Наукова медична бібліотека 

Черкаської медичної академії

Під час воєнного стану на літній період

відділ обслуговування науковою літературою

працює з 9:00  до 18:00

п'ятниця з 9:00 до 17:00

відділ обслуговування навчальною літературою

працює з 8:00  до 18:00

п'ятниця з 8:00 до 16:00

Без обідньої перерви.

Субота, неділя – вихідні.

Міжнародний день медичної сестри відзначається щорічно 12 травня, починаючи з 1974 року. Медичні сестри є надійними партнерами у важкі моменти для пацієнтів, забезпечуючи не лише професійний догляд, але й підтримку та розуміння.

Кожного року в Міжнародний день медичної сестри обирається тема, яка відображає важливі аспекти сестринської справи та охорони здоров’я. Тема 2024 року «Наші медсестри. Наше майбутнє. Економічна сила догляду» підкреслює економічну та суспільну цінність медсестринства. 

Це одна з найгуманніших професій нашого часу, оскільки життя людини, її здоров’я – головні цінності для кожного. Під час війни українські медсестри виконують неймовірно важливу роботу – в тилу і на передовій, в лікарні і військово-польових шпиталях, в медичних халатах і бронежилетах. Щирі вітання медичним сестрам та студентам Черкаської медичної академії, які опановують цю благородну професію.

10.05.2024

8 травня Україна разом з усім цивілізованим світом відзначає День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років. Цьогоріч ми приєдналися до загальноєвропейської традиції відповідно до закону, прийнятому в 2023 році Верховною Радою України «Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років». Тому 8 травня 2024 року ми вперше відзначаємо цю дату як День пам’яті та перемоги над нацизмом та згадуємо загиблих у Другій світовій війні.

 

У цей день, коли вшановується пам'ять про трагічні події минулого, ми також не можемо обійти увагою сучасну війну, з якою зіштовхнулася наша країна. Як і колись, Україна стоїть на захисті своєї незалежності та територіальної цілісності, протистоячи агресії та вторгненню російських окупантів. На наших очах твориться історія - ми пишемо свої сторінки українських перемог. І головна Перемога буде за Україною, бо перемагає той, хто захищає свою землю.


Вічна пам’ять загиблим! Честь і слава живим Героям!

07.05.2024

5 травня за світовим календарем та в Україні відзначається Міжнародний день акушерки. Професійне свято, започатковане в 1992 році за ініціативи Міжнародної асоціації акушерок, відзначається у більш ніж 50 країнах світу. 

Від багатьох медичних працівників залежить життя пацієнта, а завдяки акушеркам воно з’являється. Важливість цієї надзвичайно складної та відповідальної професії важко переоцінити. Адже від них залежить здоров’я, а часом і життя молодих матерів та новонароджених.

Жорстока війни змінила умови роботи українських акушерів. Доводиться приймати пологи під гул сирен, вибухи ракет, під обстрілами, без світла чи у бомбосховищах.

Та пропри все, нові життя з’являються на світ і цьому ми завдячуємо невтомним акушеркам, які майстерно виконують свою роботу, щоб кожен новонароджений міг відчути тепло материнської любові. Ваша праця – це дар, який залишає слід у серцях людей назавжди. 

02.04.2024

Продовжується презентація на підтримку Всеукраїнської програми ментального здоров'я "Ти як?" створеної за ініціативи Олени Зеленської.

У рамках заходу було представлено:

Захід відвідали здобувачі освіти ОП Фармація, промислова фармація група II фарм Б(9) та ОП Сестринська справа групи ІІ м/с Б (9), І м/с А (9). 

Лука Войно-Ясенецький - геніальний хірург та святий


Валентин Феліксович Войно-Ясенецький (святитель Лука) – видатний хірург, професор, вчений, який був канонізований православною церквою. Чудово володів всіма галузями медицини, проте найбільших висот досяг у хірургії. Народившись у 1877 році, Войно-Ясенецький пройшов шлях від студента-медика до визнаного хірурга та архієпископа. Автор 55 наукових праць з хірургії, фізіології та анатомії. Найвідомішою є його книга «Нариси гнійної хірургії», що витримала чотири видання (1934, 1946, 1956, 2006) та залишається актуальною й цінною дотепер.


Талановитий теоретик і практик в хірургії розпочинав свою медичну кар’єру на Черкащині – в с. Деньги та в Золотоноші. На згадку про святого, одна з вулиць Черкас носить його ім’я - Святителя-хірурга Луки, на якій стоїть також його монумент.  Ім'ям (епоніми) В.Ф. Войно-Ясенецького названо анатомо-топографічні орієнтири, розрізи та способи хірургічного лікування. Геніальний лікар людських тіл і душ пройшов шлях від медика до святого. Його пристрасне бажання служити людям і зцілювати їх стало основою всього життя.


До дня пам’яті професора В.Ф. Войно-Ясенецького в бібліотеці представлено тематичну книжкову полицю. Запрошуємо вас ознайомитися з постаттю видатного лікаря, який зробив великий внесок у медицину.


З 24 по 30 квітня триває Український тиждень імунізації, мета якого - допомогти населенню в захисті свого життя й здоров’я від інфекційних хвороб. Цього року він співпадає з 50-ю річницею впровадження Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я (ВООЗ) “Розширеної  програми імунізації” (EPI), мета якої – забезпечити доступ до життєво необхідних вакцин кожній дитині в світі, незважаючи на регіон проживання. 

Імунізація визнана одним з найуспішніших та економічно ефективних заходів охорони здоров’я. В Україні з метою попередження інфекційних захворювань, згідно Календаря щеплень, проводиться імунізація населення проти дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, краснухи, Hib-інфекції. Не забуваймо і про необхідність вакцинації проти COVID-19, особливо серед вразливих груп.

Актуальну інформацію з питань імунізації дивіться в "Бібліотечці вакцинації"

Дайджест про вакцинацію в Україні та світі читайте тут














Книжкова виставка 

"Український тиждень імунізації"

23 квітня у рамках Всеукраїнської програми ментального здоров'я "Ти як?" в читальній залі бібліотеки відбулася презентація "Важливість ментального здоров'я в сучасних реаліях життя". В заході брали участь кафедра загальної та медичної психології та студенти 1 курсу групи м/с Б(9) Черкаської медичної академії. З вступним словом виступила завідувачка кафедри Демченко А.В. Здобувачам освіти була організована тематична книжкова виставка та проведена екскурсія по бібліотеці. 

Микола Андрійович Касьян — український лікар-остеопат, академік Української академії наук, Заслужений лікар України, основоположник мануальної терапії в Україні.  Історія лікаря Миколи Касьяна почалася із започаткування ним методики лікування хреба, яку визнали у всьому світі. 

В 1986 році лікар отримав авторське свідоцтво на винахід «Метод лікування дегенеративно-дистрофічних захворювань хребта по Касьяну».  Цей метод використовували в майже в двадцати країнах світу.  Його ім'я було внесено в Книгу рекордів Ґіннеса 1993 року за те, що протягом 1990 року він вправив хребетні диски 41 251 хворому, серед яких 19 359 дітей (вставляв по 172 диски за день). 


Попри медичну практику, Микола Андрійович мав нахил до літературної творчості. Він є автором книг спогадів «Тернисті шляхи костоправа» (1990), «Думи мої, думи мої…» (1997; 2004), «Що було – те було» (2002), монографії «Мануальна терапія при остеохондрозі хребта», нарисів, оповідань, поезій.

10.04.2024

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВ'Я 


Всесвітній день здоров’я щорічно відзначається 7 квітня починаючи з 1950 року. Цього дня 1948 року набрав чинності Статут Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Ідея Всесвітнього дня здоров’я була висунута вже на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в 1948 році. Цей день є можливістю звернути увагу на важливість дбати про своє здоров’я та реагувати на тривожні сигнали від організму.

 

Кожного року ВООЗ визначає окрему тему, під знаком якої проходить Всесвітній день здоров’я. У 2024 році це тема «Моє здоров’я, моє право», адже право на здоров’я є одним із основних прав людини. До загальних світових викликів у сфері охорони здоров’я Україна має ще і повномасштабну війну, яка негативно впливає на кожного з нас. Тому українцям важливо дбати не тільки про фізичне, а також про своє ментальне здоров’я. 

Всесвітній день здоров’я - це можливість наголосити на важливості збереження та підтримки здоров’я, яке є найбільшою цінністю для кожної людини

07.04.2024

МІЖНАРОДНИЙ ТИЖДЕНЬ ЗДОРОВ’Я ПІДЛІТКІВ


Міжнародний тиждень здоров’я підлітків проходить в третій тиждень березня і є щорічною подією. Ідея була ініційована у США у 2016 році Лаурою Оффутт, доктором медицини, FACP. Розпочавшись як Тиждень здоров'я підлітків у США, International Adolescent Health Week став міжнародним святом, яким він є сьогодні. 

Україна стала однією з багатьох країн світу, які приєднались до акції збереження здоров'я підростаючого покоління. Молодь - це найбільш дорогоцінний ресурс країни, від якого залежить наше майбутнє. У бібліотеці організована тематична книжкова виставка 

"ЗДОРОВИЙ ПІДЛІТОК - МАЙБУТНЄ НАЦІЇ"

15.03.2024

  210 років з Дня народження 

Тараса Шевченка


9 березня Україна відзначає 210 річницю з дня народження Тараса Григоровича Шевченка, великого українського поета, художника та мислителя, чиє ім'я назавжди викарбуване в серці кожного українця.

Тарас Шевченко – не просто поет. Він став символом боротьби за свободу та справедливість. Його слова, написані понад два століття тому, сьогодні звучать актуально, нагадуючи нам про важливість збереження національної ідентичності, культури та мови.

Шевченкове слово надихало та об'єднувало українців у найважчі часи, будучи маяком надії у боротьбі за незалежність. Його поетична творчість продовжує вчити нас бути сильними і завжди пам'ятати про важливість наших коренів та традицій.

Сьогодні літературний спадок Тараса Шевченка особливо гостро відгукується в серці кожного українця. Тож запрошуємо до нашої бібліотеки поринути в творчість великого Пророка.

08.03.2024

  Шановні жінки! 

В цей святковий день весь світ вшановує вашу красу, мудрість та силу. 8 березня — це свято захисту прав жінок, свято їхніх професійних досягнень та утвердження в нашому суспільстві. У багатьох галузях, а особливо в освіті, провідна роль належить жінкам – прогресивним, високопрофесійним, відданим своїй справі. 

Сьогодні, у тяжкі роки війни, українські дівчата та жінки не лише берегині домашнього вогнища - це воїни, медики, волонтери. Вони стали героїчними борчинями проти російських окупантів, надають підтримку військовим у тилу ворога та на полі бою і є важливими опорами для розвитку країни. 

Нехай весна живе у вашому серці!


07.03.2024

      25 лютого виповнюється 153 роки з дня народження Лесі Українки - видатної української письменниці, поетеси, перекладачки, символу національного відродження. Вона завжди була в авангарді творчих сил, що виводили українську літературу на широку арену світової літератури.

Її життєвий шлях і творчість – невід'ємна частина культурної спадщини України, яка і зараз надихає та збагачує нас. Адже серед основних тем її творчості – національно-визвольна боротьба українського народу та впевненість у перемозі. Її слова залишаються актуальними й нині, нагадуючи нам про важливість боротьби за ідеали, за які вона так наполегливо стояла. Поетеса залишила нам твори, які й тепер дарують нам надію та є дороговказом у житті.



До тебе, Україно, наша бездольная мати,

Струна моя перша озветься.

І буде струна урочисто і тихо лунати,

І пісня від серця поллється.


23.02.2024







21 лютого відзначається Міжнародний день фельдшера – професійне свято медичних фахівців, які несуть важливу місію збереження здоров'я людини. Українські фельдшери - це не лише лікарі, вони - невтомні борці за життя, які без зволікань приходять до тих, хто потребує першої медичної допомоги. Це люди, які присвятили себе наданню допомоги у найскладніших ситуаціях.

Кожний день вони стають на захист здоров'я своїх співвітчизників під час найважчих ситуацій. Багато з них зараз рятують життя воїнів на передовій, часто ризикуючи власним. Вони працюють в умовах, коли кожна секунда має значення, демонструючи неймовірну мужність та професіоналізм.

Міжнародний день фельдшера - час висловити подяку цим надзвичайним людям. Вони - справжні янголи-охоронці, які принесли багато радості та надії багатьом сім'ям.  

20.02.2024




ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

"НА ДОПОМОГУ МАЙБУТНЬОМУ ФЕЛЬШЕРУ"

20 лютого Україна вшановує День Героїв Небесної Сотні та 10 річницю пам’яті тих, хто віддав своє життя під час подій Революції Гідності. Ціною власного життя Герої захистили ідеали демократії, європейське майбутнє України та змінили хід історії нашої держави.  

Дата відзначається згідно з Указом Президента України від 2015 року №69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні». Небесна Сотня - символ мужності, відваги і жертовності. Кожен її учасник став маленьким, але важливим каменем у фундаменті національної гідності. Їхні імена залишаться назавжди в серцях українців як символ незламності та відданості ідеалам. 

Подвиг героїв Революції Гідності дає наснагу до боротьби сьогодні, під час повномасштабної війни, в якій ціна свободи українців і незалежності України збільшується з кожним днем. Але український народ відстояв свій цивілізаційний вибір у 2014 році і героїчно захищає його сьогодні. Ми продовжуємось боротись з агресором за вільну Україну і зараз, і перемога буде за нами! 





19.02.2024




16 лютого виповнюється  130-річчя з дня народження Мацуєва Миколи Івановича, видатного українського бібліографа, бібліотекознавця, літературознавця, одного з фундаторів літературної бібліографії.

Головна праця Мацуєва — багатотомна бібліографія художньої літератури і літературного життя в 1917–1965. Видання виходило з 1926 по 1972 під різними назвами і склало в цілому 15 томів. Бібліографія включала переліки нових видань, рецензій на них і критичних статей про творчість їхніх авторів[

Микола Мацуєв виступав також як автор численних статей і рецензій з питань бібліографії, книжкової та бібліотечної справи, бібліографічних оглядів, робіт, присвячених особистим бібліотекам письменників. Був упорядником численних бібліографічних довідок, рецензентом словників і письменників.

Його наукові праці є неоціненним допоміжником для кожного, хто цікавиться бібліотечною справою та бібліографією. Вони відкривають перед нами світ книг та ресурсів, роблячи наш пошук знань більш ефективним та цікавим. 








15.02.2024

3 лютого в Україні та світі відзначають Міжнародний день жінки-лікаря, починаючи з 2016 року. В цей день 1821 р. народилася Елізабет Блеквелл – перша жінка, яка отримала вищу медичну освіту в США і стала практикуючим лікарем. 

У минулому історично сформувалася тенденція, де більшість фахівців у галузі медицини були чоловіками, тоді як жінкам доводилося подолати значно більше труднощів на шляху до професійного розвитку. Однак жінки-лікарі не поступаються чоловікам у компетентності та досягають вражаючих результатів у лікуванні пацієнтів, проявляючи при цьому вищий рівень комунікативності.

Міжнародний день жінки-лікаря створений для визнання та вшанування всіх жінок, які завдяки наполегливій праці досягли професійних висот у медичній сфері.

29 січня Україна вшановує День пам'яті Героїв Крут – 106 річницю бою під Крутами, коли українські студенти ціною власного життя зупинили більшовицький наступ на Київ у 1918 році. Несприятливі умови та чисельна перевага супротивника не зупинили цих мужніх молодих людей, які виступили на захист своєї Батьківщини. Їхній подвиг не лише зміцнив дух українців, а й став символом незламності в обличчі будь-яких викликів.

Сьогодні, як і в ті далекі часи, українці продовжують свій героїчний шлях, воюючи з тим самим ворогом, який прийшов на нашу змелю. Такі ж молоді воїни зараз боронять нашу державу від російського окупанта, і так само прикривають собою наступ на Київ.

Подвиг Героїв Крут нагадує, що воля та гідність народу варта будь-якої жертви. Бій під Крутами тоді та війна сьогодні - це наша боротьба за майбутнє української нації. Маємо пам'ятати та захищати свій вибір - бути українцями до кінця!

27 січня у світі відзначається Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Цей День проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року, співавторами якої виступили 100 держав, в пам’ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни. Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року Постановою Верховної Ради від 5 липня 2011.

Голокост - цілеспрямована політика нацистів у роки Другої світової війни щодо знищення євреїв на окупованій території Європи. Це одна з найстрашніших та найжорстокіших сторінок історії людства ХХ сторіччя, яка залишається символом найглибших людських страждань та невиправданої жорстокості.

Міжнародний день памʼяті жертв Голокосту – нагода ще раз замислитися над недопущенням повторення тих страшних злочинів проти людства, щоб ми ніколи не були жертвами або байдужими до проявів ворожнечі чи насилля.

Пам’ятаймо заради майбутнього!

День Соборності України – важливий та символічний святковий день для нашої країни. Саме 22 січня 1919 року відбулася історична подія, яка об'єднала різні регіони України в єдину державу - Акт Злуки, проголошений 105 років тому. Офіційно це свято встановлено Указом Президента України “Про День соборності України” від 21 січня 1999 року No 42.

