Ekspertyzy PTBN

Michał Piekarski, Ochrona infrastruktury krytycznej na polskich obszarach morskich w kontekście zagrożeń hybrydowych, Ekspertyzy PTBN, nr 1 (2023) 

Ekspertyzy PTBN, nr 1 (2023): Michał Piekarski, Ochrona infrastruktury krytycznej na polskich obszarach morskich w kontekście zagrożeń hybrydowych

Zakres tematyczny niniejszego opracowania obejmuje ramy prawne oraz organizacyjne ochrony infrastruktury krytycznej (#OchronaIK) na polskich obszarach morskich. Temat ten jest szczególnie istotny z uwagi na aktualną sytuację międzynarodową, w tym konflikt zbrojny mający miejsce na Ukrainie oraz zagrożenie tak zwanymi działaniami hybrydowymi w obszarze Morza Bałtyckiego. W szczególności, należy mieć na uwadze wydarzenia z września 2022 roku, a więc przerwanie na skutek sabotażu rurociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 oraz wprowadzony w dniu 5 października stan alarmowy Bravo w odniesieniu do polskiej infrastruktury energetycznej znajdującej się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która infrastruktura znajduje się także na polskich obszarach morskich, lecz poza granicą terytorialnych.

Z uwagi na te zagrożenia, niniejsza ekspertyza ma na celu opisanie – według aktualnego stanu prawnego i przyjętych rozwiązań organizacyjnych – zasad prawnych i funkcjonowania ochrony infrastruktury krytycznej na polskich obszarach morskich.

Po drugie, celem opracowania jest ocena ich adekwatności do współczesnych wyzwań i zagrożeń – w szczególności czy można zidentyfikować silne i słabe strony przyjętych rozwiązań jeśli zostałyby zidentyfikowane deficyty – czy są możliwości poprawy sytuacji?



Wydawca: 

Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego (KRS 0000583118)

ul. Odkryta 38A/8, 03-140 Warszawa

e-mail: zarzad@ptbn.online

www.PTBN.onLine   


© Copyright by Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego

ISBN 978-83-962605-3-6