KADRA
Magdalena Bojanowska
dyrektor
Jestem absolwentką Uniwersytetu Zielonogórskiego studiów licencjackich na kierunku Edukacja Elementarna i Terapia pedagogiczna, studiów uzupełniających magisterskich na kierunku Edukacja Przedszkolna o Wczesnoszkolna oraz studiów podyplomowych na kierunku Doradca Rodziny.
Przez 25 lat byłam najpierw harcerką, a później instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego. Ta życiowa przygoda, ukształtowała mnie jako człowieka i niesamowicie wzbogaciła mój warsztat pracy.
W Salomonie pracuje 10 lat. Każdego dnia z wdzięcznością i uśmiechem przychodzę do pracy, by realizować swoją pasję, jaką jest ciekawość i otwartość na drugiego człowieka (małego i dużego), wsparcie go we wszechstronnym rozwoju, pokierowanie procesem edukacyjnym i towarzyszenie w rozwijaniu skrzydeł.
Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą trójki wyjątkowych dzieci. W wolnym czasie wsiadam na rower i uciekam na wieś, gdzie w zaciszu dzikiego ogrodu odpoczywam przy dobrej kawie i książce. Kocham też podróże te bliskie i te dalekie.
Justyna Stańko
wicedyrektor
Jestem absolwentką Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie ukończyłam studia magisterskie na kierunku pedagogika oraz studia podyplomowe z zakresu edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Ukończyłam też studia podyplomowe w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z pomocą psychologiczną. Od 2007 roku pracuję w szkole, co uważam za jedną z najwspanialszych przygód w moim życiu. W mojej pracy kieruję się uważnością na drugiego człowieka oraz cierpliwością, co pozwala mi na budowanie bliskich relacji z uczniami i ich rodzinami.
Oprócz pracy edukacyjnej, jestem również Tutorem, co daje mi dodatkowe możliwości wsparcia uczniów w ich rozwoju. Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i matką cudownej córki, co dodaje mi motywacji i radości w codziennym życiu.
Moje największe pasje to czytanie książek oraz odkrywanie architektury miast. W wolnych chwilach uwielbiam relaksować się przy filiżance kawy w klimatycznych kawiarniach, co pozwala mi na chwilę wytchnienia i inspirację do dalszego działania.
Karolina Najdek
pedagog
Anna Orzech-Chabasińska
pedagog specjalny
Justyna Staszewska
psycholog
Katarzyna Harmak
język polski
Katarzyna Harmak – to wymagający polonista z wieloletnim doświadczeniem, który po prostu lubi uczyć, to wytrwały rzemieślnik pracujący z przekonaniem aktywnymi metodami, ale przede wszystkim wielbicielka wszelkich wyjazdów, wycieczek, a także rozmów, żartów, przedstawień, literatury, wystaw, to osoba, dla której ważne jest czerpanie z życia szczęścia i zadowolenia oraz budowanie dobrych relacji z innymi ludźmi. Lubi czytać, jeść, śmiać się, poznawać nowe miejsca, chodzić do teatru i na wystawy, a w międzyczasie chaotycznie biegać po lesie. Ceni w ludziach szczerość, poczucie humoru i ambicję, ale też otwartość na innych, życzliwość, tolerancję, empatię, a przede wszystkim odwagę do bycia oryginalnym i niezależnym człowiekiem, do wyrażania i afirmowania swojej indywidualności. Uważa, że kontakt z młodymi ludźmi daje jej wiele radości i inspiruje ją do rozwoju. Poza szkołą ma świetną córkę, dwa zbuntowane psy i trzy rozpieszczone koty, o wiele za dużo książek i roślin, i jest jej w życiu całkiem fajnie.
Agnieszka Witkowska
matematyka, informatyka
Jestem doświadczoną nauczycielką matematyki i informatyki z wieloletnim stażem. Ukończyłam Wyższą Szkołę Pedagogiczną oraz studia podyplomowe z zakresu informatyki. Z pasją podchodzę do nauczania i staram się pokazać uczniom, że matematyka może być nie tylko prosta, ale i przyjemna. Wierzę, że każdy może zrozumieć ten przedmiot, a moja cierpliwość i wyrozumiałość sprawiają, że uczniowie czują się pewnie na moich lekcjach.
W informatyce szczególnie lubię programowanie oraz tworzenie animacji i gier w Scratchu. Dbam o to, aby moje lekcje były nie tylko edukacyjne, ale także ciekawe i angażujące. Zabawne gry i nietypowe zadania to mój sposób na przyciągnięcie uwagi uczniów i rozwijanie ich zainteresowań.
Prywatnie jestem wielbicielką kryminałów i horrorów, uwielbiam jazdę na rowerze, ale najchętniej wolny czas spędzam ze swoimi kotami — Murką i Wenus.
Alicja Mielcarek
logopeda
Tytuł magistra filologii polskiej zdobyłam na Uniwersytecie Wrocławskim. Tamże ukończyłam również podyplomowe studia w zakresie logopedii ogólnej i klinicznej. Jestem także absolwentką studium kształcenia animatorów kultury i bibliotekarzy na kierunku arteterapia i aktorstwo.