Ми відзначаємо День Соборності України у надзвичайно важкий період нашої історії. Хоча війна може випробувати нас на міцність, пам'ятаймо, що єдність народу – це те, що допоможе нам подолати будь-які труднощі та звільнити українські землі від російського окупанта. Завдяки зусиллям наших воїнів-захисників та єдності українців, наша держава зможе подолати випробування і піднятися на новий рівень.

Ідея соборності була і залишається базовою національною цінністю українців. Гасло до відзначення Дня Соборності – 2024 “Наша єдність – наша зброя”.

Слава Україні!

Національно-патріотичне виховання молоді у творчості Ліни Костенко 

Коли в людини є народ, тоді вона вже людина

Л.Костенко

Метою цієї публікації є ознайомлення студентів з національно-патріотичними темами в творчості Ліни Костенко та привернення уваги юнацької аудиторії до творчого шляху української письменниці.

В умовах нових реалій в Україні, пов’язаних з російською агресією, усе більшої актуальності набуває національно-патріотичне виховання молодого покоління. Патріотизм – це любов і відданість Батьківщині, прагнення своїми діями служити її інтересам, повага до національних символів, активна участь у громадсько-політичному житті країни.

Національно-патріотичні теми та ідеї часто віддзеркалюються в творчості Ліни Костенко, видатної української поетеси. Її вислови надихають на зміни і змушують замислитися над вічними темами: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову», «Я не люблю нещасних. Я щаслива. Моя свобода завжди при мені».

Поезія Костенко стала невід'ємною частиною української літератури, її вірші – це про нас, кожен у них впізнає свою душу, свої переживання та проблеми. Вони вчать відчувати прекрасне, бо це і є довершене, безсмертне мистецтво слова, любити рідну землю, мову, народ, прищеплюють почуття причетності до своєї історії, культури:

Історії ж бо пишуть на столі.

Ми ж пишем кров’ю на своїй землі.


Ліна Василівна Костенко - безстрашний, самобутньо й напружено мислячий митець, кришталево чесний перед своїм народом і власною совістю. З початку російської війни в Україні у 2014 році вона брала участь у гуманітарній акції Другий фронт АТО, передавала на фронт збірки своїх поезій. Після повномасштабного вторгнення, уперше за останні 12 років письменниця дала інтерв'ю, у якому розповіла, що не припиняла працювати, навіть коли під Києвом точилися бої: "Перший місяць я стежила за кожним кроком і нюансом цієї війни. А потім узяла себе в руки й почала писати, писати і все. А інші люди кожен у своїй професії робить своє".

І жах, і кров, і смерть, і відчай,

І клекіт хижої орди,

Маленький сірий чоловічок

Накоїв чорної біди.

Це звір огидної породи,

Лох-Несс холодної Неви.

Куди ж ви дивитесь, народи?!

Сьогодні ми, а завтра – ви.

У її творах особливо виділяється глибока любов до України, відображення краси української природи, патріотичні відзвуки, що акцентують на національній гідності. Поетеса неодноразово зверталася до історичних подій, які вплинули на долю нашого народу. Вона висвітлює теми подвигів, трагедій і славетних сторінок історії України, вказуючи на важливість пам'яті та усвідомленні минулого для формування національної самосвідомості: «Фронт національної гідності теж тримають мертві. Коли вже його триматимуть живі?»

Творчість Костенко виражає її підтримку боротьби за незалежність та суверенітет України. Вона вважає, що кожен українець повинен бути гідним представником свого народу. У її віршах висловлюється протест проти будь-якого насильства і агресії, підтримуючи ідею вільного розвитку країни:

Ми воїни. Не ледарі. Не лежні

І наше діло праведне й святе.

Бо хто за що, а ми за незалежність.

Отож нам так і важко через те.


Костенко не має соцмереж і не веде блогів, але її продовжують цитувати, бо ця творчість актуальна на всі роки. Поетесу забороняли до друку, але її вислови сьогодні знає кожен. Таким чином, творчість Ліни Костенко відіграє важливу роль у націонал-патріотичному вихованні молодих українців, сприяючи усвідомленню важливості нашої культурної спадщини.

28 грудня виповнюється 157 років від дня народження українського мікробіолога, першого президента Всеукраїнської Академії наук Заболотного Данила Кириловича. Видатний вчений став основоположником сучасної епідеміології, є автором понад 200 наукових творів, присвячених вивченню холери, бубонної та легеневої форм чуми, сифілісу, газової гангрени, черевного та висипного тифів, дифтерії, малярії, грипу, дизентерії.

   Данило Заболотний багато зробив у вивченні та трактуванні ролі мікробіологічного чинника, біологічних властивостей збудників різних захворювань у виникненні, розвитку та згасанні епідемій, що і принесло йому світове визнання. Його ім’я носить один із найбільших наукових центрів України – Інститут мікробіології та вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України. 

27.12.23

          6 грудня Україна відзначає День Збройних сил України – свято, що символізує мужність, відданість та героїзм тих, хто стоїть на стражі нашої країни. Цей день приурочений до дати прийняття Закону незалежної України від 6-го грудня 1991-го року «Про Збройні Сили України». Саме свято було встановлено та набуло статусу національного у 1993-му році постановою Верховної Ради України від 19-го жовтня № 3528-XII.

      Нині кожне свято, що присвячене українським оборонцям, має свою цінність та мету. Україна в стані повномасштабної війни як ніколи до того переоцінила роль військовослужбовців та армії. Щодня тисячі бійців ЗСУ захищають країну на передовій, охороняють її кордони на землі, у воді та в повітрі від російських загарбників.

    Щира подяка ЗСУ за виконання військового обов’язку, мужність і рішучість на полі бою. Схиляємо голови перед пам’яттю героїв, які віддали своє життя за Україну. Спільними зусиллями ми зможемо очистити українську землю від російських окупантів та будувати світле майбутнє.

Слава героям ЗСУ!

05.12.23


«Світ ловив мене, та не спіймав ... »

     3 грудня виповнюється 301 рік від дня народження українського філософа, просвітителя-гуманіста, поета Григорія Сковороди. 

       Його постать – символ мудрості та вічних цінностей. Тексти українського філософа – справжній скарб, який не піддається часу. Він був видатним теоретиком в галузі педагогіки, педагогом-новатором, який вимагав уважного ставлення до особи дитини, закликав розвивати в ній кращі риси, властиві нашому народу, глибоко вірив у силу науки і освіти.

   Висловлені у його творах прогресивні ідеї і думки мали великий вплив на розвиток вітчизняної педагогічної думки, а деякі поради не втратили свого значення і до наших днів та співзвучні з вимогами сучасної педагогіки.

      Учитель, мислитель, філософ – він дарував своїм учням не лише знання, але й ключі до розуміння сутності людської душі. 

   Григорій Сковорода залишив світлу спадщину, яка допомагає нам розуміти сенс життя та цінність глибоких відносин. Його вічні слова про життя, добро та мудрість нагадують нам, що у кожного з нас є потенціал для самовдосконалення та розвитку.


Щорічно 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей день був проголошений у 1988 році згідно з рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Генеральної Асамблеї ООН задля підвищення обізнаності про епідемію СНІДу, викликану поширенням ВІЛ-інфекції.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом став одним із найбільш визнаних міжнародних днів здоров’я і важливою можливістю для підвищення рівня знань про це захворювання і його профілактику. Пам'ятаймо, що освіта - це ключ до попередження. Розповідаймо про захист, важливість тестування та підтримку людей, які вже зіштовхнулися з ВІЛ/СНІДом.

В цей день ми відзначаємо не лише боротьбу зі СНІДом, але й вшановуємо тих, хто щодня працює над розробкою нових методів лікування та протидії поширенню ВІЛ. Ми стоїмо разом, щоб зробити світ здоровішим та більш освіченим.

Тематична книжкова виставка

"1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом"

Четверта субота листопада – день, що об’єднує українців через спільне минуле – День пам’яті жертв голодоморів та 90-ті роковини Голодомору 1932–1933 років в Україні. Цьогоріч світ вшановує невинно вбитих голодом українців 25 листопада.

У період між 1932 і 1933 роками Україна стала свідком найстрашнішої трагедії своєї історії - Голодомору, який отримав статус геноциду, забравши мільйони невинних життів. Цього року ми вдруге вшановуватимемо жертв сталінського режиму в умовах повномасштабної війни росії проти України. Сьогодні його спадкоємець – рашистський режим прагне знову вчинити на українській землі геноцид, переслідуючи ту саму мету, що й під час голодоморів — знищити нашу ідентичність і народ. 

Але ми є нацією, яку не можна підкорити навіть тотальним голодом. Національна пам’ять надає сил і мужності нашому народу-воїну для подальшої боротьби, адже у нас немає іншого вибору, ніж вистояти.

В цей день українців традиційно закликають долучитися до акції "Запали свічку" та  Загальнонаціональної хвилини мовчання. Ввечері 25 листопада о 16:00 потрібно запалити вогник у вікні як вияв скорботи за загиблими та віри в перемогу українців найближчим часом. 




До уваги наших шанованих користувачів!!! 

Наша бібліотека пропонує книгу "Трансплантаційна анестезіологія та інтенсивна терапія" в електронному варіанті. 

Зацікавлених просимо переходити за посиланням

21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи – одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року). 

Дата відзначається згідно з указом президента України №872/2014 від 13.11.2014 року. Цьогорічна кампанія до Дня Гідності та Свободи проходить під гаслом «Заряджені гідністю та жагою свободи», акцентуючи на нашій рішучості перемагати, яке є актуальним в умовах повномасштабної війни.

Ця пам’ятна дата є нагадування про те, що наша гідність - невід'ємна частина нашої ідентичності, а свобода – це величезний дар, за який варто боротися.

Вільні творять майбутнє!

Слава Україні!


ДО ВАШОЇ УВАГИ КНИГА-ПОСВЯТА 

УЧАСНИКАМ РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ

323 (477)

Н 39

Небесна сотня. - Х. : Фоліо, 2014. - 206 с. 

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ СТУДЕНТА

17 листопада відзначається Міжнародний день студента, який об’єднує молодих людей усього світу.  Це міжнародне свято, яке відзначають у багатьох країнах, а також і в Україні.

Сьогодні студент — не лише здобувач освіти. Це борець за свободу і справедливість, патріот-активіст, юний науковець та еталон доброчесності, який внесе свій вклад у краще майбутнє. Нехай ця дата стане приводом не лише святкувати, але й згадати про подальші цілі та мрії. 

Реалізовуйте свої творчі здорові амбіції по максимуму - вам створювати майбутнє України! Дякуємо нашим Захисникам та Захисницям, за можливість навчатися та жити повноцінним студентським життям. 

15-16 жовтня 2023 року відбулася XXI міжнародна науково-практична конференція

«Трансформація діяльності медичних бібліотек України в реаліях сьогодення»

Організована Національною науковою медичною бібліотекою України.  

В заході брали участь всі працівники бібліотеки. З доповіддю «Досвід створення Хабу цифрової освіти у Науковій медичній бібліотеці Черкаської медичної академії» виступила директорка бібліотеки Діхтярук Ліля Петрівна. 

Бібліотека продовжує надавати послуги реєстрації у наукометричних базах студентам. Кожен користувач Наукової медичної бібліотеки може отримати доступ до: 

Наукометричні платформи надають великі можливості для студентів та науковців. Ви можете слідкувати за міжнародними дослідженнями, отримувати актуальну та якісну інформацію. У базах Web of Science, Scopus, Research4Life представлені новітні дослідження з багатьох галузей наук та публікації найпрестижніших наукових журналів,  що допоможе розвивати наукові роботи та отримувати цінні знання.

Щорічно 10 листопада академічна спільнота відзначає Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development) – інтернаціональне свято, започатковане ЮНЕСКО в 2001 році. Цей день вшановує великий внесок науки у розвиток нашого світу та наголошує на її важливості у нашому щоденному житті.

Наука - це світло, яке розганяє темряву невідомості. Вона веде нас вперед, висуває нові ідеї, вирішує глобальні проблеми і розкриває таємниці Всесвіту. За кожним великим відкриттям та експериментом стоїть невичерпний запас цікавості та натхнення. Це свято всіх, хто робить свій внесок у розвиток науки: від студента до відомого вченого. Дослідники і науковці роблять наш світ кращим, завдяки своїй праці та актуальним відкриттям.

Нехай наука продовжує розкривати перед нами нові горизонти, а високі технології полегшують наше життя. Завдяки науковим досягненням світ рухається вперед! 


10 листопада відзначається Всесвітній день молоді, свято активних та креативних, які мають потужну силу змінювати світ навколо нас. Його святкують на честь заснування Всесвітньої федерації демократичної молоді в Лондоні 10 листопада 1945 року.

Молодь завжди була двигуном прогресу, прагненням до нових досягнень і бажанням зробити цей світ кращим. Юні та талановиті мають силу змінювати стереотипи, боротися за соціальну справедливість, розвивати нові технології, і працювати над створенням більш яскравого та стабільного майбутнього.

Українська молодь виявляє величезну силу духу, відвагу та вірність патріотичним ідеалам. Вони стають прикладом для молодих людей у всьому світі. Серед них є багато героїв - студентів та громадян, які віддають свої сили і знання для захисту рідної землі. Залишайтеся натхненням для інших і продовжуйте вірити в себе, ваші ідеї та енергія є невичерпним джерелом змін. 

Майбутнє в ваших руках!

09.11.2023

1 листопада -

День заснування Європейського Союзу


1 листопада світова спільнота традиційно відзначає День заснування Європейського Союзу. ЄС утворився на основі підписаного 7-го лютого 1992-го року Маастрихтського договору, який набув чинності 1-го листопада 1993-го року та заклав основи існування Єдиної Європи в тому вигляді, в якому ми знаємо її сьогодні. 

Європейський Союз – це унікальне політичне та економічне об’єднання 28 країн, які об’єдналися на основі загальнолюдських та демократичних цінностей, аби їхні громадяни жили в мирі, стабільності та добробуті.

Цей день є знаковим і для України, адже починаючи з 1993 року ми обрали перспективою української зовнішньої політики членство в Європейських Співтовариствах, а 23 червня 2022 року наша держава отримала статус кандидата у члени Європейського Союзу, а значить – шанс перейти від політики сусідства до політики розширення. Ми вдячні нашим європейським партнерам за всебічну підтримку і дієву допомогу у протистоянні агресії рф. 

Разом переможемо!

31.10.2023

24-25 жовтня 2023 року відбулася V науково-практична конференція з міжнародною участю 

«БІБЛІОТЕКИ І СУСПІЛЬСТВО: РУХ У ЧАСІ ТА ПРОСТОРІ»

Організатором виступила Наукова бібліотека Харківського національного медичного університету.  До заходу долучилися також співробітники Наукової медичної бібліотеки. З доповіддю «Наукова медична бібліотека Черкаської медичної академії – Хаб цифрової освіти» виступила директорка бібліотеки Діхтярук Ліля Петрівна. 

До уваги студентів та викладачів! 

Нагадуємо, що наша бібліотека має доступ до наукометричних баз Web of Science, Scopus, Research4Life. Ці інструменти дають змогу отримати доступ до широкого спектру наукових статей та найновіших досліджень, що допоможе користувачам розвивати свої наукові роботи та залучати нові знання.

Студенти факультету магістерської та бакалаврської підготовки №1 Черкаської медичної академії реєструються та активно користуються  ресурсами баз у підготовці до навчання та написання магістерських робіт. 

До зустрічі у бібліотеці!

ЧЕРКАСЬКІЙ МЕДИЧНІЙ АКАДЕМІЇ - 93 РОКИ!

Черкаська медична академія - це потужний центр підготовки фахівців медичної сфери, який відзначає 93 роки від дня заснування.

Заклад веде свою історію з 15 жовтня 1930 року як медичний технікум фельдшерсько-акушерського профілю.

З 1936 року технікум перейменовано в фельдшерсько-акушерську школу. 

З 1944 року фельдшерсько-акушерська школа працює як Черкаське медичне училище. 

У 1993 році навчальний заклад отримав статус коледжу. 

У 2016 році коледж перейменовано у Черкаську медичну академію.

Нелегкий 2023 рік перегортає сторінку історії, відкриваючи нові обрії для нових злетів.

Черкаська медична академія виховала цілу плеяду студентів та молодих науковців. Зичимо колективу завзяття у навчанні майбутніх медиків, успіхів в академічній та науковій сфері, вагомих здобутків на освітянській ниві. 

Ми горді тим, що є структурним підрозділом Черкаської медичної академії, яка здійснює благородну місію - фахову підготовку майбутніх медичних працівників. 













Сьогодні інформаційна година «Професія лікар: від покликання до порятунку життів» була проведена для студентів груп ЛС 22, ЛС 23.

10.10.2023

Щороку в перший понеділок жовтня у всьому світі відзначають Міжнародний день лікаря. У цьому році він припадає на 2 жовтня. Це свято було затверджено в 1971 році за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я і Міжнародної медичної гуманітарної організації "Лікарі без кордонів".

День лікаря є одним із найважливіших професійних свят у багатьох країнах світу. У цей час суспільство вшановує усіх медичних працівників. Під час війни у нашій державі роль лікарів дуже сильно зросла. Лікарі зараз працюють у різних площинах попри бойові дії та щоденне протистояння ворогу. 

Слава героям у білих халатах, які тримають медичний фронт України та наближають нашу перемогу. Їхня робота – приклад найвищої моральної сили. 

