27 лютого 2023 року психологом-консультантом  Комунальної установи “Херсонський міський центр  професійного розвитку педагогічних працівників” Херсонської міської ради Мариною БОДИК було проведено тренінг для 15 практичних психологів та соціальних педагогів на тему “Самодопомога при емоційному вигоранні”.

Спеціалісти надали коротку відповідь поняттю “вигорання” та через платформу Mentimeter вказали свої перші думки на слово “робота”. Познайомились з монстрами продуктивності та віднайшли та зобразили свого монстра вигорання, описали його функції. Колективно обдумали як можна приборкати монстра, або приручити, чи допомогти і врешті знайшли відповідь як приборкати свого монстрика вигорання.

Вправа “монстрики продуктивності” може бути модифікована та використана спеціалістами психологічної служби для роботи з дітьми, батьками і педагогами.

Вся інформація про тренінг розміщена на сайті психологічної служби, на сторінці фейсбук та інстаграм, відео зустрічі розміщено на ютуб каналі психологічної служби.

Тренінг - Самодопомога при емоційному вигоранні .pdf

24 лютого 2023 року психологом-консультантом Мариною БОДИК у співпраці з консультантом Анастасією ПРЯДКО, Комунальної установи “Херсонський міський центр  професійного розвитку педагогічних працівників” Херсонської міської ради, було проведено тренінг для 21 практичного психолога та соціального педагога на тему “Інструменти комунікації та роботи з учасниками освітнього процесу”.

Спеціалісти психологічної служби познайомились з платформою Online Test Pad, платформою Testometrika, та платформою 16Personalities, які можуть використовувати для діагностичної роботи. Для роботи з дітьми дошкільного віку та початкової школи було презентовано платформу Пустунчик,  на якій є: розвивальні ігри, діагностичний блок, повчальний блок і багато цікавого. Спеціалісти познайомились з платформою Mentimeter, яка може бути корисним інструментом при проведенні інтерактивних дистанційних занять. Наостанок усі присутні нагадали собі основні пункти користування платформою Я-ПСИХОЛОГ

Вся інформація про тренінг, разом з презентаціями, посиланнями на платформи та відеом зустрічі розміщені на сайті психологічної служби, на сторінці фейсбук та інстаграм, відео зустрічі розміщено на ютуб каналі психологічної служби. 

Тренінг Інструменти комунікації та роботи з учасниками освітнього процесу.pdf

22 лютого 2023 року психолог - консультант Комунальної установи “Херсонського центру професійного розвитку педагогічних працівників” Херсонської міської ради Марина БОДИК разом з 74- ма практичними психологами та соціальними педагогами взяли участь у вебінарі комунікаційної платформи в рамках Екосистеми психологічної допомоги у сфері освіти. Під час вебінару відбулась презентація освітнього курсу «Практичні навички подолання стресу», розробленого на основі ілюстрованого керівництва Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) «Важливі навички в періоди стресу» за підтримки ГО «Безбар’єрність» у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Всеукраїнської програми ментального здоров’я «ТИ як?».

Експертка Всесвітньої організації охорони здоров‘я (ВООЗ) Наталія Яковенко разом з тренеркою та супервізоркою (ВOO3), психотерапевткою, медичною психологинею Галиною Науменко провели майстер - клас «Огляд основних технік самодопомоги з доведеною ефективністю», під час якого на практиці дали вправу “кавовий” майндфулнес. Майндфулнес це усвідомлені дії, усвідомлене пиття, практики усвідомлення допомагають пам’ятати про даний момент і менше потрапляти у переживання та стрес.

Консультантка з психічного здоров'я Юлія Загарницька піднімала питання, які постають перед практичними психологами під час роботи у навчальних закладах та проговорила про важливість турботи про себе.

