Projekti školskih knjižničara

I. Gimnazija Zagreb u Godini čitanja

Aktivnosti koje je knjižničarka Tinka Berbutov Krsteva realizirala s učenicima 1. Gimnazije Zagreb u 2021. godini skupljene su u e-knjizi Čitateljski klub I. gimnazije Zagreb

Godina čitanja u OŠ Zapruđe

Godinu čitanja u našoj školi obilježili smo s više različitih aktivnosti koje su pridonijele popularizaciji čitanja.

Za završetak godine čitanja uključili smo šest skupina učenika u produženom boravku..

Aktivnost pod nazivom PRIČOMAT održavala se jedanput mjesečno za svaku skupinu učenika u boravku od listopada do prosinca 2021.

Školska knjižničarka je učenicima na glas čitala priče, razgovarala s njima o tekstu, posvećujući pažnju svakom pojedinom učeniku (Pričodjetetu) i njegovom osobnom doživljaju priče. Cilj je bio ne samo puko prepričavanje fabule, već proživljenost teksta na osobnoj razini. Postavljena pitanja su ih navodila da se poistovjete ili prepoznaju određene situacije iz priče u svom životu i ispričaju ih, onako kako su ih oni doživjeli.

Na taj način, učenici se uče kako se određene situacije, problemi s kojima se oni susreću događaju i drugima. Da bi se djeca „otvorila“ pomažu im likovi iz priča: djeca- njihovi vršnjaci, ali i razni drugi likovi, kućni ljubimci (psi, mačke), ili životinje u prirodi (medvjedi, vjeverice, jež i puh).

Priče sam birala pomno kako bi učenicima koji tek počinju samostalno čitati ili razvijaju svoje čitateljske navike ponudila najbolje i potaknula ih na samostalno čitanje.

Tematski smo obrađivali čitanje, Mjesec školskih knjižnica, jesen i Božić.

Iako je Godina čitanja pri kraju, mi nastavljamo s čitanjem jer „Čitanje volimo!“

knjižničarka Dijana Čupić

AKTIVNOSTI U KNJIŽNICI OŠ MARIJA BISTRICA

Aktivnosti u Godini čitanja:

KIZOA-Movie-Maker-m2eoriuq (1).mp4

  • Mala lutkarska /kazališna predstava za učenike 4. razreda (lutke na koncu - monolog), poticaj roman Sare Pennypacker "Pax".

Marioneta - Klara Sever.mp4

Marioneta - Matej Pucko.mp4

Marioneta - Valentin Kožić.mp4

https://view.genial.ly/5ecf8277c4d7da0da21380c4/interactive-image-princ-i-njegovo-cudno-putovanje

  • Uključivanje u Noć knjige.

  • Aktivnosti u projektu „Naša mala knjižnica“ u 2. a razredu.

NMK

  • Zajedničko čitanje slikovnica koje su napisali i ilustrirali učenici nižih razreda Učeničke slikovnice

  • Kako kreirati STREAM učionicu - korištenje prirodnih resursa i nastave uz korištenje knjižničnih izvora.

Čudesna priroda

  • Čitanje slikovne djeci u vrtiću, "Operi ruke".

OPERI_RUKE_Agenda2030_scenario.pdf

· Kako kreirati STREAM učionicu - korištenje prirodnih resursa i nastave uz korištenje knjižničnih izvora.

Čudesna priroda 2

Radovi učenika u formi činkvina.

U suradnji s učenicima OŠ Dubovac, Karlovac, nastale su činkvine na temu Mjeseca hrvatske knjige "Ajmo hrvati se s knjigom!". Uratke učenika možete vidjeti u priloženoj prezentaciji.

Završnicu aktivnosti ostvarirli smo zajedničkim čitanjem učeničkih uradaka virtualnim susretom putem Teams aplikacije.


Aktivnosti su osmislile i realizirale knjižničarke: Ana Sudarević, OŠ Dubovac i Jasna Milički, OŠ Marija Bistrica

Projekti u knjižnici Osnovne škole „Antun i Stjepan Radić“ Gunja

Čitajmo zajedno, čitajmo naglas: zaboravljene knjige

Učenici 2.a i 3.a razreda započeli su s projektom „Čitajmo zajedno, čitajmo naglas: zaboravljene knjige“. Ove školske godine čitaju knjige o vuku, francuske autorice Orianne Lallemand. Ovo je samo jedna u nizu priča koje će čitati jedni drugima naglas. Priče o vuku su zbirka nježnih i duhovitih priča za pripovijedanje, slušanje, darivanje, uz koje učenici mogu doživjeti lijepe zajedničke trenutke, izraziti osjećaje, maštati, voljeti, čitati, sanjariti. U današnjoj priči „ Vuk koji nije volio čitati“ vuk mrzi čitati, ali jako voli okus papira a ne priče ispričane u knjigama. Voli uistinu doživljavati pustolovine, a ne o njima čitati! Za prepričavanje priče učenici su koristili didaktičku igračku – vuka, ali i didaktičko pomagalo „Ku-kuc!Priča je unutra!“. Učenici trećega razreda su postali pravi mali glumci te na zabavan način kroz igru i maštu priredili novu priču za svoju knjižničarku i učiteljicu. Učenici drugoga razreda izrezali su svatko svoj straničnik u boji s motivom vuka, koji će im ostati za uspomenu na ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige.

U priči „Vuk koji je htio biti druge boje“ učenici su saznali kako je vuk bio zle volje jer si više nije bio lijep u crnoj boji pa je odlučio promijeniti boju. Kroz priču o vuku učenici su učili o toleranciji. Završna aktivnost odnosila se na crtanje i bojanje vuka u različitim bojama u praznom okviru . Sat je završen izložbom dječjih radova u školskoj knjižnici i UNICEF-ovom pjesmom „Ne rugaj se!“

U priči „ Vuk koji je ovladao svojim osjećajima“ učenici su saznali kako vuk mijenja raspoloženje sto na sat. Veselje, tuga, uzbuđenje, ljubomora… Prijateljima se od njega već vrti u glavi! Odluka je pala: Vuk se mora naučiti smiriti. Ali kako se ovladava svojim osjećajima? Kroz priču o vuku učenici su učili o raspoloženjima, samokontroli i prijateljstvu. Kako smo u predbožićnom raspoloženju, a naš glavni junak Vuk je na kraju priče sve svoje prijatelje pozvao na zajedničko druženje u svoju kolibicu, završna aktivnost odnosila se na izradu životinje koja dolazi kod Vuka u kolibicu s darom, dok su učenici drugog razreda izradili božićne ukrasa za Vukovu kolibicu.

Naša mala knjižnica

Učenici 4.a razreda i ove školske godine sudjeluju u međunarodnom projektu „Naša mala knjižnica“. Pred njima su raznolike čitateljske avanture. Učenici će čitati sljedeće naslove: knjigu „AHAA! , autorice Els Heinsalu, knjigu “Jeti u kojega nitko nije vjerovao“, autorice Asie Olejarczyk, knjigu „Baton i Roni“, autorice Koraljke Milun, knjigu „HB olovka“, autorice Susanne Mattiangeli, knjigu „H20 i tajna vodena misija“ autora Petr Stančika, i knjigu „Medvjedovanje“, autora Kestutisa Kasparavičiusa.

Učenici će naučit kako su veliki znanstvenici Arhimed, Galieo Galilej i Newton došli do svojih otkrića. Uz Jetija će popiti najbolji kakao na svijetu (možda će im i on pokazati neki trik s kartama) i pokušati dokazati roditeljima da Jeti doista postoje. Impresionirat će ih živahna i nezaustavljiva HB olovka, koja će ih uvući u svoje stvarne i zamišljene priče. S ekipom H20 čeka ih tajna vodena misija: uz pomoć reduktora i minijaturne podmornice krenut će do različitih krajeva vodovoda. Iako će imati puno posla sa zlim profesorom Vulpesom, neće propustiti veliko božićno putovanje svijetom s obitelji medvjeda. Posjetit će njihovu rodbinu, čak i one koji žive u najudaljenijim krajevima svijeta i najneobičnijim zemljama. Čekaju ih i ljetne avanture s Ronijem i njegovim psom Batonom. Potražit ćemo i nestalo štene, samostalno putovati vlakom… i još mnogo toga. Kreativne bilježnice, ako i uvijek, donose obilje zabavnih zadataka, inspiraciju za grupni i individualni rad. Putovanje s ovim brojim knjižnim junacima učinit će školsku godinu još ugodnijom.

Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja

Učenici 1.a razreda ove školske godine sudjeluju u međunarodnom projektu „Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja“. Knjižničarka im je pročitala dio priče slovenske autorice Ide Mlakar Črnić „U blizini živi djevojčica“. Djevojčica iz slikovnice živi među nama, ali je ne primjećujemo. Ova djevojčica je nevidljiva i željela je biti princeza kao i svaka druga djevojčica, ali prilike u kojima se našla, nisu joj to omogućile. Učenici su zato dobili zadatak izraditi svoj prvi straničnik koji izgleda u obliku princeze. Svoj straničnik su najprije obojali, zatim izrezali i ponijeli kući za uspomenu na svoj prvi susret sa školskom knjižnicom. Također su imali zadatak obući djevojčicu po želji iz mašte. Učenici su dobili predložak sa stranice www.krokotak.com i koristili reciklirane materijale (stare krpice, dugmetiće, vaticu, pompone). Nastali radovi biti će izloženi u školskoj knjižnici.

(knjižničarka Anita Tufekčić)

Advent u knjižnici

OŠ Ivanska

U knjižnici OŠ Ivanska provodi se eTwinning projekt Advent u knjižnici.

Ciljevi projekta su: naglasiti važnost čitanja, razvijanje kritičnog stava prema informacijama, stvaranju novog znanja, kreiranje uradaka inspiriranih pisanjem i čitanjem ili istraživanjem, osposobiti učenika da postane aktivan i odgovoran član Škole i lokalne zajednice koji poznaje i poštuje tradicionalna obilježja adventa. Projekt traje tijekom adventa, a učenici se uključuju u ponuđene aktivnosti prema dobnoj skupini, vlastitim sposobnostima i interesima. Razmjenjuju iskustva te surađuju s učenicima iz partnerskih škola.

Ove godine, u okolnostima pandemije COVID-19, školska knjižnica nudi i virtualne kulturne te obrazovne sadržaje putem mobilne aplikacije.

Tijekom adventa knjižnice darivaju. Svaki dan u adventskom kalendaru čeka vas novi materijal za preuzimanje ili pregledavanje. Tako možete poslušati priču, pjesmu, pogledati igrokaze koji smo pripremili, okušati se u pripravljanju hrane, virtualno prošetati školskom knjižnicom, pročitati prigodne naslove prema preporukama, poslušati poruke koje smo snimili i virtualno zapaliti adventske svijeće, a i prihvatiti izazov u pisanju akrostiha. Putem aplikacije možete pratiti događanja, sudjelovati u kreativnim radionicama, gledati predstave, a sve to zahvaljujući mladim knjižničarima koji pod voditeljstvom školskih knjižničara sve to za vas pripremaju.

Mobilnu aplikaciju možete preuzeti očitavanjem QR koda ili putem navedene poveznice (https://broad-bath-7635.glideapp.io/ ).

knjižničarka Tanja Nađ

GIMNAZIJA BJELOVAR

1. LEKTIRA NA MREŽI

(projekt / natjecanje; rujan 2020. - lipanj 2021.; 7 sudionika.

2. MREŽA ČITANJA

(projekt / natjecanje; rujan 2020. - lipanj 2021.; 2 sudionika.

U petak, 14. svibnja održana je nacionalna razina kviza znanja i kreativnosti ,,Mreža čitanja”. Među natjecateljima bila je i učenica naše škole, Vanessa Dečur. Kviz se rješavao online, u prostoriji školske knjižnice, pridržavajući se svih epidemioloških mjera.
Za nacionalnu razinu učenica je trebala pročitati 3 knjige: ,,Mala pariška knjižara”, ,,Kako pronaći ljubav u knjižari” i ,,Nebo puno knjiga”. Ista učenica je sudjelovala i u izradi multimedijskog uratka. Uradila je video vezan uz temu ovogodišnjeg projekta, ,,U svijetu knjige”. Videouradak možete pogledati na sljedećoj poveznici:
https://drive.google.com/file/d/14GXc6cWhxu0Er7r1A9sGwKI10sdbzq_R/view

3. ČITANJEM DO ZVIJEZDA

(projekt / natjecanje; rujan - prosinac 2021.; 6 sudionika.)