02.10.2023

До Міжнародного дня лікаря бібліотека підготувала інформаційну годину «Професія лікар: від покликання до порятунку життів»:

Черкаської медичної академії; 

Scopus, Research4Life;

На інформаційну годину до бібліотеки завітали студенти факультету магістерської та бакалаврської підготовки №1 

День Захисника і Захисниці України в умовах війни – це особливий і надзвичайно важливий святковий день, коли ми вшановуємо тих, хто навіть у найважчих обставинах віддає перевагу служінню своєму народу та боротьбі за незалежність і безпеку України. Це день, коли ми пам'ятаємо про тих, хто стоїть на передовій оборони нашої країни, ризикуючи власним життям, щоб забезпечити мирне майбутнє для всіх нас.

Умови війни накладають надзвичайно високі вимоги до духу та моралі наших захисників і захисниць. Вони показують вражаючий приклад відваги, самопожертви і відданості своїй країні. Це день, коли ми беремо з них приклад і відзначаємо їхню героїчну сміливість. 

29.09.2023

Всеукраїнський день бібліотек – це свято встановлено Указом Президента України від 14.05.1998 р. № 471/98, враховуючи великий внесок бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність подальшого підвищення їх ролі у житті суспільства.

Бібліотека – це книжковий храм, джерело ідей і скарбниця думок. Та зараз вони стали не тільки тим місцем, де на полицях рядами стоять книги, а осередком, де можна з цікавістю провести час не лише за читанням. Бібліотечна галузь тримає свій культурний фронт під час повномасштабного військового вторгнення росії в Україну та військового стану у всій країні.

29.09.2023

З нагоди свята було запрошено першокурсників Черкаської медичної академії (1 м/с А(9), 1 м/с Б (9), 1 ф А (9), 1 ф Б (9), 1 ф В (9)), яким проведені екскурсії по бібліотеці та майстер-клас з користування електронною сторінкою бібліотеки.

"Бібліотека - центр інформаційних ресурсів"

книжкова виставка

З нагоди Дня фармацевтичного працівника, бібліотека провела інформаційну годину для студентів фармацевтичного відділення: 1 Фарм А9, 1 Фарм Б9, М Фарм 11, М Фарм 12. Майбутнім фармацевтам було представлено:

·        презентація «Моя професія – фармацевт»,

·        екскурсія по бібліотеці

·        ознайомлення з унікальним документальним фондом

·        розроблено та розповсюджено рекомендаційний список літератури «Фармація»

·        організовано та представлено тематичну книжкову виставку «Фармація на варті здоров’я».

Здобувачі освіти отримали цінну інформацію з використання фонду бібліотеки для поліпшення їх знань.


М Фарм 11,       М Фарм 12      

1 Фарм А9

1 Фарм Б9

Щороку у третю суботу вересня в Україні відзначають День фармацевтичного працівника. Свято встановлено в Україні «на підтримку ініціативи Міністерства охорони здоров'я України та враховуючи значний внесок працівників фармацевтичної галузі в охорону здоров'я населенн» згідно з Указом Президента України «Про День фармацевтичного працівника» від 07.09.1999 № 1128/99.

В Україні працюють понад 350 000 фармацевтів, провізорів та інших представників цієї галузі. Під час воєнного стану їхня професія, як і всіх спеціальностей, пов'язаних з медициною, стала особливо важливою та актуальною. 

З нагодня свята професійного дня фармацевта бібліотека проводить інформаційну годину "Моя професія - фармацевт" для студентів - майбутніх фамацевтів.

Наша бібліотека отримала доступ до Міжнародної платформи медичної, науково-технічної, природничої літератури Research4Life. Користувачам доступна більшість контенту платформи, обсяг якої досяє 200 тис. одиниць — журналів, книг, баз даних

Доступ до електронних колекцій книг та журналів відкрили такі великі видавничі компанії, як Elsevier, Springer Nature, Emerald, Sage Publications, Oxford University Press, Cambridge University Press та інші.

Запрошуємо скористатися віддаленим доступом до електронних ресурсів Research4Life з локальної мережі нашої бібліотеки.

05.09.2023

ОГОЛОШЕННЯ

02.09.2023 бібліотека працює 

з 9:00 до 17:00

На

2 вересня виповнюється 212 років з дня народження Івана Миколайовича Вагилевича - особистості, відданої збереженню та вивченню культурної спадщини України.  Письменник,  етнограф, краєзнавець, збирач фольклору, один  із авторів альманаху «Русалка Дністровая», видатний  діяч «Руської Трійці». Досліджував історію та лінгвістику, переклав українською мовою «Слова о полку Ігоревім», здійснив наукову публікацію «Літопису Нестора».

Його внесок у розвиток архівознавства та бібліотечної справи важко переоцінити. Вагилевич вчасно зрозумів невідкладну потребу підготовки бібліографічних оглядів і покажчиків, розгорнув над їх опрацюванням корисну для української культури діяльність, залишивши помітний слід в цій галузі.

Іван Вагилевич був активним сподвижником, який істотно вплинув на розвиток вітчизняної та слов’янської етнографії, фольклористики, історії, археографії, бібліографії та лексикографії.


   1 вересня в Україні традиційно відзначають День знань і початок нового навчального року. У 2023 році це свято вдруге проводиться в умовах воєнного конфлікту. Але, незважаючи на складні обставини, надія та освіта залишаються важливими складовими для майбутнього країни. За рішенням українського Уряду буде відновлено  навчання в офлайн форматі, за умови наявності укриттів.

Початок нового навчального року — важлива подія в житті кожного, чия доля пов’язана з освітньою діяльністю. Це день тих, хто навчає та навчається - викладачів, вчителів, студентів. У часи війни ми усвідомлюємо цінність цієї події, адже дякуючи ЗСУ, маємо можливість розпочати навчання. 

Нехай новий навчальний рік буде багатим на успіхи та наші спільні перемоги. 

Разом до перемоги!

З 1 вересня наша бібліотека приєдналася до мережі Хабів цифрової освіти. Студенти та викладачі зможуть набути цифрові навички та отримати доступ до цифрових послуг.  Послуги, які надає Хаб:

Чекаємо на вас у Хабі цифрової освіти!


 24 серпня ми святкуємо День незалежності України. Це день, коли наша земля огорнулася в прапор синьо-жовтого кольору, символізуючи не лише нашу національну гордість, а й глибокий духовний зв'язок із минулим, сучасністю та майбутнім нашої країни.


У 2023 році Україна відзначить 32-й рік незалежності в умовах повномасштабної війни, коли нашій нації вкотре доводиться відстоювати свою свободу та право на життя. За час війни весь світ побачив хоробрість і самовідданість нашого народу, а ми ще більше пишаємося тим, що ми - українці. На долю України випало чимало випробувань, та ці труднощі лише загартовують характер українців та доводять той факт, що незалежність - це свобода, за яку треба боротися.

Слава Україні! Незламна, незалежна, сильна навіки!             

  




















Державний Прапор є одним із національних символів країни.

На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів Указом Президента України № 987 встановлено День Державного Прапора України, який відзначається щорічно 23 серпня.

4 вересня 1991 року національний синьо-жовтий стяг замайорів над Верховною Радою України. Прапор віддзеркалює всю історію української державності. Він є символом свободи та боротьби для всього світу. На сьогодні він набув ще більшої вагомості та став знаком непереможності.

 

                                               

У нашій бібліотеці є книги та підручники, призначені для бойових медиків та всіх, хто цікавиться медичною службою на передовій. Ці видання допоможуть розширити знання та навички у медичній галузі, пов'язаній з бойовими діями та наданням допомоги в умовах війни. Запрошуємо до нашої бібліотеки! 

Міжнародний день молоді - щорічне свято, яке символізує майбутнє нашої країни та надії нашої нації. В цьому році ми вдруге святкуємо його з усім світом, згідно указу Президента України № 333/2021 про перенесення дати  на 12 серпня, коли за календарем ООН відзначають Міжнародний день молоді.

Молодість - дивовижна пора, коли весь світ перед тобою, і ти можеш і хочеш щось у ньому змінити і зробити краще. Цьогоріч ми відзначаємо День молоді у непростий час для нашої країни. Сьогодні, коли Україна проходить через випробування війни, цей день набуває особливого значення. Він нагадує нам про хлопців та дівчат, які швидко подорослішали та змушені захищати нашу землю та незалежність.

Наша молодь - це наше майбутнє, яке рухає світ вперед. Їхні зусилля, креативність та рішучість - це те, що визначатиме шлях нашої нації. Вони будують міцні зв'язки, готові творити зміни, мають глибокі цінності та стають прикладом для наступних поколінь.  

День медичного працівника

День медичного працівника вшановує людей, які присвятили своє життя медичній допомозі, рятуючи життя та здоров'я нації. Згідно з Указом Президента України від 13 червня 2023 року № 327/2023 «Про День медичних працівників» ця дата відзначається 27 липня.

Це свято нагадує нам про важливість і невід'ємну роль медичних працівників у житті кожного з нас. Вони є справжніми героями, які дарують нам здоров'я та надію, і без їхньої посильної допомоги функціонування суспільства було б неможливим. День медичного працівника — це чудова нагода показати свою повагу і вдячність всім тим, хто обирає цю благородну професію, щоб служити людству.

В умовах війни багато з них змінили білі халати на однострій і грають надзвичайно важливу роль у збереженні життя і здоров'я військових та цивільних осіб, які потрапили в зону бойових дій. Робота медичних працівників на фронті вимагає мужності, відваги, професіоналізму та безкорисливості, оскільки вони стикаються з небезпеками та стресовими ситуаціями на кожному кроці. Бойові медики, які працюють на передовій, заслуговують на найвищу повагу та вдячність за їхню самопожертву та героїзм. Разом до перемоги!

26.07.2023


 Тематична книжкова виставка 

"27 липня - День медичного працівника"

Олександр Богомолець - українець, який продовжив життя людству

Академік Олександр Олександрович Богомолець - це по-справжньому ім'я, яке заслужує на пам'ять та шану. Він є видатним вченим, лікарем та великим гуманістом, чия робота прославила Україну в усьому світі.

Одним із найбільших досягнень академіка Богомольця є його внесок у вивчення патофізіології - науки про порушення функцій організму, що виникають під час хвороби. Він провів безліч досліджень і вніс вагомий внесок до розуміння причин, механізмів та лікування різноманітних захворювань. Засновник перших в Україні  медичних науково-дослідних установ, творець унікальної «сироватки Богомольця». Його роботи про продовження життя, боротьбу з багатьма на той час невиліковними хворобами стали величезним науковим проривом, який послужив фундаментальною основою для сучасної медицини. 

Академік Богомолець створив нові методи та підходи до лікування захворювань, які досі використовуються в медицинській практиці. Він розробив ефективні методи діагностики та терапії серцево-судинних, нервових та інших захворювань. Його робота дала можливість врятувати безліч життів та поліпшити якість життя багатьох пацієнтів. Олександр Олександрович Богомолець також заснував Київський медичний інститут, що став одним із найпрестижніших навчальних закладів у світі. Він виховав плеяду видатних лікарів та вчених, які продовжують його справу і роблять світ кращим завдяки своїм знанням і вмінням.

День військ ППО Збройних Сил України

Це свято було встановлено Указом Президента України № 602/97 за заслуги Військ ППО у забезпеченні обороноздатності держави. Після початку широкомасштабного вторгнення це слово знає кожен українець. Сили ППО збивають чимало ворожих дронів, ракет і бомбардувальників. Вартові українського неба щодня демонструють професіоналізм, вражаючи ворожі повітряні цілі, та боронять наш повітряний простір. Вони охороняють наш спокійний сон і рятують тисячі життів українців.

Герої української ППО є нашим щитом і опорою у цей небезпечний час. Наші захисники докладають неймовірних зусиль, щоб зберегти країну та її громадян. Пам'ятаймо про це і висловлюймо вдячність та підтримку нашим героям, які служать Україні та її майбутньому, захищаючи нас від ворожих ракет. 

Слава Військам Протиповітряної оборони України, які тримають українське небо! 

Спіров Михайло Сергійович – лікар-анатом, 

доктор медичних наук, професор

2 липня виповнюється 131 річниця з дня народження видатного українського лікаря-анатома, професора, доктора медичних наук, заслуженого  діяча науки Спірова Михайла Сергійовича.

Автор понад 100 наукових праць, зокрема, 5 монографій, присвячених вивченню лімфатичної системи, будови центральної нервової системи людини, тератології, історії анатомії та методики її викладання. Видав посібник із препарування м'язів, зв'язок, судин і нервів для студентів-медиків.  У судовій медицині застосовується пошарове дослідження м’яких тканин шиї за "методом Спірова", з виділенням блукаючих нервів, їх утворень і сонної артерії. Створив наукову школу анатомів, дослідник і популяризатор наукової спадщини М. І. Пирогова. 

Михайло Сергійович Спіров вніс незабутній вклад у розвиток анатомічних досліджень в Україні. Його праця сприяла розширенню наукових знань про будову людського тіла та мала важливе значення для практичної медицини. Його досягнення й вклад в науку послужили основою для подальшого розвитку анатомічних досліджень та покращення медичної практики. 

30.06.2023

28 червня ми святкуємо День Конституції України. Цього дня ми вшановуємо головний закон нашої країни, який гарантує права та свободи українців, закріплює наші обов'язки перед державою та визначає наш шлях. Понад 300 років тому гетьман Пилип Орлик зробив перші кроки до її створення, а 28 червня 1996 року вона була прийнята, як Основний Закон України. Прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, визначило права, свободи та обов`язки громадян України.

Сьогоднішнє свято має особливий сенс, оскільки ми, як народ, переживаємо нелегкі часи. В умовах війни воно набуло особливого значення і ще більше демонструє незламність нашої держави і нашого народу. Кожен з нас має розуміти, що ми не просто спостерігачі цих подій, ми є активними учасниками. Наша Конституція надає нам право бути голосом, який висловлює наші переконання і визначає майбутнє нашої країни. Ми повинні захищати це право та використовувати його на благо нашої України.

День Конституції - нагадування про нашу силу народу. Патріотизм, єдність і віра в перемогу допоможуть нам пережити навіть найважчі випробування. Ми не забуваємо тих, хто віддає своє життя за країну, захищаючи нашу свободу. Ми пам'ятаємо героїв, які завжди будуть жити в наших серцях.

Настав час об'єднатися ще сильніше, підтримувати один одного і боротися разом. Наша мета - будівництво сильної, процвітаючої та демократичної України. Ми віримо, що наші зусилля приведуть до перемоги над агресором і наша країна знову засяє в сяйві свободи.

Ми - сильні! Ми - вільні!

Слава Україні!

Тематична книжкова виставка

Конституція України - Основний Закон держави

Шановні користувачі! Звертаємо вашу увагу, що Наукова медична біблотека отримала нову періодику. З останніми виданнями ви можете ознайомитися у рубриці "Надходження" - "Періодичні видання"




















Підвисоцький Володимир Валеріанович – основоположник експериментальної патології

5 червня виповнюється 166 років від дня народження професора Володимира Підвисоцького, українського патолога, ендокринолога, імунолога, мікробіолога, доктора медицини, професора, основоположника київської школи патологів.

Підвисоцький вивчав захисні функції організму людини, вплив на нього збудників хвороб, патології мікроорганізмів. Він був одним із ініціаторів ендокринологічних досліджень: вивчав розвиток граафових пухирців яєчника, діяльність надниркових залоз. Розпочав експериментальну роботу з хіміотерапії злоякісних новоутворень. Результатом його досліджень стала праця «Основи загальної та експериментальної патології», перекладена на 17 мов світу.

Володимир Валеріанович Підвисоцький усе своє життя присвятив боротьбі з небезпечними інфекціями та фактично врятував Київ від епідемій холери та дифтериту. Серед його учнів були засновники великих наукових шкіл та цілих наукових напрямків,  в тому числі два президенти Академії наук України. 

05.06.2023

1 червня - День захисту дітей

       


Діти — це найдорожче диво, яке наповнює життя дорослих радістю й теплом. Щороку 1 червня День захисту дітей відзначають у десятках країн по всьому світу. В Україні це свято з'явилося у календарі з 1998 року. Головне завдання цього дня – привернути увагу громадськості до реальних дитячих проблем. 

Зараз, під час війни, проблеми збереження здоров'я та благополуччя дітей як ніколи актуальні. Ця важлива подія закликає всіх дорослих до зусиль по забезпеченню дітям гідних умов життя, освіти й відпочинку, а також надійного захисту від насилля. 

31.05.2023














Тематична книжкова виставка

"1 червня - День захисту дітей"

Нагадуємо нашим користувачам, що бібліотека, на своїй сторінці сайту Черкаської медичної академії, в розділі «Електронні ресурси» розміщує посилання на підручники та журнали, які  відкриті для користування. Також бібліотека надає доступ до наукометричних баз Web of Science та Scopus

Перегляньте та скористайтеся доступами, які  натепер відкриті для викладачів та студентів Черкаської медичної академії.


19 ТРАВНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ 

Цей день заснувала Всесвітня організація сімейних лікарів (World organisation of family doctors — WONCA), до якої входить і Україна. Ця подія присвячена ролі сімейних лікарів в медичних системах різних країн та підкреслює важливий внесок цих спеціалістів в справу охорони здоров’я населення.