Посилання на освітній курс

https://hromada.academy/courses/praktichni-navichki-podolannya-stresu 

21 лютого 2023 року психолог - консультант Комунальної установи “Херсонського центру професійного розвитку педагогічних працівників” Херсонської міської ради Марина БОДИК разом з 63- ма практичними психологами та соціальними педагогами взяли участь у стратегічній сесії «Удосконалення діяльності фахівців психологічної служби», з метою реалізації Національної програми психічного здоров’я, психосоціальної підтримки та за ініціативи першої леді України Олени Зеленської в межах Екосистеми психологічної допомоги у сфері освіти Міністерство освіти і науки України та Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти»

Під час сесії були підняті та обговорені питання актуальних проблем в роботі з якими стикаються працівники психологічних служб закладів освіти. Учасників сесії ознайомили з проєктом Рішення (резолюції) стратегічної сесії “Удосконалення діяльності фахівців  психологічноїслужби задля  забезпечення ментального здоров’я  учасників освітнього процесу“ в рамках Екосистеми психологічної допомоги у сфері освіти, та надані посилання на гугл-форму для коментарів з боку спеціалістів, щодо внесення змін у проєкт.

В рамках співпраці з Громадською організацією "Всеукраїнський громадський центр "Волонтер" для очної роботи практичних психологів та соціальних педагогів, психологом - консультантом Комунальної установи “Херсонський міський центр професійного розвитку педагогічних працівників” Херсонської міської ради Мариною БОДИК було отримано 20 боксів “Психологічна допомога в коробці”. «Психологічну допомогу в коробці» підготовлено у межах проєкту «ПОРУЧ» — спільного проєкту психологічної підтримки Міністерство освіти і науки України, UNICEF Ukraine,  Український інститут когнітивно-поведінкової терапії та ГО «ВГЦ «Волонтер».

         Консультантом було розповсюджено 13 боксів серед спеціалістів, які наразі ведуть очну роботу з дітьми, бокси відправились у різні куточки нашої України, та навіть поїхали за кордон для роботи з вимушено переміщеними дітьми, решта боксів чекає спеціалістів, які почнуть свою очну роботу.

         Бокси наповнені корисними матеріалами, а саме: буклети для батьків, посібник для психологів, “Книжечка творчих розваг” для роботи з малюками, настільна гра “Пригоди у країні Здоровляндії”, олівці, фломастери, пластилін, дошки для ліпки,папір для квілінгу, ножиці, клей, м'який м’ячик і т.д. Усе це наповнення спеціалісти мають змогу використовувати у своїй роботі і вже це роблять.

Психологічна служба Херсону вдячна за співпрацю Всеукраїнський громадський Центр "Волонтер"

Інфографіка корисних посилань на безоплатну психологічну допомогу для людей, які постраждали внаслідок війни.

Телеграм-боти психологічної допомоги:

https://t.me/friend_first_aid_bot  - Друг. Перша допомога

https://t.me/YakTy_bot -  “Як ти? “

https://t.me/odukraine_bot -  Центр Відкриті Двері — допомога людям, чиє життя зазнало впливу війни або інших травматичних подій.

https://t.me/LisovaPolianaBot  - Бот для ЗАХИСНИКІВ — підтримка для військових від фахівців госпіталю ветеранів війни «Лісова поляна» МОЗ України.

https://t.me/elomia_ua_bot  - Elomia — анонімна психологічна підтримка 24/7.

 

Онлайн-платформи психологічної допомог:

https://tellme.com.ua/ - Розкажи мені — онлайн-платформа безкоштовної психологічної допомоги.

https://mentalhelp.com.ua/ - Mental Help — безкоштовна психологічна допомога та аудіопрактики.

https://mentalhelp.com.ua/ - Поруч — офлайн та онлайн групи психологічної підтримки для підлітків і батьків.

https://psyhelp.info/ - PsyHelpUA — психологічна допомога українцям.

https://resiliencehub.com.ua/ - Хаб стійкості — на платформі доступна служба першої психологічної допомоги для тих, хто мешкає в Україні, та тих, хто був змушений переїхати.

https://teenergizer.org/ - Teenergizer — онлайн-консультації для підлітків.

https://ukr-ednist.com.ua/ - УкрЄдність — на сайті доступні індивідуальні консультації, підтримуючі психологічні групи та корисні статті на тематику актуальну в умовах воєнного стану.

