Адаптація учнів 5 класів

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ ЩОДО УСПІШНОЇ АДАПТАЦІЇ П’ЯТИКЛАСНИКІВ ДО НОВИХ УМОВ НАВЧАННЯ 

Процес звикання до шкільних вимог і порядків, нового для п’ятикласників оточення, нових умов життя розуміється як адаптація. Адже дитина в школі адаптується не тільки до своєї соціальної ролі, але перш за все до особливостей засвоєння знань у нових умовах.

1. Якщо Вас щось турбує в поведінці дитини, якомога швидше зустріньтеся і обговоріть це із класним керівником, практичним психологом школи.

2. Якщо в родині відбулися події, що вплинули на психологічний стан дитини, повідомте про це класного керівника. Саме зміни в сімейному житті часто пояснюють раптові зміни в поведінці дітей.

3. Цікавтеся шкільними справами, обговорюйте складні ситуації, разом шукайте вихід із конфліктів.

4. Допоможіть дитині вивчити імена нових учителів, запропонуйте описати їх, виділити якісь особливі риси.

5. Порадьте дитині в складних ситуаціях звертатися за порадою до класного керівника, практичного психолога школи.

6. Не слід відразу ослабляти контроль за навчальною діяльністю, якщо в період навчання в початковій школі вона звикла до контролю з вашого боку. Привчайте дитину до самостійності поступово: вона має сама збирати портфель, телефонувати однокласникам і питати про уроки тощо.

7. Основними помічниками у складних ситуаціях є терпіння, увага, розуміння.

8. Головне новоутворення підліткового вікового періоду – відкриття своєї індивідуальності, свого «Я». Підвищується інтерес до свого тіла, зовнішності.

9. Зростає дух незалежності, який впливає на стосунки підлітка в родині, школі.

10. У дітей настає криза, пов’язана з бажанням здобути самостійність, звільнитися від батьківської опіки, з’являється страх перед невідомим дорослим життям.

11. Бажання звільнитися від зовнішнього контролю поєднується зі зростанням самоконтролю й початком свідомого самовиховання.

12. Внутрішній світ дитини ще нестабільний, тому батькам не слід залишати своїх дітей без нагляду. Підліток дуже вразливий і легко піддається впливам як позитивним, так і негативним.

13. Розширюється коло спілкування, з’являються нові авторитети.

14. Недоліки й суперечності в поведінці близьких і старших приймаються гордо й хворобливо.

15. У батьках підлітки хочуть бачити друзів і порадників, а не диктаторів.

Поради для батьків учнів п’ятих класів 

Пам’ятка 

Цікавтеся шкільним життям дитини, обговорюйте складні ситуації, разом шукайте шляхи  розв’язання конфліктів. 

Повідомте класному керівнику про події, що відбулися в родині та вплинули на психологічний стан  дитини. 

Обговоріть із класним керівником, практичним психологом зміни в поведінці дитини. Допоможіть дитині вивчити імена нових учителів, для цього запропонуйте описати вчителів,  визначити їхні особливі риси. 

Порадьте дитині в складних ситуаціях звертатися по допомогу до класного керівника,  практичного психолога. 

Привчайте дитину до самостійності поступово: вона має сама збирати портфель, телефонувати  однокласникам і запитувати про уроки тощо. 

Не послаблюйте одразу контроль за учбовою діяльністю дитини, якщо в період навчання в  початковій школі вона звикла до контролю з вашого боку. 

Пам’ятайте, що головними помічниками у складних ситуаціях є терпіння, увага, розуміння. 

Розмовляйте з дитиною про школу у вільний від домашніх справ час: 

o запам’ятовуйте імена, події та деталі, про які дитина вам повідомляє; 

o використовуйте їх надалі для того, щоб спілкуватися з дитиною на подібні теми. 

Радійте успіхам дитини в школі та висловлюйте занепокоєність, якщо у неї не все вдається. 

Не встановлюйте покарань і заохочень, адже вони можуть зумовити виникнення емоційних  проблем у дитини. 