Сімейний лікар може надавати профілактичну, лікувальну та реабілітаційну допомогу всім членам сім'ї. Він — перша медична «інстанція», до якої можна звернутися у разі проблем зі здоров'ям.

Зараз, під час військового стану, для багатьох людей спілкування онлайн із сімейним лікарем становить важливу частину піклування про своє здоров'я. Самовіддана праця медичних фахівців первинної ланки — запорука своєчасного виявлення захворювання та скерування до спеціаліста.

Рекомендаційний список літератури «На допомогу сімейному лікарю»

19.05.2023


Тематична книжкова виставка

"19 травня - День сімейного лікаря"














Наша ДНК вишита хрестиком 


День вишиванки в Україні відзначається щороку з 2006 року. Постійної дати цього свята немає - воно випадає на третій четвер травня. 2023 року українці відзначають його 18 травня. 

День вишиванки є неофіційним народним святом. Воно молоде, але його краса, символічність та потужний посил залучають до святкування тисячі українців, відгукуються 

патріотичними почуттями у серцях багатьох. 

Для наших пращурів вишита сорочка мала містичне, сакральне значення, служила оберегом. Зараз вона пов'язує українців зі своєю історією, є кодом нації й нагадуванням про нашу багату культуру та ідентичність. 

Все, що об'єднує українців, в цей час дуже важливе, бо допомагає нам перемагати. Наразі ми проходимо складний тернистий шлях нашої національної ідентифікації. На жаль, через невимовний біль та втрати. І в той же час відчайдушну боротьбу і непохитну віру в нашу перемогу! Попри все ми об'єднуємось, стаємо більш свідомими і все більше розуміємо глибинну цінність нашої культури. 

ВИШИВАНКА – СИМВОЛ ГЕНЕТИЧНОГО КОДУ УКРАЇНЦІВ 

БЕРЕЖИ УКРАЇНСЬКЕ - НОСИ ВИШИВАНКУ



14 травня - День матері


Щороку День матері в Україні відзначають у другу неділю травня. У 2023 році це свято припадає на 14 травня.  Свято було запроваджене указом президента України від 10 травня 1999 року.


З давніх часів діти і чоловіки оспівували мати як берегиню сім’ї, роду і цілого народу.  Наскільки шанована в державі жінка, яка виховує дітей, можна визначити ступінь культури й благополуччя суспільства. Щасливі діти ростуть в дружній родині й під опікою щасливої матері. 


В цей день ми від усієї душі вітаємо дорогих мам з їх святом. Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість. 

12.05.2023

день медичної сестри.pptx

12.05.2023 року була проведена інформаційна година "Наші медсестри - наше майбутнє" для студентів 1 курсу Черкаської медичної академії. Здобувачі освіти ознайомилися: 

Щорічно 12 травня відзначається Міжнародний день медичної сестри. У 1974 році Міжнародна рада медсестер прийняла рішення відзначати свято у день народження Флоренс Найтінгейл – засновниці сетринської справи, яка допомагала пораненим солдатам у Кримській війні. Історія свята символічна для України, адже під час війни українські медсестри виконують неймовірно важливу роботу - рятують життя наших військових у зоні бойових дій. 

Щороку Міжнародний день медичної сестри проходить під певними гаслами. Тема 2023 року – «Наші медсестри. Наше майбутнє».

Міжнародний день медичної сестри в Україні відзначається з 1997 року за ініціативи Міністерства охорони здоров’я та Асоціації медичних сестер України.

12.05.2023

Тематична книжкова виставка 

"12 травня - Міжнародний день медичної сестри"

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БІБЛІОТЕКОЮ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ...

10. 05. 2023 відбулася інформаційна година "Електронні та традиційні ресурси Наукової медичної бібліотеки" онлайн зі студентами галузі знань 22 Охорона здоров’я, спеціальності 223 Медсестринство, ОП Медсестринство, рівень вищої освіти другий (магістерський). Здобувачі освіти ознайомилися з роботою бібліотеки та отримали майстер-клас з користування сторінкою бібліотеки на сайті Черкаської медичної академії та  наукометричними базами Web of Science та Scopus.

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БІБЛІОТЕКОЮ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ...

Сьогодні інформаційна година "Електронні та традиційні ресурси Наукової медичної бібліотеки" була проведена для студентів груп ЛС-1А, ЛС-.  

8 травня - День памяті та примирення

Слава Україні!  

8 травня 2023 року Україна разом з Європою та США відзначає День пам'яті та примирення, присвячений загиблим у Другій світовій війні. Понад 8 мільйонів українців загинули у війні 1939-1945 року. Пам'ять означає, що ми пам'ятаємо всіх військових і цивільних жертв цієї війни, а примирення - що країни Європи уклали мир після війни.

У 2015 році Верховна Рада України встановила День пам'яті і примирення і День Перемоги над нацизмом 8 травня. Символом дня став червоний мак, який уособлює кривавий слід від кулі.

У 2023 році Україна вдруге відзначає це свято в умовах повномасштабної війни з рф. На зміну німецькому нацизму на наші землі прийшов російський рашизм. Віримо, що незабаром у календарі свят України з'явиться нова святкова дата - День Перемоги над росією. Історія свідчить: наш народ - непереможний!

Слава захисникам України різних часів!

5 травня - Всесвітній день акушерки

Вже більше двох десятиліть поспіль 5 травня відзначається Всесвітній день акушерки. Ідею свята запропонувала Міжнародна асоціація акушерок на конференції в Нідерландах в 1987 році. Статус офіційного цей день набув тільки в 1992 році. Сьогодні він відзначається більш ніж у 50 країнах, в тому числі і в Україні.

Основна мета свята — інформувати населення про важливість роботи акушерок. Значимість цієї професії переоцінити важко, адже саме від акушерки, її досвіду, знань і навичок дуже часто залежить життя і здоров'я матері та дитини.

04.05.2023

Тематична книжкова виставка

"Міжнародний день акушерки"

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БІБЛІОТЕКОЮ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ...

Сьогодні інформаційна година була проведена для студентів груп ЛС-21, ЛС-23.  


ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БІБЛІОТЕКОЮ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ...

03.05.2023 року до нас завітали групи ЛС-22, ЛС-23, ЛС-24 на інформаційну годину

"Електронні та традиційні ресурси Наукової медичної бібліотеки"

Студентам було надано консультації щодо:

Здобувачі освіти опанували знання з:

Проведена презентація бібліотеки з урахуванням її унікального фонду та специфіки роботи.

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БІБЛІОТЕКОЮ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ...

02.05.2023 року до нас завітала група ЛС-53 на інформаційну годину

"Електронні та традиційні ресурси Наукової медичної бібліотеки" 

Студенти медичної академії ознайомилися з фондами, цінними та рідкісними виданнями, довідково-пошуковим апаратом та пройшли майстер-клас з користування сторінкою бібліотеки і наукометричними базами Web of Science та Scopus.

26.04.2023 в бібліотеці було проведено інформаційну годину 

"Електронні та традиційні ресурси Наукової медичної бібліотеки" 

студентам груп 1 м/с А (9) та 1 м/с Б (9). 

Студенти медичної академії отримали: 

Екскурсія книгосховищами бібліотеки

Ознайомлення з довідково-пошуковим апаратом

Майстер-клас з користування сторінкою бібліотеки та наукометричними базами

Всеукраїнський день психолога

   23 квітня в Україні прийнято відзначати професійне свято – Всеукраїнський день психолога. Цей день створений, щоб показати важливість психології як науки і допомогти поширити її популярність серед широкої громадськості. У нашому столітті психологія стала надзвичайно популярною, адже ця наука допомагає людям розібратися у кризових ситуаціях. Нею цікавляться не тільки на науковому, а й на побутовому рівні.

    З початком бойових дій в Україні робота психолога набула нових змістів. Зросла значущість та актуальність військових психологів, які своїм професіоналізмом підтримують та фахово опікуються захисниками і членами родин військовослужбовців, піклуються про психічне здоров’я особистості та наближають перемогу. 

Рекомендаційний список літератури «Основи загальної і медичної психології» 

21.04.2023

Тематична книжкова виставка

"Психологія - наука про закони психіки"

23 КВІТНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КНИГИ ТА АВТОРСЬКОГО ПРАВА

У квітні 1995 р. Генеральна конференція ЮНЕСКО заснувала Всесвітній день книги і авторського права. Він щорічно відзначається з 1996 року як данина поваги до книг та авторів. Головна мета свята – привернути увагу до культури писемного слова, до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності, підкреслити особливу роль книг в розвитку культури.

День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Адже вони  – це вікно у світ культурного розмаїття, це міст, що з'єднує різні цивілізації у часі й просторі.

Запрошуємо до нашої бібліотеки, скористатися багатим та різноманітним книжковим фондом, переглянути наші цікаві та змістовні книжкові виставки.

21.04.2023

7 квітня — Всесвітній день здоров’я

Всесвітній день здоров'я відзначається щорічно 7 квітня. Це свято було засновано на честь створення Всесвітньої організації охорони здоров'я, яка в 2023 році відзначить своє 75-річчя. Вперше святкування Всесвітнього дня здоров'я відбулося в 1950 році. Уже тоді глобальною ідеєю заходу була пропаганда здорового способу життя і боротьба з поширенням різних захворювань. Щороку ВООЗ присвячує Всесвітній день здоров'я різним актуальним для сфери охорони здоров'я темам і проводить різні заходи в цей день.

Здоров’я – це велика цінність, особливо під час війни. З початком бойових дій ми гостро зрозуміли, що в житті немає нічого дорожчого за своє здоров'я та здоров’я наших близьких. Наслідки бойових дій та щоденні травми військових та цивільних змушують рухатися швидко та впроваджувати найсучасніші практики у сфері охорони здоров’я.

Бути здоровим – вимога часу, яка має прямий стосунок до Всесвітнього дня здоров’я. Піклуватися про своє здоров’я – це завжди актуально і своєчасно!

06.04.2023

ТЕМАТИЧНА ВИСТАВКА 

"ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВ'Я"


Година Землі — щорічна міжнародна екологічна подія 

У 2023 році вона припадає на 25 березня. Традиційно у цей день о 20:30 за місцевим часом мільйони людей по всьому світу на годину символічно вимикають світло в домівках та на робочих місцях, беручи на себе зобов’язання піклуватися про природу щодня. Година Землі триває рівно 60 хвилин, тобто з 20:30 до 21:30. Ця акція є способом привернути увагу до проблем планети, зокрема змін клімату, глобального потепління, забруднення довкілля, споживацтва, неправильного використання ресурсів. 

У межах акції підсвітку вимикають також на спорудах світового значення — Емпайр-Стейт-Білдінг у Нью-Йорку, Тріумфальної арки у Парижі, пірамід в Єгипті, Біг Бену в Лондоні, Великої китайської стіни, Оперного театру в Сіднеї тощо. У 2009 році до всесвітньої екологічної ініціативи долучилася й Україна.

22.03.2023

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА 

"ДОВКІЛЛЯ ТА ЗДОРОВ'Я" 


ВОЛОДИМИР ХАВКІН - УКРАЇНЕЦЬ, ЯКИЙ ВРЯТУВАВ СВІТ ВІД ЧУМИ І ХОЛЕРИ

Володимир Хавкін - український бактеріолог, імунолог і епідеміолог. 15 березня виповнюється 163 роки від дня народження видатного науковця, шанованого вченими всього світу. Він зробив видатний внесок у долю всього людства, адже саме завдяки йому були зупинені найстрашніші епідемії на планеті – чума та холера.

Головними дослідженнями Володимира Хавкіна були роботи в галузі захисту людського організму від інфекційних хвороб за допомогою сироваток і вакцин. Саме українець створив перші в історії вакцини проти чуми (1896) і холери (1892), довівши їх ефективність і безпечність. З того часу вакцина Хавкіна почала масово вироблятися. Вона застосовується і сьогодні в модернізованому вигляді.

Цікаві факти:

14.03.2023 

ТВОЯ ПРОФЕСІЯ - МЕДИК

209 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

У 1814 році 9 березня народився Тарас Шевченко - геніальний поет, класик української літератури, мислитель, художник та пророк нації. У 2023 році весь світ відзначає 209-річчя від дня народження письменника.

Шевченко став символом боротьби багатьох поколінь українців за свободу та незалежність, як у 19 та 20 століттях, так і у 21-му столітті, коли нова російська імперія вкотре намагається знищити все українське.

Прикладом Шевченка надихається багато людей, його пророчі слова дають сили новим героям-захисникам. Тарас Шевченко був і досі є символом опору російській експансії .Цитати та вірші про боротьбу поета за Україну, знову актуальні сьогодні.

Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине…

От де, люди, наша слава,

Слава України!



 І на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син, і буде мати,

І будуть люде на землі.  

08.03.2023

ВЕЛИКИЙ СИН ВЕЛИКОГО НАРОДУ

Вітаємо нашого ректора,  академіка Української академії наук, заслуженого лікаря України, кандидата медичних наук, повного кавалера ордена «За заслуги» 

Губенко Інну Яківну з Днем народження! 


Нехай Ваш життєвий шлях буде наповненим новими досягненнями, а людська шана буде подякою Вам за плідну працю, чуйність, уміння творити добро. Міцного здоров'я Вам, благополуччя, миру, творчої наснаги у роботі, здійснення заповітних  мрій! 


Дякуємо за плідну співпрацю!

 

ЖИТТЯ ПРИСВЯЧЕНЕ НАУЦІ

27 лютого - День народження  видатного науковця 

Філатова Володимира Петровича

Володимир Петрович Філатов - лікар-офтальмолог, хірург, винахідник, академік, засновник і перший директор Інституту очних хвороб і тканинної терапії НАМН України. Видатний науковець є творцем трьох нових наукових напрямів: пересадка рогівки, тканинна терапія і кругле стебло, які вийшли далеко за межі офтальмології.

В.П. Філатов вперше почав застосовувати методику консервації тканин, які підлягають трансплантації, й довів, що лікувальна пересадка консервованих тканин є новим біологічним принципом лікування в медицині. Одним з видатних його винаходів є метод круглого «крокуючого Філатовського стебла», який відкрив нову еру в розвитку пластичної та реконструктивної хірургії. Він одним з перших у світі розробив методи пересадки рогівки і в 1931 році успішно провів унікальну операцію з трансплантації трупної рогівки. Йому належить особлива роль у розвитку вчення про біогенні стимулятори, на основі якого була розроблена тканинна терапія.

24.02.2023

З нагоди події в бібліотеці оформлено книжкову виставку 

Рік незламності

      24 лютого виповнюється 365 днів від початку злочинного повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну. Рік тому в українців була остання ніч мирного життя, яке зруйнувала росія. Сотні тисяч зламаних доль та смертей, які ми не маємо права пробачити.

      Цей рік змінив наше життя і змусив весь світ повірити у силу і незламність українського народу. У перші дні здавалося, що ворогові протистояти неможливо, але ми показали протилежне. Нашим захисникам та захисницям вдалося не тільки відбити атаки ворога, а й відвоювати більшу частину захоплених ним територій. Українці вистояли й довели свою спроможність перемагати російську військову агресію.

Вистояли – переможемо! 

                      Слава ЗСУ! 

Слава Україні!

24.02.2023

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ 

21 лютого Україна разом з усім світом відзначає Міжнародний день рідної мови. 

Тема Міжнародного дня рідної мови 2023 року«Багатомовна освіта – необхідність трансформації освіти». З цієї нагоди ЮНЕСКО організовує захід, який буде присвячений наступним темам:


  

Питання мовної самоідентифікації в Україні зараз актуальне, як ніколи. Сьогодні ми є свідками відродження рідної, української мови. На фоні російської агресії та повномасштабної війни з рф українці почали відмовлятись від російської мови, щоб не мати нічого спільного з державою-окупантом. В Україні за рік війни тенденція до переходу на рідну мову не лише збереглася, а й пожвавилася. 

Українська – це мова нашої Перемоги!

20.02.2023

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА 

20 лютого в Україні вшановують День пам'яті Героїв Небесної Сотні. Саме цього дня у центрі столиці, на Майдані Незалежності, загинуло найбільше активістів Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини та європейське майбутнє держави. Полеглих назвали Небесною Сотнею, а в 2023 році буде 9 річниця кривавої дати. День пам’яті Героїв Небесної Сотні відзначається щорічно, згідно з Указом Президента України від 11 лютого 2015 року № 69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні».

Революція Гідності засвідчила: українці не просто обрали шлях до Європи, а й готові за нього боротися, відстоюючи власні права та свободи. Сьогодні, в умовах повномасштабного вторгнення та війни з росією, маємо частіше згадувати доленосні події, які стали символом боротьби за свободу та гідність та вшановувати героїв Небесної Сотні. Пам’ять про героїв має бути живою, спонукати українців до активних дій та усвідомлення, що майбутнє Батьківщини залежить від вибору кожного із нас.

Герої не вмирають!

20.02.23

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

"ОСНОВИ РЕАБІЛІТАЦІЇ, ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ, ЕРГОТЕРАПІЇ"

ДО УВАГИ СТУДЕНТІВ ТА ВИКЛАДАЧІВ! 