To tak od strony formalnej. Jestem jednak przekonana, że nie wykształcenie definiuje człowieka. Po ludzku rzecz ujmując, interesuje mnie język, zarówno pisany jak i mówiony. Przez wiele lat pracowałam jako dziennikarka w tygodnikach opiniotwórczych, prowadziłam poranne audycje w radiu
Sudety, grałam w teatrze Fokus i w kilku serialach. W 2017 roku zostałam laureatką konkursu na krótką formę literacką w ramach festiwalu Góry Literatury, gdzie jurorowała Olga Tokarczuk. Mam na koncie wydaną powieść pt. „Pępowina” i tomik opowiadań „Drzazgi”.
Po kilkunastu przeprowadzkach trafiłam do Zielonej Góry, gdzie rozpoczęłam fascynującą przygodę pracy nauczycielki. Łączę w niej moje zamiłowania i pasje.
Wszystkie moje przedsięwzięcia łączy jedna i największa pasja: zainteresowanie człowiekiem. Mieć możliwość kształtowania wrażliwości, pobudzania wyobraźni, umiejętności posługiwania się językiem-narzędziem komunikacji i wyrażania siebie, to wielki przywilej i odpowiedzialność.
Kocham góry, kawę, literaturę, kino, nieoczywistość, a najbardziej synka Gustawa.
Katarzyna Grabias-Banaszewska
język polski, doradztwo zawodowe
Jestem absolwentką zielonogórskiej polonistyki i malarstwa. Ukończyłam również pisanie scenariuszy i dramatu w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa; doradztwa zawodowego i przedsiębiorczości; nauczania techniki, plastyki i muzyki, ilustratorstwa. Stopień doktora literaturoznawstwa uzyskałam w 2017 r. Jestem autorką dwóch monografii oraz kilkunastu artykułów na temat historii literatury i metodyki nauczania języka polskiego. Od 2016 roku organizuję Lubuski Konkurs Literacki. Pełnię funkcję sekretarz Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz opiekunki Koła Naukowego. Współpracuję z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury. Prowadzę szkolenia metodyczne oraz warsztaty rozwijające kreatywność. Pracę akademicką, w Pracowni Edukacji Polonistycznej i Badań nad Kulturą, łączę z praktyką szkolną. Uwielbiam pracę z młodymi ludźmi, od których uczę się współczesnego świata. Fascynuje mnie alternatywne podejście do edukacji, które staram się wdrażać we wszystkich moich zawodowych ścieżkach.
Moje sposoby na odpoczynek to dobra lektura, malowanie i szydełkowanie.
Katarzyna Urbaniak
język angielski
Jestem magistrem filologii angielskiej. Ukończyłam także studia filozoficzne o profilu wiedza o społeczeństwie. Oprócz oczywistej sympatii dla języka angielskiego traktuję go również jako narzędzie do zdobywania informacji oraz poszerzania horyzontów. W pracy z młodzieżą staram się przekazać te idee; aby traktować umiejętności językowe jako drzwi do samorozwoju. Miałam przyjemność praktykowania języka w krajach anglojęzycznych, gdzie również pracowałam w sektorze edukacyjnym. Staram się wykorzystywać te doświadczenia w pracy z młodzieżą, przekonując ich o zaletach dwujęzyczności podczas podróżowania, ilustrując również praktyczny wymiar znajomości języków obcych.
Relaksuje mnie słuchanie muzyki, jak również odwiedzenie ciekawej wystawy lub interesującego muzeum.
Grzegorz Malinowski
język angielski
Szkoła jest zbyt interesująca, żebym w niej nie pracował. Od ponad dwudziestu lat czerpię satysfakcję z działania w różnych formach edukacji, z uczniami w każdym wieku. Jako absolwent anglistyki i edukacji artystycznej mam doświadczenie nie tylko nauczania języka obcego, ale też plastyki, oraz prowadzenia warsztatów kreatywności dla osób dorosłych. Swoich uczniów zachęcam do poznawania świata wszystkimi sposobami i zmysłami. Moje hobby to dźwięk trąbki, zapach sosny i smak winogron. Lubię się zmęczyć - w biegu, na rowerze, przy czytaniu książki...
Małgorzata Olczak
język angielski
Absolwentka filologii, ze szkołą „Salomon” jestem związana od 2015 roku. Uczę języka angielskiego przede wszystkim w młodszych klasach. Poprzez zabawę, pracę w grupie oraz korzystanie z pomocy multimedialnych staram się zachęcić dzieci do poznawania języka oraz wykorzystywania go w kontaktach z innymi, m.in. z wolontariuszami, którzy odwiedzają szkołę, czy rówieśnikami z zagranicy. W latach 2019-2020 wraz z uczniami wzięłam udział w międzynarodowym projekcie eTwinning „Tree of English Words”, w którym łącznie uczestniczyło ponad 30 nauczycieli i prawie 300 dzieci z Turcji, Rumunii, Polski, Hiszpanii, Czech, Portugalii i Włoch, za co nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości. Wymianę doświadczeń z nauczycielami z różnych stron świata umożliwiły mi też kursy metodyczne w Londynie i Oxfordzie w ramach programu Erasmus+.