4. LJUBAVNI SPOMENAR

(obilježavanje Valentinova; veljača 2021.; 7 sudionika.

5. ONLINE NOĆ KNJIGE - BIJEG IZ KNJIŽNICE (ESCAPE LIBRARY)

(obilježavanje Svjetskog dana knjige i Noći knjige; 23. 4. 2021.; 30 sudionika.

https://view.genial.ly/60796d8cc828360debb4902c/interactive-content-bijeg-iz-knjiznice

6. KNJIŽEVNA LJEKARNA

(projekt; travanj - lipanj 2021.; 6 sudionika.

https://view.genial.ly/607ff8b283f09d0d343fa3e5/interactive-image-knjizevna-ljekarna https://read.bookcreator.com/nMPY26DRxwcsocdGxCa0FKLNIDt2/YX8NWwr4T8uUc3tJ_tTAEQ)

7. DJEVOJAŠTVO

(projekt / osnivanje čitateljskog kluba; rujan - prosinac 2021.; 14 sudionika

8. KNJIŽEVNI SUSRET S LANOM PUKANIĆ

(jednodnevni događaj / književni susret; 22. 10. 2021.; 23 sudionika.

https://www.zvono.eu/-o-curama--za-cure--s-curama---razgovor-s-lanom-pukanic-880

9. ADVENTSKI KALENDAR GIMNAZIJE BJELOVAR 2021.

(obilježavanje adventa; prosinac 2021.; 5 sudionika.

https://knjiznicagimnazijebjelovar.wordpress.com/2021/12/07/adventski-kalendar-gimnazije-bjelovar/

KNJIŽNIČARKA: BILJANA BARIŠIĆ MUDRI

Projekti u knjižnici Osnovne škole Darda

A STEM tale

Projekt A STEM tale je eTwinning projekt u kojemu sudjeluju učenici 1. razreda. To je međunarodni projekt u kojemu, osim nas, sudjeluju škole iz Turske, Grčke i Bugarske. Od prosinca 2021. do travnja 2022. godine čitat će se basne Lisica i Jarac, Priča o gluhoj žabi, Priča o tvrdoglavim kozama te Gradski i seoski miš. Nakon čitanja, učenici će odglumiti priču, crtati, razgovarati o problemima koji je u njima pojavljuju, npr. o poštenju, hrabrosti, poštovanju i dosljednosti.Na kraju će se raditi na rješenju problema pa će se tako izraditi ljestve da bi jarac mogao izaći iz bunara ili katapult da bi se žaba prebacila na brdo…

Ovim se projektom, osim poticanja čitanja, želi razviti i kritičko mišljenje te odgajati pojedince koji mogu razmišljati drugačije i rješavati probleme s kojima se susreću s drugačijeg stajališta.


Projekt je usmjeren na stalno povećanje i razvoj publike među djecom, kako bi se u budućnosti dobilo publiku koja će biti spremna kritički čitati književna djela. U projektu smo sudjelovali prošle školske godine, a nastavljamo i ove. Najviše smo ponosni na svoju slikovnicu kao je Mica Vrtlarica prevarila Macana detektiva koju smo sami osmislili i ilustrirali, a koja je proglašena najboljom.

Sudjelovali smo u eTwinning projektu Superčitači 2te smo različitim aktivnostima čitanja, slušanja, analiziranja i praćenja napretka, željeli potaknuti učenike da čitaju više, da čitaju s razumijevanjem i da zavole čitanje. Cilj je bio razvijati kulturu čitanja, omogućiti učenicima pristup vrijednim djelima hrvatske dječje književnosti, usavršavati tehniku čitanja, bogatiti rječnik i učiti kako učiti.

Slikovnice koje smo napravili uvrštene su u putujuću izložbu Avanture velikih i malih životinja, postavljenu u Gradskoj knjižnici Marka Marulića u Splitu, od 12. do 24. svibnja 2021.


Projekt je osmišljen prema aktivnostima koje se nalaze u knjizi Laure Witmer, Kratke aktivnosti za rad nakon čitanja.

Svrha je projekta kroz različite aktivnosti čitanja, slušanja, analiziranja i praćenja napretka motivirati učenike za čitanje, kako bi čitali s razumijevanjem i kako bi zavoljeli čitanje.

Svaki je razred dobio fascikl u kojem se nalaze priče i zadatci koji se trebaju izvršiti. U fasciklu se, za početak, nalazi deset priča i deset zadataka. Učenici sami biraju koje će priče i koje zadatke rješavati. Uz jednu priču može se napraviti samo jedan zadatak, ali može i više. Neki su od zadataka napraviti ovitak knjige, izraditi straničnik i reklamu za priču te napraviti strip. Svoje radove, dnevnik čitanja i zapisnike o pročitanome učenici stavljaju u svoje mape te, na taj način, prave svoj portfolio.

Svaki učenik koji pročita 5 priča i uspješno izvrši minimalno pet zadataka, dobit će simboličnu nagradu. Za deset pročitanih priča i izvršenih zadataka, učenici dobiju certifikat te poklončić.


Projekt Književni poligon nastao je u suradnji s osječkom udrugom „Klikeraj“. Projekt se provodi od listopada do lipnja iduće godine, a uključeni su učenici od 1. do 4. razreda sa svojim učiteljicama i učiteljem. Cilj je projekta poticati i razvijati čitalačke navike te kreativno jezično izražavanje. Projekt je usmjeren na čitanje lektira, a upravo je cilj kroz zadatke koji uključuju kreativnost učenika potaknuti čitalačke navike. A razredi su kontrolna skupina i lektire obrađuju na klasičan način, dok su b razredi eksperimentalna skupina i naglasak je na kreativnosti učenika. Učenici b razreda okušat će se u radio drami, novinskim izvještajima, likovnom stvaralaštvu, kreativnim pričama i sličnim zadacima.


(knjižničarka Nataša Mesić Muharemi)

Gornjogradska čita!

Naša škola provodila je tijekom Godine čitanja projekt Gornjogradska čita! kojim je htjela povezati Godinu čitanja i 150. obljetnicu objavljivanja prvog hrvatskog povijesnog romana – Šenoina Zlatarova zlata koja se obilježava također 2021. godine. Planirali smo kao škola tijekom godine pročitati najmanje 150 književnih djela, napisati osvrte o njima i tako čitati više i otkrivati jedni drugima nove pisce i nove naslove.

Na samom početku projekta obratili smo se s molbom za pomoć raznim izdavačima kako bi obogatili knjižni fond za slobodno čitanje. Mnogi su se odazvali i svima zahvaljujemo, a njihov popis je istaknut na posebnoj stranici. Pojedini učenici shvatili su vrlo ozbiljno zadatak i slali puno osvrta na pojedine knjige no većinu učenika je ipak trebalo podsjećati i poticati. Tu su najveću ulogu odigrali razrednici i nastavnici hrvatskoga jezika bez kojih bi bilo nemoguće završiti projekt. Prikupljeno je i više od 150 planiranih osvrta na pročitane knjige koji će, nadamo se, služiti i budućim generacijama kao svojevrstan poticaj na čitanje i pomoć pri odabiru literature. (knjižničarka Zrinka Brigić)

Više na stranicama knjižnice.

Aktivnosti u knjižnici Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog, Daruvar

U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, učenici i učitelji uključili su se u čitateljski maraton - čitanje naglas u trajanju od JEDNE MINUTE.

Tekstovi (dijelovi priče, poezija, slikovnica…) trebali su biti povezani s temom ovogodišnjeg MHK-a – Hrvatski autori u Godini čitanja.

Tko nije mogao svoj videouradak snimiti sam, mogao je doći pročitati svoju minutu u knjižnici gdje su bile pripremljene predložene knjige i knjižničarka koja je pomogla u snimanju jednominutnog videa.

Cilj je ove online akcije poticanje čitanja i pismenosti kroz popularizaciju čitanja iz užitka, kao temeljnog preduvjeta za razvoj spomenutih vještina, ali i kao neizostavnog kulturnog sadržaja u životu svakog pojedinca, a provodi se u organizaciji Hrvatskog čitateljskog društva.


Knjige zabavljaju, knjige nas tješe, savjetuju, poučavaju, opuštaju - i liječe!

Za sve što nas tišti, muči, brine - postoji knjigolijek.

Knjiga učinkovito otklanja dosadu, pomaže kod zabrinutosti, problema odrastanja, nedostatka mašte, ljubavnih problema.

Knjigu možemo koristiti i kad je internetska veza slaba i ne treba nam dodatni izvor napajanja.


Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i nuspojavama upitajte svoju knjižničarku.


Povratkom u školske klupe Godinu čitanja započeli smo obilježavanjem Svjetskog dana čitanja naglas. Naglas su čitali i učenici, a čitali su i učitelji kako bi učenike potakli na aktivno slušanje jer su čitanje i aktivno slušanje najzastupljeniji načini dobivanja informacija i stjecanja znanja.

U nekim razredima je čitala knjižničarka, čitale su i praktikantice, a učenici 1. razreda u produženom boravku, navratili su u školsku knjižnicu kako bi poslušali priču.

Učenici 2. a su u obilježavanje dana čitanja naglas uključili i svoje roditelje i odlučili su zabilježiti fotografijom trenutke kada im roditelji čitaju. Iako već i sami znaju čitati, slušanje priča i dalje je za njih vrlo zabavno i ugodno. Kad učenici čitanje prihvate kao izvor zabave i ugode, postaju i sami osobe koje čitaju.

Svjetskim danom čitanja naglas započeli smo u školi niz aktivnosti posvećenih 2021. godini - Godini čitanja.


VIŠE...


NAJČITATELJI ŠKOLSKE KNJIŽNICE


Tijekom školske godine u školskoj knjižnici prikupljaju se i bilježe podatci o posudbi knjiga, posjetama, informacijskim upitima, boravku učenika u čitaonici i vode se druge evidencije.

Učenici koji su tijekom ove školske godine posudili najviše knjiga dobili diplome i proglašeni su najčitateljima/najčitateljicama svojega razrednoga odjeljenja.

Diplome je učenicima podijelila knjižničarka i objasnila da program bilježi broj posuđenih knjiga u školskoj knjižnici i kako nisu uračunate knjige posuđene u drugim knjižnicama. Pozvala je učenike da posude u školskoj knjižnici i knjige za slobodno čitanje preko ljeta jer ljeto i čitanje idu jedno s drugim.

Već 10 godina u školama Bjelovarsko-bilogorske županije održava se Međuškolski književni kviz za učenike petih razreda. Kviz se organizira povodom Međunarodnog dana dječje knjige (2. 4.). Potiče čitanje lektira s kritičkim osvrtom, razumijevanje i poznavanje pročitanog djela, razvija navike čitanja kao važne komponente u procesu učenja, potrebu pisanja bilješki i natjecateljski duh.

Učenici petih razreda za natjecanje trebaju svake godine pročitati jedno djelo s popisa lektirnih naslova.

Na Međuškolskom književnom kvizu svaku školu predstavlja ekipa od tri učenika u pratnji mentora. Članovi ekipe skupno rješavaju razne vrste pitanja: prepoznaj lik prema citatu, izbaci uljeza, nadopuni, ABC pitanja i izravna pitanja, poveži...

Ove godine se jubilarni, 10. MŠKK održao u online okruženju, a za učenike iz svih dvanaest škola koje su se natjecale, organiziran je i online književni susret s autorom knjige koju su ove godine čitali - Mladenom Kopjarom.

znao sigurno odgovoriti.

Učenici naše škole podijelili su 7. mjesto zajedno s učenicima iz OŠ Hercegovca.


Našu školu predstavljali su Mihael Res, Zara Valdgoni i Borna Krivsky.



2020./2021. školske godine u projektu Naša mala knjižnica sudjelovali su učenici 3. a i 3. b i 4. a i 4. b razreda. Unatoč tome što se dio nastave odvijao online, učenici su marljivo čitali, rješavali zadatke u Kreativnoj knjižnici, nadopunjavali vlakić vagonima nakon svake pročitane knjige i ono što je najvažnije - uživali u čitanju.

Svi uključeni učenici dobili su Zahvalnicu za sudjelovanje u međunarodnom projektu.

