ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНОГО

24 лютого 2022 року країна-агресор вдалась до неспровокованої агресії в бік України, у зв’язку з чим Президент України підписав Указ від 24.02.2022 № 69/2022, чим оголосив загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правове регулювання загальної мобілізації здійснюється на підставі статтей 17, 65 Конституції України, Законів України «Про оборону України», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Обов’язок військовозобов’язаних громадян визначено на конституційному рівні, ця правова норма є імперативною, яка не підлягає двоякому тлумаченню та обов’язкова для виконання всіма громадянами України.

Відповідно до вимог чинного законодавства, обов’язок щодо захисту суверенітету, державної цілісності України покладено на Збройні Сили України, які комплектуються за рахунок військовозобов’язаних громадян  та резервістів.

З огляду на діючи норми, всі військовослужбовці Збройних Сил України забезпечуються гідним рівнем грошового, матеріального та соціального забезпечення в порядку, встановленого Законами України та галузевими нормативно-правовими актами.

Втім передбачено, що громадяни, які порушують встановлений порядок військового обліку, законодавство в сфері оборони, військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність, згідно Закону.

Для осіб призовного віку (призовників), військовозобов’язаних громадян та резервістів встановлено наступні покарання, а саме:

                 

Кодекс України  про адміністративні правопорушення

 

Стаття 210.

Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -

тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -

тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Стаття 210-1.

Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Стаття 211.

Зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату, -

тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -

тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Довідково:

Поняття «особливий період» міститься в декількох нормативно-правових актах.

Зокрема, відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Вважається, що на території України особливий період розпочався 17.03.2014 року відповідно до Указу Президента України від 17.03.2014 року «Про часткову мобілізацію».

 

                      Кримінальний кодекс України

 

 Стаття 336.

Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

 

Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період – карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

 

 Стаття 337.

Ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.

 

Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.

 

 

 

Ознайомчий матеріал підготовлено Шевченківським районним у місті Києві територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.