KADRA

Magdalena Milczarek

dyrektor 

Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej na kierunku wychowanie techniczne. Ukończyłam studnia podyplomowe Informatyka dla nauczycieli. W 2006 roku ukończyłam Kurs z zakresu organizacji i zarządzania placówkami oświatowymi.

Swoją przygodę z edukacją rozpoczęłam zaraz po ukończeniu studiów, pracując jako nauczyciel w Publicznej Szkole Podstawowej w Ochli, a następnie w Szkole Podstawowej nr 10 w ZSMS w Zielonej Górze, gdzie uczyłam techniki i informatyki.

Z placówkami SALOMON jestem związana od samego początku, tj. od 2006 roku, kiedy to wraz z mężem założyliśmy stowarzyszenie, a następnie Chrześcijańską Szkołę Podstawową Salomon, w której naukę rozpoczęły obie nasze córki. W 2019 roku Rodzina Salomon powiększyła się, powstało Przedszkole Salomonek. Dziś przyszedł czas na kolejny etap – Liceum Ogólnokształcące Salomon.

W SALOMONIE pragniemy umożliwić osiągnięcie sukcesu każdemu uczniowi, staramy się, aby nasze placówki wyróżniały się jakością nauczania, indywidualnym podejściem i wspaniałą atmosferą, w której uczeń może odkryć radość poznawania i doświadczenia świata oraz rozwijać swoje pasje. Wierzę, że kochający Bóg ma moc, aby zesłać mądrość, dobroć i miłość w serce każdego ucznia, które pomogą w kształtowaniu charakteru i  budowaniu mocnych życiowych fundamentów.


Katarzyna Grabias-Banaszewska

wicedyrektor 

Jestem absolwentką zielonogórskiej polonistyki i malarstwa. Ukończyłam również pisanie scenariuszy i dramatu w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz studia podyplomowe z zakresu  bibliotekoznawstwa; doradztwa zawodowego i przedsiębiorczości; nauczania techniki, plastyki i muzyki, ilustratorstwa.  Stopień doktora literaturoznawstwa uzyskałam w 2017 r. Jestem autorką dwóch monografii oraz kilkunastu artykułów na temat historii literatury i metodyki nauczania języka polskiego. Od 2016 roku organizuję Lubuski Konkurs Literacki. Pełnię funkcję sekretarz Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz opiekunki Koła Naukowego. Współpracuję z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury. Prowadzę szkolenia metodyczne oraz warsztaty rozwijające kreatywność. Pracę akademicką, w Pracowni Edukacji Polonistycznej i Badań nad Kulturą, łączę z praktyką szkolną. Uwielbiam pracę z młodymi ludźmi, od których uczę się współczesnego świata.  Fascynuje mnie alternatywne podejście do edukacji, które staram się  wdrażać we wszystkich moich zawodowych ścieżkach.

Moje sposoby na odpoczynek to dobra lektura, malowanie i szydełkowanie. 

Justyna Stańko 

pedagog, tutor

Jestem absolwentką Uniwersytetu Zielonogórskiego, studiów magisterskich na kierunku pedagogika oraz studiów podyplomowych na kierunku edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna. Mam wspaniałego męża i cudowną 14-letnią córkę. Obecnie kończę kurs Tutoringu, i w tym będę się dalej rozwijać. Pracuje w szkole od 17 lat i jest to jedna z najwspanialszych przygód w moim życiu. W mojej pracy najważniejsze są dla mnie uważność na drugiego człowieka oraz cierpliwość. 

Moją największą pasją jest czytanie, ale w wolnych chwilach lubię zachwycać się architekturą miast i pić kawę w klimatycznych kawiarniach. 

Justyna Staszewska 

psycholog

 

Katarzyna Harmak

wychowawca, język polski 

Katarzyna Harmak – to wymagający polonista z wieloletnim doświadczeniem, który po prostu lubi uczyć, to wytrwały rzemieślnik pracujący z przekonaniem aktywnymi metodami, ale przede wszystkim wielbicielka wszelkich wyjazdów, wycieczek, a także rozmów, żartów, przedstawień, literatury, wystaw, to osoba, dla której ważne jest czerpanie z życia szczęścia i zadowolenia oraz budowanie dobrych relacji z innymi ludźmi. Lubi czytać, jeść, śmiać się, poznawać nowe miejsca, chodzić do teatru i na wystawy, a w międzyczasie chaotycznie biegać po lesie. Ceni w ludziach szczerość, poczucie humoru i ambicję, ale też otwartość na innych, życzliwość, tolerancję, empatię, a przede wszystkim odwagę do bycia oryginalnym i niezależnym człowiekiem, do wyrażania i afirmowania swojej indywidualności. Uważa, że kontakt z młodymi ludźmi daje jej wiele radości i inspiruje ją do rozwoju. Poza szkołą ma świetną córkę, dwa zbuntowane psy i trzy rozpieszczone koty, o wiele za dużo książek i roślin, i jest jej w życiu całkiem fajnie.

