Виховні заходи


Позакласний захід

з хімії та біології на тему:

«Вода – дивна і проста речовина»

Мета: підвищити рівень сформованості пізнавальних дій учнів з біології та хімії; урізноманітнити знання про найпоширеніший оксид на нашій планеті; про властивості води, її значення для живих організмів; розвивати еколого-гігієнічні знання; виховувати бережливе ставлення до збереження водних ресурсів.

Обладнання: пробірки з водою, квітуча і зав’яла рослина, луг, аркуш паперу, фенолфталеїн, періодична система хімічних елементів, відеофільм.

Клас: 7

Ведуча: Відгадайте, про яку речовину сьогодні піде мова:

Вона – знайома й загадкова,

Таємнича, мертва і жива,

Вона – це дощ, і град, і сніг,

Туман і ожеледиця,

Провісник благ і творець лих,

Ніщо без неї не обходиться.

Дійсно, сьогодні ми ознайомимося з властивостями, значенням найважливішої речовини на Землі.

1-й учень: Учені вважають, що було б правильніше назвати нашу планету Вода, оскільки її поверхня на 2/3 вкрита водою. Вода виліпила обличчя нашої планети. Все земне життя народжене водою і не може без неї існувати. Ми – діти води!

2-й учень: Недарма в казках жива вода оживляє навіть мертвих. Спробуємо уявити собі, як би виглядала наша Земля, якщо б з неї зникла вода. Страхітливі морські та океанічні впадини. Вони вкриті товстим шаром солей, які раніше були розчинені у воді. Русла рік, які висохли, джерельця, які затихли навіки. Гірські породи зруйнувались би, бо вони містять велику кількість води. Ні куща, ні квіточки, жодного живого організму на мертвій землі, і безхмарне небо незвичайного кольору.

(Проводиться демонстраційний дослід «Таємне послання»: на чистому аркуші паперу зроблений напис лугом, він збризкується фенолфталеїном – з’являється напис «Н2О»).

Ведуча: Що ж таке вода?

3-й учень: Перш за все це чудесна хімічна сполука. Сестра найстрашнішої вибухівки – гримучої газу. Вода складається з Гідрогену й Оксигену. Але перший лише проста суміш цих елементів. А у воді Гідроген і Оксиген об’єднані в молекули. Майже 200 років тому Гей-Люссак і Гумбольд довели, що два атоми Гідрогену і атом Оксигену, об’єднуючись у молекули, народжують воду.

Ведуча: Чому воду називають природним оксидом?

4-й учень: Французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері писав: «Вода, в тебе нема ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи що ти таке».

Ми не можемо прожити без води й кілька днів. Вода існувала ще до появи людини, адже є всі підстави думати, що життя виникло у водному середовищі. Мільярді років тому в холодній газопиловій хмарі, що згодом згустилася, ущільнитися та перетворитися на Земля, вже містилася вода.

За всю історію Землі на поверхню виділилось 3,4 ·109 км3 води. Третина в пароподібному стані залишила планету, під впливом Сонця перетворилася на водень і кисень. Решта води поступово склала гідросферу. На поверхні Землі утворилися найважливіші сполуки, що є основою життя.

5-й учень: Водамінерал, і мінерал надзвичайно дивовижний. ЇЇ, як і інші мінерали, народила Земля на зорі свого життя, коли була розжареною, як вогонь. Родичаючись із розплавленими породами, вода застигала пізніше в гранітах і бальзатах. І тому з розжареного граніту із шипінням вириваються пари води.

Ведуча: Леонардо да Вінчі сказав: «Вода – джерело життя».

(Перегляд фрагменту фільму «Вода»)

6-й учень: Вода – така звичайна, така повсякденна, домашня. Ми звикли до неї і не помічаємо її дивних, незвичайних особливих властивостей – аномалій.

7-й учень: Аномалія перша. Вода, згідно з властивостями класу речовин, до якого вона належить, має кипіти за t=80º С, а плавиться за t=100º С.

Ведуча: В якому би стані перебувала вода на Землі, якби стала вести себе нормально?

8-й учень: Існувала б у вигляді пари.

Аномалія друга. Висока теплоємність. Вода нагрівається вп’ятеро повільніше за пісок. Щоб нагріти 1 л води на 1ºС, потрібно в 3 300 разів більше тепла, ніж для нагрівання такої ж кількості повітря.

Ведуча: Яке це має значення для живих організмів, що населяють воду?

1-й учень: Температура води внаслідок нагрівання змінюється незначною мірою, і організмам не загрожує охолодження і перегрів.

