurinju, od 1. rujna 2018. riječki se Cenakul nastavlja svake prve subote u župi sv. Nikole biskupa  

Upisi na ovojesensko hodočašće u Međugorje i na hodočašće u Italiju na proljeće sljedeće godine