ČTENÍ TĚ MĚNÍ (ČITANJE TE MIJENJA)

Nakon dvije godine uspješne provedbe školskog natjecanja u čitanju naglas na češkom jeziku "Čtení tě mění" povodom Međunarodnog dana materinskog jezika, školski projekt prerastao je u natjecanje na višoj razini i 2021. godine je pokrovitelj natjecanja bio Savez Čeha u RH.

Unatoč epidemiološkim mjerama, učenici su ponovo iskazali veliki interes jer je sudjelovalo ukupno njih 68: iz ČOŠ J. Ružičke iz Končanice, Područne škole I. N. Jemeršića iz Ivanovog Sela te učenika naše škole.

Natjecanje se provodilo online putem platforme MS Teams, tako da su učenici iz triju škola mogli uzajamno pratiti jedni druge. Učenike su ocjenjivala dva tročlana povjerenstva: jedno za niže (Faninka Stehno, Bohdana Pěva Šolcová, Ludmila Blaha), a drugo za više razrede (Vlatka Daněk, Tanja Novotni Golubić i Željko Podsednik).

Daruvarski učenici su naglas čitali u školskoj knjižnici poštujući pravilo "balončića", a dva člana povjerenstva i ostali učenici pratili su ih online. Po jedan član povjerenstva pratio je izvedbu daruvarskih učenika uživo, uz strogo poštivanje epidemioloških mjera.

Svaki učenik dobio je priznanje za sudjelovanje i čokoladu, a najuspješniji učenici iz svake kategorije i nagrade koje je osigurao Savez Čeha u RH.

Neizmjerno smo ponosni što su učenici iskazali ovako veliki interes za čitanje naglas na češkom jeziku, a "Čtení tě mění" (Čitanje te mijenja) je ujedno i naš doprinos aktivnostima u Godini čitanja 2021.

Knjižničarka:
Mira Barberić, prof. i dipl. knjižničarka

Aktivnosti u knjižnici Osnovne škole kralja Tomislava, Našice

Knjižnica Osnovne škole kralja Tomislava, Našice u Godini čitanja uključena je u dva eTwinning projekta čiji su ciljevi razvijanje kulture čitanja i čitalačke pismenosti - Uz čitanje riječi rastu i Projekt školskih knjižničara Godina čitanja 2021.

Tijekom godine provodili smo brojne kreativne, istraživačke, informativne i zabavne aktivnosti koje se nalaze na poveznici https://wke.lt/w/s/YeACDe. Posebno smo ponosni na autorski projekt Tjedan bajki i natječaj Knjiga u kadru.

(knjižničarka Ivana Ostrički)

Međuškolski projekt "Pišem priču – čitam priču"

Autorica projekta je knjižničarka Katarina Jukić iz OŠ Vugrovec-Kašina. U projektu sudjeluje 7 škola s područja Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Cilj projekta je potaknuti učenike 5. – 8. razreda na književno stvaralaštvo (pisanje priča), a učenike 1. – 4. razreda na čitanje. Svaki mjesec jedna škola šalje priču svog učenika iz viših razreda ostalim školama sudionicima projekta. Priča se čita učenicima nižih razreda koji stvaraju različite individualne uratke: pišu poruku autoru priče, oblikuje u različitim likovnim tehnikama likove, prostor i dijelove priče, izrađuje vlastitu slikopriču, strip…

Pišem priču-čitam priču


(knjižničarka Ružica Rebrović-Habek)

Međuškolski projekt "Harry Potter i plameni pehar /Turnir tri škole"

Autorica projekta je knjižničarka Darija Pestić iz OŠ Frana Galovića, Zagreb. U projektu sudjeluju i knjižničarka Ela Tečić iz OŠ Dugave i Ružica Rebrović-Habek iz OŠ braće Radić, Zagreb. Projekt je namijenjen učenicima 5. - 8. razreda. Učenike želimo upoznati i/ili podsjetiti ih na cijeli svijet koji okružuje H. Pottera, te na najvažnije iz knjiga, snagu ljubavi, prijateljstva, odanosti i hrabrosti u borbi dobra i zla. Svaki mjesec kroz školsku godinu 2021./2022. obraditi će se jedna od knjiga iz serijala o Harry Potteru. U veljači 2022. održat ćemo i Tromagijski turnir.

(knjižničarka Ružica Rebrović-Habek)

OŠ Ernestinovo

Pipi Duga Čarapa u Ernestinovu

Naša se škola ove godine uključila u e-Twinning projekt „Pipi Duga Čarapa nastavlja svoje putovanje". To je projekt koji je organizirala učiteljica hrvatskog razreda iz Švedske, a izvodi se na principu da lutkica Pipi Duge Čarape putuje po Hrvatskoj i hrvatskim školama i upoznaje narod, običaje, kulturu, glazbu i slično. U našoj školi Pipi je boravila od 08. – 15. Listopada i u tom vremenu se družila s učenicima 1., 2. I 3. razreda. Nakon što im je knjižničarka pročitala ulomke iz knjige Pipi Duga Čarapa učenici su ilustrirali omiljene događaje, izrađivali slagalicu lika i kocku pričalicu. Pipi je usput i prošetala kroz naše Ernestinovo, a kako joj je bilo možete pogledati na fotografijama.

Naša mala knjižnica

Od ove školske godine 2021./2022. naša se Osnovna škola Ernestinovo pridružila mnoštvu čitača koji sudjeluju u međunarodnom projektu "Naša mala knjižnica". Projekt organizira Ibis grafika, a ima za cilj promovirati čitanje kod djece, pobuditi interes i maštu.

U projektu sudjeluju 2., 3. i 5. razredi. Projekt smo započeli u 3.razredu sa slikovnicom Medvjedovanje estonskog autora Kestutisa Kasparavičiusa. Nakon što je knjižničarka pročitala slikovnicu, od rola toalet papira smo izrađivali razne medvjediće spomenute u priči: polarnog, smeđeg i pandu. Nakon toga rješavali smo zanimljive zadatke iz kretivnih knjižnica. Sljedeći su 5.razredi sa slikovnicom AHAA! koji će također nakon čitanja slikovnice izrađivati i ukrašavati kravatu s likom svakog znanstvenika i činjenicama vezanim uz njega.


Tihana Pavić Varga

školska knjižničarka OŠ Ernestinovo i OŠ Gorjani

Projekt razmjene straničnika (bookmarka)

I ove smo se godine uključili u Projekt razmjene straničnika (bookmarka). Naš partner je bila škola iz Litve. Ovogodišnja tema je bila Narodne priče i bajke pa je knjižničarka tako pročitala narodnu bajku Kraljeva kći vještica. Nakon toga učenici 4.razreda su ilustrirali straničnike na tu temu. Na slikama možete vidjeti kako su izgledali. Za Litvance smo napisali prigodno pismo i poslali straničnike u Litvu. Na drugoj slici možete vidjeti njihove straničnike koji su nama došli. Jako su nam zanimljivi i lijepi i bit će lijepa uspomena.

OŠ Gorjani
Projekt razmjene straničnika

I ove godine smo se povodom Mjeseca hrvatske knjige uključili u Projekt razmjene straničnika. Ovogodišnja tema su Narodne bajke i priče. Kako u Gorjanima postoji autohtona narodna bajka Babina Bilka, knjižničarka ju je na satu pročitala, a učenici 6.a i 3. razreda su zatim na tu temu ilustrirali straničnike. Kako su izgledali možete vidjeti na slici. U bajci se radi o starom paru koji nije imao djece pa baka poželi makar i prase da rodi. Tako se to i ostvari i nazovu ju Bilka. Par zatim preda prase susjedu koji čuva svoje svinje da čuva i njihovo. Tada on otkrije da je prase zapravo prekrasna djevojka, oženi ju na čuđenje svih seljana i prase zauvijek postane djevojka. Naš partner ove godine je Slovenija i jako se veselimo njihovim straničnicima!


Virtualne veze diljem svijeta


U sklopu Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica (ISLM) ove smo se godine prvi puta uključili u projekt Virtualne veze diljem svijeta. Projekt se odvija na način da se škola prijavi na međunarodnu platformu, odabere školu sudionika koji su u odgovarajućoj vremenskoj zoni te se zatim organizira razgovor. Nama se javila škola iz grada Ghaziabada u Indiji. Tijekom sat vremena razgovora učenici sedmog i osmog razreda i indijski učenici su razgovarali o geografiji naših zemalja, o pojedinostima iz škola, knjižničnim aktivnostima te samom projektu. S obzirom da je tema ovogodišnjeg ISLM-a bila Narodne priče i bajke sljedeća tema razgovora bile su upravo narodne priče i bajke Indije i Hrvatske. Učenici iz Indije su nam predstavili neke svoje bajke, izveli su lutkarsku predstavu na temu jedne bajke te uživo prikazali nekoliko likova iz bajki na način da su se obukli u tradicionalne kostime i odjeću tih likova. Naši učenici su im ispričali o Ivani Brlić Mažuranić kao najutjecajnijem hrvatskom autoru iz područja narodnih bajki i njezinim Pričama iz davnine. Na kraju smo im prikazali ilustracije Cvijete Job- ilustratorice koja je na zanimljiv i živopisan način ilustrirala Priče iz davnina. Kako se to sve odvijalo zainteresirani mogu pogledati i u youtube videu. https://www.youtube.com/watch?v=PjtEpZufiTA&ab_channel=PradipSinhVaghela
(Mala napomena: Indijci su na početku napravili mali lapsus-prozvali su krivu školu)


Bajke iz kantice


Ove godine s razrednom nastavom uključili smo se u eTwinning projekt "Bajke iz kantice". Projektom se razvija ljubav prema čitanju i bajkama i potiče kreativno mišljenje. Tijekom školske godine 2021./2022. skupit će se kantice od vrhnja, milerama, masti, izvana će ih se ukrasiti, a unutra će skupljati radove na temu bajki. Čitat će se šest izabranih bajki te će se svaka obrađivati na različit način. S prvim razredom smo čitali 3D slikovnicu Crvenkapice, zatim smo slagali puzzle s motivom Crvenkapice te na kraju online pogledali predstavu "Tko se boji vuka još" u izvedbi kazališta Tvornica lutaka iz Zagreba. Sljedeća na redu je Snjeguljica koju ćemo obraditi s drugim razredom. Nakon čitanja slikovnice Snjeguljica i ljutiti patuljak, porazgovarat ćemo o osjećajima i kako ih izražavamo, a nakon toga ćemo izrađivati Snjeguljicu i patuljke od rola toalet papira.



Tihana Pavić Varga,

školska knjižničarka OŠ Gorjani i OŠ Ernestinovo

Osnovna škola "Srdoči", Rijeka

Projektne aktivnosti u Godini čitanja

"Mame odabrale" u OŠ "Srdoči"

Povodom obilježavanja Godine čitanja učiteljice HJ naše škole, na čelu s idejnom začetnicom Irenom Ritterman te školskom knjižničarkom, po prvi su put organizirale i 30. studenog u holu škole uspješno realizirale interni školski projekt "Mame odabrale", jedan od brojnih aktivnosti u sklopu dvogodišnjeg e-twinning projekta "Čitajmo da ne ostanemo bez riječi 2". Ideja i namjera projekta bila je okupljanje i druženje mama čitateljica i odabranih učenika 5.-8. razreda te međusobno razmjenjivanje njihovih čitalačkih iskustava i preferencija - nekad i sad.

Susret je započela uč. Ritterman podsjetivši sve nazočne na važnost čitanja i pisane riječi u razvoju svake osobe i procesu cjeloživotnog učenja te predstavljajući rezultate kratke ankete provedene među stotinjak roditelja učenika viših razreda u kojima su trebali navesti svoje omiljene naslove iz djetinjstva, najdraži književni lik, jesu li učlanjeni u neku knjižnicu osim školske i kupuju li ili daruju knjige svojoj djeci i drugima i koliko često. Potom je riječ preuzela školska knjižničarka koja je svoje izlaganje temeljila na praktičnim preporukama za čitanje i suvremenim naslovima koje današnji učenici preferiraju i/ili najčešće traže. Osim na prezentaciji neke od spomenutih naslova okupljeni su mogli pogledati te prelistati i uživo, s obzirom da je u holu bio postavljen i izložbeni stol s nekim od recentnijih i rado čitanih naslova.

