Розробки уроків

Водне середовище та його мешканці.pptx
Різноманітність організмів Рослини, Тварини, Гриби, Бактерії..pptx

6 КЛАС

Тема: МОХИ

Цілі уроку:

- сформувати уявлення про особливості будови та розмноження Мохоподібних, визначити риси пристосованості до умов існування, розширити знання учнів про основні місця зростання мохів на Землі та їх значення в природі і житті людини;

- розвивати комунікативність, уміння спостерігати, узагальнювати, аналізувати, робити висновки, удосконалювати навички роботи з підручником та збільшуваними приладами;

- виховувати інтерес до біології, любов до живого.

Обладнання: підручники «Біологія» І. Ю. Костіков та ін., таблиця «Мохи», електронні носії, схеми, ілюстрації, Інтернет – матеріали, гербарні зразки мохів та живі об’єкти, глобус, ручні лупи, «біони».

Базові поняття і терміни: слань, ризоїд, антеридії, архегонії, бріологія, мохи, спорогон, спорангій, коробочка, листостеблова будова, спора, ніжка, стопа (присоска, гаусторія), маршанція, зозулин льон, сфагнум.

Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок.

Завдання уроку:

- виявити пристосування Мохоподібних до умов суходолу;

- з’ясувати їх значенням в природі і житті людини.

Хід уроку

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

1. Психологічна хвилина

Вчитель:

Діти, подивіться, будь ласка, у вікно.

Усміхніться сонечку, відчуйте запах первоцвітів, дотик лагідного вітру. Сподіваюсь, що у вас виникли приємні відчуття, стало спокійніше і веселіше, отож починаємо працювати.

2. Вибір серед учнів помічника – лісовичка по імені «ОХ».

(Він допомагає вчителеві роздавати роздатковий матеріал, бонуси, демонструвати електронні матеріали, загадувати загадки, проводити фізхвилинку.)

Лісовичка вчитель коронує короною-головоломкою зміст якої використовується на етапі мотивації навчальної діяльності.

Зміст корони-головоломки:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

О

Х

З

О

Х

М

О

К

О

Х

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Прийом «Біологічний крос»

Вчитель:

Діти, ми з лісовичком запрошуємо вас до «Біологічного кросу».

Прошу бути активними, відповідати швидко та правильно.

Пам’ятайте, на вас чекають «біони»!

(«Біони» - бонуси, якими нагороджуються учні за вірні відповіді протягом всіх видів роботи на уроці. Ними можуть бути заздалегідь виготовлені з картону кольорові картки, плоди рослин, спрацьовані пластикові банкоматні картки та ін. Один бонус – один бал.)

1. Що дозволило рослинам пристосуватися до життя на суходолі? (Поява тканин і органів)

2. Чому водорості належать до нижчих рослин? (В них відсутні органи і тканини)

3. Що об’єднує спорові рослини? (Нестатеве розмноження спорами)

4. Яку будову має спора? (Це клітина вкрита міцною оболонкою)

2. Гра «Відгадай»

1. Водорості своїм тілом хизуються.

Воно ніжне, водянисте, без тканин і органів

Барвистими стрічками стелиться

Хто згадає, як воно називається?

(Слань)

2. Спірогіра – цікава рослина

А що собою являє

Її нижня частина

(Ризоїди)

3. Нижчі рослини не цвітуть

Насіння не утворюється

Хто нам зараз відповість,

Як вони розмножуються?

(Спорами)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Вчитель:

Щоб дізнатися який відділ рослин ми будемо вивчати на сьогоднішньому уроці, пропоную розв’язати головоломку, зміст якої прочитайте на короні лісовичка.

О

Х

З

О

Х

М

О

К

О

Х

(Повідомлення теми, мети і завдань уроку)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Вчитель:

Діти, я вам сьогодні пропоную пройти східцями і досягти вершини «Гори знань».

