Поради 

для учнів

ВПРАВИ НА ЗНИЖЕННЯ СТРЕСУ "4 СТИХІЇ"

Перед початком потрібно оцінити рівень свого стресу за шкалою від 1 до 10.

Зручно сядьте на стілець, випряміть спину та покладіть руки на коліна.

"Земля" 🌍

Поставте ноги на підлогу та відчуйте, як міцно ваші стопи стоять на землі (підлозі). Зверніть увагу на положення тіла, особливо ніг та спини. Дозвольте собі насолодитися відчуттям стійкості та сили, яке виникає від контакту з підлогою.

"Вода" 🌊

Сконцентруйте увагу на слині у роті. Можно уявити улюблений смаколик і відчути, як рот наповнюється слиною. Коли людина перебуває у паніці, у неї пересихає у роті. Виділення слини допомагає розслабитися.

"Повітря" 🌬

Зробіть 4 глибоких та повільних вдохи. Відчуйте, як повільно наповнює повітря живіт та переміщається у груди. Видихайте також повільно, намагаючись видихнути усе повітря з легень. Можна покласти одну руку на живіт, а іншу - на груди, щоб відчути, як вони по черзі підіймаються та опускаються.

Під час паніки дихання часто збивається та прискорюється, глибокі і повільні вдихи та видохи допомагають повернути рівновагу.

"Вогонь" 🔥

Скористайтесь вашою уявою. Уявіть або згадайте місце, людину або заняття, яке наповнить вас відчуттям душевного тепла та впевненістю.

Після завершення знову оцініть свій рівень стресу за шкалою від 1 до 10. Чи стало вам краще?

СЛЬОЗИ - НЕ ПРОЯВ СЛАБКОСТІ… ЧОМУ ПЛАКАТИ КОРИСНО?

💦Сльози — це не означає, що ви вже не тримаєтесь. Це означає, що ви допомогли собі й перестали витрачати сили на утримування напруги.


💦Сльози звільняють і знеболюють. Зі сльозами організм виділяє природний «опіум» для полегшення болю.


💦Силою утримувати сльози — це боротись самому з собою. Можна навчитись цього не робити. І зберегти свої сили.


💦Заборона на сльози — це установка, яку можна змінити. Вона утворюється тоді, коли комусь поряд було важко витримувати ваші сльози. І доводилось тримати їх в собі, щоб нікого не бентежити.


💦Але це вже справа кожного — справиться зі своїми переживаннями поряд із людиною, яка має право полегшити свій біль своїми слізьми.

Розповідає психотерапевтка Анастасія Свердел


5 наукових фактів, чому плакати корисно:


1️⃣Сльози зволожують

Сльози відповідають за те, щоб очі не пересихали. Працюючи за комп'ютером та читаючи новини з екрана телефону, наші очі часто пересихають. Тому лікарі рекомендують поплакати.


2️⃣Сльози вгамовують біль

Сльози допомагають вгамувати не тільки емоційний біль, але і фізичний. Сльози сприяють виробленню енкефалінів. Ця речовина по своїй дії схожа на морфін, який знижує больові відчуття.


3️⃣Сльози очищують

Сльози очищують не тільки поверхню очного яблука, але і весь організм в цілому. Разом зі слізьми з організму виводяться токсини і гормони стресу.


4️⃣Сльози допомагають

Не дарма в стресових ситуаціях нам кажуть, що треба поплакати. Це не слабкість, а захисний механізм організму. Сльози допомагають перенести стресові ситуації та згладити їхні наслідки. Після плачу пульс і дихання сповільнюються, м'язи тіла приходять в розслаблений стан, тиск нормалізується.


5️⃣Сльози захищають

Фермент лізоцим, один з компонентом сліз, має сильну антибактеріальну та противірусну дію. А попадання сліз в ніс робить захист ще ефективнішим.


Ось так, сльози - цілком ефективна реакція організму на стрес, яка допомагає покращити фізичне та емоційне здоров'я.

ЯК ПОЗБАВИТИСЯ ВІД ПОГАНИХ, НАВ’ЯЗЛИВИХ ДУМОК І НЕГАТИВУ

Характер і причина негативу у вашій голові можуть бути різними. Хтось дійсно переживає важку травму і не може себе взяти в руки, щоб знову радіти життю. А хто-то на ґрунті неврозу сам на себе наводить негатив. Але важливо розуміти, що від поганих думок потрібно позбавлятися в обов’язковому і будь-якому порядку!

Важливо: Погана звичка багатьох, що стає стимулом для появи нав’язливих думок по кожному питанню — це розмови з самим собою. Так, вони можуть вже бути просто на автоматичному режимі. Але навчіть себе, як тільки голос з’являється в голові, відразу ж перемикати свою увагу. Наприклад, подзвонити кому-небудь по телефону, щоб поговорити. Саме це часто стає причиною багаторазового прокручування проблеми у вас в голові, яку в більшій частині ви самі і придумали. Просто з різними сценаріями, але завжди c невдалим кінцем.

До речі, раніше подібні розмови наодинці самим з собою вважалися спілкуванням з нечистою силою!