Po završetku prezentacije povedena je rasprava koju je moderirala kolegica Strika, a u kojoj su svoja iskustava naizmjence razmijenjivale mame i nazočni učenici. Za sam kraj priređeno je i malo iznenađenje: svim sudionicima ovogodišnjeg natjecanja Čitanjem do zvijezda naši školski akviziteri iz izdavačkih kuća Profil Klett i Alfa pripremili su simbolične darove te su isti odmah uručeni manjem broju nazočnih učenika, a ostali ih mogu preuzeti u školskoj knjižnici idućih dana.

Susret je zaključen jednoglasnom željom za što skorijim ponovnim okupljanjem, što će najvjerojatnije i biti realizirano već na proljeće.


__________________________________________________
NAŠA MALA KNJIŽNICA i u OŠ "Srdoči"

Od listopada 2021. godine i OŠ "Srdoči" priključila se velikoj obitelji čitača u međunarodnom projektu "Naša mala knjižnica" Ibis grafike. Na njihovoj službenoj stranici stoji da je "projekt NAŠA MALA KNJIŽNICA usmjeren na popularizaciju čitanja među djecom i stalno povećanje i razvoj dječje publike (...) te da ove godine u projektu za predškolsku dob sudjeluju Hrvatska, Slovenija i Estonija, (...) a za školski uzrast nastavlja se suradnja sa Slovenijom.

Sve prijavljene obrazovne ustanove sredinom studenog opskrbljene su propisanim modernim slikovnicama nastalima u suradnji s priznatim autorima i ilustratorima, a uz tih šest slikovnica stigle su i tematske kreativne knjižice koje zanimljivim zadacima i likovnim izazovima potiču djecu na stvaranje i izražavanje, razvoj svijesti o sebi i svojoj okolini, jačanje samopouzdanja i stvaranje vlastitog mišljenja.

U prvoj godini provođenja projekta u našoj školi dogovorena je suradnja s učiteljicama i učenicima iz četiri odjela 1. i 2. razreda i to na način da u projektu aktivno sudjeluju oni učenici koji pohađaju dodatnu nastavu iz HJ - rješavajući problemske zadatke u radnim bilježnicama, aktivno raspravljajući o pročitanim knjigama kroz nekoliko tjedana, izrađujući kreativne uratke na temelju pročitane priče i sl., a njihovi kolege iz razreda pročitaju/poslušaju priču i prokomentiraju je uz poneki izdvojen zadatak te, osim toga, sudjeluju u predloženoj aktivnosti Čitateljski vlakić.

Do sada su se imali prilike družiti s "Jetijem u kojega nitko nije vjerovao", poljske autorice Asie Olejarczyk, a tijekom prosinca, uz učenike koji su službeno u projektu i svi preostali prvašići upoznat će litvanskog pisca Kestutisa Kasparavičiusa čitajući slikovnicu "Medvjedovanje" koja će se, zbog svoje božićne teme, izvrsno uklopiti u naš interni školski program "Advent u knjižnici".

Veselimo se daljnjim tjednim čitalačkim druženjima u knjižnici!


Čitamo da s(v)e pročitamo... u Godini čitanja

Iako nam još uvijek aktualne protupandemijske mjere i ove godine dobrano remete planove i realizaciju raznih aktivnosti, određene dane, datume i važne prigode trudimo se obilježiti barem i simbolično.

U tome smislu, a vezano za Godinu čitanja, Mjesec hrvatske knjige (i njegov ovogodišnji moto: Ajmo HRVATI se s knjigom) te Dan školskih knjižnica, u tjednu od 10. do 17. studenog isplanirano je i održano nekoliko prigodnih aktivnosti.

Drago nam je što smo ove godine, nakon prošlogodišnje stanke, ponovno bili u mogućnosti, makar i simbolično, obnoviti našu tradicionalnu čitalačku aktivnost u MHK: "Čitateljski maraton". Tako su u petak, 12. studenog, u knjižnicu stigli učenici 4.b razreda koji su tom prigodom sudjelovali u blok satu čitanja zbirke priča "Ja magarac".

Osim što su se u uvodnom dijelu sata prisjetili tko je bio Zvonimir Balog, odakle ga već poznaju i zašto nam je on toliko važan, tijekom čitanja svaki je učenik imao zadatak pozorno pratiti svoje kolege te ih vrednovati u kategorijama razgovjetnosti, poštivanja interpunkcijskih znakova, rečenične intonacije te sigurnosti u čitanju. Bodove od 1 do 5 upisivali su u unaprijed pripremljenu tablicu, a po završetku čitanja iste su predali svojoj učiteljici koja će rezultate tog vršnjačkog vrednovanja usporediti sa svojim opažanjima.

Učenici su se o ovoj aktivnosti izjasnili izrazito pohvalno te iskazali želju za ponavljanjem čim bude moguće, a tijekom idućeg tjedna ista nam aktivnost predstoji s trećašima koji će čitati "Sijača sreće" i HRVATI se s Božidarom Prosenjakom.

Obilježavanju Dana školskih knjižnica, uz već ranije spomenut književni susret s Teom Perinčić i "Mićin Princon" i čitanje slikovnice "Čarolija knjižnice", priključili su se i naši Mali čakavčići sa svojom voditeljicom Anteom koji su u četvrtak, 11. studenog, u knjižnici zajedno s knjižničarkom naglas čitali slikovnicu "Vincent z Kastva" autorice E. Jovanović. Osim mnogo novih zanimljivih riječi učenici su naučili i nešto o samome Vincentu te gradu Kastvu; a čitanje ćemo nastaviti i u idućim tjednima.



Nensi Čargonja Košuta, školska knjižničarka

Godina čitanja - ŽSV.pptx

Aktivnosti poticanja čitanja u istarskim školskim knjižnicama

(Dragica Pršo, voditeljica ŽSV školskih knjižničara Istarske županije)

Čitajte djeci - Jelena Lakuš o tome zašto čitati, kada čitati i kako odabrati slikovnicu

"Čitajte djeci" je originalna produkcija Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec.

Pripovjedačica: Jelena Lakuš, Produkcija: Bojan Miljančić, knjižničar Robert Posavec, Goran Toth.

Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec, 2021. (Robert Posavec, savjetnik)

Aktivnosti osnovnoškolskih knjižničara Primorsko-goranske županije u Godini čitanja -2021.

(Tatjana Krpan Mofardin, voditeljica ŽSV-a osnovnoškolskih knjižničara Primorsko-goranske županije)

eTwinning projekt „KNJIGOM RASTI, S KNJIŽNICOM ODRASTI“

Početkom 2021. godine inicijativi knjižničarke Osnovne škole Dr. Branimira Markovića Žakline Majetić Mufić pridružila se knjižničarka Osnovne škole Malinska-Dubašnica Simona Šamanić Ježabek te su zajedničkim snagama osmislile cjelogodišnji eTwinning projekt „Knjigom rasti, s knjižnicom odrasti“.

Projekt okuplja 31 člana, najvećim dijelom školske knjižničare, ali i ponekog učitelja i drugog stručnog suradnika, iz 23 osnovne škole i 2 srednje škole diljem Hrvatske. Znajući da su školske knjižnice mjesta odvijanja najrazličitijih aktivnosti, projekata i programa željele smo na jednome mjestu okupiti iskustva, uratke i ideje svih voljnih kolega i kolegica. Članovi postavljaju fotografije i opise provedenih aktivnosti po mjesecima predstavljajući svoju školu i učenike te izlažući kratki opis aktivnosti i tijek provedbe.

Do kraja studenoga 2021. godine objavljeno je čak 117 kreativnih, edukativnih i izrazito zanimljivih aktivnosti čime knjižničari zorno prikazuju svoju vrijednost u svakodnevnom školskom životu i predanost u promicanju čitanja, čitalačkih navika i interesa te građe u svim pojavnim oblicima. Aktivnosti, projekti i programi u koje su knjižničari uključeni pokrivaju mnoga područja i mnoge oblike, a osim uvida u rad pojedinih školskih knjižničara i učitelja projektom su predviđene i zajedničke aktivnosti poput odabira loga, bibliokonzultacija, okupljanja zabavnih sadržaja te aktivnosti koje okuplja lik Knjižurko koji putuje od knjižnice do knjižnice i bilježi svoje doživljaje dnevničkim zapisima. Projekt svojim obimom te kreativnošću i trudom uključenih inspirira te će se po završetku projekta svakako učiniti sve da se sve predstavljene aktivnosti okupe i predstave zajednici sustručnjaka.

Uključene ustanove i praćenje Knjižurkova putovanja

Kalendar obilježavanja značajnih datuma Bibliokonzultacije


Simona Šamanić Ježabek, školska knjižničarka

Inspirirani Jagodom Truhelkom

Povodom obilježavanja godišnjice rođenja Jagode Truhelke - 5. veljače spisateljice po kojoj je OŠ Jagode Truhelke u Osijeku nosi ime, osmišljen je projekt Inspirirani Jagodom Truhelkom koji se sastojao od niza kreativnih aktivnosti učenika 3. i 4. razreda koje su se ugradile u e-knjigu.

Jedna je skupina učenika trećih razreda proučavala djetinjstvo Jagode Truhelke te su izradili kolaž ulice u kojoj je Jagoda odrastala koristeći QR kodove za opise pojedinih zanimljivih dijelova ulice.

Drugi su učenici proveli Intervju sa stanovnicima Donjeg grada o tome tko je bila Jagoda Truhelka, a zapisi ispitanika su ugrađeni u e-knjigu.

Neki su učenici istraživali o Jagodi na internetu te su doznali da je bila učiteljica, pedagoginja i književnica za djecu i mlade. Potom su inspirirani njenom knjigom Zlatni danci oslikavali naslovnu stranicu te u glini oblikovali Jagodinu bistu, a jedan je učenik izradio TikTok video zapis o provedenim kreativnim radionicama.

Učenici 4.razreda istraživali su Jagodino djetinjstvo, likove, povijest, izgled i imena ulica Donjega grada pa su provodili intervju s likovima iz priča. Također su izradili obiteljsko stablo obitelji Truhelka te dramatizirali priču Nakraj svijeta. U svojim istraživanjima usporedili su ondašnje i današnje nazive ulica te otkrili podrijetlo imena donjogradskih ulica.

Kako bi osuvremenili pristup i motivirali za temu i druge učenike pojedini su učenici izradili interaktivne društvene igrice (slagalice, „vješala“, kviz...) o poznavanju lika i djela Jagode Truhelke te na taj način cjelokupnom projektu dali kreativan i zabavni karakter.

Drugi su učenici proučavali život i djelo Jagode Truhelke pretraživajući literaturu i internet te izradili edukativan pano. Osim toga, čitali su i dramatizirali priče te slikali portrete obitelji Truhelka - Jagode, Ćire, Dragoša, Anice.

Po završetku svih aktivnosti učiteljica informatike i školska knjižničarka napravile su interaktivnu brošuru te postavile tematsku izložbu o Jagodi Truhelki u kojoj je opisan Jagodin književni i društveno-koristan rad te duboka predanost pedagoškoj profesiji.

Za realizaciju projekta koristitli su se razni digitalni alati: WordWall, Kahoot, Canva, Piktochart, AvatarMaker itd.

Cjelokupni projekt se provodio oko mjesec dana, a vodila ga je i koordinirala školska knjižničarka Irena Bando.

https://read.bookcreator.com/1dfDhk0TkVq2eHhurvNSwcEbMCsqbkMwfK_1v9FZ9ME/v3HFquwnRamyih2PPIpLQw

dr.sc.Irena Bando, stručni suradnik savjetnik

Školska knjižnica OŠ „Tin Ujević“ Osijek

Godina čitanja 2021.

Školski projekt TINKA U TVRĐI


Obilježavajući Godinu čitanja 2021., Školska se knjižnica uključila u školski projekt videouratkom recitala „Tvrđa, ti i ja“, snimljenim na mjestu Krunske utvrde.

Uvodni citat književnika Rode Rodasa Romana odlično je poslužio opisu Tvrđe i njezinih zidina.


Recital je nastao spajanjem dijelova književnih tekstova autora Mirka Jirsaka i Vjekoslava Bobana, objavljenih u tematskom broju osječke Književne revije, a izveli su ga učenici 5.b razreda Nera Vajdić i Jakov Kuić.


Osječka Tvrđa, stara gradska jezgra, stavljena je na pristupni popis UNESCO-ove zaštićene baštine i projektnim radom učenicima se željela osvijestiti važnost očuvanja lokalne baštine, znamenitosti Tvrđe, njezinih geografskih i povijesnih obilježja.