Гора знань «МОХОПОДІБНІ»

(план до вивчення теми)

МОХОПОДІБНІ

4.Значення

3.Особливості розмноження

2.Особливості будови

1.Різноманітність та поширення

1. Ознайомлення з різноманітність та поширення мохів.

(На дошці прикріплені гербарні зразки, таблиці, ілюстрації представників Мохоподібних).

Звертаючись до цих демонстраційних матеріалів, вчитель розповідає: «На Землі налічується близько 35 тис. видів мохів, з них в Україні - близько 800. Поширені вони повсюди де є волога. Мохи – це невисокі, переважно багаторічні рослини, які за своєю організацією близькі до водоростей: вони не мають провідних тканин і коренів. Для існування на суходолі в них є багато пристосувань. Вони можуть вбирати вологу всією поверхнею тіла, здійснювати фотосинтез за будь-яких умов освітлення, висихати, залишаючись при цьому живими, мають механічні тканини та деякі органи. Серед Мохоподібних є таломні пластинчасті(маршанція мінлива, лат. Marchantia polymorpha) та листостеблові (зозулин льон, лат. Polytrichum commune; торфові мохи, лат Sphagnidae тощо) рослини. Вивчає мохи наука бріологія.

(тлумачення нових понять і термінів записуються в робочі зошити)

Для ознайомлення з різноманітністю мохоподібних краще використати електроні презентації, в разі їх відсутності – роздруківки необхідного матеріалу.

Демонструються слайди презентації «Мохи України»

На слайдах обов’язковими є представники Мохоподібних, вивчення яких запропоновано програмою.

Приводжу матеріали для найнеобхідніших слайдів:

СЛ.1. Маршанція мінлива

(Marchantia polymorpha)

ЇЇ можна зустріти там, де затінок і ніколи не буває сухо. Вона має пластинчасту слань темно – зеленого кольору до 10 см завдовжки. На поверхні талому можна побачити вирости підставки, призначені для статевого розмноження, і виводкові кошики для вегетативного розмноження.

СЛ.2. Політрих звичайний, або зозулин льон.

(Polytrichum commune)

Багаторічна листостеблова рослина, яка живе у вогких місцях. Гаметофіт має нерозгалужене, прямостояче стебло до 40 см заввишки, що густо вкрите дрібними зеленими листками. У нижній частині рослин є багатоклітинні ризоїди. Це дводомна рослина: верхівки одних рослин несуть антеридії з розеткою червонуватих листків, а інші – зелені архегонії. Спорофіт складається зі стопи, ніжки та коробочки зверху вкритої ковпачком, що за формою нагадує зозулю. Коробочка має зубчики по краю, що є пристосуванням для розсіювання спор.

СЛ.3. Сфагнум болотний, або білий мох.

(Sphagnum palustre)

Цей мох поширений на болотах та дуже зволожених місцях. Стебло розгалужене, прямостояче, до 50 см заввишки. Листки не мають жилок і складаються з двох типів клітин: дрібних живих зелених (фотосинтезуючих) і великих мертвих безбарвних (водоносних). Ці клітини здатні накопичувати і утримувати таку кількість води, яка в 30-40 разів перевищує масу самого моху. Ризоїди в них у дорослому віці відсутні. Сфагнум – однодомна рослина. Антеридії розвиваються в пазухах листків на бічних гілочках, архегонії – на верхівці. Ці мохи наростають верхівкою, а нижня частина стебла поступово відмирає. Клітини цих мохів виділяють кислоти, що вбивають мікроорганізми, які розкладають органічні рештки. Накопичуючись, відмерлі рештки утворюють торф.

2. Ознайомлення з особливостями будови та значення Мохоподібних.

(робота в групах)

Вчитель:

Для вивчення цього питання прошу об’єднатися у три групи (І група «Політрих»; ІІ група «Сфагнум»; ІІІ група «Маршанція») і вибрати консультантів. За кожну правильну відповідь група отримує від лісовичка один бонус. Бонуси розподіляє між членами групи консультант.