Аномалія третя і четверта. У води дуже висока прихована теплота випаровування і плавлення. Щоб випаровувати воду з чайника, потрібно у п’ять разів більше тепла, ніж для її кип’ятіння.

2-й учень: Якби не ця властивість води – повільно випаровуватись, то багато озер і річок влітку пересихали б. замерзаючи вода віддає багато тепла. Один літр води, що перетворюється на лід, може підігріти на 1ºС 250 тис. літрів повітря. Ось чому холодними ночами взимку в теплиці ставлять бочку з водою: вода віддає тепло і нагріває повітря.

3-й учень: Аномалія п’ята. Всі ми знаємо, що внаслідок замерзання речовини стискаються в об’ємі, а вода розширюється. Тому лід завжди легший за воду і плаває на поверхні. Під такою «шубою» навіть в Арктиці морським звірам не холодно. Правда, таке розширення може стати фатальним для водопроводу, живих клітин. Але все-таки від цього більше користі, ніж шкоди. Закутуючи взимку воду в льодяну шубу, природа зберігає її.

4-й учень: Аномалія шоста, найдавніша. Виявляється, що вода від холоду все-таки стискається, але лише до +4 ºС. тому взимку на дні водойм вода має тільки таку температуру, рятуючи життя всім прісноводним.

5-й учень: Аномалія сьома. У води з усіх рідин найбільший поверхневий натяг. Поверхня води завжди затягнута тонкою плівкою з молекул. По ній як по підлозі бігають комахи – водоміри та навіть тропічні ящірки-василиски. Сили поверхневого натягу підіймають воду з ґрунту для живлення рослин.

6-й учень: Аномалія восьма. Вода – найпоширеніша речовина, і все таки можна сказати, що на Землі не має чистої води, тому що все що ми нею називаємо, це лише розчини речовин у воді. Вода наймогутніший розчинник. Дякуючи цій якості – розчиняти, вода стала носієм життя. Воді було дано чудову властивість стати соком життя на Землі.

Ведуча: Причина аномалій води – будова її молекули, наявність водневого зв’язку, утворення асоціатів. Кристалічну основу льоду складають тетраедри, що складаються з чотирьох атомів Гідрогену, які оточують один атом Оксигену. Кристали льоду через водневі зв’язки схожі за структурою на алмаз. Каркас водневих зв’язків утримує молекулу води у структурі льоду на трохи більшій відстані одна від одної, ніж у рідкій воді; тому при зниженні температури густина льоду при 4 ºС становить 0,92 г/см3, у той час як густина води при цій же температурі дорівнює 1,0 г/см3.

(Перегляд фрагменту фільму «Вода»)

Ведуча: Відкриття пам’яті води зробили швейцарські вчені. На березі Женевського озера вони розчинили у воді кілька молекул солі. На іншому березі зафіксували пам'ять про сіль спеціальними приладами.. вода біля берегів зберегла цю пам'ять у всьому об’ємі. І тепер, через стільки років вода пам’ятає.

Біологи довели, що вода не лише живить організм, а ще й розносить інформацію. Через неї органи тіла отримують сигнали про стан кожного з них.

Медики відзначають, що намагнічена вода позитивно впливає на людину, знижуючи вміст холестерину у крові й печінці, сприяє розчиненню каміння в нирках. А обробка терапевтичним звуком сприяє появі частотно-активованої води. Така вода корегує гормональні, вегетативні та алергічні хвороби, допомагає при астмі, інфекціях, депресіях, хворобах печінки і жовчного міхура, захворюваннях серця і кровообігу. Лазерне опромінення води посилює її антибактеріальну дію і впливає на ріст організмів.


«Коло ідей»

(Учні працюють у групах і називають основну роль води в природі).

Ведуча: А чи знаєте ви про живий світ у краплині води?

7-й учень: 200 років тому голландець Левенгук зазирнув у цей світ через збільшуване скло. І він вразив його це був світ організмів, які незримо кожного століття вступали в боротьбу з людством, забираючи мільйони життів. Чума, холера, тиф – усі ці захворювання передавались через воду.

8-й учень: Але й сама людина робить так, що її втручання у природу завдає шкоди. Важко перелічити ті біди, яких уже зазнав Світовий океан від забруднення «нафтовою гумою».

1-й учень: Отрутохімікати виявлено навіть у тканинах пінгвінів і білих ведмедів – далеко від тих областей, де цими отрутохімікатами знищують шкідливих комах. А жир китів, виловлених з дослідницькою метою біля берегів Східної Гренландії, містив сліди шести отрутохімікатів.