W wolnym czasie czytam, podróżuję, projektuję gry na platformach Wordwall i Kahoot oraz szlifuję znajomość kolejnych języków – francuskiego i czeskiego.
Kamila Dzieża
biologia, geografia
Jestem nauczycielką przyrody, biologii i geografii. Tytuł magistra biologii obroniłam na Uniwersytecie Wrocławskim (Wydział Nauk Biologicznych). Specjalizuję się w ekologii i ochronie środowiska. Dodatkowo ukończyłam także studia podyplomowe na kierunku: Nauczanie geografii w szkole. Praca z młodzieżą jest dla mnie pasją i fascynującą przygodą, która pozwala mi się rozwijać jako człowiek. Już w dzieciństwie moją ulubioną zabawą była szkoła, w której zawsze byłam nauczycielem, a świetny kontakt z dziećmi tylko uświadomił mnie, w jakim iść kierunku. W nauczaniu bardzo ważne jest dla mnie zaufanie oraz nawiązanie pozytywnych relacji z uczniami, dzięki czemu w czasie moich lekcji uczniowie nie boją się pytać, mówić i odpowiadać. Jeżeli chodzi o nauczane przedmioty, to w szczególności interesują mnie zagadnienia związane z zależnościami między środowiskiem a organizmami oraz genetyka.
Moją pasją jest podróżowanie oraz siatkówka, w którą gram od najmłodszych lat.
Maria Mazurkiewicz
chemia, fizyka
Ukończyłam kierunek studiów nauczycielskich chemii i przyrody oraz chemii analitycznej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenie pracy z młodzieżą jest mi znane od czasu rozpoczęcia przygody w Małym Inżynierze. Wspólne akademickie wyjazdy na półkolonie oraz eventy po całej Polsce, uświadomiły mi wewnętrzną potrzebę dzielenia się wiedzą i umiejętnościami z młodymi ludźmi. Na ostatnim roku rozpoczęłam studia podyplomowe z nauczania fizyki, które obecnie dają mi możliwość poszerzenia ścieżki zawodowej z ulubionych od szkolnych lat, przedmiotów ścisłych. Na co dzień inspirują mnie nowoczesne metody i formy pracy, które stawiają na pierwszym miejscu aktywizację uczniów. Nie są mi obce gry i zabawy strategiczne.
W wolnych chwilach stawiam jednak na wyciszenie i długie spacery w gronie najbliższych. Przy wieczornej herbacie z cytryną lubię obejrzeć animowane filmy i seriale przygodowe.
Anna Kusz
plastyka, świetlica, wychowawca
Katarzyna Dobrychłop
edukacja wczesnoszkolna
Kamila Marczak-Stasiak
edukacja wczesnoszkolna
Emilia Sacharczuk-Wilk
edukacja wczesnoszkolna
Nazywam się Emilia Sacharczuk-Wilk, od czasów nastoletnich interesuję się psychologią i pedagogiką, dlatego, wybrałam liceum o kierunku socjalnym, gdzie miałam zajęcia z zakresu socjologii, psychologii i pedagogiki. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku pedagogika o specjalności resocjalizacja z poradnictwem specjalistycznym na uniwersytecie zielonogórskim z oceną bardzo dobrą. Uczęszczałam na wolontariat do Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka, gdzie pomagałam samotnym matkom zajmować się ich dziećmi. Zrozumiałam, że chcę iść w kierunku pracy z dziećmi, dlatego ukończyłam studia podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego. Pierwsze swoje kroki zaczynałam w pracy w przedszkolu. W jednym z przedszkoli postawiłam na edukację leśną (przedszkole było w pobliżu lasu), co skutkowało tym, że dzieci codziennie chodziły do lasu i obcowały z przyrodą, przez co miały okazję poznać rośliny, robiły lemoniadę z chabrów, naturalne barwniki do malowania itp. W przedszkolu stosowałam też codziennie relaksację i elementy z treningu uważności. Sama przeszłam 8-tygodniowy Trening Uważności w The Mind Institute w Poznaniu po to, aby bardziej zrozumieć korzyści z tego płynące. W wolnym czasie lubię spacerować, czytać książki, eksperymentować w kuchni, próbuję chwastów jadalnych i jadalnych kwiatów oraz różnych ziół. Zachwyca mnie fotografia kulinarna. Cały czas staram się poszerzać wiedzę, uczęszczając na różne kursy i szkolenia oraz rozwijać się w kierunku pracy z dziećmi. Jedno z ważniejszych szkoleń, które przeszłam to ,,Integracja odruchów dynamicznych i posturalnych wg dr Swietłany Masgutowej” i ,,Dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej” Praca ze szkolnymi dziećmi jest dla mnie kolejnym wyzwaniem i wierzę, że będzie to wspaniałe doświadczenie.
Michał Romanowski
informatyka
Katarzyna Wojciechowska
język niemiecki
Stanisław Ziemniewicz
muzyka
Marlena Ciupka
świetlica