Історія закладу

ІСТОРІЯ

Ліцею №11 міста Новограда-Волинського Житомирської області

12 квітня 1994 року відбулося відкриття Новоград-Волинської середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 11. Вже у день відкриття нової школи з'явилася ідея на її базі створити в перспективі заклад освіти ХХІ століття з новою прогресивною філософією та відповідним змістом навчання. Але спершу обживали нову школу, формували педагогічний і учнівський колективи, створювали навчально-матеріальну базу, вирішували безліч організаційних питань.

Школа розрахована була на 990 учнів, мала 33 класи, 2 спортивні зали – гімнастичну та ігрову. Крім класних приміщень, у закладі було облаштовано спеціалізовані кабінети хімії, біології, фізики, музики, іноземних мов, майстерні, бібліотека, хореографічні зали, приміщення кафедр, актова зала, рекреаційні зони, стрілецький тир. Мало хто знає, що двері та вікна в школу було привезено з Італії, меблі та медичне обладнання – з Болгарії, дошки – з Німеччини. Тільки для створення затишку у новозбудованій школі за проєктом було витрачено близько 400 DM тільки на озеленення…

Першочерговим завданням було формування педагогічного та учнівського колективів, оскільки вчителі та учні прийшли з різних шкіл. Цікаві знахідки з проблем навчання, виховання осмислювалися на психолого-педагогічних семінарах, педагогічних радах, методоб’єднаннях. Особливо хвилювали питання духовності, культури спілкування, що спонукало до розробки моделі системності у виховному процесі через проведення тематичних годин, годин спілкування, створення мережі гуртків, введення нових предметів. Були розроблені авторські програми «Етика загальнолюдських відносин» (5-7 класи) та «Діалоги про етикет» (1-3 кл.). На базі школи було створено і до цього часу працюють філії Школи мистецтв, спортивної школи, шаховий клуб тощо.

За 25 років школа пройшла декілька етапів реформування. Так, 1 вересня 1999 року школі було надано статус спеціалізованої школи з поглибленим вивченням англійської мови. Згідно з рішенням сесії Новоград-Волинської міської ради (квітень 2003 року) Новоград-Волинську спеціалізовану загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 11 з поглибленим вивчення англійської мови було реорганізовано в колегіум.

З відкриттям колегіуму 1 вересня 2003 року розпочався літопис нової шкільної ери, пріоритетним напрямком якої було виховання та розвиток здібних і обдарованих дітей з метою створення інтелектуального, науково-освітнього потенціалу України. Колегіум забезпечував базову підготовку за профілями навчання. Для створення школи нового типу були всі передумови. Упродовж років педагогічний колектив займався пошуком та впровадженням інноваційних навчально-виховних технологій, зосереджуючи увагу на розвитку творчості особистості. Другою складовою закладу нового типу була стратегічна перспектива – можливість надання молоді ґрунтовної освіти, забезпечення необхідних освітніх передумов для вільного вибору професії, вступу до вищих навчальних закладів. І, звичайно, молодий, потужний і високопрофесійний педагогічний колектив колегіуму. Це фахівці сучасного педагогічного мислення, талановиті, мудрі, відданні своїй шляхетній учительській праці. Без сумніву можна стверджувати, що колегіум став соціально-педагогічним об’єднанням людей із чітким усвідомленням суспільного значення освіти. Над створенням і зміцненням творчого колективу, впровадженням новітніх педагогічних технологій послідовно працювали директор Седлецька Камілія Домініківна, заступники директора з навчальної, виховної та наукової роботи – Зіннуров Е.І., Куценко Н.О., Сальчук Т.М., Парандій Л.В., Гончарук Л.І., Ющик Г.Є., Овчиннікова О.В. Учні колегіуму мали можливість опановувати не тільки предмети інваріантної частини навчального плану, а й поглиблено засвоювати англійську мову, вивчати другу іноземну мову – німецьку, французьку або польську. Учням надавалась належна комп'ютерна підготовка, прищеплювались уміння працювати з інформацією. Було створено авторські програми курсів, бази даних різних сфер життя колегіуму, власні комп’ютерні програми, сайти вчителів, творчих груп; було розширено інтернет-зв’язки з іншими закладами освіти, науки, вчителями, учнями. Учителі школи стають переможцями у міських, обласних та учасниками всеукраїнських етапів конкурсу «Учитель року». У колегіумі формується система роботи зі здібними учнями, які здобувають чисельні перемоги обласного та всеукраїнського рівнів МАН, перемоги у всеукраїнських, обласних, міських інтелектуальних змаганнях.

У школі утверджується новий тип навчання – навчання інноваційне, яке на відміну від традиційного, формує особистість, здатну вносити інноваційні зміни в існуючу культуру й середовище, успішно розв’язувати проблемні ситуації, які постають як перед окремою людиною, так і перед суспільством.

Педагогічний колектив співпрацює з науковими установами, ученими з питань інноваційної діяльності вчителів. Школа стає членом науково-виробничого комплексу «Полісся» при Житомирському державному університеті ім. І. Франка. У школі впроваджено в дію нову систему освітнього процесу за інноваційною технологією проектування соціального розвитку учня (автор Киричук В.О., кандидат педагогічних наук). З 2015 року школа отримує статус експериментального освітнього закладу всеукраїнського рівня з теми «Реалізація інноваційного потенціалу вчителя загальноосвітньої школи». Інформацію про досягнення, професійні успіхи вчителів колегіуму розміщено у довідково-біографічному виданні «Флагмани освіти і науки України» (2013 р.) та у книзі «Науковці та освітяни України» (2016 р.).