КНИЖКОВА ВИСТАВКА НОВИХ НАДХОДЖЕНЬ ДО БІБЛІОТЕКИ

Всесвітній день боротьби проти раку (англ. World Cancer Day) – відзначається щорічно 4 лютого. Проголошений «Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями» (Міжнародний союз проти раку) (англ. Union for International Cancer Control, UICC).


Мета цього заходу – це підвищення обізнаності про рак як про одне із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, привернення уваги до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання та про завдання, що стоять перед світом в боротьбі з раком.

Нова тема кампанії Всесвітнього дня боротьби проти раку на 2022-2024 роки – це «Усунення прогалин у догляді». Трирічна кампанія акцентована на тому, що кожна людина повинна мати доступ до онкологічної допомоги, а мета кампанії поточного року направлена на об’єднання зусиль та вжиття заходів.


Рак — це не вирок. Це хвороба, з якою можна і необхідно боротись, яку можна і необхідно перемагати!

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

04.02.23

Шановні викладачі та студенти!

     Академія отримала доступ до міжнародних  наукометричних баз даних Web of Science та Scopus за організаційної підтримки ДНТБ України. Це дає можливість:

·  стежити за міжнародними науковими дослідженнями;

·  отримувати актуальну та якісну інформацію зі своєї тематики;

·  співпрацювати з іноземними партнерами;

·  отримувати відомості щодо цитування.

      Доступ до БД Web of Science та Scopus здійснюється за ІР-адресою Наукової медичної бібліотеки академії.

     Консультації стосовно роботи із Web of Science та Scopus надаються у нашій бібліотеці.

03.02.23

22 січня Україна відзначає День соборності. 

Соборність України — це єдність усіх українців навколо головних ідей нашого майбутнього. Це неподільність наших земель: від Києва до Севастополя, від Донецька до Львова. Російська окупація недовговічна. Ми як ніколи відчуваємо єдину державу, бо самі творимо її. 

З нагоди події в бібліотеці оформлено книжкову виставку

22.01.2023

22 грудня

День народження Данила Самойловича

(1744-1805)

274 роки тому – 22 грудня 1744 року – багата на історичні постаті чернігівська земля подарувала Україні й світові видатного лікаря та вченого – Данила Самойловича  

 Одне з найважливіших досягнень Данила Самойловича – він винайшов та практикував протичумне щеплення, що призвело до вкрай успішних і небачених досі результатів лікування цієї хвороби. Також він запровадив комплекс протиепідеміологічних заходів включно з ізоляцією хворих, необхідності спецодягу для медперсоналу при транспортуванні хворих .

За своє життя Данило Самойлович брав участь у ліквідації найбільших епідемій чуми (Київ, Кременчук, Херсон, Одеса, Крим). 

У 1796—1799 побував на спалахах чуми в Одесі (1796) в районі Кам'янця-Подільського (1798) у Феодосії і Катеринославі (Дніпро) (1799)  в Євпаторії, Очакові, Миколаєві та інших південних містах.

Самойловича заслужено вважають одним із засновників епідеміології. 

22.12.2022

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Цьогоріч цей день припадає на 26 листопада.

Голодомор –  акт геноциду українського народу, здійснений керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР у 1932–1933 роках шляхом організації штучного масового голоду, що спричинив загибель мільйонів українців на території Української РСР та Кубані. Через насильницьке вилучення продовольства, блокаду сіл та цілих районів, заборону виїзду за межі охопленої голодом України, згортання сільської торгівлі, репресії щодо незгодних тоталітарна система створила для українців життєві умови, розраховані на їхнє фізичне знищення.  Україна внаслідок геноциду 1932–1933 років, масових штучних голодів 1921–1923 та 1946–1947 років втратила мільйони людських життів. Половина загиблих внаслідок Голодомору – діти та підлітки. Геноцид 1932–1933 років забрав життя орієнтовно 1,5 мільйона дітей віком до 10 років. 

Нашим спільним обов'язком є гідно вшанувати вбитих голодом жертв комуністичного режиму і передати пам’ять про трагедію наступним поколінням. 

День Гідності та Свободи — свято в Україні, що відзначається щороку 21 листопада на честь початку двох революцій: Помаранчевої революції (початок 22 листопада 2004 року) та Революції Гідності (акція студентів та громадських активістів розпочалася 21 листопада 2013 року). Його встановлено згідно з Указом Президента України від 13 листопада 2014 року.

Цього дня українці вшановують пам’ять про людей, які під час Революції Гідності та Помаранчевої революції стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору. 

21.11.2022

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДИТИНИ ТА МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПЕДІАТРА

20 листопада відзначається Всесвітній день дитини. Діти – це найголовніший скарб нашого суспільства. «Людство зобов’язане дати дитині найкраще» – Декларація ООН про права дитини.

Всесвітній день дитини започаткували в 1954-му році, коли Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй затвердила свою резолюцію № 836 (IX). В цей день в 1959 році було прийнято Декларацію про права дитини, а ще за 30 років – Конвенцію про права дитини.

Метою святкування Всесвітнього дня дитини є привернення уваги широкої громадськості, організацій та урядових установ до питань, спрямованих на практичну реалізацію заходів щодо забезпечення здоров′я і благополуччя дітей в усьому світі.

Не випадково це свято збігається з Міжнародним днем педіатра.  Здоров’я дитини – найважливіше в житті, від нього залежить майбутнє людства. І саме педіатри дбають про здоровий розвиток малюків. Це Міжнародне свято дитячих лікарів  природним чином сплетено із Всесвітнім Днем дитини.

Завдяки розвитку педіатричної науки і дитячої охорони здоров’я різко знизилася дитяча смертність, значно зменшилася захворюваність та летальність від окремих захворювань, поліпшився фізичний розвиток дітей. На сьогодні педіатрія охоплює вчення не лише про хвору, але й про здорову дитину. Сучасна педіатрія має на меті попередити захворювання, чи звести до мінімуму наслідки вже існуючого. Педіатр консультує батьків з приводу того, як виростити малюка максимально здоровим, супроводжує дитину аж до її повноліття.

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

18.11.22

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ СТУДЕНТІВ

Міжнародний день студентів — щорічне міжнародне свято студентської активності, що відзначається 17 листопада. 

Усе почалося з розгону поліцією і підрозділами СС мирної демонстрації з нагоди 21 річниці створення Чехословацької Республіки 28 жовтня 1939 року в Празі, під час якого був тяжко поранений студент медичного факультету Ян Оплетал. 11 листопада він помер. Його похорон перетворився у протест проти окупації, у якому взяли участь тисячі людей. Знову дійшло до сутичок з поліцією. Наступного дня у Берліні відбулася нарада, на якій було прийнято рішення закрити чеські вищі навчальні заклади. 17 листопада відбулися масові арешти чеських студентів у Празі та інших університетських містах. 9 провідних представників студентських організацій було страчено в празьких в'язничних стінах, понад 1200 арештовано і наступного дня відправлено в Заксенгаузен. В гуртожитки вривалися солдати, чинили над студентами побиття.

На своїх зборах 1941 року в Лондоні Міжнародна Рада Студентів прийняла заяву, у якій дата 17 листопада в пам'ять про події в Чехії була оголошена Міжнародним днем студентів. Відтоді міжнародне студентство просуває ідею визнання 17 листопада міжнародним днем студентів на рівні ООН. 

В наші дні День студента позиціонується не як траурний день пам'яті, а як свято молодості, жаги до життя та великих звершень. Адже саме студентство в усі часи в усіх країнах було активною, подекуди радикальною, рушійною силою, яка могла змінювати державний лад та чинити революцію. 

16.11.2022

15.11.2022

Міжнародний день толерантності — свято, яке відзначається 16 листопада в усьому світі. Його запровадили у 1995 році за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, сексуальної орієнтації, етносу або кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього.

Декларація принципів терпимості звертається до держав, які мають гарантувати створення справедливого законодавства, дотримання правопорядку, судово-процесуальних та адміністративних норм. У статті 2 Декларації говориться, що для того, щоб зробити суспільство більш терпимим, держави мають ратифікувати існуючі міжнародні конвенції з прав людини, і, якщо це необхідно, розробити нове законодавство з метою забезпечення в суспільстві принципу рівних прав та можливостей для всіх груп та окремих людей.

Навчання починається з дітей, яких варто вчити не просто бути «такими як всі», а, поважаючи інших, висловлювати свою точку зору та відстоювати власну позицію. Тож ЮНЕСКО пропонує відзначати День толерантності у школах і вищих навчальних закладах усіх країн-членів ООН.

Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом був заснований у 1991 році Міжнародною діабетичною федерацією (IDF) та Всесвітньою організацією охорони здоров’я у відповідь на занепокоєність щодо зростаючої загрози здоров’ю, яку становить діабет. Всесвітній день боротьби з діабетом став офіційним днем ​​Організації Об’єднаних Націй у 2006 році, після прийняття резолюції ООН 61/225. Його відзначають щороку 14 листопада, у день народження сера Фредеріка Бантінга, який разом із Чарльзом Бестом у 1922 році відкрив інсулін.

Всесвітній день боротьби з діабетом – це найбільша у світі кампанія з підвищення обізнаності про діабет, яка охоплює глобальну аудиторію понад 1 мільярд людей у ​​понад 160 країнах. Кампанія привертає увагу до проблем, які мають першочергове значення для діабетичного світу, і тримає діабет у центрі уваги громадськості та політики.

Головні завдання Кампанія Всесвітнього дня боротьби з діабетом стати:

Щороку кампанія Всесвітнього дня боротьби з діабетом присвячена певній темі, яка триває один або кілька років. Темою Всесвітнього дня боротьби з діабетом у 2021-2023 роках є «Доступ до лікування діабету»

Рекомендаційний список літератури «Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом»

КНИЖКОВА ВИСТАВКА "ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ"

11.11.2022

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ НАУКИ ЗА МИР І РОЗВИТОК

Всесвітній день науки за мир і розвиток, що відзначається щорічно 10 листопада, підкреслює важливу роль науки в суспільстві та необхідність залучення широкого загалу до обговорення наукових питань, що виникають. Цей день також наголошує на важливості та актуальності науки в нашому повсякденному житті.

Тісно пов'язуючи науку із суспільством, Всесвітній день науки за мир та розвиток спрямований на забезпечення поінформованості громадян про наукові досягнення. Крім того, він підкреслює роль вчених у розширенні нашого розуміння чудової та тендітної планети, яку ми називаємо своїм домом, а також у стійкому розвитку нашого суспільства.

Тема Всесвітнього дня науки за мир і розвиток 2022 року "Фундаментальні науки на користь сталого розвитку". Його відзначають у рамках Міжнародного року фундаментальних наук, котрий стартував 8 липня 2022 року.

"Застосування фундаментальних наук життєво важливе для прогресу в медицині, промисловості, сільському господарстві, енергетичному плануванні, охороні навколишнього середовища, комунікації та культурі", – заявила Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй 2 грудня 2021 року, коли було схвалено пропозицію щодо проведення Міжнародного року фундаментальних наук на користь сталого розвитку. Всесвітній день науки робить свій внесок у проведення цього року, відзначаючи цю тему.

09.11.2022

Всесвітній день молоді — неофіційне міжнародне свято молоді під егідою Всесвітньої федерації демократичної молоді, яке відзначається щорічно 10 листопада.

Свято було засновано в 1945 році, через приблизно два місяці після закінчення Другої світової війни. Дата святкування «Всесвітнього дня молоді» приурочена до дня закінчення Всесвітньої конференції молоді, що проходила 29 жовтня — 10 листопада 1945 року в Лондоні, та заснування Всесвітньої федерації демократичної молоді. Міжнародне об’єднання молодіжних організацій – це центр міжнародного демократичного молодіжного руху, який об’єднує молодь незалежно від політичних і релігійних поглядів, расової та національної приналежності. Всесвітня федерація демократичної молоді (ВФДМ) веде боротьбу за мир, права молоді, незалежність народів, інтернаціональне згуртування прогресивної молоді проти колоніалізму, неоколоніалізму, нацизму і расизму. 

09.11.2022

ДЕНЬ ЗАСНУВАННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

1 листопада день свого заснування відзначає Європейський союз – економічний та політичний союз, що об’єднує 27 незалежних держав-членів, розташованих у Європі.

ЄС бере свій початок від утворення Європейської спільноти з вугілля та сталі (ЄСВС) і Європейської економічної спільноти (ЄЕС), які сформувалися з шести країн у 1957 році. 

У наступні роки територія ЄС зростала за рахунок включення нових держав-членів. Водночас збільшувалася сфера впливу шляхом розширення політичних повноважень.

Європейська комісія або Представництво Євросоюзу в Україні з’явилось у Києві невдовзі після проголошення Незалежності – у 1993 році. 

7 лютого 2019 року до Конституції України були внесені зміни й закріплено стратегічний курс до набуття повноправного членства України в ЄС та НАТО. Тоді свої голоси за це віддали 334 депутати парламенту України.

23 червня 2022 року Лідери Європейського союзу на саміті в Брюсселі затвердили рішення надати Україні та Молдові статус кандидата на вступ.

Україна подала заявку за кілька днів після вторгнення Росії на територію у лютому 2022 року, і процес йшов із рекордною швидкістю.

Вступ до ЄС може тривати певний час, однак, статус кандидата – це перший офіційний крок до членства в ЄС. Цей крок, безперечно, став важливим моментом для України, адже майбутнє України – в ЄС! 

02.11.2022

ДЕНЬ ЗАХИСНИКА І ЗАХИСНИЦІ УКРАЇНИ

День захисників і захисниць України — державне свято України, що відзначається 14 жовтня (водночас зі святами Покрови Пресвятої Богородиці та Днем Українського козацтва). Започатковано 14 жовтня 2014 року президентським указом із назвою «День захисника України». Президент Володимир Зеленський підписав Закон про перейменування свята на «День захисників і захисниць України», який набув чинності 4 серпня 2021 року.

Вітаємо всіх захисників і захисниць України, які щодня роблять неймовірне та боряться за нашу з вами перемогу! Хай віра українців оберігає вас від ворожої зброї, а любов до країни не вичерпується навіть у найскладніші миті! 

Шана і слава захисникам і захисницям Вітчизни, слава Україні! 

14.10.2022

8 жовтня світова спільнота відзначає  Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги, який щорічно проводиться у другу суботу жовтня.  Організатором цього Дня є Всесвітній Альянс хоспісної паліативної  допомоги (WHPCA), в який входять національні та регіональні організації, які підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги в усьому світі.  Паліативна допомога – це цілісний підхід, спрямований на оптимізацію якості життя. Іноді люди можуть ототожнювати паліативну допомогу лише з людьми, які живуть в умовах, що обмежують життя. Це лише частина історії. У рамках паліативної допомоги приділяється особлива увага духовному, емоційному та психологічному благополуччю скорботних сімей. Саме тому цього року WHPCA вирішили зосередитися на зціленні сердець і громад тих, хто втратив своїх близьких, але потребує допомоги, щоб рухатися далі по життю, незважаючи на непоправну втрату того, хто був їм глибоко дорогий. Саме тому тема Всесвітнього дня хоспісної та паліативної допомоги 2022 року звучить так: "Зцілення сердець та спільнот". За останні кілька років відбулося багато подій, таких як пандемія COVID-19 та вторгнення Росії в Україну. Багато людей втратили близьких, і горе спіткало весь світ. Щоб дізнатися, як ви можете підтримати пацієнтів паліативної допомоги в Україні, будь ласка, завітайте на цю сторінку.

Рекомендаційний список літератури «Всесвітній день хоспісної та паліативної допомоги»

08.10.2022

З ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я в перший понеділок жовтня відзначається Міжнародний день лікаря.

Це свято було засноване у 1971 році завдяки міжнародній медичній гуманітарній організації "Лікарі без кордонів" ("Medecins Sans Frontieres"). Серед засновників є також  Міжнародний Червоний Хрест, ЮНІСЕФ і Мальтійський орден. 

Це день солідарності й активних дій лікарів усього світу.

Цьогоріч Міжнародний день лікаря припадає на 3 жовтня.

Лікар — це одна з найвідповідальніших професій. Щодня наші лікарі рятують життя військовим та мирним жителям. Ризикуючи своїм життям, вони наближають день нашої перемоги.

Щира подяка та низький уклін усім лякарям за їх надважливу роботу!

03.10.2022

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БІБЛІОТЕК

Всеукраїнський день бібліотек відзначається в Україні щорічно 30 вересня. Цьогоріч День бібліотек ми відзначаємо в умовах воєнного стану. Уся країна об’єдналася для боротьби з рашизмом, а бібліотеки стали місцем інформаційної сили.

Сучасні бібліотеки – це центр громадського життя, повноцінні коворкінги, простори для зустрічей та заходів. Наша бібліотека не вийняток. Працівники завжди створюють особливу атмосферу, яка єднає однодумців, надихає до праці, допомагає у навчанні та роботі,  занурює у світ медичної науки.

МИ ПІДГОТУВАЛИ ОЗНАЙОМЧУ ПРЕЗЕНТАЦІЮ ПРО ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ НАШОЇ БІБЛІОТЕКИ.

БУДЕМО РАДІ, ЯКЩО ВИ ПЕРЕГЛЯНЕТЕ ЇЇ ТА ЗАВІТАЄТЕ ДО НАС!