(Školska knjižničarka Slađana Rem)

OŠ Josipovac

eTWINNING PROJEKT: TRADITIONAL GAMES FROM OLD TIMES


Zamisao za ovaj projekt nastala je na eTwinningvom kontaktom online seminaru država dunavskoga toka, koji je održan u lipnju 2021. godine, a početkom ove školske godine on je i zaživio.

U projekt su uključeni partneri iz osam država, Hrvatska, Slovenija, Slovačka, Poljska, Turska, Moldavija, Rumunjska i Bugarska.

Tim naše škole, ujedno i osnivači projekta, čine učenici 3.b razreda s učiteljicom Andrijanom, učenici produženog boravka s učiteljicom Evom Radanović i likovnjaci s učiteljicom Vedranom Belanović Gibičar te knjižničarkom Anitom Drenjančević. Završetak projekta planiran je u travnju 2022. godine.

Cilj je da se učenici kroz tradicionalne igre upoznaju s kulturom i tradicijom uključenih zemalja.

Tijekom projekta istražit ćemo tradicionalne igre i međusobno se upoznati, razmijeniti iskustva, upoznati različite kulture (igre, glazba, hrana, državni praznici). Planiramo izraditi zajedničku e-knjigu, video zapise, voditi rasprave, dizajnirati plakate.

Očekujemo poboljšanje znanja engleskog i ICT kod naših učenika.


(knjižničarka Anita Drenjančević)

Čitanje četvrtkom u Elektrotehničkoj i prometnoj školi Osijek

Projekt Čitanje četvrtkom namijenjen je učenicima škole i svima zainteresiranima, a odvija se u školskoj knjižnici svakog drugog četvrtka u poslijepodnevnoj smjeni od 19.00 do 20.00 sati tijekom ove školske godine - u Godini čitanja.

Planira se 15 čitateljskih susreta u kojima će se svaki put na temelju književnoga ili neknjiževnog teksta razgovarati o određenoj temi. Tijekom 60 minuta učenici će imati priliku metodom vođenog razgovora produbljivati i osvješćivati svoja znanja, vještine, osjećaje i razmišljanja o odabranim temama i razmjenjivati ih s ostalim učenicima. Više o projektu možete pročitati na stranici škole.

(knjižničarka Daliborka Pavošević)

Projekt Dysl – EX
u Elektrotehničkoj i prometnoj školi Osijek


U Godini čitanja I Mjesecu hrvatske knjige nastojimo promicati čitanje, ali i ukazivati na probleme koji onemogućavaju čitanje i pisanje. Jedan od njih je I disleksija, s kojom se brojne osobe susreću od djetinjstva, a ako se dovoljno rano prepoznaju, osobe s disleksijom imaju veće mogućnosti. Ovu poteškoću/poremećaj u učenju može se prepoznati i kasnije, u srednjoj školi. Upravo je listopad mjesec svjesnosti o disleksiji.

Tim učenika Elektrotehničke i prometne škole Osijek uz pomoć nastavnice Bojane Štulić, mag.ing. i prema ideji nastavnice Sandre Matijević, prof. i uz potporu školske knjižničarke Daliborke Pavošević, prof. i dipl. knjiž. odlučio je nešto poduzeti. Osmislili su plug-in dodatak koji bi se mogao instalirati na web – preglednike i tako prilagođavati tekst na nekoliko različitih načina, s obzirom da svaki korisnik ima različite potrebe. Više o projektu Dysl-EX i ideji s kojom su se prijavili na "Izbrusi ideju" i StepRI-jev “Summer Business Camp”možete pročitati na stranici škole.

Daliborka Pavošević, prof.

stručna suradnica knjižničarka

Glazbeno – literarni izraz Paje Kolarića u skopu interdisciplinarne nastave u OŠ Antuna Mihanovića Osijek


Cilj rada je bio prikazati interdisciplinarni model nastave prilikom upoznavanja učenika s radom Paje Kolarića, te osvijestiti njegov utjecaj na glazbeno-kulturnu i književnu scenu. Učenici kroz predmete Glazbena kultura i Hrvatski jezik i školsku knjižnicu istražuju rad Paje Kolarića, različitim oblicima učioničke i izvanučioničke nastave. Programski sadržaji se vežu za odlaske na različite destinacije( Muzej Slavonije, Kolarićev grob, Sekuntala park, Vijenac Paje Kolarića; Tamburaško društvo) te na učioničku nastavu u školskoj knjižnici gdje analiziraju viđeno te interpretativno čitaju i analiziraju pjesme uz sviranje uz tamburašku pratnju. Istražuju se stručni i znanstveni tekstovi povijesnog i biografskog karaktera, te eventualni utjecaj Paje Kolarića na svoje nasljednike pogotovo na Franju Kuhača. Projekt smo povezali s “Godinom čitanja” čiji program provodimo od ožujka do prosinca 2021. povezavši djelo Paje Kolarića s poticanjem čitanja. Učenici su svoje istraživanje prikazali u obliku digitalnog časopisa.

Marija Rastovski, dipl. knjižničarkaVesna Lončar, prof. glazbene kultureNikolina Novaković, prof hrvatskoga jezika i književnosti


AKTIVNOSTI ZA GODINU ČITANJA U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI OŠ OMIŠALJ

Stvarajmo eKreativno – Područna škola Dobrinj

U sklopu 6. nacionalnog natječaja Stvarajmo eKreativno kojeg provodi Hrvatska udruga školskih knjižničara - podružnica Osječko-baranjske županije, učenici šestog razreda Područne škole Dobrinj: Matea Car, Paula Kirinčić, Lucia Saftić i Leonardo Šneperger izradili su audio vizualnu slikovnicu "Planet Eko".

Cilj je natjecanja poticanje kreativnosti u integriranju knjige i suvremene tehnologije putem uporabe web 2.0 alata, a uradak naših učenika možete pogledati ovdje ↙

https://www.youtube.com/watch?v=ntQ3aWnesIw

Noć knjige – Osnovna škola Omišalj i Područna škola Dobrinj

Povodom Noći knjige 2021, manifestacije koja se održala u petak 23. travnja 2021.g., učenici Osnovne škole Omišalj i Područne škole Dobrinj odigrali su escape room igru u virtualnom obliku, na temu „Ljekovita moć knjige“.

https://roomescapemaker.com/u/anikazegarac/nocknjige

Mjesec hrvatske knjige – Osnovna škola Malinska-Dubašnica

U mjesecu hrvatske knjige učenici Osnovne škole Malinska-Dubašnica imali su priliku zaigrati igru na sljedećoj poveznici: https://view.genial.ly/616ed7b7dec2c00dfe7b8e48/interactive-content-mjesec-hrvatske-knjige.

Na taj su način, uz igru, saznali nešto novo o hrvatskim knjigama i hrvatskim autorima.

Mjesec školske knjižnice – Osnovna škola Malinska-Dubašnica

U školskoj knjižnici provodile su se razne aktivnosti povodom obilježavanja Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica. Napravili smo „Kalendar aktivnosti“ kojeg možete pogledati na fotografiji. Također, na priloženim fotografijama možete vidjeti izradu straničnika koje smo dijelili učenicima koji su posuđivali knjige. U sklopu teme Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica za 2021. godinu „Bajke i narodne predaje iz svih kutova svijeta“, čitali smo bajke i narodne priče te smo igrali zabavne, a istovremeno edukativne igrice o školskoj knjižnici na računalu.

Anita Žegarac, OŠ Omišalj

Igrajmo se glagoljicom u OŠ Jagode Truhelka Osijek

U ovoj školskoj godini (2021./2022.) dvije školske knjižničarke Irena Bando iz OŠ Jagode Truhelke i Anita Drenjančević iz OŠ Josipovac započele su međunarodni eTwinning projekt Igrajmo se glagoljicom! u koje je uključeno 4 škole iz inozemstva i 5 škola iz Hrvatske.

Glagoljička kulturna baština već duže vrijeme zauzima značajno mjesto u prostoru odgoja i obrazovanja, a za njeno kvalitetno izučavanje potrebni su složeni kreativni pristupi. To se u ovom projektu nastoji postići integracijom više nastavnih predmeta, spajanjem stvarne i virtualne stvarnosti, učeničkim istraživanjem i sustavnim pretraživanjem informacija, kreativnim korištenjem IKT, učenjem kroz igru i stvaralačkim radionicama.

Projekt će obuhvaćati razne aktivnosti s ciljem kreativnog korištenja web alata (digitalna izrada loga, izrada mape nalazišta glagoljičkih nalazišta, izrada glagoljičkih Božičnih ukrasa, virtualna izložba, učenje transliteracije glagoljičkog slova na latinično pismo i obratno, ilustriranje glagoljičkog inicijala, izrada društvenih edukativnih igara o glagoljici, kreiranje straničnika inspiriranih glagoljicom te izrada videa, e-knjiga itd. Koristit će se razni web alati i aplikacije (Canva, Thinglink, Book Creator, Emaze, QR kodovi, WordWall, Mach the Memory, Jigsaw Planet, Sutori…). U provedbi projekta također će se koristiti i eksperimentalna metoda Metoda 3IKT (IKT kao sredstvo motivacije, IKT kao sredstvo prenošenja znanja i IKT kao sredstvo za prezentaciju i izradu digitalnog uratka). Projekt ima svoju mrežnu stranicu Igrajmo se glagoljicom (https://igrajmoseglagoljicom.webador.com) te FB Igrajmo se glagoljicom (https://www.facebook.com/Igrajmo-se-glagoljicom-104901264935593).

Cilj ovog projekta je izučavanje starog hrvatskog (staroslavenskog) pisma te sumirati spoznaje i rezultate rada različitih zemalja te tako obraditi temu u širem slavenskom kontekstu. Projekt će trajati 10 mjeseci, odnosno do kraja ove školske (nastavne) godine. (knjižničarka Irena Bando)

Projekt Naša mala knjižnica u OŠ Bršadin

Fotografije projekta iz OŠ Negoslavci i OŠ Bršadin

Djecak i djevojcica igraju nogomet.pdf
Izgubljeni zec.pdf

Dvije slikovnice Izgubljeni zec Dječak i djevojčica igraju nogomet nastale su tijekom eTwinning projekta. Cilj projekta je bio poboljšanje čitalačkih i izražajnih sposobnosti učenika drugoga razreda. URL projekta nije dostupan javnosti jer se projekt odvijao na TwinSpaceu.

(knjižničar Bojan Lazić)

Knjigonjuška - školski lektoblog
u OŠ Tomaša Goričanca, Mala Subotica

Knjigonjuška - prvi školski lektoblog pokrenut je kako bi na jednome mjestu bili objavljeni osvrti učenika o pročitanim djelima. Knjigonjuški je cilj potaknuti čitanje i vidljivost onih koji čitaju i pomoć onima koji slabije razumiju pročitano.
Autorica bloga je Patricija Husajina, školska knjižničarka koja je ideju za pokretanje bloga pronašla u
svakodnevnim situacijama s kojima se susreće u svojoj školi. Misao vodilja joj je bila da Knjigonjuška bude uz knjižnicu centralno web mjesto na kojem će učenici moći pročitati, pronaći i s vremenom samostalno objavljivati sadržaje. Svaki blog post imat će označenu kategoriju razreda učenika i autora bloga. Omogućit će se i opcija pretraživanja objavljenih blogova. Učenicima koji osim lektirnih djela vole i žele čitati i druge naslove, ovaj blog omogućava samopromociju, a ujedno i usavršavanje u korištenju alata za obradu teksta te ih potiče da oslobode čitalački duh u sebi.

