Всесвітня історія

Дата урока 8.04

Тема : Міжнародні відносини періоду "холодної війни".

Дедлайн 9.04

Опрацюйте параграф 28; виписати у зошит періодизацію "холодної війни".

"Холодна війна"- популярна назва геополітичної, економічної та ідеологічної конфронтайії між західними державами і країнами радянського блоку, що тривала з середини 1940-до початку 1990 рр.

Воєнно-політичні блоки

Країни Заходу

  1. У своїй промові у березні 1946 року У. Черчиль призвав протиставити сили СРСР силу англосаксонського світу.

  2. Ядерний шантаж СРСР: 196 бомб для знищення 20 радянських міст.

  3. «Доктрина Трумена» - «спасіння» Європи від радянської експансії: економічна допомога Європі; розміщення воєнних баз біля радянських кордонів; використання воєнних сил проти СРСР; підтримання воєнної опозиції в державах Східної Європи.

  4. План Дж. Маршалла: посилення проникнення США в Європу за рахунок надання економічної допомоги європейським країнам, які постраждали внаслідок Другої Світової війни (17 млрд. доларів).

СРСР

  1. Намагання змінити курс чорноморських проток.

  2. Повернення Карського и Ардаганського округів.

  3. Спільне управління Танжером (Північна Африка).

  4. Зацікавленість у зміненні режиму управління Сириєю, Ліваном.

  5. Протекторат СРСР над Тріполітанією (Лівія).

  6. 1949 р. СРСР провів перше випробування ядерної зброї. Радянські вчені першими розробили нове покоління зброї – термоядерне.

  7. 1947 р. – створення Інформаційного бюро комуністичної партії (Комінформ) – організація, яка мала політичні і ідеологічні цілі протистояння Заходу .

  8. Доктрина А. Жданова:світ розділений на два табори – «імперіалістичний» (на чолі зі США) і «демократичний» (на чолі з СРСР)

Ключові міжнародні події цього періоду

1945 р. Створення ООН (для збереження миру та запобігання розв’язуванню нової війни)

1948–1949 рр. Блокада Західного Берліну (розкол Німеччини та утворення ФРН і НДР). Початок відкритого протистояння США і СРСР в Європі)

1949 р. Утворення НАТО (Північноатлантичний союз) — військово-політичного союзу західноєвропейських країн і США та Канади (для «стримування комунізму»). У відповідь під егідою СРСР створюється РЕВ (Рада економічної взаємодопомоги) — політико-економічний союз комуністичних країн Європи

1950–1953 рр. Війна в Кореї (спроба поширення комуністичного впливу на Сході СРСР в союзі з комуністичним Китаєм). Перша спільна військова операція ООН проти Північної Кореї

1955 р. Утворення Організації Варшавського Договору (ОВД) — військово-політичного союзу комуністичних держав (у відповідь на прийом ФРН до НАТО), посилення конфронтації двох блоків — ОВД і НАТО

1961 р. Берлінська криза (завершилася побудовою «берлінського муру»). Загроза збройного конфлікту між СРСР і США

1962 р. Карибська криза (внаслідок спроби СРСР в ході підтримки кубинської революції змінити баланс ядерних сил). Загроза розгортання збройного конфлікту світового масштабу

1963 р. Підписання Договору про заборону випробувань ядерної зброї в трьох середовищах (в атмосфері, космічному просторі і під водою) — початок обмеження гонки ядерних озброєнь

1968 р. Підписання Договору про нерозповсюдження ядерної зброї

1964–1973 рр. Агресія США в Індокитаї — В’єтнамі

1967 р.«Шестиденна війна» Ізраїлю проти арабських держав

1985 р. Проголошення М. Горбачовим політики «нового політичного мислення», активізація переговорного процесу з питань скорочення ядерних озброєнь

1986 р.Припинення розгортання стратегічних ракет у Європі. Запровадження тимчасової заборони на ядерні випробування.Підписання СРСР та США угоди про ліквідацію і скорочення певних видів ядерної зброї

1987 р.Підписання Договору по РСМД (ракетам середньої і малої дальності — до 500 км), що передбачав ліквідацію американських ракет «Першинг-2» та крилатих ракет наземного базування і радянських ракет СС-20

1989 р. Завершення виведення радянських військ з Афганістану

1989 р. Падіння Берлінської стіни

листопад1989 р. Завершення «холодної війни», спільна заява М. Горбачова та президента Дж. Буша під час зустрічі на о. Мальта про те, що СРСР та США більше не є супротивниками