29.09.2022

ДЕНЬ ФАРМАЦЕВТИЧНОГО ПРАЦІВНИКА

День фармацевтичного працівника відзначається щорічно в третю суботу вересня. Цього року свято припадає на 17 вересня. Воно встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи Міністерства охорони здоров'я України та враховуючи значний внесок працівників фармацевтичної галузі в охорону здоров'я населення…» згідно з Указом Президента України «Про День фармацевтичного працівника» від 7 вересня 1999 року

Фармацевтичним працівником називають фахівця, основне завдання якого полягає в створенні, а також зберіганні лікарських засобів і підборі їх правильного складу.

Фармацевти можуть співпрацювати з фабриками і заводами, лабораторіями, складами та лікарнями.

На сьогодні у фармацевтичній галузі України працюють понад 350 тисяч фармацевтів. Всі вони святкують День фармацевта з розумінням того, що їхня робота є вкрай важливою для людей. Адже саме завдяки фармацевтам країна забезпечена усіма необхідними лікарськими препаратами.

Варто зазначити, що Україна є експортером ліків, працюючи в цьому напрямку з 25 країнами світу. Асортимент препаратів, що випускаються в Україні, постійно поповнюється.

16.09.2022

1 ВЕРЕСНЯ – ДЕНЬ ЗНАНЬ

1 вересня в Україні святкують Перший дзвоник і  День знань. Традиційно у цей день починається новий навчальний рік.  Але цього року  освітній процес був адаптований під суворі реалії війни.

Уряд України поступово врегульовує окремі питання освітньої діяльності в умовах воєнного стану. Цього року на школярів чекає багато кардинальних змін з огляду на безпеку в країні та окремих регіонах. Новий навчальний рік для 400 тисяч дітей в українських школах планують розпочати у більшості регіонів в офлайн-режимі. В університетах новий навчальний рік розпочато з 15 серпня, за винятком перших курсів. 

Формат навчання залежить від безпекової ситуації в кожній окремій адміністративно-територіальній одиниці. 

1-го вересня звучать привітання на адресу учнів, студентів та викладачів. Це певний підсумок величезної підготовчої роботи, яка передувала початку нового навчального року, нового освітнього процесу. У цей день ми приєднуємось до привітань на адресу всіх, завдяки кому ми маємо таку чудову можливість – бути освіченими людьми!

31.08.2022

130 років з дня народження Варфоломія Андріановича Ігнатієнка

Варфоломі́й Андріа́нович Ігнатієнко  – український бібліограф, дослідник української періодики, політик, історик книги і преси.

Був одним із організаторів Першої всеукраїнської виставки друку (1923).

Був аспірантом науково-дослідної кафедри академіка М. С. Грушевського (з 1924); працював над темою «Книжки і преса на Україні, схема історичного розвитку».

У різний час в Академії наук був нештатним співробітником різних комісій. Публікував статті з історії та бібліографії української періодики в журналах «Бібліологічні вісті» (13 статей, рецензій та заміток), «Книга», «Життя й революція».

Найголовніші наукові здобутки В. А. Ігнатієнка пов'язані з діяльністю УНІК, де він був членом бібліографічної комісії (з 1926), згодом — бібліографічної секції, а наприкінці 1920 — на початку 1930-х очолював їх.

Автор теоретичної праці «Українська преса (1816—1923): історико-бібліографічний етюд» (Київ, 1926), в якій довів, що при визначенні поняття «українська преса», необхідно   застосовувати територіально-етнографічний принцип, комбінований з принципом мови, і визначив п'ять періодів у розвитку української преси до 1923.

Упорядкував ґрунтовний універсальний ретроспективний бібліографічний покажчик «Бібліографія української преси 1816–1916», який був кроком на шляху до складання українського бібліографічного репертуару. У покажчику зареєстровано 616 назв газет і журналів.

Серед праць: «Основні засади бібліографії українського друку 1917—1919 рр.», «План та інструкція для бібліографування преси України 1917—1919 рр.».

25.08.2022

Щороку 24 серпня Україна відзначає своє головне державне свято – День Незалежності. Свято на честь ухвалення Акта проголошення незалежності України (1991 р.), що стало початком відліку нового етапу розвитку демократичної сучасної Української держави. 

За день до цього, 23 серпня, українці святкують День Державного Прапора України. 

З НАГОДИ СВЯТА В БІБЛІОТЕЦІ ОФОРМЛЕНО ТЕМАТИЧНУ ВИСТАВКУ

23.08.2022

Закладам освіти щороку доводиться підлаштовуватися під ситуацію в країні та світі, щоб надати студентам якісні знання.  

У попередні роки навчальний просец був адаптований під запровадженні обмежувальні протиепідемічні заходи з метою запобігання поширенню  Covid-19. Цьогоріч довелося  враховувати суворі реалії війни.

Міністерство освіти і науки рекомендує  новий графік навчального року.

Освітній процес для студентів перших курсів закладів фахової передвищої освіти на основі 9 класів рекомендовано розпочати орієнтовно з 15 серпня, а студентів перших курсів закладів освіти на основі повної загальної середньої освіти – орієнтовно 15 вересня, але не пізніше 1 жовтня.  

Серед виховних напрямів сьогодні найбільш актуальними виступають патріотичне, громадянське виховання як стрижневі, основоположні, що відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь, які розглядатимуть державу як запоруку власного особистісного розвитку, що спирається на ідеї гуманізму, соціального добробуту, демократії, свободи, толерантності, виваженості, відповідальності, здорового способу життя, готовності до змін.

Тому в перший навчальний день студенти зможуть прослухати лекцію з національно-патріотичного виховання "УКРАЇНА ПОНАД УСЕ".

КНИЖКОВА ВИСТАВКА "УКРАЇНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ТЕБЕ!"

12.08.2022

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ "ЛІКАРІ СВІТУ ЗА МИР"

6 серпня відзначається день «Лікарі світу за мир».

Це міжнародний день, який був запропонований організацією «Лікарі світу за запобігання ядерній загрозі». Він відзначається в річницю дня бомбардування японського міста Хіросіми 6 серпня 1945 року.

Цей день в певному сенсі є символічним і служить для нагадування про цю людську трагедію, про роль лікарів в боротьбі за мир і в запобіганні війні в цілому. 

Зараз Лікарі світу – незалежний гуманітарний рух. Спільнота, що працює вдома і за кордоном, щоб надати нужденним людям доступ до охорони здоров’я. Завдяки 400 програмам у 80 країнах, в яких беруть участь більш ніж 3000 добровольців, надається медична допомога, проходить робота над усуненням основних бар’єрів для охорони здоров’я.

Українські лікарі сьогодні потребують підтримки професійної спільноти усього світу. 

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

04.08.2022

8 липня цього року Україна вперше відзначає День Української Державності. Символічно це свято прив’язане до Дня хрещення Русі-України, яке відзначалося у цей день протягом багатьох років. 

Свято встановлено указом президента Володимира Зеленського 24 серпня 2021 року, підписаним під час урочистостей до тридцятої річниці незалежності України. 

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ

28.07.2022

Всесвітній день боротьби з гепатитом проводиться щорічно 28 липня з метою підвищення обізнаності та сприяння глобальним діям, направленим на боротьбу з вірусним гепатитом.

Гепатит – це запалення печінки. Існує п'ять основних типів вірусу гепатиту: A, B, C, D та E. Гепатити B та C призводять до хронічних захворювань у сотень мільйонів людей у ​​всьому світі та є найпоширенішою причиною цирозу та раку печінки.

Сьогодні світ стикнувся з новим спалахом незрозумілої гострої інфекції гепатиту, що вразили дітей. ВООЗ разом із вченими та політиками намагаються зрозуміти причину цієї інфекції, яка, імовірно, не відноситься до жодного з 5 відомих типів вірусів.

Тема кампанії, присвяченої Всесвітньому дню боротьби з гепатитом у 2022 році "Наблизити допомогу при гепатиті до себе". Вона спрямована на підвищення обізнаності щодо необхідності спростити та перенести допомогу при гепатиті до закладів первинної медико-санітарної допомоги, до місць розташованих на рівні громад та за межі лікарень, щоб допомога була ближчою до людей, де б вони не були.

У нових Глобальних стратегіях сектору охорони здоров'я щодо ВІЛ, вірусних гепатитів та інфекцій, що передаються статевим шляхом, на період 2022-2030 років наголошується на важливості догляду, орієнтованого на людину, а також узгодження систем та інтеграції послуг для досягнення мети по ліквідації гепатиту до 2030 року. Для досягнення елімінації гепатиту до 2025 року щонайменше 60% людей, які живуть з гепатитами B і C, повинні бути діагностовані та щонайменше 50% людей, які мають право на лікування, повинні бути виліковані (гепатит C) або отримувати лікування (гепатит B ).

Щоб це сталося, ті, хто цього потребують, повинні мати доступ до послуг з лікування гепатиту. Вони мають бути доступними, справедливими, ефективними, дієвими, своєчасними та прийнятної якості.

27.07.2022

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

28 ЧЕРВНЯ – ДЕНЬ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ

День Конститу́ції Украї́ни — державне свято України. Святкується щорічно 28 червня на честь ухвалення Конституції України того ж дня 1996 року. Сьогодні виповнюється 26 років з дня ухвалення Основного Закону. 

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ

28.06.2022

ДЕНЬ МЕДИЧНОГО ПРАЦІВНИКА

Професійне свято всіх працівників галузі охорони здоров'я України відзначається щороку у третю неділю червня. Цього року День медичного працівника припадає на 19 червня. 

Українські працівники охорони здоров'я демонструють величезний героїзм та мужність у нашій спільній боротьбі з російським агресором. 

Медичний фронт тримають черкаські медичні заклади. Лікарні приймають усіх, хто цього потребує, у лікуванні не відмовляють нікому. Через повномасштабну війну в країні навантаження на медиків збільшилося. Кількість пацієнтів зросла у півтора-два рази – приймають людей із різних куточків країни.

Черкаський обласний кардіоцентр із перших днів війни ні на день не зупинив свою роботу. З лютого тут провели більше сотні операцій на відкритому серці. У черкаській «Астрі» продовжують безкоштовну реабілітацію переселенців та працевлаштовують медиків. У Черкаському перинатальному центрі від початку повномасштабної війни Росії проти України народилося 449 малюків, серед яких і діти, матері яких вимушені були покинути рідні домівки через бойові дії.  

Працює і волонтерський фронт – величезну роботу із сортування і опису ліків, які надходять як гуманітарна допомога, виконують волонтери з Черкаської медичної академії.

Бажаємо усім медичним працівникам міцного здоров'я та сил. Віримо в перемогу!  Слава Україні!

17.06.2022

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

130 років з дня народження Юрія Олексійовича Меженка

Меже́нко Ю́рій Олексі́йович —  видатний український бібліограф, бібліотекознавець, книгознавець, літературознавець.

Вже в двадцятип'ятирічному віці Юрій Олексійович поринає в культурну роботу навколо української книжки, бібліотеки й літератури. Фактичний керівник бібліотечної справи в роки революції, він був організатором порятунку маєткових бібліотек, що лягли в основу Всенародної Бібліотеки. Основоположник Української Книжкової Палати, що налагоджувала збір поточної книжкової та періодичної продукції. Меженко був першим керівником Всенародної бібліотеки України (1920 – 1922 рр.), що за кілька років перетворилася в одну з найбільших бібліотек.

Юрій Олексійович створив інституцію, яка може бути зразком наукової роботи з книгою: Український Науково-Дослідчий Інститут Книгознавства (УНІК). Орган цього інституту «Бібліологічні вісті» став неперевершеним зразком наукового журналу, присвяченого питанням книгознавства в усіх його ділянках і напрямках. Тут співпрацювали найкращі місцеві і закордонні сили, багато уваги приділялось історії української книги, книгознавчій хроніці.

У першій половині двадцятих років Меженко виявив себе як критик з тонким смаком і гострим зором. Протягом 1911—1969 років зібрав колекцію «Шевченкіани» — найрізноманітніші матеріали, пов'язані з життям і творчістю Т. Шевченка (налічує понад 15 тис. одиниць зберігання), яку після смерті Меженка, за його заповітом, було передано в дар Інститутові літератури ім. Т. Г. Шевченка.

17.06.2022

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ

Свято, покликане привернути увагу громадськості до проблем дітей, відзначається в Україні щорічно 1 червня.

Війна в Україні має руйнівний вплив на 7,5 мільйонів дітей країни. Гуманітарні потреби збільшуються з кожною годиною, оскільки бойові дії тривають. Діти продовжують гинути, отримувати поранення та глибокі травми від насильства, яке відбувається навколо них та щодо них. Сім'ї налякані, перебувають у шоковому стані та відчайдушно шукають порятунку.

Станом на 19 травня понад 6 мільйонів біженців залишили Україну та понад 8 мільйонів людей стали внутрішньо переміщеними особами. Такі масштабні переміщення можуть мати довгострокові наслідки для наступних поколінь. Діти, які рятуються від війни в Україні, також наражаються на підвищений ризик торгівлі людьми та експлуатації.

Війна та масове переміщення населення завдали шкоди засобам для існування та економічним можливостям сімей, внаслідок чого багато хто не має достатнього доходу для задоволення своїх основних потреб та не може забезпечити адекватної підтримки своїм дітям.

Діти по всій Україні відчайдушно потребують безпеки, стабільності, захисту та психосоціальної допомоги! 

31.05.2022

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

День науки — професійне свято працівників науки України. Відзначається щорічно у третю суботу травня. У 2022 році воно припадає на 21 травня.

Наука — це, насамперед, розширення меж: розуму, часу, простору, можливостей.  Лише завдяки науці людство досягло прогресу, розвитку, пройшло шлях від перших спроб вивчення світу до космічних польотів та нанотехнологій.

Це свято вшанування наукових традицій, досягнень учених, якими ми цілком справедливо пишаємося, і на які покладаємо великі сподівання.

Україна являє собою державу з високим рівнем освіти і науки. Національна Академія Наук України, була заснована 27-го листопада 1918-го року і зараз має 3 секції, близько 14-ти відділень і 170 інститутів та інших наукових установ, а також 1400 науково-дослідних інститутів і 330 вищих навчальних закладів, в котрих процюють більш ніж 7000 докторів і 78000 кандидатів наук. 

Щороку до Дня науки присуджується п'ять Премій Кабінету Міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій. 

20.05.2022

В НАШИХ СЕРЦЯХ ВИШИТА ХРЕСТИКОМ УКРАЇНА!

З ДНЕМ ВИШИВАНКИ!

"Я душу одягну у вишиванку" Сергій Ущапівський

19.05.2022

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ

Перший Всесвітній день сімейного лікаря був оголошений 19 травня 2010 року  в Канкуні, в Мексиці, Всесвітньою організацією сімейних лікарів (WONCA). Він був з ентузіазмом сприйнятий у всьому світі і дав можливість відзначити роботу сімейних лікарів, привернути увагу до важливих питань та роботи, яку вони виконують для  підтримки охорони здоров'я, для всіх людей у місцевих спільнотах, країнах і у всьому світі.

Уряди у всьому світі почали усвідомлювати цінність сімейних лікарів. Проте у деяких країнах ще є над чим працювати. Святкування Всесвітнього дня сімейного лікаря відкриває безліч можливостей наголосити на важливості внеску сімейних лікарів.

Рекомендаційний список літератури «На допомогу сімейному лікарю»

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

18.05.2022

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ

МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

Міжнародний день медичної сестри відзначається у всьому світі 12 травня, у річницю народження Флоренс Найтінгейл, під егідою Міжнародної Ради медсестер (ICN).

Тема Міжнародного дня медичних сестер 2022 року – «Медсестри: Голос для лідерства – Інвестуйте в сестринську справу та поважайте права, щоб забезпечити здоров'я у всьому світі»

ICN солідарна з медсестрами в Україні та медсестрами  усього світу, які працюють у конфліктних ситуаціях. Щоб показати свою солідарність з ними, ICN запустила кампанію #NursesforPeace, щоб закликати до миру, засудити напади на охорону здоров’я та підтримати медсестер на передовій.

11.05.2022

5 травня

МІЖНАРОДНИЙ

ДЕНЬ АКУШЕРКИ

З 1992 року Міжнародний день акушерок відзначається 5 травня. Це можливість відзначити роботу акушерок, підвищити поінформованість про їх важливість у забезпеченні догляду за матерями та їх новонародженими малюками.

Цього року Міжнародній конфедерації акушерок (ICM), яка виникла як Міжнародна спілка акушерок у Бельгії, виповнюється 100 років, саме тому тема Міжнародного дня акушерки 2022 року звучить так "100 років прогресу".

Хоча акушерки, які допомагають жінкам під час пологів, – це образ, який відразу спадає на думку, вони роблять набагато більше. Крім надання допологової, внутрішньоутробної та післяпологової допомоги, вони надають послуги з планування сім'ї та скринінгу раку грудей та шийки матки. При необхідності вони можуть надати базову невідкладну акушерську допомогу. За допомогою консультацій та інформації вони можуть підтримати жертв гендерного насильства та надати послуги з охорони репродуктивного здоров'я підліткам.

Доповідь UNFPA, ICM та Всесвітньої організації охорони здоров'я "Стан акушерства у світі в 2021 році" показала, що якби уряди інвестували в акушерок, то до 2035 року можна було б щорічно рятувати 4,3 мільйона життів, включаючи материнську смертність та неонатальну смертність .

