Smartfony

Smartfony jako narzędzia pomiarowe

Praktycznie każdy z nas posiada smartfon. Do czego go używamy? Jako budzika, do rozmów, przesyłania wiadomości tekstowych przy pomocy różnych aplikacji, do monitorowania sieci społecznościowych, do zarządzania informacjami czy organizacji zadań, które mamy do wykonania - krótko mówiąc do pracy. Ponieważ człowiek nie żyje jednak wyłącznie pracą, smartfona używamy też w celach rozrywkowych - do słuchania muzyki, oglądania filmów czy grania w ulubione gry.

Jak widać zastosowań jest bardzo wiele. Mało kto jednak zwraca uwagę na możliwość wykorzystania smartfona jako narzędzia pomiarowego a przecież urządzenie to posiada całkiem sporą ilość czujników dostarczających nam informacji o zmianach różnego rodzaju parametrów - głównie fizycznych.

Możliwe jest zatem wykorzystanie smartfona jako rejestratora umożliwiającego pomiar naukowy. Nie jest to zresztą jakimś wielkim odkryciem. Od lat w czasopismach poświęconych dydaktyce pojawiają się artykuły omawiające zastosowanie smartfonów jako urządzeń pomiarowych. Jeśli chodzi o chemię, całkiem dużą ilość artykułów znajdziemy w anglojęzycznym czasopiśmie Journal of Chemical Education, o czym więcej na stronie Ciekawe publikacje.

Jeśli chodzi o użycie smartfonów w innych dziedzinach nauki to warto zajrzeć na strony serwisu https://www.scienceinschool.org (artykuły popularnonaukowe w wielu językach, również po polsku), gdzie m.in. można znaleźć artykuł "Pomiary nieba z użyciem smartfona" G. Rath, P. Jeanjacquot i E. Heyes.

Smartfony znalazły też zastosowanie w badaniach astrofizycznych. Na początku 2018 roku prasa donosiła o projekcie dotyczącym badania kosmosu przy użyciu rozproszonej sieci telefonii komórkowej (Masz smartfona? Możesz pomóc w badaniu kosmosu, styczeń 2018). W praktyce oznaczało to, że każdy posiadacz smartfona mógł przyczynić się do badania wysokoenergetycznego pierwotnego promieniowania kosmicznego (informacje źródłowe można uzyskać w artykule D. Whiteson, M. Mulhearn, C. Shimmin, K. Cranmer, K. Brodie, D. Burns, Observing Ultra-High Energy Cosmic Rays with Smartphones, październik 2015 oraz na stronie projektu CRAYFIS).

Podobnie ma się sytuacja również w innych dziedzinach nauki (np. biologii czy fizyce). Dzisiaj entuzjaści amatorskich badań naukowych posiadają do dyspozycji urządzenie, którego kilkadziesiąt lat temu nie powstydziłoby się najlepsze profesjonalne laboratorium naukowe! Czemu z tego nie skorzystać...?