Agnieszka Reiner

Agnieszka Reiner - w 2006 r. ukończyła ze stopniem celującym studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. R. Reinera.

W 1999 r. jako licealistka uczestniczyła w Młodzieżowym Konkursie Muzyki „Nuta na Gruszce”, w 2003 r. w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (kategoria trio fortepianowe), w 2008 r. w Międzynarodowym Konkursie Kameralnej Muzyki Współczesnej w Krakowie.

Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich, pracując pod kierunkiem takich sław, jak: Michael Vaiman, Albrecht Breuninger, Tibor Vaghy, Krzysztof Śmietana i Jan Stanienda.

Ma na swoim koncie występy solowe i kameralne na licznych festiwalach, w tym „Musica Moderna” w Łodzi i „Wiosna Młodych Kameralistów” w Krakowie.

Współpracowała z wieloma orkiestrami młodzieżowymi i studenckimi (także jako koncertmistrz), koncertując w Polsce i w Niemczech. Będąc w składzie międzynarodowej European Philharmonic Orchestra brała udział w tournee „Austria Imperial”, koncertując w wielu miastach Austrii i Włoch. Współpracowała także w zespołami i orkiestrami krakowskimi, m.in. orkiestrą Opery Krakowskiej czy Orkiestrą Straussowską „Obligato”.

Chętnie wykonuje utwory młodych kompozytorów polskich – w 2008 r. łódzki kompozytor Sławomir Zamuszko zadedykował jej trio smyczkowe „Walce kapryśne”. W 2010 roku dokonała nagrania muzyki na skrzypce solo autorstwa Bartłomieja Krchy do filmu dokumentalnego „Lipowa 4” (wykonanego na zamówienie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i stanowiącego obecnie stałą część wystawy w oddziale Muzeum).

W 2010 r. była solistką podczas koncertu w Tel Aviv, jako wybitna absolwentka i jednocześnie pedagog Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, występując wraz z dziećmi i młodzieżą z Israel Conservatory of Music.

W swojej działalności koncertowej skupia się głównie na muzyce solowej i kameralnej, współpracując z wybitnymi krakowskimi pianistami – Sławomirem Cierpikiem, Moniką Wilińską-Tarcholik czy Mileną Kędrą. Działalność kameralna obejmuje także repertuar przeznaczony na dwoje skrzypiec, skrzypce i gitarę oraz trio fortepianowe; jest także liderem i aranżerem założonego w 2004 r. tria smyczkowego "Fem Arte" oraz stałym członkiem kwintetu fortepianowego wraz z Reiner Trio i Januszem Pisarskim, Anetą Dumanowską oraz Piotrem Hausenplasem.

Działalność pedagogiczną prowadzi nie tylko w zakresie nauki gry na skrzypcach, lecz także jako nauczyciel języka angielskiego, częstokroć łącząc te dwa rodzaje działalności, ponieważ jest także absolwentką studiów lingwistycznych w zakresie filologii angielskiej.