NEGATIVNE EMOCIJE I KAKO SE NOSITI S NJIMA

Strah, tuga, razočaranje, ljutnja, zabrinutost, napetost...

Svi su to osjećaji koji su dio naše svakodnevice, a ponekad bismo ih radije izbjegli.

Klikom na sliku prelistajte knjigu, promotrite svoje emocije i vježbajte s nama !


Svaka od ovih emocija ima svoju ulogu. Primjerice, zamislite život bez straha.

Na prvi pogled, možda ste oduševljeni osjećajem slobode i lakoćom s kojom bismo prolazili kroz život. Međutim, strah ima svoju funkciju koja je veoma važna – on nas potiče da se zaštitimo u situacijama koje nas na neki način ugrožavaju. Bez njega stalno bismo se dovodili u opasnost.

Prihvaćanje i izražavanje emocija, ugodnih i neugodnih, prema mnogim je stručnjacima iznimno važno za naše mentalno zdravlje.

Spoznaje o emocionalnom razvoju djece naglašavaju ulogu roditeljskih reakcija na dječje emocije.

Djeca roditelja koji na osjećaje poput uznemirenosti, straha, tjeskobe ili tuge reagiraju s empatijom i brižnošću, sklonija su izražavati svoje osjećaje otvoreno i bez srama te biti suosjećajna prema drugima.

S druge strane, djeca koja pri izražavanju emocija nailaze na negativne reakcije okoline sklonija su poteškoćama u socio emocionalnom razvoju.

Primjerice, češće se susreću s poteškoćama u odnosima vršnjacima, poteškoćama u upravljanju emocijama, razvijaju manje konstruktivne načine nošenja s emocijama, sklonija su neprimjerenim ponašanjima i agresivnosti.


Odrasli imaju obvezu djecu naučiti kako prije svega prepoznati svoje emocije, kako se nositi sa neugodnim emocijama, pokazati im neke tehnike i načine kako si sami mogu pomoći ili ih usmjeriti na one koji bi im mogli pomoći ako sami ne uspiju .



Savjete o tome mogu naći u ovoj knjižici ...