Методи на преподаване

Използването на един метод в практиката обикновено не води до задоволителни и значителни резултати. Универсален метод, който да замени всички останали, все още не съществува. Учителят следва да използва комбинация от различни методи и похвати, които отговарят на съвремието и обучаваното поколение. Затова в практиката си съчетавам умело различни методи и подходи, като наблягам на употребата на съвременните технологии, за да постигам поставените си цели по-лесно и да интегрирам учениците в обучението по чужд език по-успешно.

Поколенията на XXI-ви век, така наричаните Х, Y, Z поколения, а след тях и Alpha, често се определят в литературата по темата като "креативни номади". Характерното при тях: жизненост, творчество, различие (разнообразие), диверсификация (оценяване на индивидуалните различия и характери). Предпочитат опитност пред знание, непрекъснато търсят новостите (IT, дрехи, храни, професия), искат да бъдат оценени, във всеки момент, да знаят как се справят, искат да бъдат въвлечени в действие. В съвремието на дигитална трансформация, по-скоро залагам на интерактивните, отколкото на традиционните методи на преподаване. Залагам на инструментариум за игровизация на ученето:

  • да играеш и да учиш- мобилни игри в учебния процес (Envision, Kahoot, Learning Apps.com);

  • peer-to-peer метод (обучение между връстници);

  • Jigsaw клас;

  • симулация на реалност

  • винаги мотивирам с поощрения и награди (смейче, гумено топче, магнитче, отлична оценка дори за малък напредък), не пестя похвалите.