Історія заснування

Історія рідної школи

За спогадами односельців, які, на жаль, не підтверджені документально, першу школу було відкрито в селі у 80-х роках ХІХ століття. Це була двокласна церковно-парафіяльна школа на вулиці Лихоменівка. Тут навчалося 20-25 хлопчиків. Біля церкви була створена церковно-приходська школа для дівчаток, де навчалось матушкою12 учнів.

Першим учителем у селі був Василенко Данило Свиридович, виходець із селян, який продав відділену батьком частину землі і за ці кошти зміг закінчити гімназію та працювати вчителем до 1917 року.

Підтвердженням того, що на початку ХХ століття у селі існувала школа, є документ про закінчення Сватківського початкового народного училища, виданий Гадяцькою повітовою училищною радою у 1906 році на ім'я Нестеренка Олександра Гнатовича, 1893 року народження.

Із 1917 року та під час громадянської війни працював учителем у школі Івахненко Федосій Андрійович. Школа працювала періодично. Навчалось у закладі 20-25 учнів. У 1919 році було відмінено вивчення "Закону Божого" та фізичні покарання.

У 1921-1925 роках у селі заснована початкова трудова школа, в якій навчалися хлопчики і дівчатка разом. Завідував нею Курило Іван Федорович. Кількість учнів зросла до 80.

Під час боротьби Радянської влади з неписьменністю у селі було організовано гуртки і прибули вчителі: Курило Марія Феофанівна (Зеленська М. Ф.), Лобода Євдокія Павлівна. На високому рівні було патріотичне виховання.

У період індустріалізації та колективізації сільського господарства почала зміцнюватись матеріальна база школи та розширилася площа.

У 1930 році при Сватківській початковій школі було відкрито відділення фабрично-заводського училища, яке давало політехнічну освіту.

У 1932 році відкривається семирічна школа. Колектив поповнюється новими учительськими кадрами. Педагоги беруть активну участь в організації та зміцненні колективних господарств, піднятті культурно-масової роботи. Директором семирічки був Довгуля Григорій Тимофійович. Перший випуск 20 випускників відбувся у 1935 році.

У 1938 році школа була реорганізована в середню, директором якої став Кравчук Степан Талимонович. Напередодні війни було збудовано нове приміщення школи на 6 класних кімнат, в яких навчалось до 300 учнів. Перший випуск середньої школи не відбувся у зв'язку з початком Великої Вітчизняної війни. Учні закінчили лише 9 класів. Старшокласники та вчителі були призвані в ряди Радянської Армії. Тому з вересня 1941 року в школі працювали лише початкові класи.

Під час окупації села (з жовтня 1941 по вересня 1943 року) у приміщенні школи розташовувався німецький штаб з поліцією та опорний пункт. Евакуацію матеріальної бази не було зроблено, тому населення розібрало навчальні посібники на зберігання і повернуло до закладу після війни. За роки окупації приміщення прийшли у непридатність, меблі, прилади, інструменти було розграбовано та знищено окупантами.

Після звільнення села від німецько-фашистських загарбників школа відновила свою роботу. Було зроблено ремонт приміщень, поступово почала поліпшуватися матеріально-технічна база, прибували нові педагогічні кадри. З 1943 року школа була семирічною, а з 1951 стала середньою, в ній навчалися мешканці Сваток та навколишніх сіл Гадяцького та Синівського районів . ЇЇ очолив Савченко Сергій Якович. Перший випуск був у 1954 році.

У період з 1955-1960 років було добудовано приміщення школи на 4 класні кімнати, у будівництві якого брали участь учителі, учні школи та громадськість села. Директором навчального закладу з 1954 року був Нестеренко Микола Павлович. Надовго залишились в пам'яті односельчан та жителів ближніх сіл майстерно поставлені вчителями школи в цей період вистави, концерти. Працювали в цей час педагоги Мельник Іван Якович, Стрільник Антоніна Степанівна, Нестеренко Наталія Петрівна, Довгополик Таїсія Остапівна, Станкевич Андрій Олександрович, Василенко Марія Василівна та Михайло Сергійович, Грицан Марія Дмитрівна та ін.

У 1980 році педагогічний колектив очолив Сергієнко Анатолій Самійлович, під керівництвом якого у 1986 році розпочалося будівництво двохповерхового приміщення школи. Це був час зростання авторитету школи, її розбудови і, найголовніше, ми отримали нове, сучасне приміщення, яке стало справжньою окрасою села.

Із 1996 року педагогічний колектив очолює випускник Сватківської середньої школи, вчитель історії Дудка Петро Васильович.

На сьогодні Сватківський опорний ліцей - сучасний навчальний заклад з належною матеріально-технічною базою. Використовуючи нові підходи до організації навчально-виховного процесу, враховуючи можливості матеріально-технічної бази, кадровий підбір педагогічного колективу, думку батьків, громадськості та бажання дітей, у школі запроваджено профільне навчання - природничо-математичний профіль.