Tematyka

Tematyka kursu

Przedmiot "Smartfony w chemii" jest wykładem ogólnouniwersyteckim, odbywającym się zdalnie poprzez platformę Teams i oferowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego celem jest zaprezentowanie możliwości współczesnych smartfonów w kontekście ich zastosowań w nauce. Jeśli jesteś osobą zainteresowaną otaczającym nas światem i możliwościami jego poznawania przy pomocy otaczających nas narzędzi to ten wykład jest właśnie dla Ciebie!

Jak zapewne wiesz, od wielu już lat segment smartfonów na rynku urządzeń telekomunikacyjnych jest jednym z największych. Współczesny człowiek w codziennym życiu używa coraz bardziej zaawansowanych urządzeń, przy czym często wykorzystuje jedynie namiastkę ich możliwości. Przedmiot „Smartfony w chemii” ma na celu odwrócić ten trend poprzez zwrócenie uwagi na możliwości współczesnych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wykorzystanie ich do opisu przyrody i zjawisk w niej zachodzących.

Uczęszczając na wykład dowiesz się jakie są możliwości współczesnych urządzeń telekomunikacyjnych (smartfonów) w dziedzinie pomiarów fizykochemicznych. Dowiesz się jakie podstawowe wielkości fizykochemiczne mogą być przez nie mierzone. Bardzo ważną częścią wykładu jest omówienie eksperymentów możliwych do precyzyjnego monitorowania przy użyciu smartfona. Niektóre z tych eksperymentów będą mogły służyć do przeprowadzenia samodzielnych doświadczeń przy użyciu własnego urządzenia. Po ukończeniu kursu będziesz osobą posiadającą wiedzę i umiejętności dotyczące wykorzystania „zwykłego” zdawałoby się smartfona do obserwacji przyrody, co oczywiście może również okazać się niezwykle istotne w dalszej Twojej edukacji.

Tematyka poruszana w trakcie kursu obejmuje następujące zagadnienia:

  1. Czujniki będące na wyposażeniu smartfona.

  2. Parametry fizykochemiczne możliwe do monitorowania przy pomocy smartfonów.

  3. Procesy odpowiedzialne za powstawanie dźwięku i barw.

  4. Sposoby zapisu barwy stosowane w urządzeniach elektronicznych.

  5. Sposoby precyzyjnego monitorowania ruchu.

  6. Sposoby precyzyjnego monitorowania zjawisk barwnych w chemii (pomiary stężenia, szybkości reakcji, miareczkowanie, krystalizacja).

  7. Sposoby precyzyjnego monitorowania zjawisk w oparciu o natężenie dźwięku.

  8. Procesy fizykochemiczne związane ze zmianą temperatury możliwe do opisania przy użyciu smartfona.

  9. Wykorzystanie innych często spotykanych czujników (m.in. czujników pola magnetycznego, odległości, orientacji, akcelerometru) do badania zjawisk przyrodniczych.

  10. Możliwości rozbudowy smartfonów w kierunku polepszenia ich cech aparaturowych.

  11. Analiza statystyczna wyników.

  12. Propagacja błędów.

Jeśli niektóre z wymienionych terminów brzmią nieco "groźnie" - nie przejmuj się! Wykład jest wykładem ogólnouniwersyteckim co oznacza, że dostosowany jest do wiadomości i umiejętności studenta niezależnie od kierunku, jaki studiuje.

Zapraszam na "Smartfony w chemii"!

at