1989–1990-ті роки«Оксамитові революції» в країнах Східної Європи (крах тоталітарних комуністичних режимів, об’єднання Німеччини, зміна балансу сил у Європі)

1990 р. Паризька зустріч керівників країн НАТО і ОВД, прийняття Хартії для нової Європи, яка зафіксувала факт припинення «холодної війни»

1990–1991 рр. Міжнародна військова операція ООН проти Іраку «Буря в пустелі». Припинили діяльність РЕВ і ОВД. Був підписаний договір між США та СРСР про наступальні стратегічні озброєння (СНО–1), який передбачав їх суттєве скорочення і ліквідацію. Стався розпад Радянського Союзу, проголошено незалежність колишніх радянських республік

1991-1999 рр. Відбувається процес розширення НАТО на Схід у формі безпосереднього вступу вже найбільш підготовлених країн (1999 р. — Польща, Чехія, Угорщина) та участі претендентів у програмі «Партнерство заради миру»

1991–1995 рр. Розпад Югославії і міжетнічна громадянська війна, припинена внаслідок втручання ООН і НАТО

11 вересня 2001 р. Акція міжнародного тероризму в Нью-Йорку. Початок проведення антитерористичної операції НАТО в Афганістані.Вторгнення в Ірак

2000–2002 рр.Загострення палестинсько-ізраїльського конфлікту, перехід палестинців до збройної терористичної боротьби


Завдання1:

Вашій увазі пропонуються 2 точки зору на проблему.

Текст № 1. Уривок зі статті радянських істориків Д.Безименського і В.Фаліна «Хто розв'язав «холодну війну »? (1998 р).

«... Холодна війна вибухнула, оскільки її дуже бажали. Бажали ті, кому не терпілося замістити щойно вибитих із сідла претендентів на світове панування і зробити землю принаймні на 85% (вираз Г. Трумена) схожою на американський еталон. Холодна війна не була нашим вибором. Вона не могла бути вибором СРСР після жорстокої війни і величезних людських жертв, принесених народом, щоб залишитися самим собою і жити на свій розсуд ... »

Текст № 2. Г.М. Корнієнко. Стаття «Холодна війна: витоки, причини, наслідки».

«.. Сталін і тодішнє керівництво країни не доклали достатньо зусиль для розвитку сприятливих відносин з США. СРСР дав втягнути себе в гонку озброєнь після Другої світової війни, не завжди використовуючи в належній мірі політичні засоби, хоча безперечно, головна відповідальність за розв'язання холодної війни лежить на США ».

Запитання1:

-Хто, на думку авторів, винуватець розв'язання «холодної війни»?

Подивитися відео; опрацювати 4, 5 пункт параграфа 28;

Завдання 2:

  1. Поясніть зміст понять : Берлінська криза, Карибська криза.

  2. Зіставте причини Берлінської та Карибської кризи і методи їх врегулювання.

Завдання 3:

Визначте, які явища у системі міжнародних відносин пов язують між собою Корейську війну, Карибську кризу, війну у В єтнамі, "нікарагуанську справу". Установіть, які політичні сили, держави були їх учасниками.Назвіть інші гарячі точки у біполярній системі міжнародних відносин, які існували у 50-80 рр ХХ ст.

Скрин відповіді 1-3 відправити на електрону адресу vip.sarana@gmail.com

Дата урока 9.04

Тема : Міжнародні відносини періоду "розрядки".

Дедлайн 10.04

Опрацюйте параграф 29; виписати у зошит визначення поняття" розрядка", нове політичне мислення, багатополярний світ; та визначити важливі дати: 1975, 1985-1991 рр.

Розрядка — період у міжнародних відносинах, для якого характерне зменшення напруженості й ослаблення протиборства між наддержавами — США та СРСР, між країнами капіталістичної та соціалістичної орієнтації і нормалізація відносин між ними, переговорний процес, взаємні поступки і компроміси.

Причини розрядки міжнародної напруженості:

• Збройне протистояння та гонка озброєнь виснажували сили наддержав, між якими було встановлено військово-стратегічний паритет (рівновага).

• Перегляд “наддержавами” старих позицій на конфронтацію і перехід до курсу на домовленості, на визнання існуючих кордонів та повоєнних реалій.

• Усвідомлення світовою спільнотою небезпеки продовження політики гонки озброєнь, погроз застосування зброї масового знищення.