Ведуча: Вода може бути другом і ворогом, але, як писав Гете, природа не визнає жартів, вона може бути тільки завжди правдивою, завжди серйозною, завжди суворою, вона завжди справедлива, помилки ж ідуть від людей. Людський організм на 65% складається з води. Втрата 10-20% може викликати смерть. Давайте ж замислимося, що для нас значить вода!!!

А зараз - Хімічна вікторина, хто правильно відповість на запитання – отримає призи.

«Хімічна вікторина»

1. Хто з учених першим науково обґрунтував склад води? (Антуан Лоран Лавуазьє)

2. Хто визначив об’єм і співвідношення Оксигену й Гідрогену у воді? (Лавуазьє)

3. Який колір має чиста вода? (безбарвна)

4. Чи корисно пити дистильовану воду? (ні)

5. Коли тепліше на березі річки: коли утворюється лід чи коли він тане? (коли утворюється)

6. Що таке кристалізаційна вода?

7. Яка вода називається твердою та якої шкоди вона завдає?

8. Які гази розчинені в природній воді? (СО2, О2, N2)

9. Як можна з вогню одержати воду? (над полум’ям розмістити холодний предмет на якому сконденсується вода)

10. Яке озеро в СНД містить найбільше прісної води? (Байкал)

Ведуча: Давайте уявимо собі, що ви директор заводу, мер міста, санітарний лікар, учитель, учень, водій тощо. Які методи роботи ви будете впроваджувати з метою покращення екологічної ситуації в місті? Назвіть три основні положення.

Ведуча: Крім основних властивостей води, її значення, ми повинні зберігати її ресурси. За сучасними даними, 70% населення країни користуються водою з поверхневих джерел, які дуже забруднені, тому актуальним стало вживання підземних вод. Їх ресурси становлять 306 літрів на добу, тоді як витрачають 350-370 літрів води, тому бережімо кожну краплину води.

Человек!

Ты, цар природы.

Но вечно помни:

Владей богатством сим,

Чтоб ты и дети твои,

И дети детей твоих

Всегда были сыты и здоровы.

Человек –

Он ведь тоже природа,

Так давайте природу беречь!



Тема уроку: “Ми проти паління! "

Мета уроку: інформування молоді про негативний вплив тютюну на здоров"я не лише того, хто палить, але й оточуючих; інформування про ризик розвитку залежності від тютюну, набуття нових та ускладнення наявних захворювань; формування у підлітків якостей сильної особистості та здатності протистояти тютюновій індустрії; попередження паління серед підлітків та учнівської молоді.

Обладнання: плакати, фотознімки та малюнки антитютюнового спрямування.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Зручне розміщення учнів та гостей.

ІІ. Мотивація проведення заходу.

Суспільство мусить дбати про здоров"я своїх дітей та підлітків, адже вони майбутнє цього суспільства. З перших днів життя дитину в нашій країні супроводжує увага і піклування спеціальних дитячих закладів - лікувальних, виховних, навчальних, спортивних, розважальних та ін. Ось ціла армія лікарів, вихователів, вчителів, інструкторів докладають масу зусиль, щоб захистити дитину від хвороб, від фізичних та психологічних травм. Але ці титанічні зусилля не завжди мають належні результати і виявляються марними стосовно впливу тютюну. Чому? Щоб відповісти на дане запитання проведемо маленький експеримент. Пропонуємо учням кілька довільних предметів, але серед них має бути упаковка від цигарок.

Завдання :

-назвати предмети;

-визначити їх призначення;

-розповісти про шкоду тютюну;

Результат: Учні швидко називають предмети, багато хто розпочинає перелік предметів саме з упаковки для цигарок.Вони добре знають для чого використовується ця упаковка, знають назви марок, безпомилково визначають призначення самих цигарок, але про шкоду тютюну, окрім фактору задимлення,мало хто щось може розповісти.

Висновок: Реклама цигарок всюди- від цигарки в руках батька чи інших членів родини, до крамниць, яскравих щитів(якщо не з прямою, то з опосередкованою рекламою тютюну) . Про шкоду від паління інформація розміщена так, що на неї майже ніхто не звертає увагу, тим більше діти. Вони сприймають яскраві, ефектні фото, малюнки, написи, але пропускають повз увагу застереження про шкоду куріння і тютюнового диму.Попередження не спрацьовує.

Що треба робити?

1.Необхідно доносити до всіх нехай жорстоку, але правду про наслідки тютюнопаління.

2.Обмежити вплив реклами тютюну:

-на батьківських зборах рекомендувати батькам не демонструвати цю шкідливу звичку перед власними дітьми;

-заборона для всього персоналу курити на території шкільних та виховних закладів;

-заборона для всіх відвідувачів палити на території виховних та шкільних закладів;

-заборона паління в усіх громадських місцях.