eTWINNING PROJEKT: DJELUJ DANAS ZA SUTRA

eTwinning projekt "Djeluj danas za sutra" zamišljen je kao projekt u kojemu će učenici podići svijest o problemima u vezi zaštite okoliša, razviti kritičko mišljenje sa sposobnošću pronalaženja rješenja i razviti snažnu svijest i savjest za okoliš. Uključeni su učenici 5. razreda OŠ Metel Ožegović Radovan, 6. razreda OŠ Josipovac, 1. razreda Strojarske i prometne škole Varaždin i 1. razreda Ekonomske i upravne škole Split. Projekt je trajao dva mjeseca, od ožujka do kraja svibnja 2021. godine. Međusobna suradnja na prvi pogled nespojivih škola i učenika rezultirala je vrlo zanimljivim projektom u kojemu je u prvom planu bila povezanost prometa i njegov utjecaj na zagađenje okoliša. U projektu su sudjelovale učiteljice prirode, tehničke kulture, geografije, ekonomije, prometne grupe predmeta i školska knjižničarka te ukupno 70 učenika. Na samom početku ponovili smo sve što znamo o sigurnosti na Internetu, dijeljenju osobnih informacija s ostalima te podsjetili na izazove društvenih mreža, a svoje su radove podijelili na Padletu. Učenici su zatim podijeljeni u tri mješovite skupine pod vodstvom mentorica pretraživali i vrednovali različite izvore znanja, od enciklopedija i priručnika u svojim knjižnicama, do web stranica Europske agencije za okoliš i Zavoda za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja. Organizirano je i predavanje stručnjaka preko Zoom-a , a na kraju učenici su svoje znanje provjerili rješavajući Kahoot kviz. Razvijali smo i IKT vještine naših učenika izrađujući plakate u alatima Canva, stvarali ankete u Microsoft Formsu te osmislili kratke stripove pomoću besplatnog online alata MakeBeliefsComix. Većini učenika ovo je bio prvi eTwinning projekt u kojemu su se odlično snašli, sklopili neka nova prijateljstva te učili na drugačiji način u kojemu su sva svoja znanja mogli povezati i iskoristiti kako bi pridonijeli ostvarenju projektnog cilja. (Anita Drenjančević, knjižničarka)

eTWINNING PROJEKT: PIPI DUGA ČARAPA NASTAVLJA SVOJE PUTOVANJE

Učenici 4.a i 4.b razreda sa svojim učiteljicama Katarinom Puljić i Ljiljanom Romić i knjižničarkom Anitom Drenjančević uključili su se u ovaj zanimljiv projekt koji se provodi već tri godine zaredom. Poznati roman Pipi Duga Čarapa, švedske spisateljice Astrid Lindgren potaknuo je učiteljicu hrvatske nastave u Švedskoj, Martinu Mihalić, da svojim učenicima dočara ljepote i različitosti Hrvatske tako što krpena lutka Pipi putuje po hrvatskim školama i upoznaje se sa običajima i prirodnim ljepotama. U našoj školi Pipi je boravila od 1. do 12. ožujka 2021. godine. Projekt ima nekoliko zajedničkih aktivnosti, kao što je izrada loga projekta i glasanje za najbolji te naravno poticanje na čitanje romana Pipi Duga Čarapa, dok su ostali zadatci prepušteni samim nositeljima aktivnosti u svakoj pojedinoj školi. Znajući vrijeme dolaska lutke Pipi u našu školu, čitanje romana te njegovu analizu planirali smo za ožujak 2021. godine. Dogovoreno je različito predstavljanje lektire u našim razredima, jedni pomoću plakata a drugi kao lektiru iz vrećice. Učenicima se ovakva obrada djela pokazala vrlo zanimljiva te su iskazali želju i za buduće obrade lektire na ovakve načine. Ostale aktivnosti koje smo isplanirali jest obilazak i upoznavanje lutke Pipi s našom školom i mjestom, te obližnjim gradom Osijekom, o kojemu smo izradili i zajedničku prezentaciju koju smo podijelili s ostalim članovima projekta. Pod satima likovne kulture izrađivali smo Pipinu kuću te vrtuljke s likom Pipi i njezinim prijateljima, okušali smo se i u pisanju haiku i akrostihova o Pipi, te ju vodili na sate tjelesne i zdravstvene kulture. Vrijeme oproštaja s lutkom Pipi došlo je brže nego što smo htjeli, a za uspomenu smo izradili i eKnjigu o boravku Pipi Duge Čarape u našoj školi. Ovakvi eTwinning projekti približavaju učenike naše škole jednoj većoj zajednici, gdje upoznajući učenike iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine ili Švedske, širimo vidike, razvijamo toleranciju i empatiju te ih uključujemo u jednu veliku europsku obitelj. (Anita Drenjančević, knjižničarka)

Projekt Županijskoga stručnog vijeća školskih knjižničara Istarske županije "Ono si što čitaš"

Program poticanja čitanja ostvaruje se pod vodstvom kolegice knjižničarke Majde Milevoj Klapčić iz SŠ Mate Blažine Labin u suradnji s agencijom Bruketa & Žinić. Agencija je besplatno dizajnirala plakat za prijavljene istarske škole. Knjige za slobodno čitanje i stručnu literaturu postavljene su u zbornici, hodniku i knjižnici s ciljem poticanja čitanja i učitelja i stručnih suradnika. Na fotografijama su police iz Ekonomske srednje škole Pula, OŠ Monte Zaro Pula, OŠ Matije Vlačića Labin i Srednje Škole Jurja Dobrile Pazin. (D.Pršo)

Plan i vrste aktivnosti:

1. Fotografiranje knjižnica (interijera i eksterijera), djelatnika knjižnice u svakodnevnim aktivnostima i situacijama (umjetnički portreti) te korisnika (svakako uz suglasnost).

2. Svaka fotografirana knjižnica priložit će kratak, zanimljiv i zabavan tekst koji bi najbolje predstavio samu knjižnicu ili njene djelatnike (anegdota, povijesna činjenica ili neka druga zanimljivost).

3. Organiziranje virtualne izložbe na društvenim mrežama Zagrebačkog knjižničarskog društva i XVIII. gimnazije (web stranice, Facebook, Instagram, Pinterest, Linkedin, Youtube, Twitter i TikTok).

4. Obavještavanje članova ZKD-a, stručne i šire javnosti o virtualnim izložbama.

5. Izrada do 10 odabranih fotografija (dimenzija 50x70 cm) i organiziranje fizičke, „putujuće“ izložbe po zainteresiranim knjižnicama, prvo u knjižnicama na području djelovanja ZKD-a (Zagreb i Zagrebačka županija), potom i po knjižnicama u Hrvatskoj.

Godina čitanja kroz objektiv knjižničara!

Zagrebačko knjižničarsko društvo područjem svojeg djelovanja, između ostalog, radi na podizanju svijesti šire javnosti o ulozi i važnosti knjižnica i knjižničara. Također predstavlja raznolikost knjižničnih programa i usluga koje su važne u svakodnevnom životu, obrazovanju kao i kvalitetnom provođenju slobodnog vremena pojedinca. Čitanje izravno i neizravno utječe na poboljšanje ukupne kvalitete života, a ZKD će ovim projektom na drugačiji način predstaviti knjižnice i popularizirati čitanje. Nositelji projekta: Zagrebačko knjižničarsko društvo i XVIII. jezična gimnazija

Koordinatori projekta: Alka Stropnik, Vedran Peruničić

Sudionici: knjižnice na području Zagreba, knjižničari, članovi Zagrebačkog knjižničarskog društva

Vrijeme početka projekta: ožujak 2021. (trajanje projekta do kraja 2021. godine), moguće produljenje, prema dogovoru

Način izvođenja projekta:

Aktivnosti projekta su umjetničko fotografiranje vizualno zanimljivih knjižnica. Motivi će, osim knjiga, polica, ljestvi (već viđenih motiva), biti i knjižničari. Odnosno, sve situacije koje su sastavni dio čitanja i posudbe knjižnične građe, primjerice, ulazak u zgradu knjižnice, posudba, razgovor, rad u čitaonici, spremišta i dr.

http://gimnazija-osamnaesta-zg.skole.hr/skola/knjiznica/obavijesti_knji_nice

(Vedran Peruničić, knjižničar)

Čitajmo zajedno naglas da ne ostanemo bez riječi!

U projektnim aktivnostima sudjeluju svi učenici Škole (od 1. - 8. razreda), razrednici/predmetni učitelji i učitelji razredne nastave, a obuhvaćeni su i roditelji - ponajviše učenika razredne nastave.


Opći cilj školskoga projekta jest njegovati školsku kulturu čitanja i doprinijeti njezinom razvoju, istaknuti važnost čitanja za razvoj vlastitih potencijala i cjeloživotnog učenja.

Nadalje, ciljevi su popularizirati čitanje dječjih popularno-znanstvenih i edukativnih knjiga te problemskih i edukativnih slikovnica (dijela knjižničnog fonda koji je manje posuđivan i korišten). Uz zajedničko čitanje naglas na satovima razrednog odjela učenici detektiraju nepoznate riječi (svaki razred izrađuje plakat/mapu nepoznatih riječi) čime se radi na bogaćenju učeničkoga intelektualnog vokabulara. U sklopu projektnih aktivnosti roditelji učenika razredne nastave educirat će se o važnosti čitanja i njihovoj ulozi u razvoju čitalačke pismenosti. (knjižničarka Mona Othman)

Detaljan opis projektnih aktivnosti, kao i svi materijali koji nastaju u sklopu projekta, dostupni su na mrežnoj stranici:

https://sites.google.com/view/knjiznica-os-rab/projektni-dan-%C4%8Ditajmo-zajedno

Biram čitanje, znam znanje

Sufinanciranje projekta osigurano je kroz natječaj zaklade Hrvatska za djecu. Projekt je osmišljen kao suradnja škola Đakovštine na podizanju kvalitete školskih kurikuluma s ciljem formiranja učeničke zbirke na stranim jezicima u školskoj knjižnici i uvođenja novih sredstava rada u nastavi stranih jezika kod učenika nižih razreda osnovne škole.

U projektu je sudjelovalo 12 škola iz Osječko baranje i Brodsko-posavske županije.Poveznice na web stranice nekih škola koje su sudjelovale u projektu:

http://os-budrovci.skole.hr/?news_hk=1&news_id=1174&mshow=290

http://www.os-jjstrossmayer-trnava.skole.hr/sudjelovanje-u-projektu-biram-citanje-znam-znanje/

http://www.os-sskranjcevic-levanjska-varos.skole.hr/biram-citanje-znam-znaje/

http://www.os-gorjani.skole.hr/?news_id=1275

https://ar-ar.facebook.com/oslukabotic/posts/1497741707062296/

http://os-asenoe-gundinci.skole.hr/?news_id=500

http://www.os-satnicadjakovacka.skole.hr/?news_id=478

Pandemija je promjenila oblik rada i nastavak suradnje sa zakladom, ali je projekt nastavljen u vidu e- Twinning projekta Light reading. http://www.os-sskranjcevic-levanjska-varos.skole.hr/e-twinning-projekt-light-readinglagano-citanje/

(Ankica Karakaš Radošević, knjižničarka)

OŠ Ivana Nepomuka Jemeršića u Grubišnom Polju: Volimo čitanje i Knjiga kao medij

Volimo čitanje

U OŠ Ivana Nepomuka Jemeršiča u Grubišnom Polju poticanje čitanja provodi se u okviru programa Volimo čitanje. Tijekom ožujka u 1. a i u 1. b u suradnji knjižničarke i razrednih učiteljica, poticalo se čitanje. U okviru projekta uređen je i poseban kutak za čitanje u kojemu učenici mogu čitati u svojoj učionici tijekom odmora. Projekt se unatoč epidemiološkim mjerama provodio i s učenicima viših razreda, a u njemu su sudjelovali Mali knjižničari.

Knjiga kao medij likovnog izražavanja

Zajednički je projekt učitelja Likovne kulture Igora Vujatovića i knjižničarke Ane Delić Jančar koji provode s učenicima Likovne skupine i Malih knjižničara. Za izvođenje projekta sudionici su se pripremali istraživanjem knjiga u školskoj knjižnici. Knjižničarka Ana Delić Jančar u suradnji s Malim knjižničarima izabrala je dotrajale knjige za potrebe projekta. Izabrane knjige bit će reciklirane i dobit će novo ruho.

"Čitalački izazov" OŠ braće Radić, Zagreb

"Čitalački izazov" projekt je školske knjižnice kojem je cilj bio poticanje čitanja i čitalačke pismenosti.

Provodio se tijekom cijele školske godine i u njega se uključilo sedamdesetak učenika od 2. do 7. razreda. Čitalački izazov imao je 35 ideja za odabir štiva za čitanje, po jedan prijedlog za svaki tjedan školske godine 2020./2021. U knjižnici su učenici dobili listić na kojem su bilježili popis pročitanih naslova. Također i pojašnjenje što je to žanr i koje su vrste žanrova, kao i preporuku za neki dobar naslov. U izboru im je pomagao i čarobni kotač na stranici knjižnice.


Čarobni kotač


Na kraju školske godine ubacili su ispunjene listiće čitanja u kutiju u knjižnici.

Pet najboljih čitača dobilo je i nagrade koje je osigurao Europski ured za kreativnost i inovativnost.