І група «Політрих»

Завдання:

використовуючи матеріал підручника І. Ю. Костіков «Біологія» 6 клас, § 39, натуральні об’єкти, гербарії, ручні лупи. ілюстрації, слайди презентації, заповніть в таблиці №1 колонку «Зозулин льон».

ІІ група «Сфагнум»

Завдання:

використовуючи матеріал підручника І. Ю. Костіков «Біологія» 6 клас, § 39, натуральні об’єкти, гербарії, ручні лупи, ілюстрації, слайди презентації, заповніть в таблиці №1 колонку «Сфагнум болотний».

ІІІ група «Маршанція»

Завдання:

використовуючи матеріал підручника І. Ю. Костіков «Біологія» 6 клас, § 39, слайди презентації, роздруковані Інтернет- матеріали, власний життєвий досвід, заповніть в таблиці №1 строчку «Значення в природі та житті людини».

Таблиця №1. Особливості будови та значення Мохоподібних

Характеристика

Назва мохоподібних

Маршанція мінлива

Зозулин льон

Сфагнум болотний

1

Тип будови тіла (сланевий, листостебловий)

Сланевий

2

Назва підземної частини

Ризоїди

3

Фотосинтезуючи органи

Слань

4

Органи, в яких утворюються спори

Спорогон

5

Назва жіночих статевих органів

Архегонії

6

Назва чоловічих статевих органів

Антеридії

7

Складові частини споро гону

Коробочка, ніжка, присоска

8

Яка стадія в життєвому циклі переважає (гаметофіт, спорофіт)

Гаметофіт

9

Значення в природі та житті людини

Добриво, бур’яни, ліки від болів в суглобах

Фізхвилинка.

Уявна мандрівка «Мох!» (вона є перевіркою того, як учні засвоїли середовища поширення мохів) В випадку зустрічі на своєму шляху з мохами, учні вигукують: «МОХ!».

Її проводить лісовичок:

Розпочинаємо уявну мандрівку!

Ми йдемо хащею! Туп! Туп! Туп!

(учні глухо, повільно тупають ногами, розводять руками, імітуючи пробирання через хащу)

МОХ!

Ми йдемо полем! Туп! Туп! Туп!

(гучно тупають)

МОХ!

Ми пливемо морем! Буль! Буль! Буль!

(імітують плавання)

МОХ!

Ми йдемо болотом! Чав! Чав! Чав!

(високо піднімають коліна)

МОХ!

Зайшли до класу, двері зачинили і за парти сіли.

3. Розмноження Мохоподібних

1. Перегляд слайду презентації «Розмноження зозулиного льону».

(а краще переглянути анімацію [8],[9] )

Мохи розмножуються спорами. З пророслої спори утворюється тонка зелена нитка (протонема), яка розгалужується. На ній з’являються бруньки, з яких виростають стебла з листками гаметофіту. На верхівці жіночого гаметофіту знаходяться статеві органи архегонії, в них формуються яйцеклітини, а на верхівці чоловічого – антеридії - сперматозоїди. Запліднення відбувається тільки за допомого води по якій рухаються сперматозоїди. Внаслідок злиття гамет утворюється зигота з якої розвивається спорофіт (спорогон), який все життя живеться за рахунок жіночого гаметофіту. Спорогон складається із стопи, ніжки і коробочки. В коробочці спорогону утворюються спори.

У життєвому циклі мохів переважає гаметофіт.

2. Завдання для груп:

використовуючи матеріал підручника І. Ю. Костіков «Біологія» 6 клас, § 39, слайд презентації, розташуйте етапи розмноження мохів за порядком їх відбування

А) Утворення спорофіту (спорогону).

Б) Утворення гаметофіту.

В) Утворення статевих органів: антеридій та архегоній.

Г) Утворення спор.

Д) Запліднення.

Е) Утворення статевих клітин.

Є) Проростання спори.

Ж) Утворення зиготи.

З) Формування протонеми.