Допомагайте дитині виконувати домашні завдання: 

o демонструйте власну зацікавленість змістом домашніх завдань; 

o допоможіть дитині з’ясувати запитання щодо виконання домашніх завдань; 

o не підказуйте правильні відповіді під час розв’язання домашніх завдань, нехай дитина  знайде їх самостійно; 

o допоможіть дитині відчути інтерес до того, що викладають у школі. 

З’ясуйте інтереси дитини, а потім встановіть їх зв’язок з навчальними предметами. Наприклад,  любов дитини до фільмів можна перетворити на прагнення читати книжки: подарувати книжку,  на основі якої вибудовано сценарій фільму. 

Поспостерігайте, що дитина робить із задоволенням. Наприклад, танцює, грає у футбол або  працює за комп’ютером. Надайте дитині більше можливостей розвивати свої сильні сторони і  таланти. 

Дізнайтеся, як дитина ліпше засвоює матеріал: виконує практичні завдання, спостерігає за  кимось (чимось) чи слухає когось? Допоможіть дитині навчатися, використовуючи свої сильні  сторони. 

Дозвольте дитині виконувати певну роботу по господарству. Це може додати їй упевненості в  собі та дасть змогу відпрацювати певні навички. Розподіліть завдання на маленькі кроки,  похваліть зусилля дитини. 

Спілкуйтесь з батьками, чиї діти відчувають труднощі в навчанні. Батьки можуть надати Вам  практичні поради та емоційну підтримку. 

Шукайте будь-які можливості, щоб дитина могла застосовувати знання, які вона здобуває в  школі, і в домашній діяльності. Наприклад, доручіть їй розрахувати необхідну кількість  продуктів для приготування їжі або необхідну кількість фарби, щоб пофарбувати певну  поверхню. 

Докладайте значних зусиль для того, щоб підтримати спокійну та стабільну атмосферу вдома,  коли в житті дитини відбуваються зміни: 

o намагайтеся уникати великих змін чи порушень у домашній атмосфері; 

o пам’ятайте, що спокій домашнього життя дасть змогу дитині ефективніше розв’язувати  проблеми в школі. 

Налагодьте добрі стосунки з учителями-«предметниками» дитини: обмінюйтеся інформацією  про успіхи дитини вдома та в школі.

Адаптація п’ятикласників до навчання у школі (для педагогів) 

Як забезпечити успішну адаптацію учнів до навчання у п’ятому класі

         Період адаптації учнів 5 класів до навчання є одним із найважчих періодів шкільного життя.

        Ефективний перебіг процесу адаптації п’ятикласників до навчання в основній школі забезпечать:

         Адаптація учнів - це пристосування учнів до систематичного організованого навчання в школі, що характеризується повноцінною соціалізацією, гармонійним розвитком учнів, успішністю в навчанні

Адаптація. Зміни у шкільному житті п’ятикласників

         Під час переходу учнів із початкової до основної школи у них значно зростає нервово-психічне напруження та напруження серцево-судинної системи. Тому в перші дні навчання у п’ятому класі в учнів спостерігається низький рівень працездатності, уваги.

         П’ятикласники адаптуються до нових умов навчання так само складно, як і під час вступу до школи. Особливі труднощі в адаптації переживають ті учні, які до п’ятого класу перейшли з іншої школи, а інколи  - з іншого населеного пункту.

         Отже, серйозними випробуваннями для психіки учня п’ятого класу є:

         Більшість учнів переживають перехід із початкової школи до основної як важливий крок у своєму житті. Поява декількох учителів-«предметників» із різними вимогами, характерами, стилем викладання є для них очевидним показником дорослішання.

         Дехто з учнів п’ятого класу усвідомлює своє нове становище як шанс заново почати шкільне життя, налагодити стосунки з учителями. Ці учні з гордістю розповідають батькам, родичам і друзям про свої успіхи в школі.

Умови, що змінилися з переходом учнів до основної школи, характеризуються високим рівнем вимог до:

         Після переходу до основної школи в житті учнів відбулися такі зміни:

                 Для учнів у цей період характерні, зазвичай:

Причини труднощів адаптації

Причини дезадаптації учнів 5-х класів

  Адаптацію учнів до основної школи затримують неузгоджені, інколи навіть суперечливі вимоги вчителів. Перебуваючи у ситуації множинності вимог, учні мають навчитися враховувати, зіставляти ці вимоги, долати пов’язані з ними труднощі. Усі ці вміння знадобляться їм надалі, навіть після завершення навчання у школі.

