Szkolna Agencja Informacji Dziennikarskiej 

SAID 


Rozwój kompetencji kluczowych i umiejętności w zakresie analizy, sekcjonowania, przyswajania i dzielenia się wiedzą oraz informacją dotyczącą najistotniejszych dziedzin życia społeczno-ekonomicznego-kulturowego. 

 

Misja projektu

KA210 -SCH Partnerstwa na Małą Skalę Call 2021 Round  No.2021-2-PL01-KA210-SCH-000050183

Celem projektu jest uruchomienie i prowadzenie, przez powstałe w ramach projektu w obu partnerskich szkołach - Szkolnych Agencji Informacji Dziennikarskich (SAID)interaktywnych platform informacyjnych, których treści i działania: 1) podniosą poziom wiedzy i świadomość społeczno-kulturową, ekonomiczną w kraju ojczystym, UE i na świecie; oraz; 2) zaaktywizują postawy i działania obywatelskie i społeczne nie tylko uczestników projektu, ale także wszystkich uczniów szkół partnerskich oraz członków lokalnych społeczności. Projekt realizuje cel ogólny programu Erasmus + jak i i poszczególne priorytety: pokonywanie barier geograficznych, ekonomicznych i społecznych. Wpisuje się także w realizację priorytetu strategicznego jakim jest rozwój wysoce efektywnego ekosystemu edukacji cyfrowej z pełnym zrozumieniem nieuchronności i konieczności dokonania skutecznej transformacji cyfrowej. Efektywność projektu będzie mierzona poziomem wzrostu, w odniesieniu do zmierzonego poziomu wyjściowego (baseline), wiedzy, aktywności, kompetencji kluczowych oraz umiejętności uczestników projektu w zakresie analizy, rozumienia, posługiwania się, wymiany i przekazu informacji dotyczących kluczowych sfer życia społecznego, ekonomii oraz przeciwdziałania zmianom klimatu i szeroko rozumianej ochrony środowiska naturalnego w kraju ojczystym, UE oraz na świecie. Językiem komunikacji będzie język angielski (celem cząstkowym projektu jest osiągniecie przez uczestników kompetencji językowych na poziomie C1/C2 - przy wymaganym poziomie wyjściowym B1/B2) dlatego też opiekunami projektu odpowiedzialnymi za pomoc uczniom w komunikacji będą nauczyciele tego języka. Szkoły partnerskie nawiążą współpracę z profesjonalnymi dziennikarzami prasowymi, radiowymi i telewizyjnymi. Poproszą te instytucje do objęcia projektu patronatem tak aby zapewnić poznanie zasad pracy profesjonalnych mediów. SAID w obu szkołach będą korzystać z interaktywnych tablic, na których będą wyświetlane i omawiane opracowane i prezentowane przez zespół AID najważniejsze bieżące informacje z obu krajów, filmy, wywiady, prezentacje oraz dyskusje. Niedopuszczalne będzie prezentowanie treści rasistowskich, lub /i języka nienawiści i wykluczenia. Spotkania obu zespołów SAID zarówno „live” (w trakcie wizyt mobilnych w obu krajach) jak i „online”- w ramach mobilności cyfrowej) będą interaktywną, uczestniczącą, i uczącą formą pracy zespołowej oraz analizy, prezentacji i przekazu informacji ukierunkowanej na: 1) niwelowanie barier społeczno-kulturowych pomiędzy uczestnikami projektu; 2) wzmacnianie poczucia więzi i tożsamości europejskiej; oraz 3) budowanie przyjacielskich, profesjonalnych i trwałych relacji pomiędzy uczestnikami projektu. Istotnym celem jest także zbudowanie struktur w ramach projektu SAID, tak aby projekt przerodził się w trwałe, samodzielne instytucje. Przebieg projektu będzie monitorowany na bieżąco. Podtrzymywana będzie także współpraca z profesjonalnymi mediami w obu krajach. 

 

Działanie 1

Szeroko zakrojona, przygotowana przez uczniów i nauczycieli, akcja informacyjna dotycząca celów, zasad rekrutacji, planowanego przebiegu i oczekiwanych efektów projektu w obu szkołach oraz lokalnych społecznościach. 

Promocja projektu w lokalnych społecznościach 

Przeprowadzenie rekrutacji opartej na zasadach równości szans, płci, niepełnosprawności i wolności wyznania. Opracowanie kryterii i powołanie w każdej ze szkół Rady Programowej SAID. Pod kierownictwem RD opracowanie struktur organizacyjnych SAID w obu szkołach, określenie, wizji, misji celów programowych, zadań oraz częstotliwości i formy publikacji informacji i programów wydawanych przez Studio Wiadomości SAID. 