(для перевірки: А, Г, Є, З, Б, В, Е, Д, Ж)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1.Перевірка якості засвоєння базових термінів і понять

Гра « Біологічне лото»

На дошці прикріплюються лото картинки, які відповідають базовим термінам і поняттям. Учні повинні до вказаних термінів підібрати відповідні лото картинки і записати в зошити тлумачення термінів та понять.

1. Листостеблова будова – розчленоване на стебло і листки тіло рослин.

2. Ризоїди – ниткоподібні вирости гаметофіту, що виконують функції кореня.

3. Спорофіт (спорогон) – нестатеве покоління в життєвому циклі рослин.

4. Коробочка – частина спорогону, де розміщуються спори.

5. Гаметофіт – статеве покоління в життєвому циклі рослин.

6. Антеридії – чоловічі статеві органи вищих рослин.

7. Архегонії – жіночі статеві органи вищих рослин.

ЛОТОКАРТКИ

2. Заповнення аркушу завдань «Втрачена інформація».

Учні повинні вставити пропущені терміни згідно змісту речення.

1. Вегетативне тіло розчленовано на ……… і ………… або представлене ………… .

2. Всмоктування води і прикріплення до субстрату здійснюють …….. .

3. Статеве покоління називається …….…. , а нестатеве - ……………. .

4. Органи статевого розмноження - ………...… , …….……… .

5. Спорофіт мохоподібних називається ………….….. , складається з ……………. , ……….…. і …………. .

6. Спорофіт існує на ………….… .

7. Розмноження відбувається за допомогою ………... .

8. Спора проростає в розгалужений ланцюжок клітин - …………….. .

9. У життєвому циклі переважає …….….. .

VІ. РЕФЛЕКСІЯ

- Мені було цікаво дізнатися….

- Мені було важко зрозуміти….

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Учні заповнюють картку самооцінки знань

Клас ПІБ учня:

Загальна кількість бонусів

Оцінка

учня

Консультанта

вчителя

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Обов’язків мінімум: підручник І. Ю. Костіков «Біологія» 6 клас, § 39. Відповісти на запитання після параграфа.

Довільно:

- створити електрону галерею мохів занесених до Червоної книги України;

- підготувати презентацію або повідомлення на тему «Як утворюється торф?»


Природознавство 5 клас Дата_____________

Урок

Тема: Повітря - суміш газів. Значення повітря.Властивості повітря.

Мета

- навчальна: ознайомити учнів зі складом повітря, розширити й поглибити уявлення про значення і місцезнаходження повітря на Землі, рух повітря;

- розвивальна: розвивати спостережливість, увагу, дослідницький підхід

до вивчення природних явищ;

- виховна: виховувати бережне ставлення до повітря — основи життя.

Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.

Обладнання: підручник, зошити, схеми на дошці

Очікувані результати: учні ознайомляться зі складом повітря, значенням повітря для живих організмів, підтримування горіння.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Учитель

Дзвінок пролунав веселий. Дружно всіх він кличе в клас. Стали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько. Настрій на урок взяли, Працювати почали Цікаві дії на уроці Пропоную я для вас.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

* Прийом «Загадка»

Послухайте уважно і скажіть, будь ласка, про що йдеться.

Воно таке велике,

Що займає цілий світ.

Воно таке маленьке.

Що в найменшу щілинку зайде.

Куди ступиш — всюди маєш. Хоч не бачиш, а вживаєш.

Через нос проходит в грудь И обратный держит путь. Он невидимый, и все же, Без него мы жить не можем!

(Повітря)

Сам не горить, а горіння підтримує.

(Кисень)

Учитель. Сьогодні Україна — одна з екологічно «брудних» країн. 20 % міського населення України проживає в зонах, де наявність шкідливих речовин у повітрі перевищує допустимі норми у 15 і більше разів. Трагедією в житті українського народу стала аварія на Чорнобильській АЕС. Люди повинні дбати про чистоту повітряного океану, бо від нього залежить наше здоров'я. Дуже забруднюють повітря автомобілі, промисловість та пожежі.