Дезадаптація учнів — це порушення процесу пристосування учнів до нових умов навчання, що характеризується зниженням успішності в навчанні, неадекватною поведінкою учнів, заниженням самооцінки, підвищеним рівнем тривожності

  Труднощі в учнів п’ятих класів може спричинити також необхідність на кожному уроці пристосовуватися до своєрідного темпу, особливостей мовлення, стилю викладання вчителів-«предметників». Адже в початковій школі не треба було так часто налаштовуватися на зміни під час перебування на різних уроках. 

«Прогалини» початкової школи

      Трапляються ситуації, коли, перейшовши до п’ятого класу, учні-відмінники у початковій школі мають середній рівень навчальних досягнень в основній. Це є закономірним результатом розходження цілей, які ставлять перед собою початкова й основна школа. Тому вже у початковій школі потрібно на належному рівні розвивати інтелектуальні здібності учнів, щоб цей процес ефективно продовжувався в основній.

      Несформованість понятійного мислення в учнів п’ятих класів також є причиною дезадаптації. Операційна система інтелектуальної діяльності учнів має відповідати операційній системі, що використовують під час викладання предметів. Якщо учні оволодіють понятійним мисленням - вони легко розумітимуть та узагальнюватимуть матеріал, що їм пояснюють на уроках та з яким вони ознайомлюються у підручниках.

       Якщо понятійне мислення в учнів не сформувалося, вони можуть образно уявляти наукові факти та положення, але здебільшого їм доводитиметься заучувати викладену на уроках та в підручниках інформацію. Наявність цього факту не одразу можна помітити під час уроків історії, біології чи географії. Однак щодо математики та фізики - вона очевидна. Гуманітарні науки такі учні можуть деякий час заучувати і як наслідок - отримувати високі бали. Проте на запитання наприкінці параграфа більшість учнів з несформованим понятійним мисленням не зможуть дати зв’язної відповіді. Через це навчання для них стає неповноцінним, а з деяких предметів - неможливим.

Акценти для вчителя-«предметника»

        Засвоюючи зміст уроків, учні мають правильно розуміти всі наукові терміни, якими послуговується вчитель-«предметник», а також ті, що трапляються в текстах підручників.

         Учителі-«предметники» мають:

        Водночас важливо роз’яснити учням, що неповне, неточне розуміння лексичного значення слів зумовлює хибне сприйняття чи нерозуміння навчального матеріалу.

        Труднощі, що виникають в учнів під час переходу до основної школи, можуть бути пов’язані також із певною деіндивідуалізацією, знеособлюванням підходу вчителів-«предметників» до учнів.          Тому вчителям-«предметникам» потрібно:

Також труднощі в учнів п’ятих класів можуть спричинити:

Умови успішної адаптації учнів 5 класу

  Щоб забезпечити успішну адаптацію учнів п’ятих класів, учителям-«предметникам» і класним керівникам необхідно готуватися до роботи у п’ятому класі заздалегідь.

     З цією метою вони мають відвідувати уроки, виховні заходи у четвертих класах, під час яких звертати особливу увагу на:

   Щоб знайти оптимальні форми та методи взаємодії, учителі-«предметники», а також класний керівник, які працюватимуть у п’ятих класах, мають заздалегідь ознайомитися з програмами для початкової школи, методикою роботи з учнями конкретного вчителя початкової школи, від якого клас перейде в основну школу.

     Класний керівник має поговорити з практичним психологом, який надасть слушні поради та корисну інформацію щодо ефективної співпраці з певним класом загалом та конкретними учнями зокрема. Не менш важливо з’ясувати побутові умови, у яких навчалися учні в класі, та відповідність побутових умов удома, рівень володіння учнями інформаційно-комунікаційними технологіями тощо.