3.Цілеспрямовано і постійно, шляхом різноманітних заходів виховувати в учнів негативне ставлення до тютюнопаління.

І І І Активізація опорних знань.

З метою активізації опорних знань учнів пропонується проведення анкетування

1.Що являє собою тютюн?

2.В яких галузях виробництва використовують тютюн?

3.Сам по собі тютюн шкідливий чи корисний?

4.В якій індустрії тютюн найширше використовують?

5.Які тварини споживають тютюн?

6.Що спільного між тютюном і нікотином?

7.Як тютюн діє на комах?

8.Чи є тютюн рослиною без якої існування людини неможливе?

9.Використання тютюну-це необхідність чи данина моді?

10.Палити-це вигідна для людини справа ?

11.Тютюн шкодить здоров"ю?

12.Той хто палить шкодить лише власному здоров"ю?

13.Кинути палити легко?

14.Ви б хотіли допомогти вашим рідним кинути палити?

15.Тютюн забруднює навколишнє середовище?

16.Боротьба з тютюном- це легка справа?

17.З тютюном треба боротися?

18.Ви палите?

19.Скільки часу?

20.Ви бажаєте кинути палити? (якщо палите)

21.Вам потрібна допомога?

22.Ви можете випробувати свою силу волі?

(Результати анкетування краще буде використати на наступних заняттях.)

IV Основна частина

До уваги класу та гостей пропонується театралізоване дійство.

Вчитель: Діти, до нас сьогодні завітали незвичайні гості - Закон, Здоров"я, Природа і Бюджет. Давайте їх привітаємо.

(в кабінет проходять відповідно одягнені персонажі. За ними впевнено ідуть Тютюн, дві цигарки і запальничка, у них також відповідний одяг. Гості розміщуються за окремим столом.)

Закон:Дорогі діти. Разом зі своїми друзями я прийшов до вас. Ми вдячні за запрошення і раді вас вітати.

Учениця:Так, Ваша Честь.Ми дуже раді, що Ви знайшли для нас час і відгукнулися на наше запрошення.

Учень:Ми раді Вас вітати, але хто це з Вами? Ми, здається, їх не запрошували.

Тютюн(зручно вмощується на стільці): А нас і не потрібно запрошувати. Дивні люди: запрошувати-не запрошувати. Діждешся від вас запрошення! Нас ніхто не запрошує,але ж і прогнати нас також не можуть.Чи не так?(зертається до своєї свити)

Свита:Так, так(кивають головами і зручно вмощіються на стільцях)

Закон:Що ж, до справи. Мої друзі занепокоєні. Їх турбує те, що ось такі непрохані гості інколи з вами товаришують.Але чи потрібне, чи корисне для вас таке товариство? Ми щось не впевнені.

Здоров"я(вбрання лікаря): Я ось маю запитання. Пане Тютюн, яку користь Ви приносите людям?

Тютюн:О, користь! Від нас велика користь, правда( звертається до Цигарок-ті радо кивають головами). По-перше: ми створюємо чудовий сірий густий смок. Нам навіть не хочеться розмовляти, ми тільки палимо і закутуємо все в тютюновий дим.

Здоров"я:Ось. Ви лише послухайте:"...сірий густий смок...". А чи відомо вам, що людина, яка палить, шкодить і собі, і оточуючим?

Тих, хто вдихає цигарковий дим називають пасивними курцями. Стан їхнього здоров"я страждає також. Дослідження довели,що пасивне паління і активне паління майже однаково небезпечні.

Тютюн:Та що ви таке говорите?Чим це ми вам шкодимо? Кому може зашкодити оця тендітна Цигарочка (бере за руку цигарку)?

Здоров"я:Ось недавно у нас в гостях була Державна Цільова Програма. Вона нам повідомила дуже серйозні новини. Уявіть собі: в Україні від хвороб, пов"язаних з курінням, щорічно гине майже 100 тисяч осіб. А скільки дітей страждають від цигаркового диму? За висновками ВООЗ пасивне куріння у дітей є причиною бронхітів, пневмоній, приступів астми, інфекцій середнього вуха, серцево-судинних та неврологічних ускладнень. Ви погляньте( демонструє фото або плакати з наслідками впливу тютюну на органи людини) як страждає наш організм від куріння та тютюнового диму.

Тютюн: Вас послухати, то в усьому винен я з моїми дівчатками? Скажіть іще, що ми винні і в тому, що на вулицях буває брудно!

Природа:Так, винні.

