Věžové koncovky

Wikipedia - Rook and pawn versus rook endgame    replaying - Rook and pawn x rook

(čtyři proti třem na stejném křídle: Part 1-Attack) 

Protože věže jsou nejneohrabanější figury a zůstávají nejdéle, nejběžnější koncovky jsou věžové.

Tudíž studium typických situací mají největší význam pro aktivního turnajového hráče.

V mnoha polootevřených hrách, a pozicích s izolovaným pěšcem, strana která hraje proti izolátoru často dokáže že pěšec je slabina a vezmou ho po dlouhé přípravě. Potom se na šachovnici objeví problémová pozice.

Čtyři pěšci proti třem na stejném křídle s věžemi jsou obvykle remis. Avšak silnější strana může a měla by hrát na výhru.

Je několik způsobů, ale rozhodl jsem se věci maximálně zjednodušit, a problém zkrátit do tří rad.

Rada 1

Nejlepší plán pro silnější stranu je pokusit se vytvořit volného e-pěšce. Avšak jelikož je tento přímočarý plán obvykle spojen s mnoha výměnami pěšců (něco čemu se musí vyhnout) útočník se pokouší nejdříve paralyzovat královské křídlo svým pěšcem h.


Capablanca - Yates   39.tah

Rada 2

Avšak jestli se útočníkovi podaří fixovat pěšce h k jeho počátečnímu poli, potom obvykle vyhrají snadněji:

Botvinnik - Najdorf (1956)    62. tah

Rada 3

Poslední tip když se aktivní straně podaří získat soupeřova pěšce f, obvykle vždy vyhraje. Nezbytná podmínka je maximální aktivita figur:

Jovanic - Dizdar (2010)  54. tah

Pokračování

V předchozím článku jsme viděli nebezpečí, kterým čelí obránce ve zdánlivě snadných koncovkách.

Jestli si pamatujete, hlavní bylo že silná strana by mohla vytvořit volného pěšce v centru, a potom kombinovat hrozby proti zbývajícím dvěma pěšcům s dalším postupem volného pěšce. 

Logicky přicházíme k nejdůležitější části pro slabší stranu - volba správného obranného uspořádání.

1) Klasické uspořádání

Toto je když umístíte vašeho věžového pěšce na čtvrtou (pátou) řadu (h4 nebo h5 jako černý), Pěšec g krůček za ním pro podporu, a necht pěšce f na druhé (sedmé) řadě.

Tudíž odeberete žihadlo plánu vytvoření volného pěšce soupeři, protože bude muset vyměnit přiliš mnoho pěšců aby získal volného pěšce. Výměny pěšců jsou užitečné pro obránce:

Amonatov - Potkin (2010) 64.tah

2) Huebnerovo uspořádání

Toto obranné postavení je podobné klasickému, s jediným rozdílem agresivnějšího postupu pěšce f. Prosím všimněte si že není vždy efektivní. Jestli král silnější strany je aktivní, pozice pěšce f4 (f5) by mohla být ve skutečnosti smrtící pro obránce, protože král může pochodovat na slabší pole obklíčit hru. Aktivní věž která drží krále zaměstnaného by mohla pomoci:

Tsarouhas - Mastrovasilis (2009)  39.

Ne všechno je prohráno jestli nemůžete postoupit rohovým pěšcem na čtvrtou (pátou) řadu. Je dost dobré jestli máte kontrolu věže na této řadě, jelikož byste mohli podporovat postup, nebo nutit další výměny jak v tomto případě:

Carlsen - Mamedyarov (2010)  36.f4

Jestli silná strana dokáže zafixovat věžového pěšce na šesté (třetí) nebo sedmé (druhé) řadě, situace se stává extrémně složitá, ale úspěšná obrana je stále možná. Budete potřebovat některé pokročilejší tipy, a ty budou předmětem jiného článku. Nejdůležitější  a základní postavení bylo zde již dáno, a hlavní ideje výměny pěšců a aktivní věž byly zdůrazněny.

3) s poškozenými pěšci

Rád bych také dodal, že jestli pěšec na sloupci g se pohnul na sloupec f, a obránce má zdvojené pěšce místo f + g + h, toto obvykle nemění hodnocení pozice jako objektivní remis. V tomto případě obránbce má přídavné vhodná pole pro krále na sloupci g, a může ještě vyměnit hodně pěšců ke zjednodušení do teoretické remízy.:

Kasimdzhanov - Mamedyarov  (2008) 67. tah

Jedna věc je jistá, dokonce jestli se něco pokazí a ztratíte pěšce, je vždy šance zjednodušit do obranyschopné věžové koncovky. Tyto jsou dostatečné k udržení. 

Úspěšnou obranu!