Tytuł projektu: „Rozwój zindywidualizowanego procesu nauczania w przedszkolach i szkołach podstawowych”.

Nasi partnerzy: Łotwa, Rumunia, Turcja

Akronim: SCHOOL4ME

Data rozpoczęcia projektu: 01.09.2019

Data zakończenia projektu: 31.08.2022

Projekt Erasmus + K2 to europejski program międzynarodowych szkoleń językowych, metodycznych i specjalistycznych dla szkół, placówek edukacyjnych, lokalnych lub regionalnych władz odpowiedzialnych za oświatę i innych organizacji działających na rzecz edukacji szkolnej. Celem działań jest wypracowanie i/lub transfer innowacji dla zapewnienia wysokiej jakości kształcenia, a także wymiany dobrych praktyk. Istotne znaczenie ma także zdobywanie doświadczenia we współpracy międzynarodowej oraz dążenie do zmiany charakteru pracy instytucji na bardziej międzynarodowy. 

Program Erasmus + jest  w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej.

O projekcie

Istotny wpływ na umiejętność uczenia się i samopoczucie uczniów ma  wczesna edukacja. Podstawowe umiejętności takie jak czytanie, pisanie oraz umiejętności matematyczne są zdobywane i rozwijane w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Rolą nauczycieli jest  znaleźć skuteczną odpowiedź na potrzeby najmłodszych dzieci, aby nie stracić ich jako uczniów pozbawionych motywacji do nauki. Jednym z celów tego projektu  jest zmiana "centrum" procesu uczenia się z "nauczyciela w grupie uczącej się" na "ucznia w grupie uczącej się", gdzie pedagodzy pełnią jedynie rolę wspierającą.

Innowacyjny projekt "Rozwój zindywidualizowanego procesu nauczania w przedszkolach i szkołach podstawowych w instytucjach edukacji przedszkolnej i podstawowej" gromadzi wiedzę na temat przekształcania organizacji procesu uczenia się w narzędzie, dzięki któremu każde dziecko może otrzymać jakościowe wsparcie w nauce i zdobyć umiejętności uczenia się przez cały okres edukacji.

Celem projetu School4me jest


- opracowanie systemu zarządzania procesem uczenia się dzieci w wieku 6-10 lat w  oparciu o indywidualizację tego procesu i zastosowanie go w Szkole Podstawowej nr. 75.

- stworzenie bazy wiedzy i zasobów dla rodziców w  zakresie ich wsparcia w procesie uczenia się dzieci oraz umiejętności reagowania na ich potrzeby w przypadku specyficznych trudności w uczeniu się.

W ramach projektu powstanie program szkoleniowy dla rodziców, który będzie odpowiadał kompetencjom rodziców i pozwoli im monitorować i uczestniczyć w rozwoju umiejętności uczenia się dzieci we wczesnym wieku poprzez jakościową interakcję z nauczycielami. Zostanie także opracowany podręcznik (biuletyn) dla rodziców zawierający najczęściej używane aplikacje i metodologie. Wszystkie te działania mają na celu  tak przeprojektować proces uczenia się oraz środowisko dziecka w rodzinie, by czuło się bezpieczne i zmotywowane w procesie uczenia się.

Wymiana doświadczeń międzynarodowych partnerów oraz zgromadzona wiedza w trakcie konferencji i warsztatów posłuży do reorganizacji procesu edukacyjnego oraz innowacyjnego i efektywnego podejścia pedagogów a także przyczyni się do zwiększenia aktywności  i motywacji rodziców, których dzieci uczęszczają do szkoły. 

Opis działań

W projekcie poruszane  są trzy tematy: niepełnosprawność - specjalne potrzeby, włączenie społeczne - sprawiedliwość, pedagogika i dydaktyka.

1. Działania edukacyjne (mobilność) personelu partnerskiego w celu zbadania, połączenia wniosków programów nauczania i zbadania możliwe rozwiązania (w ramach grup wiekowych uczniów) w zakresie tworzenia systemu samokształcenia i indywidualizacji procesu uczenia się i wsparcia społeczności lokalnej w samokształceniu.

2. Stworzenie nowej organizacji procesu uczenia się w przedszkolach i szkołach podstawowych w oparciu o potrzeby i cele uczniów.

3. Międzynarodowa konferencja umożliwiająca prezentację i upowszechnianie rezultatów programu, który zostanie w instytucjach partnerskich oraz ocenić korzyści i zyski płynące z nowego modelu procesu uczenia się.

4. Program szkoleniowy dotyczący zindywidualizowanego podejścia do uczenia się jest przewidziany w celu dostarczenia rodzicom aktualnego know-how na temat różnic w uczeniu się między pokoleniami, narzędzi i opcji wykorzystywanych w procesie uczenia się oraz niezbędnego podręcznika wsparcia. oraz niezbędnego podręcznika wsparcia.  Stworzony podręcznik pozwoli rodzicom odkryć najczęściej używane aplikacje i metodologie i przeprojektować proces uczenia się oraz środowisko dziecka w rodzinie, by czuło się bezpieczne i zmotywowane w procesie uczenia się.

Masz pytania?

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie, napisz na  adres email: 

sp75@edu.um.warszawa.pl