- Чи таке ж важливе повітря для інших істот на Землі?

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ А Бесіда

- Чому космонавти не можуть бути за межами корабля без скафандра?

- Які гази є в повітрі?

- Якого газу в повітрі більше?

- Яке значення має кисень для життя людини?

- Звідки надходить у повітря вуглекислий газ?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

- Розповідь учителя з елементами бесіди

Сьогодні на уроці ми дізнаємось, що таке повітря, де воно може бути і чому потрібно дбати про чистоту повітря. Ми кажемо, що над Землею розпростерся безмежний повітряний океан, що Земля оточена з усіх боків повітрям. Воно невидиме, але є усюди, є у ґрунті, у воді та заповнює пустий простір у тілах. Без повітря не можуть жити рослини, тварини, люди. Ми повітрям дихаємо. Але воно потрібне не тільки для дихання.

- Пригадайте, яка температура на освітленій поверхні Місяця. Яка на неосвітленій? Чому такого не відбувається на Землі?

Ми живемо на дні глибокого повітряного океану, назва якого — атмосфера.

- Атмосфера

- Атмосфера — це газова оболонка Землі (від грецького «<зт-МОС9 — пара та «сфера» — оболонка). Вона простягається від поверхні Землі понад 2 тис. км і поступово переходить у міжпланетний простір. Сила тяжіння утримує її, як магніт, не даючи газам відлетіти в космос. Нашій планеті пощастило двічі, адже вона тримається на оптимальній відстані від Сонця і єдина з усіх планет має атмосферу, придатну для життя.

Звучить музичний супровід «Піснезнайка»

Слухайте, слухайте, це вже давно не секрет: Газові ковдри вкривають усі вісім планет. Ковдри оці захисні атмосферами звати, Є і в Землі атмосфера своя шарувата.

Тисячі в ній кілометрів — ото товщина! І обертається разом з Землею вона. Ще атмосферу повітряним звуть океаном. Матінку Землю вона захищає старанно.

Повітря в атмосфері зосереджене нерівномірно, чим далі від земної поверхні, тим його менше, і це відчувається вже під час походу в гори.

* Прийом «Мозковий штурм» » Чому з висотою повітря стає менше? » Люди яких професій чи занять та як мають це враховувати?

- Склад повітря

Це суміш багатьох газоподібних речовин: азоту, кисню, вуглекислого газу.

* Прийом «Робота з підручником»

За рисунком у підручнику з'ясуйте процентне співвідношення основних складових повітря.

- Розповідь учителя з елементами бесіди

Кожен із газів виконує свою роль. Кисень забезпечує процеси дихання і горіння. Крім газів, у повітрі є домішки (водяна пара, дим, сажа, пил та інші речовини). Вуглекислий газ і водяна пара змінюють процентне співвідношення залежно від різних умов. Вуглекислого газу багато в повітрі промислових міст, а водяної пари — у повітрі над водяною поверхнею.

- Кисень — це безбарвний газ, але під впливом зміни температури він може ставати то рідкою (при -183 °С), то твердою речовиною (при -219 °С). Лікувальні властивості кисню використовують для лікування різних захворювань людей, завдяки кисню посилюється робота легень, серця й відновлюється кровообіг. Спеціальні кисневі прилади — це кисневі подушки, кисневі прилади для альпіністів, водолазів, космонавтів.

- Азот — не має запаху і кольору, подібно до вуглекислого газу не підтримує горіння, але на відміну від нього не шкідливий.

за об'ємом азот посідає перше місце в складі повітря (у 100 л повітря міститься 78 л азоту, 21 л кисню, а вуглекислого газу менше 1 л).

* Прийом «Словникова робота»

- Повітря — це суміш газів, основні з яких — азот і кисень. У незначній кількості в повітрі є вуглекислий газ, водяна пара та тверді домішки (пил, попіл, сажа).