За підсумками атестаційної експертизи управління освіти і науки Новоград-Волинської міської ради у 2015 році колегіум атестований з відзнакою.

Колегіум (а тепер Ліцей №11 міста Новограда-Волинського) – неодноразовий переможець міського рейтингу «Гордість міста» у номінації «Освіта» (2003, 2004, 2006, 2007, 2009, 2012, 2013 рр. ); а педагоги закладу, продовжуючи цю славну традицію, також номінувалися: у 2014 році – Гуцул Т.П. «Учитель року», у 2015 році – Ковальчук Н.С. «Учитель року», у 2016 році – Верхоланцева С.А. «Учитель-новатор», у 2017 році – Андрійчук О.Л «Генератор змін», у 2018 році – Зіннуров Е.І. «Педагог-новатор».

Рішенням двадцять першої сесії сьомого скликання Новоград-Волинської міської ради від 19.04.2018р. №476 тип та назва закладу змінюється на Ліцей №11 міста Новограда-Волинського Житомирської області. У серпні цього ж року заклад очолює новий директор – Табакова Аліна Олександрівна.

На початок 2020 року в закладі навчається 737 учнів у 29 класах. Освітній процес забезпечує висококваліфікований педагогічний колектив із 60 учителів; з них 1 кандидат педагогічних наук, 12 «вчителів-методистів», 15 учителів – мають педагогічне звання «старший учитель», 35 учителів із вищою кваліфікаційною категорією. Є серед колег три «Відмінника освіти», двоє нагороджені медаллю «Ушинський», член експертної групи МОН з відбору та якості підручників для початкової школи та експерт щодо сертифікації педагогічних працівників. Колектив учителів за усіх непростих економічних умов завжди демонстрував і продовжує демонструвати енергію, ініціативу, вміння працювати ефективно та якісно. На особливу увагу заслуговує його багатовекторна робота щодо збереження славних традицій школи, примноження авторитету закладу, впровадження сучасних реформ шкільної освіти. В частині розширення автономії закладів освіти у фінансово-господарських, управлінських, освітніх питаннях на сьогодні в ліцеї ведеться самостійний бухгалтерський облік, харчування дітей здійснюється приватним підприємцем, у старшій школі реалізується профіль іноземних мов. У початковій школі активно реалізуються:

  • проєкт щодо пілотування НУШ (всеукраїнський експеримент, до якого було обрано 100 шкіл в Україні);
  • розвивальне навчання;
  • НУШ за програмою Р.Б. Шияна;
  • НУШ за програмою О.Я Савченко;
  • науково-педагогічний проєкт «Інтелект України»;
  • освітня програма «На крилах успіху».

Цілком закономірно, що використання в освітньому процесі сучасних новітніх технологій (не тільки вищезазначених, а й багатьох інших) з одночасною турботою про формування особистості, його громадянської позиції, знання рідної мови, історії, обрядів і традицій свого народу дає вагомі результати. Так, завдячуючи зусиллями усього колективу, заклад стабільно тримає перші позиції в предметних олімпіадах, МАН, творчих конкурсах та спортивних змаганнях. І незалежні показники оцінювання знань наших випускників щороку зростають: зокрема, у 2019 році заклад потрапив до п’ятірки кращих (із 324 шкіл області) за результатами ЗНО. Ліцейна команда «МІХ» здобула абсолютну перемогу у всеукраїнському конкурсі «Відкривай Україну»

Активно реалізуються чисельні проєкти з громадськими та благодійними організаціями різних рівнів. Це:

  • міжнародний благодійний фонд «Місія в Україну» (представники фонду проводять профілактичні бесіди щодо наслідків алкогольної, наркотичної та інших видів залежності, про наслідки дошлюбних статевих стосунків тощо);
  • міжнародна правозахисна організація «Amnesty International» (в рамках співпраці з якою в закладі проводяться заходи до Всесвітнього дня Гідності);
  • благодійна організація "Благодійний фонд "Фундація соціальних інновацій "З країни в Україну" (місією фонду є створення середовища для соціальної еволюції громадян в громадянське суспільство через реалізацію ОКО-програм - програм в освіті, культурі та охороні здоров'я);
  • громадська організація «Молодіжна фундація європейських ініціатив» (завдяки співпраці організовуються культурно-освітні візити до країн Європи, зокрема учні ліцею взяли участь у міжнародному проєкті «У пошуках національних скарбів»);
  • фундація «Свобода і демократія» Республіки Польща (дякуючи участі в проєктах якої заклад отримав додаткову літературу та кошти на облаштування кабінету польської мови; впродовж 2019 року було організовано три поїздки до Польщі – учні, учитель польської мови, директор та учитель історії);
  • громадська організація «EdCamp-Ukraine» (пропонує проведення педагогічних конференцій у новому форматі; в закладі вже було проведено у квітні 2017 року афілійовану (не)конференцію EdCamp, а в січні 2020 року – магістральну (не)конференцію EdCamp).

Отож, продовжується чудовий літопис закладу, будується Нова українська школа – школа нових сенсів, дитиноцентризму і поваги до кожної людини; школа – цікава, практикоорієнтована, безпечна і дружня до дитини, а для батьків – відкрита, чесна і націлена на співпрацю.