  Перше правило буде саме боротьбою з прокручуванням сюжету в голові і придушенням свого голосу. Якщо ви позбавитеся від цієї звички, то значно менше часу будете витрачати на годинний монолог.

   Тепер робимо ставку на психотерапевтичне відволікання від поганих думок і навіть їх гоніння! А для цього ви повинні перестати ототожнювати себе зі своїми думками. Іншими словами, блокуємо себе від їх впливу — вони не повинні вами керувати і займати ваш час і увагу. Запам’ятайте — це лише відлуння прожитого дня, напруження на роботі або сварки в родині. Це ні правда, ні ваше відображення! Це просто клубок з ваших різних думок, які перемішалися.

   Далі необхідно їх взяти! Звучить на перший погляд як марення, але ви не повинні боятися своїх поганих думок. Як тільки ви зможете відпустити ситуацію, яку прокручуєте в голові, так вона перестане вас переслідувати.

ЯК ПОЗБАВИТИСЯ ВІД ПОГАНИХ, НАВ’ЯЗЛИВИХ ДУМОК І НЕГАТИВУ: ВПРАВИ

  Вправа «У страху очі». Ви повинні представити все, що вас турбує і лякає! І ви повинні пережити цю емоцію адреналіну і боязні. Ми боїмося неизведанностью, але якщо ви зважитеся зробити крок, то отримаєте полегшення. До речі, згадайте перший урок у Римуса Люпину з екранізованої серійної книги «Гаррі Поттер і в’язень Азкабану», який пройшов на підставі боротьби зі страхом. Він боїться сміху! Візьміть собі на замітку для боротьби з поганими думками, які, як і страх, народжуються лише в нашій голові!

   Допомогти вам в цьому також може записування своїх думок на папері! Ви повинні тонко описати всі грані ваших думок і сюжети проблем. При цьому, часом, рішення вже прийде само собою, а погані думки зникають. Якщо є можливість — поговоріть з кимось із близьких людей, але не перетворюйте ці розмови в звичку постійно скаржитися. І причому запам’ятайте одну річ — це повинна бути озвучка ваших поганих думок, а не скарг!

  Тепер переходимо до блокування поганих думок. Це допоможе зробити позитивна візуалізація. Звичайно, не все так легко, але при відвідуванні поганої думки, перепрограмуйте свій мозок так: або навіть такий чи поганий результат від вашого положення/проблеми принесе вам досвід і користь; або ви вступаєте інакше і знову виходите у виграші.

  Вправа «Рубильник». Беремо свої страхи і погані думки, представляємо їх у всіх фарбах! Замаскуйте їх під виглядом вимикача або рубильника (можна помістити всередину). І коли ви в деталях всі обрисуете, натисніть на вимикач і закрийте ці спогади у себе в голові.

 Вирішуємо цей алгоритм і знаходимо вихід! Погані думки стають нав’язливими тільки тоді, коли ви не можете вирішити якесь питання! Не важливо яка у вас проблема, але все це лише говорить про те, що вам не подобається такий результат. Хоча ви нічого і не виправляєте. Звернемося до прикладу.

   Вас гризе думка, що ви не бачитесь з сім’єю, нічого не встигаєте по дому, але при цьому ваша зарплата не збільшується. А все тому, що ви не можете відмовити колегам або начальнику допомоги з якимось проектом. І більшу частину часу сидите на роботі за просто так. Це найпростіший варіант, щоб зрозуміти суть задачі. Тобто, вам потрібно не боятися висловити своє невдоволення або причину відмови, або ж вимагати додаткову компенсацію.

  Кожен вечір візьміть собі за правило розслабляти власне тіло і думки. В ідеалі зайнятися медитацією, але досить буде, якщо ви просто полежіть 10-15 хвилин під розслаблюючу музику (можна і без неї, але так важче ні про що не думати) без рухів і думок. Вимкніть свою свідомість і сприйняття!

  Вправа «Дихання». Правильне і усвідомлене дихання допомагає розслабитися, заспокоїтися і прогнати погані думки. Але є невелика хитрість. Усамітніться і сядьте в позу лотоса (або як вам зручніше). Досить від 5 до 10 вдихів, але це залежить від ступеня вашої тривожності. Повільно вдихаючи і видихаючи, ми промовляємо «вдихаю сміливість, а видихаю страх»! Як варіант можете говорити свої думки/проблеми і знаходити до них рішення або заспокоювати себе їх незначністю!

НЕ НАМАГАЙТЕСЯ ТІКАТИ ВІД ПОГАНИХ ДУМОК, А НАВЧИТЕСЯ ЗАХИЩАТИСЯ І ПОЗБАВЛЯТИСЯ ВІД НЕГАТИВУ В СВОЇЙ ГОЛОВІ І ЖИТТЯ: МЕТОДИ, ВПРАВИ

Перший час, щоб позбутися від поганих думок, робіть дані вправи по 15 хвилин кожен день або по 30 хвилин 3 рази в тиждень. Але в будь-якому випадку повинна бути система.