Na zamolbu učenika projekt se nastavlja i školske godine 2021./2022.

(knjižničarka Ružica Rebrović-Habek)

eTwinning projekt „Ptice moga naselja“

OŠ braće Radić, Zagreb

Školske godine 2020./2021., učenici 2.a razreda, koji su na produženom boravku, sa svojom učiteljicom Ivanom Pružinec i knjižničarkom Ružicom Rebrović-Habek (autoricom Projekta) sudjelovali su u međunarodnom eTwinning projektu "Ptice moga naselja". Sudjelovale su škole iz Makedonije, Turske i Hrvatske. Ideja projekta je bila istražiti i upoznati koje vrste ptica žive u naselju i u kojem godišnjem dobu. Kroz interaktivne radionice i različite edukacije u prirodi naučiti zašto trebamo ptice, koja je njihova važnost, kako imati bolji suživot s prirodom.

Učenici su kroz čitanje priča o pticama, gledanje filmova o pticama, fotografiranje, izradu hranilica, izradu origami ptica, memory kartica te četvorojezičnog plakata s opisom dijelova tijela ptice provodili predviđene aktivnosti. Učenici naše škole, deset tjedana, slušali su priče iz knjige „Doživljaji Pere Vrapca“ autora Manje Hribara, crtali ih i povezivali s vrapcima iz našeg školskog dvorišta.

Dana 15.2.2021., učenici su poslušali preko teamsa predavanje dr.sc. Luke Jurinovića pod nazivon „Selidba i prstenovanje ptica“. Upoznali su i učenike 2.a razreda OŠ Josipa Račića koji sudjeluju u ovom projektu zajedno s nama. Upoznavanje i predstavljanje projekta učenika OŠ braće Radić, Zagreb, i učenika Özel Çekmeköy Final Okulları, Turska bilo je 9.3.2021. putem aplikacije ZOOM. Učenici su predstavili svoje gradove, škole i slike ptica svojih mjesta. Predstavili su se na engleskom jeziku. Završno predstavljanje aktivnosti u projektu bilo je 1.6.2021., putem aplikacije Zoom na engleskom jeziku. Tema online sastanka bila je Povratak ptica selica.

Online druženje proteklo je u veselom i poučnom tonu.

Učenici 2.a oduševljeni su projektom i skoro svi bi voljeli opet sudjelovati u novom projektu. Bilo je za njih ovo novo i veliko iskustvo.

(knjižničarka Ružica Rebrović-Habek)

eTwinning projekt „Tell a fair tale in a STEM way OŠ braće Radić, Zagreb

Autorica projekta je knjižničarka Ružica Rebrović-Habek. Projekt će trajati školsku godinu 2021./22. U projektu sudjeluju škole iz Turske, Slovačke, Grčke, Rumunjske i Hrvatske. Osnovna ideja projekta je odabrati nekoliko bajki i predstaviti učenicima neke stvarne probleme i situacije, zamoliti ih da se stave u ulogu glavnog lika i zamisle kako bi se osjećali, kako razmišljati i kako prevladati prepreke bez čarobnog štapića?

Zapisati ideje učenika i zajedno potražite najbolje rješenje. Kad dobijete puno ideja, komunikacija i suradnja igraju važnu ulogu. Treba se dogovoriti koja će se ideja prvo istražiti (znanost stoji iza ideje), koje ćete alate (tehnologiju) koristiti i kako ćete svoju ideju realizirati. Svakom rješenju prethodi planiranje. Učenici mogu crtati svoje ideje i prezentirati ih drugima. Tehnologija, poput računala, također može biti uključena u proces rješavanja problema.

U ovom slučaju, kao i u svim STEM projektima, proces je važniji od samog proizvoda. Ne stavlja se naglasak na postizanje savršenog proizvoda. Važno je eksperimentirati s materijalima, isprobati ih, ne odustati od neuspjeha, naučiti surađivati, komunicirati i kritički razmišljati!

PRVA BAJKA

Učenici 3.c razreda u knjižnici su obradili narodnu bajku "Oca voli poput soli" koristeći STEM pravila.

(knjižničarka Ružica Rebrović-Habek)

Projekti u kojima je školska knjižnica sudjelovala u Godini čitanja su sljedeći:

Naša mala knjižnica

https://bit.ly/3e1AWoA

https://bit.ly/3q0XZ8N

Međuškolski književni kviz za petaše BBŽ-a

https://bit.ly/30wMEER

Čitanjem do zvijezda

https://bit.ly/3F3qglk

Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice

https://bit.ly/30v1hbC

Čitajmo zaboravljene knjige

https://bit.ly/33t1JYZ

Kućicu za knjige / Knjižnicu na otvorenom za sve ljubitelje knjige

više na https://bit.ly/30uwV98

Radionicu razlistanih knjiga imali smo nakon iščitavanja knjige W. Joycea: Fantastične leteće knjige. Nakon čitanja knjige i gledanja videa na Youtubeu, učenici su svoj doživljaj pročitanog predočili likovnim izrazom. Zatim su od starih i otpisanih knjiga i pek papira načinili razlistane knjige, te ih smjestili u knjižnicu. Božićno vrijeme obilježili smo čitanjem i obradom ruske narodne priče Kalinka te božićnom bajkom Nade Iveljić. Svjetski dan čitanja na glas obilježava se početkom veljače, mi smo ga obilježili razrednim natjecanjem u čitanju na glas. Najboljim čitačima pokazali su se Marko Predragović i Mislav Sedlanić, ali su svi pohvaljeni za trud i izvedbu te nagrađeni pohvalnicama i prigodnim poklončićima. Međunarodni dan dječje knjige obilježili smo recitacijama poznatih dječjih spisatelja: S.Femenić, A.Harambašić i Grigor Vitez. Zoom videokonferencija učenika drugog razreda s učenicima četvrtog razreda OŠ kralja Tomislava iz Zagreba i njihovom učiteljicom Ivom Erak. Zoom videokonferencija započela je javljanjem knjižničarke i učiteljice Ive, zatim se razgovoru priključila učiteljica Ivana Anđić i njihova knjižničarka Ivana. Njihovi i naši učenici iznosili su svoje omiljene knjige.

Godina čitanja u OŠ Veliko Trojstvo

Godinu čitanja školska knjižnica OŠ Veliko Trojstvo obilježila je sudjelovanjem u eTwinning projektu Uz čitanje riječi rastu, riječ je o međunarodnom projektu u trajanju od jedne školske godine. Cilj je projektnim aktivnostima poticati radost čitanja, razvijati vještinu čitanja, učiti kako se odnositi prema knjizi, pobuditi interes učenika za čitanje knjiga, osnaživati kritičko mišljenje o pročitanom, prikazati projektne aktivnosti kroz upotrebu IKT-a. Poticati druge učenike škole, lokalnu zajednicu i širu javnost na razvijanje kulture provođenja slobodnog vremena. Osnažiti ulogu čitanja u razvoju jezičnih, komunikacijskih i stvaralačkih kompetencija potrebnih za izazove suvremenog društva. Projektne aktivnosti započeli smo obilježavanjem Međunarodnog dana pismenosti čitajući prigodne tekstove. Prvašići su se upoznali s abecedom i riječima koje počinju na određeno slovo, igrali smo se, crtali, razgovarali o omiljenim slikovnicama/knjigama, o tome zašto je čitanje važno, kako čitati da nam bude zanimljivije i na kraju smo zaključili da oni ipak trebaju naučiti čitati. Drugaši su se prisjetili abecede, oni su već veliki i znaju dobro čitati, ali smo se i s njima poigrali…i njima se čitala priča i razgovaralo se o pročitanoj priči, važnosti čitanja i vrstama pismenosti. Trećaši i četvrtaši su na otvorenom/pod krošnjama slušali jesensku priču i maštali o jeseni, šetali šumom, osjećali, okusili, mirisali i dodirnuli sve što ima veze s jeseni. Ali prije toga smo razgovarali o važnosti čitanja, učenici su među sobom podijelili savjete kako čitati da nam bude zanimljivije. Učenici su sami kroz razgovor spomenuli da im je ljepše i draže pročitati knjigu, nego pogledati film o toj knjizi. Da ih film razočara jer si nisu tako zamislili ni izgled ni likove ni događaje. Na kraju smo došli do zaključka da dobro čitati znači „vrtjeti“ film u glavi o onome što čitamo. U Mjesecu hrvatske knjige pisali smo osvrte na najdražu pročitanu knjigu, u suradnji s nastavnicom hrvatskog jezika. Na satu Informatike učenici osmih razreda radili su e knjigu u programu Libar. Tema za izradu e knjige bila je Moja omiljena knjiga. Stariji učenici su čitali mlađima, učenica Jana Lovrić čitala je priču Ž.Horvat-Vukelja: Panjoglav i djelo Greta i divovi Zöe Tucker i Zoe Perisco. Učenici drugog razredu su u Mjesecu hrvatske knjige donijeli svoju najdražu knjige i predstavili ju ostatku razreda. Učenici su donosili bajke, knjige o nogometu, knjige popularnih spisateljica za djecu S.Pilić i S. Polak. Također, učenici drugog razreda samostalno su izradili strip, priču u slikama, nakon čitanja priče i obrade lektire, na predlošku djela Ružno pače H.C.Andersena. Učenici su naučili kako odrediti temu stripa, što je kadar, da je kadar određen planom(udaljenost objekata prema oku crtača ili promatrača), opći detalj, srednji, bliski i krupni i rakursom (kut pod kojim oko crtača ili promatrača gleda u prizor)normalna vizura, donji rakurs, gornji rakurs; oblačići u stripu; odnos linije plohe i boje u stripu.

Našim učenicima je omiljena knjiga/bajka Mačak u čizmama, dok su njihovi učenici pokazali raznolik ukus, od bajki do enciklopedija, jedna učenica se izjasnila da ona nema omiljenu knjigu, puno knjiga joj se sviđa ali joj nijedna nije omiljena. Tako smo došli do zaključka da ona još uvijek nije pronašla svoju omiljenu knjigu. Ovom videokonferencijom projekt Uz čitanje riječi rastu priveli smo kraju, kao i nastavnu godine. Pozitivan evaluacijski upitnik svih učenika dovoljno govori o kvaliteti projekta.

(knjižničarka Vivijana Krmpotić)

Godina čitanja u OŠ "Ivan Goran Kovačić" Velika

Svjetski dan čitanja naglas

Svjetski dan čitanja naglas obilježava se 3. veljače. U našoj su ga školi, u sklopu eTwinning projekta "Uz čitanje riječi rastu", obilježili neki od učenika drugog, trećeg i četvrtog razreda čitanjem naglas.

Luka Jurčić je pročitao priču "Zima" iz knjige „Priče o zečiću Karlu“ Rotraut Sussane Berner.

https://www.youtube.com/watch?v=KjWx1VlKJhc&feature=youtu.be

Petra Senj je pročitala pjesmu "Zima" iz knjige „Idi pa vidi“ Stanislava Femenića.

https://www.youtube.com/watch?v=BByaKYJiD6I&feature=youtu.be

Emanuel Vukašinović je pročitao pjesmu "Djevojčice iz moje ulice" iz knjige „Idi pa vidi“ Stanislava Femenića.

https://www.youtube.com/watch?v=eyNLQS2H8n8&feature=youtu.be

David Hervaćanin je pročitao pjesmu "U majmunskoj školi" iz knjige „Idi pa vidi“ Stanislava Femenića.

https://www.youtube.com/watch?v=8coOIEOGoIc&feature=youtu.be

Marko Kraljević, u sklopu obilježavanja Svjetskog dana čitanja naglas, čita pjesmu Zaljubljena veljača iz knjige „Čarobni kalendar“ Marijane Križanović.

https://www.youtube.com/watch?v=_mJVAxbVzXY&feature=youtu.be

Neo Perčinić je pročitao pjesmu Crno-bijela ljubav iz knjige „3čave pjesme“ Paje Kanižaja.

https://www.youtube.com/watch?v=pUTU4Tl3CWA&feature=youtu.be

Pavao Golek je pročitao priču "Kakav i takav" iz knjige „E, baš mi nije žao“ Sanje Pilić.

https://www.youtube.com/watch?v=h7VIL4kFh74&feature=youtu.be

Matija Ticl je pročitala pjesmu pjesmu Radni dan jednog mačka iz knjige „Nevidljiva Iva“ Zvonimira Baloga.

https://www.youtube.com/watch?v=JaQ-CM3MJVE&feature=youtu.be

Gabrijel Svitok je pročitao pjesmu "Kompjutersko jutro" iz knjige „3čave pjesme“ Paje Kanižaja.

https://www.youtube.com/watch?v=gTgZ7NCVjI0&feature=youtu.be

Luka Kraljević je pročitao pjesmu "Zima se razboljela " iz knjige „Kad bi drveće hodalo“ Grigora Viteza.

https://www.youtube.com/watch?v=BschBW2Bqt4&feature=youtu.be

"Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige"

Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige je nacionalni projekt koji je osmislio i vodio stručni suradnik knjižničar Denis Vincek, a u našoj ga je školi, s učenicima 3. i 4. razreda tijekom školskih godina 2019./2020. i 2020./2021., provodila knjižničarka Ana Marinić. Knjižničarka je učenicima čitala zbirku priča "Mama, kupi mi konja" požeške književnice i učiteljice Irene Ivetić, a tijekom godine su u čitanju sudjelovali i drugi učitelji kao gosti čitači. Učenici su priče likovno prikazali crtežima te su učenice Marta Jakovljević i Josipa Rončević, uz knjižničarkinu asistenciju, svoje skenirane crteže s popratnim tekstom uobličili u digitalnu prezentaciju u alatu Emaze.

