Безпека життєдіяльності

Інструкція з техніки безпеки на зимові канікули

Поведінка на дорозі

Взимку дороги особливо небезпечні, оскільки випадає сніг і засипає їх. Від морозу сніг замерзає і дорога робиться особливо слизькою, як каток. Тому їх треба посипати піском, щоб відбувалося зчеплення коліс з дорогою, тобто тертя. Але дорогу посипали, а сніг іде й іде, дорога знову робиться слизькою. Машинам треба їхати, їх заносить на поворотах так сильно, що може крутити навколо своєї осі, як карусель. У таких випадках найчастіше трапляються ДТП з важкими наслідками. Водієві важко впоратися з керуванням. Тому взимку треба бути особливо обережним. А це означає, що не можна ковзатися на тротуарі, а тим більш на проїжджій частині дороги. Машину на слизькій дорозі зупинити неможливо. Гальмівний шлях транспортного засобу на слизькій дорозі збільшується у два - три рази. Хоч на колеса одягають зимову гуму з шипами, яка поліпшує зчеплення з дорогою, але це мало допомагає, коли дороги слизькі. Ви - пішоходи. Тому подумаймо разом, як вберегти себе від ДТП. Почнемо з того, що взимку треба бути особливо уважними на дорозі.

Правила поведінки на вулицях і дорогах у зимовий період

Коли ви рухаєтеся по тротуару, то не поспішайте, не біжіть, бо можете посковзнутися і впасти.• Ніколи не ковзайтеся, щоб не збити інших людей, які рухаються поруч, а ще тому, щоб не виїхати на проїжджу частину, бо це дуже небезпечно. • Не ходіть близько біля краю тротуару, щоб вас не зачепила машина, яка випадково втратила керування. • При переході дороги будьте особливо пильні. Переходьте її лише на переході й уважно придивляйтеся, щоб не було поблизу машини. Або тоді, коли транспортні засоби вже зупинилися. • Ніколи не перебігайте дорогу навіть коли немає транспортних засобів, бо по слизькій дорозі бігти небезпечно. • Не катайтеся на ковзанах по тротуару чи дорозі - це небезпечно. • Ніколи не чіпляйтеся до транспортних засобів, щоб прокататися з «вітерцем». Це приведе до тяжких трагічних наслідків. • Ніколи не спускайтеся з гірки на санчатах або лижах з тієї гірки, що веде на дорогу. • Залізниці взимку також небезпечні, адже скрізь слизько. Якщо виникає потреба перейти залізничну колію, то будьте уважні. • Не грайтеся в рухливі ігри поблизу проїжджої частини. Не штовхайтеся, щоб не потрапити під колеса автомобіля. • Коли чекаєте на зупинці громадський транспорт, ніколи не ставайте на край тротуару, тому що можете посковзнутися самі або ненароком хтось може штовхнути вас, і ви потрапите під колеса. • Поводьтеся на вулиці та зупинці культурно, чемно, адже соромно бути невихованим. • Обходьте транспортні засоби дуже уважно, коли обмежена чи недостатня видимість. • Зимова дорога криє в собі небезпеку, тому зосередьте на ній всю увагу.

Вибухонебезпечні предмети

До виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати; • забороняється використовувати снаряди для розведення вогню; • не можна збирати, здавати снаряди в металобрухт; • виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново повiдомити полiлiцiю, школу, вiйськкомат.

Правила протипожежної безпеки

Дотримуйтесь правил протипожежної безпеки пiд час встановлення ялинок, пiд час проведення новорiчних свят; • гра з вогнем - одна з причин пожежi; • Категорично забороняється зривати петарди та запускати салюти без нагляду батьків!

Правила поведiнки при користуванні електричними приладами

При користуванні електричними приладами не можна: - залишати без догляду ввімкнені прилади; - ставити під розеткою електронагрівальні прилади, бо контакти розетки можуть перегрітися; - вмикати у розетку декілька приладів одночасно; - торкатися оголених місць при порушенні електропроводки або оголенні електричного проводу, поломці розетки; - вмикати несправні електричні праски, чайники тощо; - стукати по екрану телевізора, що згас, він може зайнятися або вибухнути; телевізор необхідно негайно вимкнути.