Тютюн: Ось це вже занадто. Погляньте на нас. Ми одягнуті за останнім словом моди, нас складають в чисті білі коробки, нас прикрашають етикетками і наклейками.

Природа: Можливо ви найкраще одягнені, найліпше упаковані, найяскравіше оздоблені. Але куди дівається те, що від вас залишається? Недопалки і зім"яті коробки можна зустріти скрізь!

Тютюн: Можливо, можливо. Але ви б, пані Природо,не за нами слідкували, а за тим, щоб Ваші ліси пожежами не знищували! Інакше і в цьому звинуватите нас.

Природа: А ви не відчуваєте своєї провини? Чи не ваші друзі-курці розкидають недопалки цигарок в сухі трави та листя? Залишають без нагляду вогнища в лісах? Чи не так?

Тютюн:(водить плечима) Щось мені тут не дуже подобається. І чому це до нас всі чіпляються з якимось звинуваченнями, ніби ми причина всіх бід? Іще скажіть, що ми у вас гроші відбираємо, що ми грабіжники. Ні, це вже занадто!

Бюджет:(перераховує в гаманці монети) Давайте порахуємо: Скільки грошей за місяць витрачає людина яка палить, якщо вона щодня купує пачку цигарок вартістю в 3 гривні? Ну ось-скільки грошей люди перепускають на дим. А могли б використати з користю для себе та інших.

Тютюн: Хто ви такий і про що ви говорите? Чи ви в цих справах розумієтесь?

Бюджет:О, кому як не мені розумітись в цій справі? Я-Бюджет.Я знаю все про гроші, мене не проведеш. А Ви, пане, послухайте:-за даними підготовленої Всесвітньою організацією охорони здоров"я Європейської доповіді про боротьбу проти тютюну (2007р.), викликані тютюнокурінням прямі та непрямі витрати в країнах Європейського Союзу в 2000 році складали від 1,04% до 1,39% валового національного продукту(НВП), а в східноєвропейських країнах, де поширеність куріння вища, наприклад, в Угорщині, вони складають від 2,7% до 3,2% НВП. Якщо припустити, що в Україні викликані тютюнокурінням витрати складають 1,5% НВП, враховуючи, що державний бюджет 2007 р. розраховано з показника НВП на рівні 685 млрд. грн.,то викликані тютюнопалінням прямі та непрямі витрати в Україні перевищують 10 млрд. гривень.

Тютюн: Я ж кажу-щось тут не те. Як ви смієте нас в усьому звинувачувати. Пане , Закон, як ви дивитесь на все це?

Закон: Я не бачу ніяких порушень. І Здоров"я, і Природа, і Бюджет справедливо зауважують не лише Вашу невихованість, але й провину.

Тютюн: Це неподобство. Я буду звертатися до міжнародних інстанцій.

Закон:Так, так. На Вас там давно вже чекають.Я тільки-но спілкувався з однією вельмишановною пані, її звуть Рамкова Конвенція. Дуже приємна пані. Так ось, Рамкова Конвенція повідомила, що основна мета її діяльності полягає в " захисті нинішнього та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків для здоров"я людей споживання тютюну й впливу тютюнового диму. Вона вимагає забезпечення відповідних заходів для боротьби проти тютюну.Ці заходи підлягають здійсненню на національному, регіональному й міжнародному рівнях, для того щоб постійно та істотно скорочувати поширеність вживання тютюну й впливу тютюнового диму."

Тютюн: Це вже занадто! Пішли звідси. Нам тут не цікаво!

(рішуче прямує до виходу, за ним Цигарки та Запальничка. Раптом Запальничка перечіплюється і падає.)

Запальничка:Зачекайте на мене, друзі! ( Тютюн притишує ходу, Цигарки зупинились.) Ой, я, здається, поламалась.( плаче).

Тютюн: Та кому ти потрібна поламана? (рішуче прямує до виходу, Цигарки за ним. Виходять з кабінету. Запальничка не може підвестися, тихо плаче.)

Закон: От тобі і друзі (підходить до Запальнички, допомагає їй підвестись.Вона, накульгуючи, іде геть.)

До дітей: виявляється непроханих гостей можна призвати до порядку. А, можливо, хтось із вас жалкує за цією компанією?

Учні: Ні.

Закон: Чудово. Значить, ми приходили не даремно.

Вчитель: Діти, давайте подякуємо нашим гостям за змістовну розповідь і за те, що випровадили непроханих гостей.

(Гості виходять.)

V Домашне завдання

А вам, діти, пропонується домашнє завдання за вибором:

Реферат на тему:

1."Чи винні рослини в проблемах людини?"

2. "Історія появи тютюну в Україні".