Інфографіка корисних посилань.pdf

В рамках співпраці з Громадською організацією "Всеукраїнський громадський центр "Волонтер" та за підтримки Представництва ЮНІСЕФ в Україні Всеукраїнський громадський Центр "Волонтер"  10 та 11 лютого 2023 року, психолог - консультант Комунальної установи “Херсонського центру професійного розвитку педагогічних працівників” Херсонської міської ради Марина БОДИК разом з 20-ма практичними психологами та соціальними педагогами взяли участь у тренінгу за програмою "Діти та війна. Навчання технік зцілення".

Програма, за якою відбулося навчання фахівців, базується на доказовому когнітивно-поведінковому підході терапії посттравматичних розладів та дозволяє запобігати розвитку проблем у сфері психічного здоров’я надалі.

Спеціалісти мали можливість опрацювати пункт про групові заняття(сесії), отримати чіткі рекомендації по виконанню кожної вправи, відпрацювати на собі інструменти які надаються та отримати відповіді на питання, які стосуються особливості їх роботи або категорій дітей. Групові заняття поділені на 5 сесій, охоплюючи такі питання як: інтрузивні спогади; інтрузивні картинки - образи, переживання та сни; збудливість, емоції - відчуття, релаксація та коупінг; робота з униканням і тригерами; уникання: спогади. Кожна сесія має широкий спектр інструментів (технік, вправ).

Отримані знання практичні психологи та соціальні педагоги можуть сміливо використовувати при роботі з дітьми, так як після тренінгу кожен отримав сертифікат підвищення кваліфікації на 10 годин.

13 лютого 2023 року психологом - консультантом КУ «Херсонський міський центр  професійного розвитку педагогічних працівників» Херсонської міської ради Мариною БОДИК проведено практикум для 15 практичних психологів та соціальних педагогів на тему “Позитивні думки, підлаштування до майбутнього”.

Спеціалісти психологічної служби згадали, що вони робили на другому практикумі, створили свій план дій для досягнення свого “ідеального” внутрішнього стану. Прописали всі свої думки, які: можуть заважати слідкувати плану, досі турбують після першої зустрічі практикума, з'являються зараз, коли найважче. Виконала вправу “Трикутник думок” для більшого розуміння як змінювати свої думки в позитивний знак, після чого змінили свої думки зважаючи на конкретні критерії. Наостанок разом з консультантом прописали можливі ритуали, які допоможуть підтримувати позитивні твердження і думки на протязі довгого часу, та отримали домашнє завдання, впроваджувати “мотиваційний тиждень” у своє буденне життя. 

Техніки створення плану, позитивного мислення та ідеї ритуалів спеціалісти можуть використовувати для більшої ефективності в своїй роботі з дітьми, батьками та педагогами. 

Вся інформація про практикум розміщена на сайті психологічної служби, на сторінці фейсбук та інстаграм, відео зустрічі розміщено на ютуб каналі психологічної служби.

Практикум №4 Позитивні думки, підлаштування до майбутнього (1).pdf

Інфографіка гарячих ліній та корисних посилань для людей які стали жертвами або свідками насильства.

https://ukc.gov.ua/v-ukrayini-za-telefonnym-nomerom-1547/  -  Державний сайт України, Урядовий контактний центр

https://rozirvykolo.org/kudi-zvernutisya/  -  Інформаційна кампанія «Розірви коло» , Куди звернутися

https://la-strada.org.ua/  -  Офіційний сайт Ла Страда України

https://www.mh4u.in.ua/dali-ye/   -  MH4U - це чотирьохрічний проєкт (з 2019 по

2023 рік), метою якого є покращення якості та доступності допомоги та психосоціальної підтримки для людей із психічними розладами в Україні.,  Проект допомагає людям які пережили сексуальне насильство.

https://www.facebook.com/SafeRoom.project/  -  SafeRoom - психологічна підтримка, проект який спеціалізується на психологічній допомозі підліткам

Насилля інфографіка.pdf

08 лютого 2023 року відбувся семінар на тему “Заповнення річної аналітичної довідки засобами АІС "Я-ПСИХОЛОГ"”. У семінарі прийняло участь 100 практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти Херсонської та Чернігівської області. 

Спікер Володимир Соценко попунктно пояснив та навчив спеціалістів правильному та коректному заповнення аналітичної довідки через платформу “Я-ПСИХОЛОГ”. Учасники ставили конкретизуючі питання зважаючи на аспекти своєї роботи та отримали чіткі відповіді. Терміни і графік єдиної звітності за формою будуть оголошені пізніше.