При користуванні нагрівальними приладами не можна: - вмикати їх через трійник та розміщати під розетками; - накривати, адже прилад перегрівається;- використовувати у тривалому режимі.

Правила безпечного користування побутовими газовими приладами.

Гази, і особливо продукти їх згоряння, спричиняють отруйну дію, тому треба дотримуватися особливої обережності. Необхідно провітрювати приміщення, де є газові прилади.

Забороняється: -- користуватися газовими колонками при відсутності тяги; -- відкривати кран газопроводу, не перевіривши, чи закриті всі крани газової плити; -- стукати по кранах, пальниках твердими предметами; -- сушити речі над газовою плитою. Почувши запах газу, перекрийте кран газопроводу і зателефонуйте 04.

Дії населення при виявленні запаху газу. Якщо ви виявили запах газу в приміщенні, то дотримуйтесь наступних правил:-- не вмикайте електрику; -- не запалюйте сірники; -- не паліть; -- провітріть приміщення; -- перекрийте крани газоподачі; -- викличте аварійну бригаду за номером 104.

Будьте обережні: запобігайте утворенню іскор у будь-який спосіб, адже це може призвести до загоряння газу та його вибуху!

Правила поведiнки на кризi

Не виходьте на кригу, мiцнiсть якої вам невiдома; • не виходьте на кригу пiд час льодоходу, весняної вiдлиги, снiгу i сильних перепадiв температури повiтря; • не збирайтесь на кризi великими групами;• не заїжджайте на лижах з крутого берега на неперевiрену кригу.


Пам’ятка для батьків та осіб, що їх заміщують, на період осінніх канікул

Шановні батьки!

1. Зверніть увагу на небезпеку поширення простудних та вірусних захврорювань в осінній період. При виявленні симптомів захворювання обовязково звертатися до сімейного лікаря, забезпечити соціальне дистанціювання.

2. Перед кожною зустріччю дитини з вулицею не забувайте ще раз нагадати Правила дорожнього руху ( особливо це стосується користування велосипедом, роликами). Дуже важливо, щоб дитина не тільки запам’ятовувала, але й добре зрозуміла, що виконувати Правила дорожнього руху потрібно завжди і скрізь. Кращий спосіб навчання – це власний приклад у виконанні «дорожньої азбуки». Своєчасне прищеплення дитині навичок дотримання Правил дорожнього руху дозволить запобігти нещасних випадків на дорогах, зберегти найдорожче – життя і здоров’я.

3. Не дозволяйте доньці чи синові бути на вулиці без нагляду дорослих у вечірній та нічний час. (Після 21. 00).

4. Наголошуйте про те, щоб діти нічого чужого не брали та своєю поведінкою не створювали криміногенної ситуації (бійки, крадіжки, брутальна поведінка).

5. Слідкуйте за гігієнічними вимогами щодо харчування дитини (особливо це стосується вживання грибів).

6. Пам’ятайте про проблеми, які стоять перед сучасною молоддю: куріння, пияцтво, наркоманія (у зв’язку зі становленням характеру Вашої дитини, прийміть до уваги те, що ніхто з підлітків не застрахований від них). Особливо зверніть увагу на друзів дитини.

7. Не залишайте дітей без нагляду!

8. Попереджуйте самостійне перебування дітей біля річки і в лісі.

9. Пояснюйте дітям, чому небезпечно грати в рогатки, стріляти з самопала, кидати ніж у ціль.

10. Ліки, отрутохімікати, пальне, тримайте під замком.

11. Дбайте про безпеку своїх дітей, дотримуючись правил безпечної поведінки в побуті.

12. Виховуйте у дітей навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками.

13. Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми. Пам’ятайте, ці хвилини вимірюватимуться ціною життя.А щоб неждана мить не стала початком великої біди – потрібно давати дітям чіткі знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації.

14. Під час канікул відповідальність за життя та здоров'я дітей несуть батьки!

Вимоги безпеки під час літніх канікул

Вимоги безпеки на

вулиці під час літніх канікул:

1.Слід вибирати добре освітлені вулиці і уникати проходження повз пустельних ділянок землі, алей і будівельних майданчиків. Завжди краще йти довгим шляхом, якщо він більш безпечний.

2. Не слід хвалитися і виставляти напоказ дорогі прикраси або одяг, мобільний телефон та ін.

3. Якщо біля проїжджої частини дороги немає пішохідного тротуару, слід йти назустріч руху транспорту, в цьому випадку ви зможете бачити машини, які наближаються.

4. Якщо у вас виникла підозра, що хтось цілеспрямовано переслідує вас, слід як найшвидше попрямувати в найближчий добре освітлений район де є люди (зупинка, магазин, кафе…). При можливості необхідно негайно викликати поліцію (тел.102).

5. Якщо незнайомі люди намагаються відвести вас силою, слід опиратися будь-якими доступними способами, голосно кричати і кликати на допомогу.

6. Суворо заборонено погоджуватися на будь-які пропозиції незнайомих дорослих.

7. Категорично заборонено будь-куди йти з незнайомими дорослими і сідати з ними в машину.

8. Не слід запрошувати до себе додому незнайомих дітей, якщо вдома немає нікого з дорослих.

9. Не дозволяється грати на вулиці в темний час доби.

10. Завжди слід повідомляти батькам з ким і куди ви пішли, коли повернетеся, якщо затримуєтеся, то необхідно зателефонувати і попередити про це своїх батьків.

11. Слід завжди дотримуватися правил безпечної поведінки на дорогах, вивчені вами в школі.

Правила безпечної

поведінки на дорозі:

ØПереходити проїзну частину дороги слід тільки в спеціально відведених для цього місцях: по пішохідному переходу або на зелений сигнал світлофора.

Ø Якщо на вулиці немає світлофора, необхідно оцінити ситуацію на дорозі: подивитися ліворуч, потім - праворуч.

Ø Почавши переходити проїжджу частину, не слід затримуватися і відволікатися, якщо не встигли закінчити перехід, то необхідно затриматися на лінії, що розділяє потоки транспортних засобів.

Ø Якщо вздовж проїжджої частини дороги відсутній пішохідний тротуар, необхідно йти по узбіччю дороги назустріч руху транспорту, в цьому випадку ви зможете бачити машини, що наближаються.

Ø Чекати транспортний засіб потрібно тільки на посадкових майданчиках або на тротуарі.

Ø Категорично заборонено кидати пляшки, каміння і будь-які інші предмети на проїжджу частину в проїжджаючий транспорт.

Ø Суворо заборонено грати, кататися на велосипедах, скутерах поблизу проїжджої частини і залізничного полотна.

Ø Згідно з Правилами Дорожнього Руху, управління велосипедом на проїзній частині дозволено особам, які досягли 14 років, а управління мопедом - особам, які досягли 16 років; мопеди й велосипеди повинні бути обладнанні звуковим сигналом та світлоповертачами; на голові у водія має бути захисний шолом; чітко дотримуватися правил дорожнього руху;

Ø Для катання на інших засобах (скейтборд, самокат, ролики та ін.) обирати місце на дитячих майданчиках та ін., на проїжджу частину виїжджати заборонено;

Ø Під час перебування на залізничних коліях і при переході через них, слід бути особливо уважним, необхідно добре роздивитися, чи не йдуть поїзди по сусідніх коліях.

Ø Суворо заборонено:

  • гукати людину, що переходить дорогу;

  • перебігати дорогу перед транспортом;

  • грати біля транспортної магістралі;

  • користуватися мобільним телефоном під час переходу проїжджої частини

Правила особистої безпеки:

1. Заборонено відкривати двері своєї квартири незнайомим людям, вступати з ними в розмову і погоджуватися на їх пропозиції.

