Program a anotácie

Šoltésove dni 2020 - program.pdf

Peter Horváth: Úlohy a aktivity s podporou videa

Jeden z možných spôsobov, ako aktivizovať žiakov počas online vyučovania je využiť videonahrávky z experimentov a meraní. V príspevku budeme prezentovať možnosť online merať veľkosť magnetickej indukcie MP Zeme a skúmať vlastnosti pružinového oscilátora z pripravených videozáznamov.


Tünde Kiss: Argumentujú naši žiaci?

V rámci webinára sa pozrieme na to, ako môžeme zistiť argumentačné schopnosti žiakov základnej školy vo vyučovaní fyziky.


Klára Velmovská: Experiment na živo-neživo

Počas webinára ukážeme ako možno nahradiť reálny experiment počas dištančnej výučby.


Ľubomíra Záhumenská: Adventné pečenie

Meranie hmotnosti doma - 6. ročník ZŠ. Projekt. Žiaci mali za úlohu vybrať si recept, odvážiť suroviny, odfotiť sa pri vážení, upiecť adventné pečivo, spracovať prezentáciu a doniesť pár kúskov na ochutnávku do školy. Svoje práce vzájomne hodnotili v ankete cez Edupage.


Jarier Wannous: História serióznej mechaniky začína hybnosťou

Z minulosti sa treba poučiť, aby sme neopakovali jej chyby. To platí aj vo fyzike a špeciálne v mechanike pre pojem sila. Povieme si niečo o tejto histórii a aké dôsledky má pre vyučovanie fyziky.


Jana Šošovičková: Veda naživo – od krúžkovej činnosti k voliteľnému predmetu

V príspevku predstavím pohľad na možnosti nadstavbového vyučovania fyziky formou voliteľného predmetu, kde uplatňujeme rovesnícke vzdelávanie a snažíme sa rozvíjať predmetové vzťahy. Na záver, ako pokračovanie vzdelávacích aktivít, stručne spomeniem aktuálny projekt Dobrí holubi sa vracajú - ako príklad pokračovania rovesníckeho vzdelávania ZŠ- SŠ.


Simona Gorčáková: Ústna skúška pre každého

Webinár bude zameraný na úlohu typu tiché video alebo ako vyskúšať ústne celú triedu.


Adriana Macková: Fyzika a geogebra

Myslela som si, že Geogebra sa ma ako fyzikárky netýka. Ani vtedy, keď som v tercii zadala narysovať zobrazenie spojnou šošovkou pre päť prípadov vzdialenosti predmetu. Až keď moji žiaci prišli a s prehľadom a pochopením svoje riešenia začali prezentovať v dynamickej Geogebre, som si uvedomila: "TUDY CESTA VEDE ;)" A neostalo len pri optike...


Viera Haverlíková, Kristína Mesková: Pojmové mapy a žiacke predstavy

Pojmová mapa je grafický nástroj na usporiadanie pojmov a znázornenie vzťahov medzi nimi. Podporuje zmysluplné učenie sa žiaka, ktorý si pri konštrukcii vlastnej mapy vedome usporadúva svoje predstavy, zachytáva hierarchiu pojmov v zadanom kontexte a väzby medzi nimi. Učiteľ tak môže pojmové mapovanie využiť na diagnostikovanie žiackych predstáv či už v úvodnej fáze ako východisko ďalšieho vyučovania, alebo vo fáze zisťovania dosiahnutého kurikula.

Príspevok stručne predstavuje vyučovaciu sekvenciu umožňujúcu žiakom druhého stupňa základných škôl naučiť sa tvoriť pojmové mapy a sumarizuje predbežné výsledky pedagogického výskumu realizovaného s cieľom overiť možnosť využitia pojmových máp na odhaľovanie žiackych predstáv o fyzikálnych podmienkach videnia.