Dawid Cierniak

matematyka, informatyka

Witam! Jestem Dawidem Cierniakiem, a przynajmniej staram się nim być na tyle, na ile to możliwe. Codziennie odkrywam, co to tak naprawdę znaczy i wydaje mi się, że wiem na ten temat coraz więcej.

Z pewnością jedną z moich składowych okazała się edukacja. Niepewnie jednak parę lat temu skierowałem swe kroki ku pracy w szkole. Jak najbardziej interesuje mnie rozwój człowieka, ale obawiałem się zmierzenia z systemem, wymagającym stosowania do każdego Ucznia jednakowego wzorca, niezależnie od jego predyspozycji, zainteresowań czy aspiracji życiowych.

Mówiąc w pewnym uproszczeniu, w przypadku człowieka liczba możliwych kombinacji chromosomów w gametach wynosi 223, czyli 8 388 608, a każdy chromosom zawiera setki czy tysiące różnych genów. Szacuje się, że łączna liczba możliwych kombinacji alleli w tych genach jest biliony razy większa od łącznej liczby ludzi, którzy kiedykolwiek żyli na ziemi. Zadanie za zero punktów: jakie jest prawdopodobieństwo, że jacykolwiek ludzie są tacy sami? A jeśli zdecydowanie bardzo, bardzo bliskie zeru, to dlaczego mielibyśmy ich traktować, jak gdyby jednak byli tacy sami?

Interesuje mnie edukacja, która bierze pod uwagę możliwości i zainteresowania każdego Ucznia, polegająca na wspieraniu, pomocy w próbie znalezienia właściwej ścieżki, szukaniu mocnych stron i akceptowaniu słabych, a nie na wzbudzaniu poczucia winy, bo ktoś nie zna na pamięć definicji jakiegoś pojęcia.

Mimo wszystko musimy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim regularna praca. Na to będziemy stawiać. Niewiele korzyści przynosi uczenie się dwie noce z rzędu, ponieważ za dwa dni jest sprawdzian. Za to codzienna praca po 30 minut, w skupieniu i oddaniu danej dziedzinie daje bardzo dużo. Nawet w przypadku przedmiotów, do których poniekąd jesteśmy przymuszeniu z uwagi na (zgroza!) obowiązkową maturę. Opisana wyżej praca jest zwyczajnie treningiem umysłu, cierpliwości, panowania nad sobą, co jest potrzebne w każdej dziedzinie życia.

I takiegoż właśnie przedmiotu będę nauczał. Przedmiotu, w którym treningu umysłu z pewnością nie zabraknie. Mówię o Matematyce, która niestety nie cieszy się dzisiaj wielką popularnością, lecz w żadnym wypadku mnie to nie dziwi. Chciałbym, aby podczas wspólnej pracy z Uczniami udało nam się, chociaż w niewielkim stopniu zaobserwować piękno Matematyki. Resztę czasu poświęcimy na często mniej przyjemne ćwiczenia, czasem monotonne i nudne, które jednak potraktujemy właśnie jako trening umysłu, pracę nad sobą, a nie nałożony przymus rozwiązywania zadań, które pojawią się na maturze.

Utarło się, aby w takich opisach zamieścić również trochę informacji o sobie, niekoniecznie związanych z edukacją. Uznałem, że również tak uczynię, w dodatku w zupełnie trywialny sposób.

Oto krótki zbiór losowych informacji na temat mnie:

Na koniec w razie co dodam, że ukończyłem studia magisterskie z Matematyki. Pracę licencjacką napisałem na temat wielomianów Czebyszewa i ich wybranych zastosowań (m.in. w teorii aproksymacji jednostajnej i teorii szeregów Fourriera), natomiast pracę magisterską na temat równań funkcyjnych. Żaden z tych tematów nie należy do moich głównych zainteresowań matematycznych, ale i tak była to ciekawa przygoda.

 


Katarzyna Urbaniak 

język angielski 

Jestem magistrem filologii angielskiej. Ukończyłam także studia filozoficzne o profilu wiedza o społeczeństwie. Oprócz oczywistej sympatii dla  języka angielskiego traktuję go również jako narzędzie do zdobywania informacji oraz poszerzania horyzontów. W pracy z młodzieżą staram się przekazać te idee; aby traktować umiejętności językowe jako drzwi do samorozwoju. Miałam przyjemność praktykowania  języka w krajach anglojęzycznych, gdzie również pracowałam w sektorze edukacyjnym. Staram się wykorzystywać te doświadczenia w pracy z młodzieżą, przekonując ich o zaletach dwujęzyczności podczas podróżowania,  ilustrując również praktyczny wymiar znajomości języków obcych. 