2. Відкриваючи вхідні двері своєї квартири, слід переконатися, що на сходовому майданчику немає невідомих вам людей.

3. Заборонено входити в неосвітлений під'їзд будинку або ліфт без супроводу дорослих з незнайомими або малознайомими людьми.

4. Під час ігор на вулиці не можна залазити в підвали будинків і покинуті, зламані машини. Заборонено відвідування новобудов, будівельних майданчиків, аварійних будівель.

5. Не допускається грати в безлюдних і неосвітлених місцях (лісі, парку).

6. Не слід вступати в конфлікт з галасливою компанією, з людьми, що випили.

7. Заборонено сідати в незнайомі вам транспортні засоби.

8. Необхідно завжди попереджати батьків, знайомих про місце свого перебування і час повернення.

9. Не слід перегріватися, необхідно пам'ятати про те, що, перебуваючи без головного убору на відкритому сонці, можна отримати тепловий чи сонячний удар.

10. Заборонено приймати самостійно будь-які таблетки або лікарські засоби.

Правила безпеки на воді під час літніх канікул:

Щоб уникнути нещасного випадку, необхідно дотримуватися запобіжних заходів на воді:

Ø Не слід приходити на водойми (озеро, річка, море) одним

без супроводу дорослих.

Ø Купатися можна тільки в спеціально відведених для цього місцях.

Ø Не допускається заходити в воду, не знаючи глибини дна.

Ø Під час прогулянки по березі водойми, необхідно уважно дивитися під ноги, щоб випадково не наступити на скляні осколки і інші гострі предмети.

Ø Не дозволяється заходити в воду з настанням сутінків або при поганій видимості.

Ø Суворо заборонено кататися на катерах і другом водному транспорті самим без супроводу дорослих.

Ø Необхідно вміти надати першу невідкладну долікарську допомогу.

Ø У разі виникнення надзвичайної ситуації слід негайно сповістити про це дорослих.

Ø Під час тривалого перебування на сонці, слід збільшити кількість споживаної питної води і одягати сонцезахисний головний убір.

Правила безпеки в лісі:

1. Категорично заборонено ходити в ліс одному без супроводу дорослих.

2. Не дозволяється ходити в ліс в дощову або похмуру погоду.

3. Вирушаючи до лісу, необхідно надягати гумові чоботи, штани або спортивні штани, заправивши їх у чоботи, це захистить вас від укусів змій і комах.

4. Перебуваючи в лісі, слід надягати головний убір, закривати шию і руки, від попадання кліщів.

5. Суворо заборонено курити і розпалювати багаття в лісі, щоб уникнути пожежі, не допускається залишати після себе сміття, так як порожні пляшки і осколки можуть призвести до виникнення пожежі.

Правила безпеки при поводженні з тваринами:

v Не дозволяється годувати і чіпати чужих собак, особливо під час споживання їжі або сну. Не слід вважати будь-який помах хвостом проявом дружелюбності. Іноді це може говорити про абсолютно недружній настрої тварини.

v Слід уникати наближення до великих собак охоронних порід. Деякі з них вивчені кидатися на людей, що наближаються на певну відстань.

v Категорично заборонено тікати від собаки.

v Не слід робити різких рухів, звертаючись до собаки чи господаря собаки. Тварина може вирішити, що ви погрожуєте його господареві і напасти на вас.

v Не дозволяється чіпати цуценят, якщо поруч знаходиться їх мати, не слід відбирати те, з чим собака грає.

v Якщо у вузькому місці (наприклад, в під'їзді) собака йде вам назустріч на повідку, необхідно зупинитися і пропустити її господаря.

v Слід пам'ятати про те, що тварини можуть бути переносниками таких хвороб, як сказ, лишай, чума, і ін

Правила електробезпеки:

1. Категорично заборонено торкатися до електропроводів, електроприладів мокрими руками.