- Значення повітря

- Розповідь учителя з елементами бесіди

Недарма кажуть: «Потрібен, як повітря». Людина споживає за добу 700 г кисню, що є у складі повітря. Переважна більшість живих організмів має аеробне дихання, тобто використовує кисень повітря. Повітря є скрізь, де існують живі організми: на суходолі, у воді, у ґрунті. Простір навколо нас наповнений повітрям. Повітря утворює атмосферу — газову оболонку Землі, що сягає висоти 2 тис. км над поверхнею планети. Повітря розсіює сонячні промені вдень, вночі оберігає від охолодження, є своєрідним щитом планети.

Широко використовують кисень у господарстві для зварювання металів, у медицині для штучного дихання хворих людей застосовують кисневі подушки, «кисневий коктейль» надає людині сил. Вуглекислий газ використовують для виготовлення цукру, газованої води, штучного льоду, а також для гасіння пожеж.

Здавна люди навчилися використовувати рух повітря. Вони створили вітрильні човни, вітряки — млини, вітрові електростанції. Таким чином, людина корисно використовує енергію повітря, що рухається.

- Випереджальне завдання учнів

Повідомлення про значення повітря у житті живих організмів. П Як зберегти повітря чистим

- Розповідь учителя з елементами бесіди

Під впливом діяльності людини склад повітря змінюється — погіршується його прозорість, підвищується вміст шкідливих газів. Тому прийнято спеціальні закони, спрямовані на охорону повітря від забруднення. ООН просить людство посадити мільярд дерев. Кенійська захисниця навколишнього середовища і лауреат Нобелівської премії миру 2004 року Вангарі Маатаї звернулася до людей усього світу з проханням посадити кожного хоча б одне дерево:

«Це може зробити кожен, але одна справа — посадити дерево, а зовсім інша — допомогти йому вижити». Ви теж можете і повинні робити посильний внесок у збереженні чистоти повітря. Для цього треба берегти зелені насадження, висаджувати нові та доглядати за ними.

- Випереджальне завдання учнів

Повідомлення про значення чистоти повітря для здоров'я людини.

* Прийом «Дерево рішень»

Завдання. Пригадайте, як забруднюється повітря. Запропонуйте шляхи вирішення цієї проблеми.

V. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

* Прийом «Творча лабораторія»

Завдання. Складіть кросворд з ключових слів уроку.

VI. Підсумок уроку. Природознавство 5 кл. Повітря - суміш газів

* Прийом «Роблю висновок» □ Повітря — природна суміш газоподібних речовин, серед яких найбільше азоту і 1/5 кисню.

- Повітря утворює атмосферу Землі.

- Усі живі істоти для свого дихання використовують повітря,

- Зелені насадження затримують пил і бруд і виділяють кисень, дуже потрібний для дихання всіх живих істот.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

- Опрацювати параграфи підручника: § 34 (І), § 31 (II).

- Випереджальне завдання: дати відповідь на питання «Як люди використовують у побуті властивість повітря погано проводити тепло?».

- Розробити міні-проекти «Мій посильний внесок у збереження чистоти повітря», «Рослини-індикатори чистоти повітря в будинку», «Рослини, які найкраще підходять для очищення повітря в міській зоні».

Біологія 7 клас Урок №

Тема: Особливості будови птахів

Мета: ознайомити учнів з основними ознаками класу Птахи в порівнянні з класом Плазуни, Їхнім походженням, та механізмом польоту птахів; розвивати логічне мислення, вміння пошуку причинно-наслідкових зв’язків, різні форми компетентності, вміння роботи з друкованими джерелами інформації;

формувати інтерес до вивчення біології, здорового способу життя, розширювати кругозір учнів,

виховувати екологічну культуру та дбайливе ставлення до пернатих.

Матеріали та обладнання: малюнки птахів, пір’я, лупи, м/м обладнання.

Методи: частково-пошукові, інформаційно-рецептивні, евристичні, проблемного викладу.