Relaksuje mnie słuchanie muzyki, jak również odwiedzenie ciekawej wystawy lub interesującego muzeum.  

Sebastian Herzog

język angielski 

Jestem pasjonatem nauczania języka angielskiego, absolwentem filologii angielskiej od 1997 roku.  Staram się stworzyć dynamiczne i interesujące środowisko klasowe, które zachęca moich uczniów do rozwijania umiejętności językowych, odkrywania otaczającego ich świata oraz zastosowania tego, czego się uczą w życiu.  Zajmuje mnie odkrywanie innowacyjnych narzędzi i technik, eksperymentuję z różnymi metodami, które pomagają uczyć się bardziej efektywnie i skutecznie.
Uwielbiam kształcić się a zdobytą wiedzę przekuwać w realne działania. Swoją wiedzę pedagogiczną pogłębiałem na Uniwersytecie Jyväskylä w Finlandii, której to nowatorskie podejście przekazuję moim uczniom. Od 2017 roku tłumaczę mówców konferencyjnych podczas wyjazdów misyjnych w wielu krajach. Moją pasją są podróże i poznawanie świata. Jestem również pełnym zapału reportażystą, felietonistą oraz pisarzem. Wszystkie te doświadczenia wzbogaciły moją praktykę nauczycielską i dały mi unikalną perspektywę nauki języka.

Życie traktuję jako cudowną przygodę podarowaną nam przez Boga.

Kamila Dzieża

biologia, geografia

Jestem nauczycielką przyrody, biologii i geografii. Tytuł magistra biologii obroniłam na Uniwersytecie Wrocławskim (Wydział Nauk Biologicznych). Specjalizuję się w ekologii i ochronie środowiska. Dodatkowo ukończyłam także studia podyplomowe na kierunku: Nauczanie geografii w szkole. Praca z młodzieżą jest dla mnie pasją i fascynującą przygodą, która pozwala mi się rozwijać jako człowiek. Już w dzieciństwie moją ulubioną zabawą była szkoła, w której zawsze byłam nauczycielem, a świetny kontakt z dziećmi tylko uświadomił mnie, w jakim iść kierunku. W nauczaniu bardzo ważne jest dla mnie zaufanie oraz nawiązanie pozytywnych relacji z uczniami, dzięki czemu w czasie moich lekcji uczniowie nie boją się pytać, mówić i odpowiadać. Jeżeli chodzi o nauczane przedmioty, to w szczególności interesują mnie zagadnienia związane z zależnościami między środowiskiem a organizmami oraz genetyka. 

Moją pasją jest podróżowanie oraz siatkówka, w którą gram od najmłodszych lat. 

Maria Mazurkiewicz 

chemia, fizyka

Ukończyłam kierunek studiów nauczycielskich chemii i przyrody oraz chemii analitycznej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenie pracy z młodzieżą jest mi znane od czasu rozpoczęcia przygody w Małym Inżynierze. Wspólne akademickie wyjazdy na półkolonie oraz eventy po całej Polsce, uświadomiły mi wewnętrzną potrzebę dzielenia się wiedzą i umiejętnościami z młodymi ludźmi. Na ostatnim roku rozpoczęłam studia podyplomowe z nauczania fizyki, które obecnie dają mi możliwość poszerzenia ścieżki zawodowej z ulubionych od szkolnych lat, przedmiotów ścisłych. Na co dzień inspirują mnie nowoczesne metody i formy pracy, które stawiają na pierwszym miejscu aktywizację uczniów.  Nie są mi obce gry i zabawy strategiczne. 

W wolnych chwilach stawiam jednak na wyciszenie i długie spacery w gronie najbliższych. Przy wieczornej herbacie z cytryną lubię obejrzeć animowane filmy i seriale przygodowe. 


Grzegorz Pukacki

wychowanie fizyczne, historia, historia i teraźniejszość 

Danuta Szymańska

język hiszpański 

Jestem absolwentką romanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, pisałam pracę magisterską z literatury hiszpańskiej i po hiszpańsku ją obroniłam. Jestem nauczycielką z wieloletnim stażem o bogatym doświadczeniu zawodowym. W mojej karierze miałam okazję pracować z osobami w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania językowego.  Lubię podróżować, poznawać nowe miejsca, chodzić z kijkami. Dużo czytam, oglądam podcasty Radia naukowego, interesuje mnie historia antyczna, archeologia, sztuka świata hiszpańskojęzycznego i wszystko co jest "latino".

W pracy najbardziej lubię kontakt z młodzieżą i brak nudy, a w życiu staram się kierować takimi wartościami jak: szczerość, tolerancja i odpowiedzialność. 



Sylwia Kaczmarek 

język niemiecki