Zainteresiranim učenicima od 5. do 8. razreda, koji nastavu prate na daljinu, knjižničarka je tijekom pet dana poslala pet kratkih priča Sanje Pilić iz zbirke "Zafrkancije, zezancije, smijancije i ludancije". Učenici su trebali pročitati priče, komentirati ih te izraditi kolaž s pet fotografija os kojih svaka simbolizira jednu priču. Kolaže su postavili na Padlet ploču.

Noć knjige

Naša je školska knjižnica ponovno sudjelovala u manifestaciji "Noć knjige" koja se održava 23. travnja povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava.

Program je ove godine bio priređen za učenike 2. razreda matične škole. Učenici su na početku radionice složili digitalnu slagalicu Crvenkapice, a potom su prepričali svima dobro poznatu bajku. Uslijedilo je čitanje slikovnice „Tko je dobar, a tko ne, Crvenkapice?“ tijekom kojeg su učenici ispunjavali tablicu predviđanja prije i nakon svakog pročitanog dijela priče. Uslijedilo je gledanje videa „Priručnik o sigurnosti na internetu: Crvenkapica“, a potom su učenici crtali prizore iz priče. Na kraju su radionice učenici snimili videopreporuku za čitanje ove zabavne i poučne priče, a ta je aktivnost bila jedna od aktivnosti u sklopu eTwinning projekta "Uz čitanje riječi rastu" u kojemu sudjeluju učenici ovog razreda.

Učenici su 6.a razreda, tijekom sata razrednika, obilježili dan posvećen učiteljima. Knjižničarka je učenicima pripremila digitalni kviz Kahoot tijekom kojeg su se natjecali tko će točnije i prije pravilno složiti izreku o učiteljima. Učenici su, potom, na digitalnoj ploči Padlet napisali kakav bi njihov idealan učitelj trebao biti., a zatim su naglas pročitali svoje uratke.

U organizaciji HČD-a odvija se maraton čitanja pod nazivom MINUTA ZA ČITANJE. U ovoj je aktivnosti sudjelovalo šesnaest učenika naše škole.

Budući da je tema ovogodišnje manifestacije Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto: Ajmo hrvati se s knjigom!, knjižničarka je učenicima odabrala ulomke iz romana, priča i slikovnice u kojima je mjesto radnje Velika, a napisao ih je Vinkovački pisac Vladimir Bakarić, koji često i rado boravi u našem mjestu.

Izrada književno-turističke videorazglednice

"Da si mi srdačno pozdravljen!"

Povodom Godine čitanja učenici OŠ „Ivan Goran Kovačić“ Velika uključili su se u županijski projekt osnovnih škola Požeško-slavonske županije „Skitam se i čitam…“ Naši su učenici i učitelji zajednički osmislili književno-turističku razglednicu „Da si mi srdačno pozdravljen!“ u kojoj su na zanimljiv način spojili prirodne ljepote veličkoga kraja i ljepotu pisane riječi. Ovaj nas uradak vodi veličkim stazama do padine Papuka prikazavši na taj način povijest i prošlost Velike motivima sa starih razglednica i kazujući stihove veličkih pjesnika, stihove iz djela Jankovo ljetovanje književnika Franje Cirakija te ulomak pripovijetke Slavonska šuma Josipa Kozarca. Scenarij su osmislile učiteljice hrvatskog jezika Josipa Galić i Monika Grozdanić, a za montažu i režiju pobrinuli su se knjižničarka Ana Marinić, koja je sudjelovala i u predlaganju i odabiru književnih tekstova te fotografija i starih razglednica, i učitelj informatike Dalibor Škorvaga. Videorazglednica je nastala u suradnji s Gradskim muzejom Požega i Gradskom knjižnicom i čitaonicom Požega.

Videorazglednicu „Da si mi srdačno pozdravljen!“ možete pogledati na sljedećoj poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=YwXdpbMxmaU

Učenici su interpretativno čitali tekstove i na taj se način uključili u ovu zanimljivu i poticajnu aktivnost, a svi su videozapisi čitanja objavljeni na Youtubeu te na Facebook stranici naše škole http://https://www.facebook.com/O%C5%A0-Ivan-Goran-Kova%C4%8Di%C4%87-Velika-267763163352149/.

knjižničarka Ana Marinić

Nakon završetka putovanja knjiga u predvorju škole priređujemo veliku šarenu izložbu kreativnih radova koje su učenici (u suradnji s roditeljima) izradili na temelju četvrte knjige.

Osim izložbe, važan dio završnice projekta je i analiza i grafički prikaz rezultata ankete za roditelje i učitelje.

Knjige u gostima

Ciljevi su ovoga projekta poticanje čitanja učenika i cijelih obitelji; prihvaćanje knjiga kao kvalitetnog sadržaja za provođenje slobodnoga vremena; razvijanje i usavršavanje tehnike čitanja.

Tijekom projekta naprtnjača s knjigama odlazi u goste svim učenicima i njihovim obiteljima. U naprtnjači su četiri knjige različitih namjena.

Prva knjiga, zbirka kratkih priča - ima je namjenu potaknuti književno-umjetnički doživljaj knjiga i književnosti. Dakle, čitamo jer su knjige zanimljive, opuštaju nas, uživamo u pričama i porukama koje prenose. U nekim pričama prepoznajemo i situacije iz vlastitog života.

Druga je knjiga zbirka kratkih igrokaza. Imala je namjenu potaknuti obitelji na igru uz knjigu. Glumimo, uživljavamo se u uloge, mijenjamo glasove, čitanju dodajemo pokrete.

Treća je knjiga popularno znanstvena. Njezina je namjena potaknuti učenike i cijele obitelji na istraživanje i pronalaženje zanimljivih činjenica u knjizi. Ovakvu knjigu čitamo kako bismo nešto novo saznali i naučili.

Četvrta je knjiga namijenjena kreativnim aktivnostima. Dakle, knjige ne služe samo čitanju, nego postaju izvor ideja za samostalni kreativni rad i razvijanje motoričkih vještina.

Naprtnjača sadrži i listić koji s jedne strane popunjavaju učenici, a bilježe jednostavne odgovore vezane uz pročitane knjige. Druga strana listića je anketa za roditelje (ili odrasle osobe koje su se zajedno s djetetom bavile knjigama koje su im došle u goste). Cilj ankete je da roditelji proanaliziraju kvalitetu čitanja djeteta, te dobiju ideju zašto je važno poticati učenika na provođenje vremena uz knjige. (knjižničarka Darija Benaković)

Godina čitanja u OŠ "Petar Lorini" Sali

Veliki čitaju malenima

Učenici viših razreda sudjelovali su u aktivnosti za poticanje čitanja "Veliki čitaju malenima". Zabavljali su djecu u Dječjem vrtiću "Orkulice", koji je smješten u školskoj zgradi, čitajući im razne bajke i priče za djecu. Nakon čitanja i razgovora o pročitanom, mališani bi pod vodstvom učenika, stručne suradnice knjižničarke i odgajateljice prepričavali priču ili raspravljali o njenoj pouci kroz prigodnu aktivnost (slaganje sličica, izrada plakata i slično).

Čitanjem do zvijezda

U Godini čitanja učenici Osnovne škole "Petar Lorini" prvi put su se uključili u natjecanje za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja - Čitanjem do zvijezda.

Književni susret

Spisateljica Dora Mihanović, autorica slikovnice "Ja sam zmaj" posjetila je našu školu u ponedjeljak, 25. listopada. Učenici svih razreda su uživali u veselom i opuštenom susretu s autoricom koja im je u kratkim crtama objasnila kreativni proces pisanja. Posebno su zainteresirani bili najmlađi, kojima je autorica pročitala i predstavila svoju novu slikovnicu.

Suradnja školske knjižnice i učeničke zadruge (1).pptx
Čitanje – neispričana priča.pptx
Suradnja udruge i školske knjižnice u Godini čitanja (1).pptx
LEKTIROTERAPIJA (1).pptx

Marko Marulić i Judita u Pazinskom kolegiju

U srijedu 13. listopada 2021. učenici i djelatnici Pazinskog kolegija imali su poseban privilegij ugostiti Oca Hrvatske Književnosti i njegovu najpoznatiju junakinju. Marul i njegova junakinja bili su tema igre detekcije još uvijek nezaboravljene Kviskoteke, a Kolegij direkt donio je mnoštvo čudnih vijesti i zanimljivosti iz povijesti Splita, života slavnoga pisca, događajima kojima se obilježila 500. godišnjica prvog izdanja „Judite“ kod nas i u svijetu. Cijeli je program, što „televizijski“ što izravan, ponovljen dvaput kako bi se izbjegla gužva u Velikoj auli, iz svima znanih razloga. U izradi vijesti, reklama, anketa, reportaža, intervjua, kviza i predstave sudjelovali su učenici iz svih razreda, a jedna od koordinatorica projekta nazvanog „Nasha mlada plafca“ bila je knjižničarka Kristina Varda, koja je s učenicima napisala i konferansu za voditeljice te pripremila dramski ulomak iz Marulićeve Judite.

(knjižničarka Kristina Varda)

OŠ GENERALSKI STOL -AKTIVNOSTI U GODINI ČITANJA


Priredila: Ivana Mateša,
stručna suradnica knjižničarka

Od 15. listopada do 15. studenoga Mjesec je hrvatske knjige. Ova književna manifestacija podsjeća nas na važnost čitanja od najranije dobi, a posebno ove godine pod motom Ajmo hrvati se s knjigom. S tim ciljem danas su školsku knjižnicu posjetili maleni prvašići i poslušali priču o vuku koji je naučio čitati i tako postao uljuđeni vuk. Upoznali su pravila knjižnice, ispričali priče, prelistali i posudili knjige. Tako je naša knjižnica postala bogatija za novih trinaest članova.

Poruka iz knjižnice: Dragi prvašići, naučite brzo čitati kao naš vuk iz priče!



ČITAJMO! Svjetski dan poezije

Povodom obilježavanja Svjetskog dana poezije 21.ožujka, naši su učenici 6. razreda sudjelovali u literarno-likovnoj radionici Poezija u stripu, čitajući Grigora Viteza i pjesmu Najljepša boja.

U nastavku pogledajmo stripove i poslušajmo stihove!


Uoči rođendana kampanje ''Čitaj mi'', naši su učenici premetne nastave sa školskom knjižničarkom 29. ožujka na školskom igralištu čitali naglas priče iz knjige Meni je najbolje biti ja, autorice Ankice Blažinović Kljajo. Svaki razred dobio je svoju kutiju u kojoj se nalazila priča za čitanje. Peti razred čitao je priču Majstor za odgađanje, 6. razred priču Drugačija, 7. razred čitao je Mudrost, a 8. razred priču Otvorena vrata. U svakoj od njih učenici su mogli prepoznati i svoje navike, probleme, prijateljstva te životne poruke, a iz svake priče izdvojili smo citate koji su zanimljivi djeci, a korisni zapravo i odraslima. Zaključili smo kako iz svake knjige možemo izvući neku pouku i da nam knjiga može biti pravi prijatelj. Jedini uvjet za to je da redovito čitamo!