Тип уроку: урок формування нових знань

Хід уроку

I. Організаційний момент:підготовка класного приміщення, перевірка відсутніх, наявності чергових, підготовка учнів до уроку, організація уваги.

II. Актуалізація опорних знань:відтворюються знання, уміння, життєвий досвід учнів, необхідний для опанування нового матеріалу, перевірка готовності до сприйняття нової інформації

Епіграф: У природі нема нічого зайвого

( М. Монтень).

Виконання тестових завдань:

1. Визначте плазуни є:

А) хребетні; Б) безхребетні.

2. Визначте плазуни є:

А) теплокровні; Б)холоднокровні.

3. Від чого залежить температура тіла плазунів:

А)від навколишнього середовища; Б)вони самі контролюють температуру.

4. Шкіра плазунів:

А)волога; Б)суха.

5. Шкіра плазунів вкрита:

А) роговими лусками, щитками; Б)слизом.

6. Тіло плазунів поділене на:

А)голову,тулуб, хвіст та кінцівки;

Б) голову, тулуб, хвіст;

В) голову, тулуб, хвіст, добре виражену шию та кінцівки.

7. Кінцівки плазунів розташовані:

А) під тулубом; Б) по боках тулубу.

III. Мотивація навчальної діяльності:збудження інтересу до обговорюваної теми і розумової активності, підготовка до свідомого сприйняття нового матеріалу.

Діти, ви кожен день зустрічаєте птахів. А чи задумувались ви над тим, чому вони маютьзмогу літати? Де взялись ці тварини на землі, і чому поширені по всій планеті? На ці та інші запитання ми дамо відповіді вивчаючи тему …

IV. Повідомлення теми та мети уроку

Тема сьогоднішнього уроку: «Особливості будови птахів»

Мета визначається разом з учнями:

· ознайомитися з основними ознаками класу Птахи в порівнянні з класом Плазуни;

· визначити Їх положення в системі органічного світу;

· з’ясувати значення пір’я;

· з’ясувати пристосування у зовнішній будові до польоту птахів.

V.Вивчення нового матеріалу:інструментом є технологія навчання, опанування учнями нових знань і способів дій через активізацію розумової діяльності.

1. Визначити систематичне положення птахів, прийом «Біологічне лото»:

Царство Тварини

Підцарство Багатоклітинні

Тип Хордові

ПідтипХребетні

Клас Птахи

2. Зовнішня будова птахів (робота в групах):

І група

Визначте загальні особливості класу Птахи (с. 194):

- Кількість …

- Форма тіла …

- Середовище життя …

- Покриви тіла …

ІІ група

На які відділи поділене тіло птахів? (с. 194 ).

ІІІ група

Які органи розташовуються на голові птаха? (с. 194)

IV група

Які особливості будови кінцівок птахів? (с. 194)

V група

Які особливості покривів тіла птаха? (с.194 - 195)

3. Похідні шкіри (розповідь з елементами пояснення вчителя)

- Наддзьобок і піддзьобок

- Кігті

- Рогові луски на лапах (захист)

- Пір’я (значення?)

4. Будова пера:

- Стрижень

- Очин

- Опахало

- Борідки 1-го порядку

- Борідки 2-го порядку

5. Різноманітність пір’я:

- Контурні


Махові Рульові Покривні

Збільшують Напрямок Від механічних

поверхню польоту ушкоджень

крила

- Пухові – формує прошарок повітря, яке добре утримує тепло

- Пух – тепло

6. Значення пір’яного покриву: (визначаємо разом з учнями)

- Тіло обтічне;

- Збільшується площа крила створюють тягу і підйомну силу;

- Рульові – напрямок і гальмування при посадці.

- Підтримання постійної температури тіла (линяння)

7. Політ птахів (повідомлення учня)

VI. Узагальнення і систематизація набутих знань:осмислення нових знань і вмінь, їх систематизація та узагальнення, закріплення вивченого

Виконання лабораторної роботи №13 в зошитах з друкованою основою

VII. Підсумки уроку: встановлюється відповідність між завданнями уроку та його результатами, вносяться корективи, визначаються перспективи.