• Активний переговорний процес.

У міжнародній політиці у 70-х pp. відбулися важливі зміни:

1. Міжнародні та Міждержавні спірні проблеми стали вирішуватися мирним шляхом, за допомогою переговорних процесів.

2. У першій половині 70-х pp. між СРСР і США було підписано низку важливих документів:

“Основи взаємовідносин між СРСР і США” (1972 p.); “Договір про обмеження систем протиракетної оборони” (26 травня 1972 p.);

“Тимчасова угода про деякі обмеження в царині стратегічних наступальних озброєнь (ОСО-1)” (1972 p.);

“Угода про відвернення ядерної війни” (1973 p.);

“Договір про заборону атомних випробувань під землею” (1974 р.).

3. У 1975 р. відбувся спільний політ радянських і американських космонавтів “Союз — Аполлон”, що продемонстрував світові прогрес у розвитку дружніх стосунків між державами.

4. 30 липня-1 серпня 1975 р. Завершальний етап Наради з питань безпеки і співробітництва в Європі.

Керівники 35 держав підписали Заключний акт, у якому зафіксовано узгоджені принципи взаємовідносин країн — учасниць Наради:

• суверенність;

• незастосування сили або загрози силою;

• непорушність кордонів;

• територіальна цілісність держави;

• мирне врегулювання суперечок;

• повага прав людини та основних свобод;

• невтручання у внутрішні справи;

• рівноправність і право народу розпоряджатися своєю долею;

• співробітництво між державами;

• сумлінне виконання зобов’язань з міжнародного права. Країни — учасниці з питань безпеки і співробітництва в Європі прийняли рішення про створення постійної Наради з питань безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ).

5. Між Сходом і Заходом укладено низку договорів і угод:

• Договір про принципи співробітництва між СРСР і Францією (1971 p.).

• Чотиристороння угода СРСР, США, Великої Британії і Франції щодо Західного Берліну (1971 p.).

6. Нормалізовані відносини ФРН із країнами Східної Європи:

12 серпня 1970 р. Укладено Договір у Москві між СРСР та ФРН, в якому були зафіксовані відмова від застосування сили у взаєминах та визнання непорушності існуючих у Європі кордонів;

Аналогічні договори підписано ФРН із такими країнами:

• 1970 р. — з НДР;

• 7 грудня 1970 р. — з Польщею;

• 14 грудня 1973 р. — з Чехо-Словаччиною;

• 1974 р. — встановлено дипломатичні стосунки з Угорщиною та Болгарією.

7. У 1977 р. припинив своє існування блок СЕАТО, а в 1979 p. — СЕНТО.


Висновки

1. Наприкінці 70-на початку 80-х pp. перекреслювалися всі здобутки політики розрядки, несучи негативні наслідки для всього людства.

2. Загострення міжнародної напруженості відбувалося за умов, коли ядерний потенціал країн значно збільшився та відчутно зросла кількість звичайних озброєнь, а тому небезпека воєнних конфліктів була дуже великою.

3. У цій складній ситуації наприкінці 70-на початку 80-х pp. ООН прийняла низку резолюцій, які засуджували конфронтацію.

У грудні 1983 р. Генеральна Асамблея прийняла декларацію, в якій засуджувалася ядерна війна і звучав заклик до заморожувань ядерних озброєнь та ядерних випробувань.

4. Поступово у свідомості світової спільноти сформувалося різко негативне ставлення до ідеї насильницького розв’язання протистояння між Сходом і Заходом.


Завдання 1: Що спричинило появу "нового політичного мислення" і якою мірою це вплинуло на формування зовнішньополітичного курсу СРСР?

Завдання 2:Назвіть факти,які свідчать про завершення "холодної війни"наприкінці 1980-1990-х рр.

Завдання 3:Які ви бачите переваги та недоліки багатополюсної моделі міжнародних відносин?

Скрин відповіді 1-3 відправити на електрону адресу vip.sarana@gmail.com

Он-лайн урок з теми можна подивитися на каналі по адресу 9 квітня 11.45 год!

11 клас. Всесвітня історія. Динаміка Холодної війни. Протистояння НАТО і ОВД. Прояви міжнародної напруженості (Тиж.1:ЧТ) Прем’єра буде 9 квіт. 2020 р

Дата урока 10.04

Тема : Від біполярного до багатополярного світу. Агресія Російської федерації проти України.