06 лютого 2023 року психологом - консультантом КУ «Херсонський міський центр  професійного розвитку педагогічних працівників» Херсонської міської ради Мариною БОДИК проведено практикум для 23 практичних психологів та соціальних педагогів на тему “Корекція стану, екологічне вивільнення емоцій”.

Спеціалісти психологічної служби мали змогу вивільнити свої негативні емоції екологічним методом, після чого відчули полегшення. Під час практикуму учасники мали змогу виконати вправу “Подорож у ліс” тим самим поринути у світ медитації, результати були різні, для більшості ця техника була нова. Наостанок вправа “Погляд у майбутнє” яка немов машина часу відправила усіх в майбутнє і стала поштовхом мотивації. 

Нові знання та техніки спеціалісти можуть використовувати в своїй роботі для більшої ефективності. 

Вся інформація про практикум розміщена на сайті психологічної служби, на сторінці фейсбук та інстаграм, відео зустрічі розміщено на ютуб каналі психологічної служби.

Практикум №3 Корекція стану, екологічне вивільнення емоцій.pdf

План заходів на лютий

План заходів на лютий

31.01.2023 психолог центру та 78 практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти відвідали онлайн трансляцію вебінару комунікаційної платформи для практичних психологів в рамках Екосистеми психологічної допомоги у сфері освіти.

Спеціалісти відкрили для себе нову платформу “Екосистема психологічної допомоги у сфері освіти” за ініціативи Першої леді України Олени Зеленської. На платформі можна безкоштовно отримати навички надання першої психологічної допомоги, роботи зі стресом та подивитись короткі відеотренінги, які вчать саморегуляції, записатися на супервізії від клінічних психологів та пройти навчання фахової роботи зі складними випадками. Запрошеним спікером був Дмитро Карпачов, який провів майстер - клас на тему: “Як знайти ресурсний стан під час війни”. Спікер акцентував увагу на не менш значимих темах: увага, страх, ПТСР та умови якісної допомоги здобуття ресурсного стану. Спікер Юлія розкрила питання шкільної мотивації та надала відповіді на актуальні питання, які зараз постають перед психологами. Усім спеціалістам були надані посилання на сайт проєкту https://www.mentalhelp.in.ua/ та було запрошено приєднатися до Телеграм-каналу проєкту https://t.me/ecosystemedu

30.01.2023 року було проведено онлайн тренінг на тему "Відновлення та розвиток стресостійкості".  Тренінг відвідали 17 практичних психологів та соціальних педагогів. Метою тренінгу була профілактика вигорання у спеціалістів психологічної служби та опрацювання вправ, які надані в посібнику "Коли світ на межі змін: стратегія адаптації". При роботі було застосовано також платформу mentimetr для опитування та інтегрованого відображення відповідей. Вправа "Кола довіри" направлена на усвідомлення, що стикаючись зі стресовою ситуацією, ми не залишаємося з проблемою сам на сам та можемо отримати підтримку від інших. Вправа "Кульбабка" застосовувалась для стабілізації емоційного стану. І на останок вправа "Шлях героя" сприяє усвідомленню життєвого шляху, ролі та місця особистості у власному життєтворенні. Відчувши ці практичні вправи на собі, спеціалісти подбали про свій психоемоційний стан та можуть включати та застосовувати отриманий досвід у своїй роботі. 

Тренінг 2 варіант.pdf
GG prostir posibnyk 1 str.pdf

25.01.2023 року психолог центру провів експрес консультацію зі спеціалістами психологічної служби закладів дошкільної освіти де розкрив питання, з чого почати роботу після простою та на які аспекти звернути увагу. Були надані чіткі дії та рекомендації по дистанційній взаємодії психологів з дітьми, батьками та педагогами. В наданих рекомендаціях були охоплені такі види роботи як: консультативна, діагностична, просвітницька, профілактична, корекційна, організаційно-методична та самоосвіта, окрему увагу звернули на турботу про себе. Запорука гарної роботи - це стабільний психоемоційний стан спеціаліста, а для цього потрібно вчасно подбати про себе. 