Отже: які пристосування до польоту мають птахи у зовнішній будові ?

- Видозміненні передні кінцівки на крила

- Обтічна форма тіла

- Пір’яний покрив

- Різні види пер

- Куприкова залоза

- Дзьоб

- Рухома шия

VIII. Рефлексія:перевірка психоемоційного стану учнів, ефективності мотивації діяльності.

Інтерактивна вправа «Результат»

Діти по черзі висловлюють свої думки з приводу уроку:

- що сподобалось…

- що не сподобалось…

- можу використати ці знання у …

IX. Повідомлення домашнього завдання:пояснити особливості виконання домашнього завдання, провести інструктаж, мотивувати учнів на його виконання

Опрацювати параграф, будова скелету самостійно опрацювати, творче завдання « Скласти кросворд по даній темі уроку»

Навчальний проект

"ЖИВА І НЕЖИВА ПРИРОДА НАВКОЛО НАС"

Опис проблеми. У повсякденному житті нас оточують як предмети/об'єкти природні, так і створені людиною. Чи ми живемо у більшою мірою штучному, чи природному середовищі? Яких об'єктів живої чи неживої природи більше в нашому оточенні? ( на вибір учителя - у нашому класі?, школі - шкільному будинку, шкільному подвір'ї?)

Як ми можемо це визначити, зробити висновки і найбільш наочно їх продемонструвати?


Ми маємо записати всі об'єкти, які нас оточують до таблиці (запропонована вчителем), класифікувати за ознаками живої/неживої природи (важливо ускладнити класифікацію: живі: тварини/рослини, неживі:штучні/природні), підрахувати їх, (*зобразити графічно у вигляді діаграм), зробити аргументовані висновки щодо нашого оточення, презентувати висновки всьому класу.

Час виконання: 1-2 уроки

Матеріали :

1. Аркуш паперу з таблицею

2. Аркуш в клітинку для малювання діаграми

3. *Комп'ютер (з встановленими програмами — табличний процесор, програми для обробки фото, відео, ** програма для створення презентацій)

Завдання :

1. Об'єднатися в малі групи (бажано: за випадковим збігом, по 5 учнів).

2. Ознайомитися з критеріями оцінювання вдалого проекту, критеріями і ознаками співробітництва, вміння будувати діаграми, робити висновки.

3. Визначити можливі ролі в групі для виконання проекту, розподілити ролі. Визначити лідера групи.

4. Приготувати необхідні матеріали для виконання проекту

5. Спланувати і виконати дослідження. Заповнити таблицю ( *якщо проект виконується спільно з вчителем інформатики — створити таблицю в програмі табличного процесора (Excel)

6. Побудувати діаграму (можна — на папері , бажано: в програмі табличного процесора (Excel), друкувати таблицю і діаграму)

7. Презентувати свій проект іншим учням класу (батькам/молодшим класам/паралельному класу тощо)

8. Проаналізувати: досягнення/успіхи і недоліки виконаного проекту за критеріями, вклад кожного учня в спільну роботу, вміння співпрацювати, вирішувати проблеми, приймати рішення, формулювати висновки

9. Оцінити діяльність учнів при виконанні і презентуванні проекту (само-взаємо і експертне оцінювання) .

Примітка. Якщо проект виконується спільно з вчителем інформатики, розробити спільні вимоги/критерії оцінювання для фіксування і представлення даних


Міжпредметні зв'язки: математика, інформатика

Вміння: дослідницькі (спостерігати, класифікувати за ознаками, вносити дані в таблиці - фіксувати дані, добирати відповідний тип діаграми, будувати діаграми, формулювати висновки; співробітництва (по-черзі висловлюватися, розподіляти ролі, робити свій внесок в спільну діяльність, підбадьорювати, спонукати інших, вирішувати проблеми); презентування