Ця група медичних працівників, що складається, в основному, з жінок, могла б задовольнити 90% потреб у галузі репродуктивного здоров'я та запобігти 65% випадків смерті матерів та новонароджених. У світі спостерігається глобальна нестача 900 000 акушерок.

 04.05.2022

ЗІ СВІТЛИМ СВЯТОМ ВЕЛИКОДНЯ!

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

Кабінет Міністрів України затвердив план заходів із реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні

За першої нагоди у бібліотеці буде проведено заплановану інформаційну годину присвячену Всеукраїнському дню психолога.

23 квітня

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ ПСИХОЛОГА

Всеукраїнський день психолога вже традиційно відзначається 23 квітня.

За останнє сторіччя психологія пройшла дуже стрімкий шлях розвитку. Вона була офіційно визнана як наука тільки в 1879 році. Однак психологи всього світу змогли накопичити величезний багаж знань про суть людини, про її стани та почуття, про самопізнання та соціальні ролі. Поява Всеукраїнського дня психолога теж цілком виправдана. Сьогодні це затребувана професія, оскільки рішення психологічних проблем людини вважається базовим у процесі її особистісного становлення. Робота психолога потребує ґрунтовних знань та навиків.

При кожній катастрофі на допомогу поспішають психологи кризових станів, при особистій біді людям допомагають медичні психологи, сотні фахівців в нашій країні дбають про переселенців і військових. Сімейні, дитячі, корпоративні, військові, шкільні, особисті – всі вони допомагають іншим людям розібратися в своїх проблемах, відкривають і показують їм ті ресурси, які ще є в запасі. 

21.04.2022

22 квітня 1970 року у США, в Нью-Йорку, студенти, школярі та їхні вчителі вперше організували національний День Землі, запропонувавши зазирнути вглиб екологічних проблем і разом пошукати їх вирішення. З 1990 року цей день проголошено міжнародним, а в Україні він відзначається з 1992 року. У цей день кожен мешканець планети може зробити свій маленький внесок у справу захисту навколишнього середовища: очистити від сміття прилеглі території, висадити хоча б одне дерево, відмовитися хоча б на один день від використання автомобіля тощо. День Землі щорічно відзначається в 147 країнах світу. Щороку цього дня ООН висвітлює певну тему для спрямування діяльності та привернення уваги до конкретної проблеми навколишнього середовища. Тема Дня Землі 2022 року – "Інвестуйте в нашу планету". День Землі 2022 зосереджений на прискоренні рішень щодо боротьби з нашою найбільшою загрозою – зміною клімату, і заохоченні всіх – уряду, громадян і бізнесу – зробити свій внесок. 

20.04.2022

7 квітня

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ

ЗДОРОВ’Я

Всесвітній день здоров'я — відзначається щорічно 7 квітня, починаючи з 1950 року. 

Щороку для цієї дати обирається тема, яка висвітлює область, що має пріоритетний інтерес для ВООЗ. Тема Всесвітнього дня здоров'я 2022 року - "Наша планета, наше здоров'я"

У розпал пандемії, забруднення планети, зростання таких захворювань, як рак, астма, хвороби серця, ВООЗ зосередить увагу всього світу на невідкладних заходах, необхідних для збереження здоров'я людей та планети, та сприятиме руху зі створення громад, орієнтованих на благополуччя.

За оцінками ВООЗ, понад 13 мільйонів смертей у світі щорічно мають екологічні причини, яких можна було б уникнути. Це включає кліматичну кризу, яка є найбільшою загрозою здоров'ю, що стоїть перед людством. Вирішення багатьох із цих проблем виходить за межі компетенції сектору охорони здоров'я, і, як наслідок, для ефективної відповіді знадобляться підходи всього уряду та всього суспільства.

Панамериканська організація охорони здоров’я (ПООЗ) 7 квітня проведе веб-семінар присвячений Всесвітньому дню здоров’я.


Реєстрація

Порядок денний веб-семінару

06.04.2022

З НАГОДИ ПОДІЇ В БІБЛІОТЕЦІ ОФОРМЛЕНО КНИЖКОВУ ВИСТАВКУ

Щороку 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Його мета – привернути уваги громадськості до катастрофічних медичних, соціальних та економічних наслідків цієї хвороби та активізувати зусилля щодо ліквідації глобальної епідемії туберкульозу. 

Туберкульоз залишається однією з найбільш смертоносних інфекцій у світі. Щодня від туберкульозу помирає понад 4100 осіб, і близько  28 000 людей хворіють на цю виліковну хворобу, що підається профілактиці. За період з 2000 р. глобальні зусилля у боротьби з туберкульозом врятували близько 66 мільйонів життів. Однак пандемія COVID-19 перекреслила успіхи, досягнуті у боротьбі із цим захворюванням. У 2020 р. вперше більш ніж за десятиліття було відзначено зростання смертності від туберкульозу.

У 2022 р. Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначатиметься під гаслом «Мобілізуємо ресурси для боротьби з туберкульозом. Врятуємо життя!», що говорить про нагальну потребу інвестувати ресурси для посилення боротьби з туберкульозом та необхідність виконання зобов’язань, прийнятих світовими лідерами, щодо боротьби з цим захворюванням.

Мобілізація ресурсів дозволить врятувати мільйони життів та прискорити ліквідацію епідемії туберкульозу.

До Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом ВООЗ організовує спеціальне віртуальне ток-шоу з доповідачами на інтерактивній веб-платформі ВООЗ End TB Forum  (24 березня 12:30 – 15:00 CET) Приєднатися до події  Пароль: 21TB$wH5 

Рекомендаційний список літератури «Боротьба з туберкульозом: лікування та профілактика»

23.03.2022

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

В Україні триває війна. Героїчне протистояння українського народу російському воєнному вторгненню. Збройні Сили України у взаємодії з іншими складовими сил оборони дають гідну відсіч військам противника.

Але перемога кується не лише на передовій, а й в тилу. Важлива не лише допомога армії, а й підтримка української економіки.

Наукова медична бібліотека, як складова Черкаської медичної академії, продовжує працювати, щоб мати змогу підтрумувати українську армію в тому числі і фінансово.

Також співробітники бібліотеки долучаються до волонтерських робіт у вільний від роботи час, враховуючи особисті можливості та навики.


Разом до перемоги! Віримо в ЗСУ! Слава Україні! 

16.03.2022

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

18.02.2022

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ

21 ЛЮТОГО

Ініціатива проведення Міжнародного дня рідної мови належить Бангладешу. Він був затверджений на Генеральній конференції ЮНЕСКО у 1999 році та відзначається у всьому світі з 2000 року.

ЮНЕСКО вірить у важливість культурної та мовної різноманітності для сталого розвитку суспільства. У рамках свого мандата захисту світу вона працює над збереженням відмінностей у культурах та мовах, які сприяють терпимості та повазі до інших.

Тема Міжнародного дня рідної мови 2022 року - "Використання технологій для багатомовного навчання: Виклики та можливості". Обговорюватиметься потенційна роль технологій для розвитку багатомовної освіти та підтримки розвитку якісного викладання та навчання для всих.

21 лютого 2022 року ЮНЕСКО організовує вебінар (реєстрація) На вебінарі будуть розглянуті дві основні теми:

Президент України Володимир Зеленський оголосив 16 лютого 2022 року Днем єднання. Відповідний Указ глава держави видав напередодні, 14 лютого. 

Свято встановлено в Україні «З метою посилення консолідації українського суспільства, зміцнення його стійкості в умовах зростання гібридних загроз, інформаційно-пропагандистського, морально-психологічного тиску на суспільну свідомість…»

Цього дня, згідно з Указом Президента України, прийнято проводити:

  16 лютого

ДЕНЬ ЄДНАННЯ

16.02.2022

Щорічно 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, який був проголошений у 2005 році Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями. Метою проведення цього дня є підвищення обізнаності про рак як одного із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, акцентування уваги на профілактиці, ранньому виявленні та лікуванні цього захворювання. 

Всесвітній день боротьби проти раку у 2022 році знаменує собою перший рік нової трирічної кампанії, зосередженої на питанні рівності. Тема кампанії «Усунути розрив у догляді» визнає силу знань і кидає виклик припущенням. Цей перший рік нової кампанії підвищує рівень обізнаності про недостатність  справедливості в лікуванні раку та пояснює бар’єри, які існують для багатьох людей у ​​доступі до послуг та одержанні необхідної допомоги.

В усьому світі до дня боротьби проти раку проводять тематичні заходи. В Україні, зокрема, планується запуск соціальної реклами в метро та проведення  IV форуму онкопацієтів.

За статистикою ВООЗ, рак грудей є найбільш розповсюдженим видом раку серед усіх онкологічних захворювань у жінок. В Україні рак молочної залози також є лідером серед жіночих онкологічних хвороб. Найвищі показники захворюваності серед українок віком понад 60 років, хоча захворюваність значно зростає вже з 30 років. Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

Регулярні профілактичні огляди у лікаря суттєво підвищують шанси на ефективне лікування. Рання діагностика може зберегти життя,  адже рак молочної залози виліковний при виявленні на I стадії у 95% жінок, на II стадії – у 80%, на III стадії – у 50% жінок.

Рекомендаційний список літератури «Рак молочної залози: актуальні питання»

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

04.02.2022

ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

У суботу, 22 січня, в Україні відзначатимуть День Соборності.

Свято присвячено 103-й річниці проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). 

Також цього дня згадують підписання Четвертого Універсалу Центральної Ради. Це сталося роком раніше – 22 січня 1918 року. Цим документом проголошувалася повна незалежність УНР.

Оскільки це свято пов’язане з процесом об’єднання українських земель, заходи, що проводяться 22 січня, покликані привернути увагу саме до незалежності та єдності нашої держави.

З нагоди події в бібліотеці оформлено книжкову виставку

21.01.2022






З Новим  Роком та 

Різдвом Христовим!





До 145 річниці  

з дня народження  

М. Д. Стражеско  

29 грудня 1876 року народився  український терапевт, доктор медицини, професор, заслужений діяч науки УРСР, академік АН УРСР, академік АН СРСР, Герой Соціалістичної Праці– Микола Дмитрович Стражеско.

У 1909 році М.Д. Стражеско (спільно з В.П. Образцовим) вперше у світі поставив прижиттєвий діагноз тромбозу судин серця. Їх спільна праця  «Симптомологія та діагностика тромбозу вінцевих артерій серця» (1910 р.), в якій вперше було дано розгорнутий опис різних клінічних форм інфаркту міокарда і виявлено його основну патогенетичну ланку, принесла Стражеско світове визнання. Загалом, він є автором більш ніж 100 наукових праць, присвячених різноманітним питанням клініки і лікуванню внутрішніх хвороб. 

Особливу увагу Микола Дмитрович приділяв клінічно-експериментальному вивченню патології органів кровообігу, розробив вчення про функціональну недостатність кровообігу, спільно з В. Василенком створив класифікацію недостатності кровообігу.

У 1936 р. М.Д. Стражеско створив  Український науково-дослідний інститут клінічної медицини, де був директором.

Ім'я Миколи Дмитровича Стражеско носить Національний науковий центр «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» АМН України та одна з вулиць Києва.


Рекомендаційний список літератури

«До 145-ої річниці з дня народження М.Д. Стражеска»

З нагоди події в бібліотеці оформлено книжкову виставку 

28.12.2021




1 ГРУДНЯ 2021

Тема Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом у 2021 р.: «Покінчити з нерівністю. Ліквідувати СНІД». ВООЗ і партнери роблять особливий наголос на тому, щоб ніхто не залишився поза увагою, вказуючи на посилення дисбалансу щодо доступу до основних послуг з ВІЛ.

Викорінення нерівності допоможе не лише покласти край епідемії СНІДу, а й захистити права ключових груп населення, людей, які живуть із ВІЛ, підвищити ефективність боротьби з COVID-19 та іншими пандеміями, забезпечити відновлення економіки та підтримку її стабільності. Крім того, викорінення нерівності дозволить врятувати мільйони людей і покращить життя суспільства в цілому.

37 700 000 приблизно стільки людей, що живуть із ВІЛ, налічувалося у 2020 р.

680 000  осіб померло у 2020 р. від причин, пов'язаних із ВІЛ

1 500 000  осіб було інфіковано в 2020 р.

30.11.2021

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА

МЕДИЦИНА ЯК ПОКЛИКАННЯ ДУШІ

24.11.2021 р. в бібліотеці проведено ВИХОВНУ ГОДИНУ для студентів групи 1ф А(9) Черкаської медичної академії. Керівник групи, голова циклової комісії математики та інформатики Л.М. Діхтяренко.

Студентам проведено ЕКСКУРСІЮ БІБЛІОТЕКОЮ, під час якої вони ознайомилися з усіма відділами та дізналися про їх призначення і специфіку роботи, відвідали книгосховища та переглянули раритетні видання.

Також була представлена змістовна ДОПОВІДЬ-ПРЕЗЕНТАЦІЯ, а декілька студентів зачитали власні мінітвори.

Проведена ВІКТОРИНА

Студенти записалися до бібліотеки та отримали літературу

Тематична ВИСТАВКА

Наприкінці заходу кожен студент отримав ПАМ'ЯТКУ ФЕЛЬДШЕРУ  та рекомендаційний список літератури

"НА ДОПОМОГУ МАЙБУТНЬОМУ ФЕЛЬДШЕРУ"

25.11.21

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ НАУКИ В ІМ’Я МИРУ ТА РОЗВИТКУ

День науки відзначається щороку 10 листопада. Він був заснований з метою показати світ наукових досліджень та відкриттів і залучити всіх до актуальних наукових проблем та розробок – таких як штучний інтелект чи відновлювані джерела енергії. Всесвітній день науки покликаний показати, що хоча ви можете не бути вченим або дослідником, наука оточує вас і є частиною життя кожної людини. Роблячи науку доступнішою, це свято є одним із способів надихнути людей на її вивчення та участь у ній.

Повна назва свята – Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development). Засновано ЮНЕСКО (the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) в  2001 р. Він сприяв виходу на світову арену Всесвітньої конференції з науки, що проходила у Будапешті. ЮНЕСКО розглядає цей день, як можливість зорієнтувати широке наукове співтовариство (включаючи урядові структури) на спільні цілі та цінності, такі як мир у всьому світі та викорінення бідності. Передбачається, що, більш тісно пов'язуючи науку із соціальними цілями, вчені матимуть можливість працювати разом на благо всіх. Тема конференції 2021 року -  “Future of STI: Impacts on Education, Skills, and Work” .

Вперше Всесвітній день науки в Україні було проведено в 2013 році  молодими вченими Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України. Наступні роки до святкування долучились інші установи Національної академії наук України та ВНЗ зі Львову, Харкова, Дніпра та Одеси. 

ТЕМАТИЧНА КНИЖКОВА ВИСТАВКА "НАУКА І ЖИТТЯ"

Європейський Союз

економічний і політичний союз, який утворився на основі підписаного 7-го лютого 1992-го року Маастрихтського договору, який набув чинності 1-го листопада 1993- го року. Цьому передувала величезна робота, що почалася ще з 1951-го року, коли в Парижі було підписано договір про створення Європейського об’єднання вугілля і сталі. Європейський союз - це унікальне утворення націлене, насамперед, на ефективну регіональну інтеграцію. Останній значний перегляд конституційних принципів ЄС був затверджений у Лісабонській угоді, яка набула чинності в 2009 році. Юридично в ЄС не виділено столиці, але де-факто таким є місто Брюссель, де базується більшість інституцій Європейського союзу.  

На сьогодні, Європейський Союз об'єднує 27 незалежних держав-членів, що розташовані в Європі. Займає площу 4 233 255 км2 (7-ме місце у світі), з населенням близько 445 мільйонів людей (3-тє місце). Загальний номінальний валовий внутрішній продукт складає більше 17 трлн доларів США (2-ге місце), за паритетом купівельної спроможності — 21 трлн доларів США (2-ге місце).

ЄС, наразі, не має власних збройних сил, але сприяє військовому співробітництву його країн-членів, більшість яких є членами НАТО. Через великий політичний і економічний глобальний вплив, Європейський Союз вважають однією з потенційних наддержав


В цей День ми приєднуємося до привітань і поздоровлень на адресу всіх представників ЄС, бажаємо їм стійкості, зростання суспільного, економічного і політичного добробуту, яскравих перемог і мирного неба! 



З Днем народження Європейського союзу!

01.11.2021

Інформаційна година


20 жовтня в бібліотеці проведено інформаційну годину 

"Етико-деонтологічні аспекти моєї майбутньої професії - медична сестра"

 для студентів  групи 4мсВ(9), керівник групи А.М. Діхтяренко. 


Студенти академії переглянули змістовну доповідь - презентацію, ознайомилися з  книжковою виставкою "Основи медичної етики і деонтології"  та отримали рекомендаційні списки літератури "На допомогу майбутній медичній сестрі".

25.10.2021

Бути психічно здоровим – це не означає просто не мати проблем з психічним здоров'ям.

Якщо у вас гарне психічне здоров'я, ви можете:

Деякі люди називають психічне здоров'я "емоційним здоров'ям" або "благополуччям", і воно так само важливе, як і хороше фізичне здоров'я.