Дедлайн 16.04

Опрацювати параграф 30, матеріал на сайті та відповісти на питання.

План

  1. Сутність терору і тероризму

  2. Напрямки сучасного тероризму

  3. Боротьба проти тероризму

  4. Сучасний тероризм

  5. Агресія Росії проти України 2014 р.-2019 р.

  1. Сутність терору і тероризму.

Опрацювати п. 1 параграфа 30 та записати у зошит визначення понять Тероризм , терор.

2. Напрямки сучасного тероризму

Опрацювати п. 2 параграфа 30. Запиши у зошит основні напрямки сучасного тероризму у світі.

3. Боротьба проти тероризму

Опрацювати п. 3 параграфа 30.

Політична карикатура.docx

Розгляньте карикатуру й дайте відповіді на запитання:

  1. Які символи і чому використав художник, щоб донести до нас зміст карикатури?

  2. Про яку подію йдеться?

  3. Чи можна було здобути перемогу в цьому протистоянні?

  4. Яким чином можна припинити це протистояння?

4. Сучасний тероризм.

Опрацювати п. 4 параграфа 30.

  1. Визначте особливості сучасного тероризму.

  2. Які терористичні напівдержави вам відомі, запишить назви і визначення терміна Терористична напівдержава TSS.

  3. Що створює грунт для нових террористів?

5. Агресія Росії проти України 2014 р.-2019 р.

Опрацювати п. 5 параграф

Хронологія російського вторгнення в Крим .

Поясніть значення гібрідна війна РФ проти України.

карикатура.docx

Запитання: Які способи деокупації Криму ви бачите?

Дата урока 16.04

Тема : Основні напрямки НТР та її вплив на життя.

Дедлайн 17.04

Опрацювати параграф 32.

  1. Які сфери використання "віртуальної реальності"Ви вважаєте найперспективнішими?

2. Зіставте космічні досягнення СРСР і США у ІІ пол ХХ ст.

3. Напишить науково-фантастичний есей на тему "Репортаж з лабораторії з клонування людей" або на іншу тему, пв язану з моральними аспектами НТР.

Відповіді відправити на електрону адресу

Дата урока 17.04

Тема :Розвиток літератури і мистецтва.Спорт.

Дедлайн 22.04

Опрацювати параграф 33, подивитися відео та відповісти на запитання, відправити на електрону адресу.

  1. Які Ви вбачаєте позитивні та негативні наслідки комерціалізації мистецтва?

2.Схарактеризуйте основні напрями розвитку архітектури поч ХХІ ст.

3. Яких Ви знаєте відомих сучасних кінорежисерів?

4. У чому полягає особлива соціальна роль кіномистецтва?

5. Чи може бути спорт поза політикою?

6. Які музичні жанри, напрями є для Вас улюбленими?

Дата урока 22.04

Тема :Основні тенденції розвитку світу в другій половині ХХ -на початку ХХІ ст.

Дедлайн 23.04

Опрацювати параграф 34 подивитися відео та відповісти на запитання, відправити на електрону адресу.

  1. Назвіть основні етапи світового суспільного розвитку в ХХ-ХХІ ст.

2. Поясніть значення понять: глобалізація, глобальні проблеми сучасності.

3.Визначте світові проблеми, породжені глобалізацією.

4.Назвіть основні національні та глобальні виклики січасності.

5. Якими є виміри цінностей людського буття в сучасному світі?

Дата урока 23.04

Тема :Практична робота. Виміри людських цінностей.

Дедлайн 24.04

Опрацювати параграф 35 подивитися відео та відповісти на запитання Практичної роботи № 3 стр. 253 (1-6 питання) ,відправити на електрону адресу.

Дата урока 24.04

Тема: Урок узагальнення і контролю навчальних досягнень учнів з розділів 5 і 6 "Міжнародні відносини"та "Повсякденне життя і культура".

Дедлайн 24.04

Увага! Шановні учні, це останній урок Всесвітньої історії в навчальному році, вам треба пройти два теста за матеріалом двух останніх розділів, записати відповіді у зошит (не просто відповідну букву теста, а й саму , на вашу думку, правильну відповідь -повністю, ), сфотографувати та відправити.

За результатом ваших поточних оцінок, графіку виконання завдань, тематичного оцінювання, я виставлю вам річні оцінки з всесвітньої історії.

Наступний урок -історія України.

Тестові завдання за темою V. 11 клас.docx
Тестові завдання за розділом VI.11 клас.docx