         Протягом першого півріччя навчання в п’ятикласників повинне сформуватися так зване почуття дорослості, що проявляється в новій особистісній позиції щодо:

  Утім, сформоване почуття дорослості, високий рівень психологічної готовності до навчання в основній школі ще не забезпечують успішного подолання труднощів у навчанні й спілкуванні. У період адаптації важливо також забезпечити учням спокійну, комфортну обстановку у школі та вдома, встановити чіткий режим дня. Учні мають постійно відчувати підтримку і допомогу з боку вчителів та батьків.

       Учителі-«предметники», класний керівник, адміністрація школи мають створювати такі ситуації, що давали б учням змогу проявляти ініціативу, відчувати, що вони мають право на помилку, власну думку, сприяли їхній участі у спільній діяльності, забезпечували працю в умовах альтернативи, вибору. Надзвичайно важливим завданням педагогів є сформувати дружній учнівський колектив та забезпечити демократичну атмосферу під час освітнього процесу.

        Учителям-«предметникам» не слід зловживати надмірною кількістю домашніх завдань, їх необхідно дозувати з урахуванням рівня підготовки учнів, гігієнічних вимог до організації навчання учнів цієї вікової категорії. Також необхідно ретельно стежити за темпом уроку, адже швидкий або, навпаки, занадто повільний темп заважає багатьом учням успішно засвоювати навчальний матеріал.

Ознаки успішної адаптації п’ятикласника:

  Слід пам’ятати: якщо процес адаптації затягнувся, в учнів можуть спостерігатися функціональні відхилення, за таких обставин необхідно звернутися до практичного психолога.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ

Шановні батьки! Постарайтесь забезпечити дитині спокійну, доброзичливу обстановку, чіткий режим. Зробіть так, щоб п’ятикласник відчув вашу підтримку та допомогу.

Що ускладнює адаптацію дитини до нових умов навчання?

1. Протиріччя та неузгодженість вимог різних педагогів. До школяра вперше ставлять багато вимог. І він повинен навчитися враховувати ці вимоги, співвідносити  їх одне з одним, долаючи пов’язані із цим труднощі, тому що ці вміння необхідні у дорослому житті.

2. На п’ятикласника обрушується потік інформації, насичений термінами, незрозумілими словами. Вихід простий: поясніть дитині, що неповне, неточне розуміння слів нерідко лежить в основі нерозуміння шкільного матеріалу і в зв’язку з цим необхідно звертися до довідників, словників.

3. У п’ятому класі багато дітей відчувають самотність, тому що улюбленої першої вчительки немає поруч, а класному керівникові часто не вистачає часу приділяти їм увагу в тій же мірі. А інші «шаленіють» від свободи та носяться по всій школі, задираючись навіть до старшокласників. Дорослим у цій ситуації важливо зрозуміти, що все це – природні переживання, які необхідні для розвитку школяра, бо вони допомагають йому стати дорослим. Якщо відчуваєте, що адаптація затягується, зверніться до практичного психолога школи.

     Ми маємо стати більш уважними, доброзичливими, таким чином допомагаючи школяру освоїти цю позицію.

Як допомогти дитині краще вчитися?

·     У 5-му класі розширився обсяг матеріалу з основних предметів, зросла кількість предметів, тому збільшується час підготовки до уроків.

·     Забезпечте своїм дітям удале поєднання відпочинку, фізичної праці та роботи над уроками.

·     Програми включають більше теоретичного матеріалу, тому слід привчити дітей міцно завчати окремі правила з математики, української мови, природознавства.

·     Уважно стежте  за рівнем виразного читання ваших дітей. Нехай удома вони виразно читають усі тексти, що задані з різних предметів. Заведіть дітей у бібліотеку, читацький зал не силою, але привчайте до повсякденного читання художньої літератури, просіть їх переказати прочитане.

·     Стежте за порадами вчителів, записами у щоденниках і робочих зошитах.

·     Дбайте про те, щоб дитина була охайною в усьому, включаючи бережне ставлення до підручників.

·     Ніколи не поспішайте з висновками ані про дитину, ані про вчителя – прийдіть до школи, поспілкуйтеся з учителем.