Działanie 2

Dwuletni terminarz i zakres programowy dodatkowych zajęć w postaci warsztatów i zajęć fakultatywnych prowadzonych przez nauczycieli lub/i dziennikarzy i współpracujących z projektem w ramach patronatu specjalistów od mediów społecznościowych i reklamy poszerzających wiedzę i rozwijających kompetencje kluczowe i umiejętności . Zakres programowy warsztatów: Etnografia - wielokulturowość w edukacji, gospodarce i życiu społeczno-gospodarczym państw Unii; Geografia - zmiany klimatu, skutki i przeciwdziałanie, migracja, rynki pracy i zawody przyszłości Informatyka - transformacja cyfrowa, komunikacja w sieci, programowanie Wiedza o społeczeństwie - analiza bieżących informacji społeczno-gospodarczych, politycznych i kulturowych w kraju , UE i na świecie Biologia - "O-waste" , Gospodarka odpadami, żywność i żywienie w przyszłości, ochrona środowiska Język Polski, kultura, kulturoznawstwo tożsamość europejska, komponowanie i redagowanie tekstów, poprawność semantyczna języków (polski, włoski) Zajęcia z języka angielskiego - umiejętności z B1/2 na C1/2 tłumaczenie versus przekład, słownictwo, gramatyka, notowanie, redagowanie informacji Warsztaty dziennikarskie: informacja, przekaz, transparentność wiarygodność, poufność źródeł.

Działanie 3

Zaplanowano 4 wizyty w ciągu 2 lat. W mobilności uczniowie szkół odnajdą podobieństwa i różnice w realizacji projektu, wymienią się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu SAID. Uczniowie zobaczą swoje "Małe ojczyzny". Przede wszystkim bezpośrednia komunikacja w j. angielskim wpłynie na podniesienie kompetencji językowych u uczniów obydwu szkół. Spotkania uczniów-redaktorów z partnerskich - Szkolnych Agencji Informacji Dziennikarskich (SAID) poszerzy horyzonty obydwu zespołów. Zorganizowane zostaną wywiady w profesjonalnych redakcjach zaprzyjaźnionych stacjach radiowych i telewizyjnych. Zorganizowane zostaną w realu partnerskie debaty, które będą emitowane w każdej ze szkół. Wypracowane zostaną nowe założenia dla szkolnych Rad Programowych prowadzących SAID. 


Metody sprawdzania osiągnięć

Testy kompetencyjne (przed, w trakcie i po zakończeniu projektu. Wyniki nauczania przed i po zakończeniu projektu Ocena przez partnerów zewnętrznych wspierających projekt w ramach patronatu Komentarze odbiorców publikowanych przez projekt wiadomości Samodzielna kontynuacja projektu po zakończeniu okresu finasowania, przez kolejne roczniki przy wsparciu patronackim W trwałości utrzymania projektu przez kilka następnych (5 lat) istotną rolę  pełni zakupionych ze środków projektu sprzęt cyfrowy dla potrzeb SAID.

 

Masz pytania?

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie, napisz na lopuszcza@wp.pl

lub zajrzyj na stronę szkół partnerskich projektu:

Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej (lopuszcza.edu.pl) 

IPS Alessandro Filosi Terracina – Oggi studi Domani lavori 

Śledź nas również:

(1) Facebook 

(1) Facebook 

 Polska jest członkiem EU od czerwca 2004 roku. Uczniowie obecnych i przyszłych klas szkół partnerskich urodzili się jako członkowie zjednoczonej wspólnoty europejskiej. Aby mogli w pełni uczestniczyć w życiu wspólnoty jaką jest Unia Europejska muszą mieć jak najpełniejsze możliwości interakcji nie tylko ze swoimi rówieśnikami, ale z jak najszerszym spektrum organizacji i struktur i organizacji edukacyjnych, gospodarczych i ekonomiczno-kulturowych w pozostałych państwach wspólnoty. Dalsza współpraca ze sprawdzonym partnerem z obszaru EU oraz współautorstwo projektu SAID nie tylko wpływa pozytywnie na dalszą aktywizację i zmianę postaw uczniów obu szkół średnich ale także poszerza ich wiedzę w nowych obszarach działania oraz zdolności i umiejętności w zakresie analizy i syntezy procesów społecznych i ekonomicznych; wzbogacając praktyczne umiejętności przekazu, dzielenia się wiedzą i nabytymi umiejętnościami nie tylko lokalnie ale także na forum międzynarodowym. Dzięki temu uczestnicy projektu mają możliwość pokonania własnych obaw przed wystąpieniami publicznymi nie tylko na forum własnej szkoły, ale na forum międzynarodowym gdzie językiem komunikacji jest język angielski. W przełamywaniu barier pomaga nam korzystanie z narzędzi „mobilności cyfrowej” w postaci platform komunikacji cyfrowej takich jak m.in. program SWAY. Umiędzynarodowienie wzmacnia poczucie sprawczości, wpływa na wzmocnienie poczucia wartości uczniów oraz rozwija umiejętności pracy w wielokulturowej grupie międzynarodowej. Beneficjentami pozytywnych efektów projektu są nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele obu szkół ale również przedstawiciele wszystkich organizacji uczestniczących w projekcie. Korzyścią jest niewątpliwie zastosowanie w dalszej pracy wypracowanych podczas trwania projektu dobrych praktyk, powodująca trwałość projektu.