Робота психолога в ЗДО.pdf

23.01.2023 року за допомогою застосунку Meet було проведено практикум для 8 практичних психологів та соціальних педагогів на тему "5 кроків = 5 дій, життя під моїм контролем". Спеціалісти опрацьовували свої малюнки реального й ідеального зображення свого внутрішнього стану. На зустрічі ми виконували вправу "чарівна паличка", де описували зміни в 5 етапів цих зображень, зміни були описані в метафоричному контексті, а потім перейшли в раціональне пояснення і конкретні дії з критеріями. Завершальною вправою було активність думки, та було запропоновано завдання на потім "Інтерв'ю з собою, я в 60 років". В завершення присутні обговорили свої відчуття, свої стани та свої враження. Відчувши ці практичні вправи на собі, спеціалісти подбали про свій психоемоційний стан та можуть включати та застосовувати отриманий досвід у своїй роботі. 

5 кроків = 5 дій.pdf

У рамках Освітнього Хабу “Я - педагог! Впевнений старт” психологом центру професійного розвитку педагогічних працівників було висвітлено тему: “Трикутник думок, реагування на стресові ситуації”. Педагогічні працівники спочатку отримали коротку інформацію про те, що таке стрес, та які прояви стресу класифікують. Практична частина складалась з розбору трикутника і пов’язаних між собою вершин: думки, відчуття та дії. Педагогам було запропоновано згадати та описати одним реченням стресову ситуацію, яка була в їх житті. Описавши ситуацію вони почали працювати з трикутником, спочатку прописали свої думки, які були при цій ситуації, потім почуття і нарешті які дії виконували. Отримавши загальний трикутник реального реагування на стресові ситуації, психолог запропонував педагогам взяти ту ж саму ситуацію, але прописати ті думки, відчуття та дії, які б педагоги могли класифікувати як бажані. По завершенню було надане пояснення, що наші дії залежать від наших думок рівним чином як наші думки залежать від наших почуттів і навпаки, змінивши лише думку, ми помітимо як зміняться наші почуття та дії.

Трикутник думок, реагування на стресові ситуації.pdf

Посилання на сайти, соціальні мережі практичних психологів та соціальних педагогів для висвітлення роботи колег.  

Колаж посилань на роботу психологів.pdf

16.01.2023 року за допомогою застосунку Meet було проведено практикум для 20 практичних психологів та соціальних педагогів на тему "Моя особиста модель балансу". Спеціалісти виявили для себе актуальну проблему з якою не могли впоратися, та виконуючи вправу прописали свою реальну модель балансу, намалювали своє реальне зображення внутрішнього стану. Наступним було подумати про ідеальний свій стан, прописати та зобразити ідеальну модель і намалювати ідеальне зображення свого внутрішнього стану. Завершальною вправою був "Фокусинг", щоб відчути та побачити цю проблему в своєму тілі, практичним психологам та соціальним педагогам було запропоновано уявити, що можна зробити з цим образом. В завершення присутні обговорили свої відчуття, свої стани та свої враження. Відчувши ці практичні вправи на собі, спеціалісти подбали про свій психоемоційний стан та можуть включати та застосовувати отриманий досвід у своїй роботі. Дехто через кілька годин після зустрічі поділився позитивними результатами від впровадження вправ при індивідуальній роботі з дитиною ООП. 

Моя особиста модель балансу.pdf

План заходів на січень

Рада повідомити, що психологічна служба відновила свою роботу, тому до вашої уваги план заходів на січень 2023 року.

Психологічна служба тримає курс на підтримку психоемоційного стану учасників освітнього процесу, а для цього потрібно постійно навчатися чомусь новому. За час моєї відсутності я назбирала нових методик, вправ і технік якими готова поділитися з вами.  Саме тому, запрошую вас відвідати практикуми на яких ви спочатку спробуєте на собі ці методики і вправи, а потім зможете застосовувати ці техніки при роботі з педагогами, батьками та дітьми ваших навчальних закладах освіти. Разом з роботою сайту психологічної служби, відновлюється робота фейсбука, инстаграма та ютуба, ви можете слідкувати за нашими новинами на зручній для вас платформі.