Психічне здоров'я – це справа кожного. У кожного з нас бувають моменти, коли ми відчуваємо себе пригніченими, напруженими або наляканими. Найчастіше ці почуття проходять. Але іноді вони переростають в більш серйозну проблему, і це може трапитися з кожним з нас.

Існують стигми, пов'язані з проблемами психічного здоров'я. Це означає, що люди відчувають себе ніяково і не говорять про них. Багато людей навіть не відчувають себе комфортно, кажучи про свої почуття.


Знати і говорити про свої почуття 

корисно для здоров'я!




08.10.2021

З нагоди події в бібліотеці оформлено книжкову виставку 

Міжнародний День Лікаря

З ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я в перший понеділок жовтня відзначається Міжнародний день лікаря. Це день солідарності й активних дій лікарів усього світу.  

Свято встановлене в Україні «…на підтримку ініціативи працівників установ і закладів охорони здоров'я України…» згідно з Указом Президента України «Про День медичного працівника» від 3 червня 1994 р. № 281/94.


З нагоди свята в бібліотеці оформлено виставку "Для вас, майбутні лікарі"

04.10.2021

За ініціативою ООН 1 жовтня у світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку

Дата покликана привернути увагу суспільства до проблеми упередженого ставлення до літніх людей,  оскільки вони часто зіштовхуються з дискримінацією в суспільстві та роботі. Що призводить до знецінювання ролі людей похилого віку і виключення їх з громадського життя.

Найбільше багатство літніх людей — 

досвід та мудрість.

Безмежна вдячність Вам, дорогі представники старшого покоління, за безцінні знання та слушні поради, за гідний приклад для наслідування!

01.10.2021

30 ВЕРЕСНЯ З НАГОДИ СВЯТКУВАННЯ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ДНЯ БІБЛІОТЕК БУЛО ПРОВЕДЕНО ДЕНЬ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ 

Протягом дня до нас завітали понад 100 студентів. Для них було проведено екскурсію по всих відділах бібліотеки та книгосховищах, де вони мали можливість преглянути раритетні видання. Також, студенти навчилися працювати з довідково-пошуковим апаратом  бібліотеки та  ознайомилися з інструкцію для самостійної роботи з електронним каталогом.                               

01.10.2021

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БІБЛІОТЕК 

Щороку 30 вересня відзначається Всеукраїнський день бібліотек. Це свято встановлено в Україні Указом Президента України від 14.05.1998 р. № 471/98, враховуючи великий внесок бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність підвищення їх ролі у житті суспільства. 

З нагоди свята наша бібліотека проводить

ДЕНЬ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ!

Бібліотека сьогодні – це точка опори, на якій будується простір культурного суспільства. Сучасні бібліотеки – центри інтелектуального та духовного життя. Здійснюючи свою просвітницьку місію, вони здатні зіграти важливу роль в розвитку освіти, науки і культури, завжди залишаючись гарантом цивілізованості суспільства.

Незважаючи на бурхливий розвиток інформаційних технологій, людство, на щастя, і досі не може уявити життя без книги, яка допомагає перетворювати людину в особистість. Бібліотека – це своєрідна пам'ять людства, у якій зберігаються знання, накопичені протягом багатьох віків різними народами.

Сучасна бібліотека поєднує в собі освіту та інформування, надаючи доступ до свого фонду, та, крім цього, відкриває електронний ресурс для читачів. Її функції стають значно ширшими, адже тут проводять виставки, конференції, брифінги та творчі вечори.

30.09.2021

Інформаційна година 

"Безпечні ліки для матері та дитини"

 14 вересня в бібліотеці проведено інформаційну годину для студентів  групи 1АК (11). Викладач Олійник Л.Г.  

Студенти академії переглянули змістовну доповідь-презентацію, також ознайомилися з тематичною книжковою виставкою та отримали рекомендаційні списки літератури.



1 ВЕРЕСНЯ – ДЕНЬ ЗНАНЬ

1 вересня –  одне з головних свят навчального року – урочисте, хвилююче і відповідальне. 

Саме з нього починається незвіданий, цікавий і, водночас, нелегкий шлях до пізнання, до нових звершень, до самостійного життя. 

Бажаємо усім студентам на цьому шляху підкорити нові вершини, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети.

Переконані, Ваші здібності, старання та наполегливість стануть запорукою визначних успіхів у дорослому житті.          

                                 01.09.21

Книжкова виставка "Ваші помічники в навчанні"

30 років 

Незалежності України

24 серпня Україна відзначає День незалежності – державне свято на честь ухвалення Акта проголошення незалежності України (1991 р.). Це стало початком відліку нового етапу розвитку демократичної сучасної Української держави. 

Тисячолітній спадок державності України

Історична довідка про Державний прапор України

Історична довідка про етапи українського державотворення   

23.08.21.

З НАГОДИ СВЯТА В БІБЛІОТЕЦІ ОФОРМЛЕНО ТЕМАТИЧНУ ВИСТАВКУ

День Конституції України - державне свято України!


Святкується щорічно 28 червня на честь ухвалення Конституції України того ж дня 1996 року. 

День Конституції України — єдине державне свято, закріплене в самій Конституції: 

Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України.

У червні 1996 року депутати Верховної Ради ухвалили Конституцію України. Це сталося на п'ятий рік після проголошення незалежності. До 1996 року використовували Конституцію Української Радянської Соціалістичної Республіки. 

Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені. 

Україна була останньою з колишніх радянських республік, яка ухвалила нову Конституцію.


25.06.21.

Уже в найближчі вихідні українці відзначатимуть   ДЕНЬ МОЛОДІ

День молоді – це справжнє свято творчості й натхнення, енергії і запалу, пізнання і самоствердження. Адже юність – це час пошуків, відкриттів, реалізації найсміливіших планів. 

Це свято не має фіксованої дати, оскільки щорічно відзначається в останню неділю червня. І в 2021 році воно припадає на 27 число.

Це гарна нагода привітати всіх юнаків і дівчат, а також людей, хто молодий душею. Саме вони, сьогоднішні школярі, студенти, молоді робітники, підприємці, науковці, скоро будуть визначати шляхи розвитку країни.

25.06.21

ДЕНЬ МЕДИЧНОГО ПРАЦІВНИКА

Робота медика дуже складна і вкрай важлива для суспільства. До професії лікаря завжди ставилися з великою повагою, адже без них неможливий розвиток людства. Щоб вшанувати цю професію, було встановлено свято всіх працівників медичної сфери України. Щорічно в третю неділю червня медичні працівники відзначають своє професійне свято. 

У цей день лікарі всіх напрямків, санітари, лаборанти та медсестри приймають привітання. Як правило, до Дня медичного працівника проводять безліч конференцій, виставок, конкурсів, семінарів та презентацій. 

18.06.21

З НАГОДИ СВЯТА В БІБЛІОТЕЦІ ОФОРМЛЕНО КНИЖКОВУ ПОЛИЦЮ

INTERNATIONAL DAY 

FOR PROTECTION OF CHILDREN


Міжнародний день захисту дітей 

Міжнародний день захисту дітей – це одне з найстаріших міжнародних свят. За однією із версій, у 1925 році Генеральний консул Китаю в Сан-Франциско зібрав групу китайських дітей-сиріт і влаштував для них святкування Дуань-у Цзе (Фестиваль човнів-драконів), яке якраз припало на 1-ше червня. Завдяки щасливому випадку цей день збігся із часом проведення «дитячої» конференції в Женеві. 

Рішення про відзначення Міжнародного дня захисту дітей саме першого червня прийняла Міжнародна демократична федерація жінок у листопаді 1949 року. Перший Міжнародний день захисту дітей було відзначено ще в 1950 році.

ООН підтримала ініціативу федерації та оголосила захист прав, здоров'я і життя дитини одним із пріоритетів у своїй діяльності.

В Україні цей день відзначається із 1998 року. У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов'язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля й відпочинок та сприяти наданню для цього відповідних можливостей.

День захисту дітей – це нагадування суспільству про необхідність захищати права дитини, щоб усі діти росли щасливими, навчалися, займалися улюбленою справою і в майбутньому стали чудовими батьками та громадянами своєї країни.

01.06.21

Тематична книжкова інсталяція

Сьогодні, 20 травня, відзначається ювілейний 15-й 

Всесвітній день вишиванки!

«Вишиванка – генетичний код нації», саме під таким гаслом щороку, в третій четвер травня відбувається «День вишиванки». Свято запрошує кожного громадянина до свідомого вчинку — одягнути вишиванку і піти в ній на роботу чи навчання. Така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції і культурної освіченості.

Працівниками бібліотеки було організовано книжкову інсталяцію "День вишиванки", яка стала популярною фотозоною для студентів та викладачів академії та проведено змістовну презентацію "Вишиванка - генетичний код нації" на урочистих зборах з нагоди свята.

Одягни вишиванку - підтримай Україну!

20.05.2021

12 травня - Міжнародний день медичної сестри



З нагоди цього свята  бібліотекарі відділу обслуговування навчальною літературою підготували тематичну книжкову виставку  та провели бесіду зі студентами "Милосердніша з професій"

Темою Міжнародного дня медичної сестри 2021 року є "Бачення майбутнього охорони здоров'я". Тема висвітлює зміни та інновації у сестринській справі і те, як вони в кінцевому підсумку вплинуть на майбутнє охорони здоров'я. 

12.05.2021

ДЕНЬ МАТЕРІ

Міжнародне та локальне свято на честь матері, материнства, материнських зв’язків та впливу матерів у суспільстві. Його відзначають у різні дні у багатьох країнах світу, найчастіше в березні чи травні. Свято доповнює подібні урочистості на честь членів сім'ї, такі як День батька, День братів і сестер та День бабусь і дідусів

За часів незалежної України свято встановлено «…на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, міжнародної організації „Жіноча громада“, Спілки жінок України, громадської організації „Союз українок“…» згідно з Указом Президента України «Про День матері» від 10 травня 1999 року № 489/99. 

В Україні День матері відзначають щороку у другу неділю травня.

З нагоди свята бібліотекарі відділу обслуговування навчальною літературою підготували книжкову полицю "Усі дороги ведуть до мами" та провели поетичну годину "Величаємо тебе, мамо!". 

Також відділом обслуговування та пропаганди наукової літератури організовано тематичну книжкову виставку.

07.05.2021

165 років з дня народження Зігмунда Фрейда


Сигізмунд Шломо Фройд (нім. Sigmund Freud)  - 6 травня 1856, Пржибор, Австро-Угорщина (тепер Мораво-Сілезький край, Чехія) — 23 вересня 1939, Лондонавстрійський психолог і невролог єврейського походження, який вивчав людське несвідоме. Він розвинув методику вільних асоціацій та тлумачення сновидінь, яку було покладено в основу психоаналізу, і сформулював концепцію структури психіки (Ід, Еґо та Супереґо, або Воно, Я і Над-Я). 

Відомий всьому світу як засновник психоаналізу, який справив значний вплив на психологію, медицину, соціологію, антропологію, літературу й мистецтво XX століття.

Світогляди Фройда на природу людини були новаторськими для його часу і протягом усього життя дослідника не припиняли викликати резонанс і критику в науковому співтоваристві. Інтерес до теорій вченого не згасає і в наші дні.


Рекомендаційний список літератури «До 165-річчя з дня народження З. Фрейда» 

06.05.2021

5 травня - Міжнародний день акушерок


Ідея проведення цього свята була запропонована в 1987 році на конференції Міжнародної конфедерації акушерок (заснована 1919 року, об'єднує 88 акушерських асоціацій із 75 країн світу) в Нідерландах . Але тільки з 1992 року День акушерки став проводитися щорічно більш ніж в 50 країнах по всьому світу.

Зазвичай, у цей день організовуються акції, відбуваються ходи, в встановлених громадських місцях проводяться безкоштовні консультації. Організовуються зустрічі, семінари, де акушери діляться досвідом, знайомляться з новими досягненнями у своїй професії, кращих працівників нагороджують грамотами.

Міжнародний День акушерок – це не тільки професійне свято, але і свято всіх людей на планеті. Поява маляти на світ дуже урочиста подія. День акушерки важливий для кожної людини, адже всі ми прийшли в цей світ з допомогою людей цієї професії.  


І немає професії прекрасніше 

На всіх шести материках, 

Коли лежить все людство 

У акушерки на руках!

Книжкова виставка "Працювати, даруючи життя"

05.05.2021

Європейський  Тиждень  Імунізації

26 квітня  -  2 травня

Тиждень імунізації, головною ціллю якого є привернення уваги громадськості до ролі вакцинації в процесі збереження здоров’я нації та сприяння активному застосуванню вакцин для захисту людей від важких хвороб, проводиться щорічно в останній тиждень квітня

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, зі 130 млн дітей, які щорічно народжуються на Землі, приблизно 12 млн вмирають у віці до 14 років, причому 9 млн з них - від інфекційних захворювань. Щорічно з 51 млн смертей серед дорослого населення причиною однієї третини з них є інфекційні хвороби. 

Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров'я населення - всіх разом і кожного окремо - залежить від рівня охоплення вакцинацією в країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації досягав 95-98%. Відсутність загрози важких інфекцій, що була досягнута виключно завдяки широкому проведенню профілактичних щеплень, - одна з основ благополуччя нашого життя. Варто тільки відмовитися від щеплень, і тоді інфекції, які вважалися переможеними, обов'язково повернуться.


Захистіть себе і своїх близьких!

23.04.2021

Щорічно 7 квітня світ відзначає World Health Day або Всесвітній день здоров’я

Це одна з важливих соціальних дат, значення якої переоцінити неможливо. Головна мета свята – звернути увагу суспільства на важливість здорового способу життя та вчасної профілактики захворювань.

Здоров’я – не тільки відсутність хвороб та фізичних дефектів, а стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя

  До Всесвітнього дня здоров’я у бібліотеці організовано тематичну книжкову виставку 

          

Побажання доброго здоров’я вже давно стало традицією. Але особливо важливим воно стає під час пандемії коронавірусу у всьому світі. Працівники клінік, лікарень і госпіталів ‒ ті, хто так чи інакше з обов’язку професії і служби надають медико-санітарну допомогу, якнайкраще розуміють цінність здоров’я.

День здоров’я — загальне свято не тільки працівників медицини та системи охорони здоров’я, але і всіх людей, які дотримуються засад здорового способу життя. 


Профілактика та увага до нашого власного здоров’я ‒ це базові складові щасливого життя людини! 


07.04.2021

19 березня - День народження Ліни Костенко

Геній слова, залізна жінка та жива легенда. ЇЇ біографія є прикладом для мільйонів. Її вислови надихають на зміни і змушують замислитися над вічними темами. ЇЇ твори є невичерпним джерелом мудрості. Усе своє життя письменниця не боялася та відкрито говорила всю правду. Нині вона воліє мовчати, а з нами говорять її твори. 

Зібрання поезії  Л.Костенко  

Презентація "Ліна Костенко"  розповість про життєвий та творчий шлях поетеси.

В бібліотеці проведено захід 

«Ліна Костенко – геній слова, залізна жінка та жива легенда» 

Були присутні студенти академії, які переглянули відео про цікаві факти з життя письменниці, відео декламування вірша «Життя іде і все без коректур» (Ірина Мотиль) та живе декламування вірша «Страшні слова» (Вікторія Смолій). Також, велику зацікавленість студентів викликала презентація «Творчість Ліни Костенко» та книжкова виставка «Ліна Костенко – поет і громадянин».

19.03.2021

09.03.2021 

В приміщенні Черкаської медичної академії організовано виставку, присвячену Тарасу Григоровичу Шевченку.  На урочистому відкритті студенти академії розказали біографічні факти з життя поета та декламували вірші. 

Виставка діє впродовж 9 та 10 березня

Відділом обслуговування навчальною літературою в бібліотеці проведено захід "Шевченкове слово єднає світ".

10.03.2021

30.03.1858 р.

 фото А. Деньєра оригінал,

1-ше фото Т.Г. Шевченка





 І день іде, і ніч іде.

І голову схопивши в руки,

Дивуєшся, чому не йде

Апостол правди і науки!

1 з 2-х останніх знімків Т.Г. Шевченка

виконані невідомим фотографом 

кін. 1860 або поч. 1861 р.р.

         Щорічно 9 та 10 березня Україна відзначає Шевченківські дні – дати народження і смерті поета, що став головним пророком і народним символом. Український поет, художник, офортист, громадський діяч, засновник нової української літератури - про життя та діяльність цього славетного майстра написано багато книжок. Про село Моринці, видання "Кобзаря" та заслання поета відомо ще з шкільних підручників, та у житті митця було багато цікавих та маловідомих фактів, які ми зібрали в короткій презентації "Добірка цікавих та маловідомих фактів про Т.Г. Шевченка" 

09.03.2021

(1871-1913)


25 лютого 

День народження Лесі Українки


150 років тому в невеликому містечку Звягель (нині -  Новоград-Волинський, Житомирська обл.) народилася Лариса Косач, яка увійшла в історію під псевдонімом Леся Українка. Саме вона стала однією з центральних постатей української культури та піднесла її до європейського рівня.

По собі Леся Українка залишила вражаючі поетичні поеми, прозові твори, понад 270 віршів, публіцистичні статті, а також неперевершені переклади світової класики.

 

Електронні ресурси, де зібраний доробок Лесі Українки.


В бібліотеці організовано виставку 

"Ні! Я жива, я вічно буду жити!"

25.02.2021