2. Виходячи з дому, завжди слід перевіряти, чи всі електроприлади відключені від електромережі.

3. Не допускається виймати вилку з електричної розетки, смикаючи за шнур.

4. Категорично заборонено підходити до обірваних електричних проводів ближче, ніж на 30 кроків.

5. Суворо заборонено торкатися опор електроліній.

6. Суворо заборонено користуватися несправними електроприладами, електричними розетками.

Правила пожежної безпеки:

a. Необхідно суворо дотримуватися правил користування газовими плитами, не допускається залишати включений газ без нагляду.

b. Суворо заборонено дітям користуватися сірниками, запальничками, розводити вогонь.

c. Категорично заборонено користуватися сірниками і включати газ самостійно без дозволу дорослих.

Правила особистої гігієни та охорони здоров'я:

1.

Під час канікул

вихованці, учні повинні неухильно дотримуватись обмежень задля запобігання

поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом

SARS-COV-2 і виконувати чотири основні запобіжні заходи, щоб уникнути зараження:

2. Часто мийте руки, використовуючи мило та воду або спиртовмісні засоби для миття рук

3. Прикривайте рот і ніс при кашлі або чханні суглобом ліктя або серветкою і викидайте серветку у смітник, що закривається кришкою

4. Уникайте тісного контакту з усіма, хто має симптоми застуди або грипу

5. Негайно звертайтеся до лікаря, якщо у вас підвищена температура, кашель або якщо ви відчуваєте, що вам важко дихати.

6. Під час канікул вихованці, учні повинні виконувати правила із запобігання захворювань на грип, інфекційні та кишкові захворювання, педикульоз та ін.:

6.1. при нездужанні не виходити з дому, щоб не заражати інших людей, викликати лікаря;

6.2. хворому призначити окреме ліжко, посуд, білизну;

6.3. приміщення постійно провітрювати;

6.4. у разі контакту із хворим надягати марлеву маску;

6.5. хворому слід дотримуватися постільного режиму;

6.6. вживати заходів профілактики, чітко виконувати рекомендації лікаря;

6.7. перед їжею мити руки з милом;

6.8. не їсти брудних овочів та фруктів, ретельно їх мити;

6.9. для запобігання захворювань на педикульоз регулярно мити голову; довге волосся у дівчат має бути зібране; не користуватися засобами особистої гігієни (гребінцем) інших осіб, а також не передавати свої засоби гігієни іншим. Не міряти й не носити чужого одягу, головних уборів, а також не передавати іншим свій одяг;

6.10. не вживати самостійно медичних медикаментів чи препаратів, не рекомендованих лікарем;

6.11. якщо ви погано почуваєтеся, а дорослих поряд немає, слід викликати швидку медичну допомогу за номером 103, описавши свій стан, назвавши номер свого телефону, домашню адресу, прізвище, ім'я, а також зателефонувати батькам

Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

1. У разі виникнення пожежонебезпечної ситуації (появи диму, запаху гару) необхідно негайно викликати пожежну бригаду по телефону 101.

2. У разі появи запаху газу категорично заборонено включати світло і запалювати сірники. Слід негайно провітрити приміщення і викликати аварійну службу газу за телефоном 104.

3. У разі виникнення будь-якої надзвичайної ситуації, якщо ви знаходитесь вдома один, слід негайно зв'язатися з ДСНС за номером 101 назвавши своє ім'я, прізвище, коротко описавши ситуацію й залишивши свій номер телефону.

4. Необхідно вміти надавати першу долікарську допомогу:

4.1. при порізі: прикрити чистою серветкою, змоченою йодом, не мити під проточною водою;

4.2. при отруєнні: терміново промити шлунок великою кількістю кип'яченої води;

4.3. при тепловому (сонячному) ударі: перемістити потерпілого в тінь, звільнити від одягу, що стискає , дати випити води;

4.4. при ударах: зафіксувати в нерухомому стані кінцівку і накласти холод.

5. У всіх перерахованих випадках необхідно негайно звернутися до лікаря.