·     Намагайтесь придбати для сімейної бібліотеки різноманітні словники та додаткову літературу.

·     Пам’ятайте, клас де навчається ваша дитина, - об’єднання трьох колективів: дітей, батьків, учителів. Чим дружнішими, цілеспрямованішими будуть ці колективи, тим у кращій атмосфері буде формуватись ваша дитина.

·     Не забувайте: дитину не можна карати за невміння, а терпляче вчити, підказувати, радити, допомагати підтримувати.

·     Керуйтеся у спілкуванні з дитиною правилом: найдієвіший засіб виховання – особистий приклад.

·     Дбайте про всебічний розвиток своєї дитини.

·     Умійте ставити себе на місце дитини.

·     Пам’ятайте: праця, зокрема навчальна, не завдає шкоди вихованню дитини, а бездіяльність – її перший ворог.

ПАМ’ЯТКА КЛАСНОМУ КЕРІВНИКУ 5-Х КЛАСІВ

- Працюйте над формуванням колективу через різноманітні доручення, змінюючи групи.

- Розвивайте почуття колективізму через спільну турботу про престиж класу (зовнішній вигляд, успіхи в навчанні, максимальна участь у святах, естафетах, конкурсах).

-  Пріоритет віддавайте індивідуальній роботі (спостереження, бесіди, анкетування, доручення).

-   Уникайте «гострих» кутів, проявляйте стриманість, терплячість.

-   Пам’ятайте: діти потребують ласки, ніжності, співучасті, турботи.

-   Вчасно й мудро підтримуйте дитячу активність.

-   Не забувайте: формування класного, батьківського  колективу не менш важливе, ніж дитячого. Ретельно готуйтесь до батьківських зборів, проводьте сімейні вечори, активно залучайте батьків і вчителів-предметників до життя класу.

ПОРАДИ КЛАСНИМ КЕРІВНИКАМ

5-х класів щодо успішної адаптації учнів:

·     проявляти доброзичливе ставлення, підтримку;

·     реалізовувати демократичний стиль керівництва;

·  не висувати на початку року великих вимог до дітей, пам’ятати різницю між п’ятикласниками та іншими учнями середньої школи;

·  намагатись, щоб заняття викликали в учня позитивні переживання, позитивне емоційне ставлення до навчального предмету;

·    орієнтувати дітей на вироблення об’єктивних критеріїв успішності і неуспішності, прагнення перевірити свої можливості і знаходити (за допомогою дорослих) шляхи подальшого їх розвитку і вдосконалення;

·  допомогти учням із низьким соціальним статусом в класному колективі відчути себе потрібними і бажаними в класі;

·  проводити відповідні класні години для покращення неформальних відносин між дітьми з використанням активних форм роботи;

·   залучати до позакласної роботи, групових заходів, щоб вони більше спілкувалися;

·   на позакласних заходах давати можливість проявити себе з кращої сторони;

·  звертати увагу однокласників на успіхи цих дітей у тому, що в них виходить.

ПАМ’ЯТКА ВЧИТЕЛЯМ, ЯКІ ВИКЛАДАЮТЬ У 5-Х КЛАСАХ

-   Відвідайте уроки в 4-му класі. Придивіться до своїх майбутніх учнів. познайомтеся з методикою викладання в початкових класах.

-   Опрацюйте спеціальну психолого-педагогічну літературу.

-   Пам’ятайте, легше з першого уроку викликати до себе довіру, любов дитини, ніж потім подолати недовіру.

- Не змінюйте різко методи роботи, використовуйте ігровий матеріал, інструктажі, пам’ятки, алгоритми, картки-опори, зразки виконання.

-   Протягом уроку та додому давайте конкретні доступні завдання й домагайтесь їх чіткого виконання.

- Щоденно перевіряйте письмові роботи учнів, домагайтеся систематичної роботи над помилками.

-   Ретельно обмірковуйте заходи та прийоми розвитку мислення, усного та писемного мовлення учнів. Розробіть відповідний роздавальний матеріал.

-   Забезпечуйте систематичне повторення.

-   Уникайте перенавантаження дітей.

- Відвідуйте уроки колег, які викладають у 5-х класах.