Важливо: Вимовляючи позитивні слова, торкаємося до свого горла. Цим ви активуєте чакру Вішудха, яка відповідає за наші слова і думки, а також їх правильний потік.

Важливо: В нашому житті немає судді, який критикував всіх за помилки. Наше життя складається з смуг правильних і неправильних вчинків. Навіть так, не знаючи поганого, ви не пізнаєте і хорошого! Прийміть ситуацію, кілька разів прокрутіть в голові уявне прощення і прощання зі своїм кривдником. Це не вантаж, який треба нести, це цінний досвід, яким ви повинні пишатися!

ПОРАДИ ДЛЯ УЧНІВ ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Навчання вдома або дистанційно з будь-якого іншого місця може бути дуже ефективним, головне – самоорганізація. Прості поради допоможуть впоратися з великим обсягом роботи і навіть навчитися отримувати задоволення від занять.Батькам можна їх роздрукувати та закріпити для нагадування в місті, яке організоване як робоче для дитини.

🔰 1. Скласти чіткий розклад/режим. 

Продовжуй вставати приблизно в той самий час та навчатися за звичним графіком: дзвінок, урок, перерва. А відсипатися будеш, як завжди - у вихідні. Звичайно, вдома ти сам керуєш своїм розпорядком, але пам’ятай: щоб досягнути успіху, умови навчання повинні бути приблизно як і в школі. 

🔰 2. Організувати робочу зону.

Перед початком заняття захистіться від усього, що вас відволікатиме. Якщо немає своєї кімнати, то хоча б свій куточок + навушники. Де будуть ТІЛЬКИ потрібні для конкретного уроку матеріали. Усі зайві предмети, що відвертають увагу, доцільно прибрати. Передусім –  мобільний телефон, навіть якщо він на вібродзвінку, навіть якщо ви плануєте тільки відповідати на СМС. Телефон треба прибрати чимдалі й діставати тільки під час перерв. Також слід створити навколо себе зону тиші й спокою. 

🔰 3. Організувати форму.

Ви не повинні сидіти в піжамі, оскільки навчаєтеся вдома. Буде значно простіше надіти на себе «роль учня» і переключитися на заняття, якщо будете одягнені у відповідний одяг. Це якась уніформа, що допомагає не забувати, де ти і що ти робиш.

🔰 4. Фізіологічні потреби. 

Під час заняття вам, звичайно, захочеться пити – адже інтенсивна розумова діяльність викликає спрагу. Заздалегідь потурбуйтеся про запас свого улюбленого напою або ще краще – води. Уникайте енергетичних напоїв, якщо ваша мета – саме заняття. Перекус теж має бути приготований заздалегідь: проста і поживна їжа, наприклад, фрукти чи овочі. Уникайте їсти тільки солодке, залиште шоколадному батончику роль десерту – тоді й настрій підвищиться, і з травленням все буде гаразд. 

Зручний одяг, що не стримує рухів, комфортна температура в кімнаті – усе це теж дуже важливо. Пам’ятайте про провітрювання кімнати, в якій займаєтесь (брак кисню спричиняє погіршення засвоєння матеріалу).

🔰 5. Робіть перерви. 

Під час занять, якщо вони тривають понад годину, робіть заплановані перерви: після кожних 35-40 хвилин перемикайтеся на щось інше. Краще за все походити, порухатися, можна зарядитися позитивними емоціями від спілкування з друзями (ось тут і виручить телефон), подивитися коротке відео, перекусити. Довше, ніж на 20 хвилин, відволікатися не варто – адже так можна і забути про головну мету.

Звичайно, це не всі корисні поради, але найголовніші, які допоможуть під час дистанційного навчання впоратися з будь-яким обсягом матеріалу.

ЯК УПОРАТИСЯ З ТРИВОГОЮ?ЯК ЗАСНУТИ? ІНСТРУКЦІЯ ПРИ ТРИВОЗІ

Подолання тривоги це дуже індивідуальний процес, тобто комусь може допомогти щось одне, а іншим щось інше. Але все одно є загальні техніки, які є дуже дієвими у боротьбі з тривогою.

1. Найперше і найважливіше - це спробувати відволіктися від вашої тривоги. Це досить банально, але дуже ефективно. Це відволікання може бути за допомогою дихальних технік, коли ви починаєте стежити за диханням. А може, за рахунок техніки «усвідомленості», де ви розумієте, що знаходитесь в певному місці і нічого вам не загрожує.

2. Стежити за думками та намагатися спростовувати їх. Ви можете просто записувати свої думки наприкінці вечора, просто помічаючи їх, а потім уже намагатися спростувати їх, бо під час тривоги наші думки обманюють нас.

3. Попросити підтримки близьких. Багатьом це зробити не так просто, але це неймовірно ефективно. Все-таки стає набагато легшим, якщо вас хтось розуміє, приймає і починає допомагати з вашою проблемою.


Як заснути? інструкція при тривозі

Техніка "Швидкий рух очей"

Ця техніка допомагає відтворити фазу сну REM (Rapid Eye Movement).

Під час неї нам сняться сни, а емоції та враження переробляються.

▪️Лягте зручно

▪️Закрийте очі та почніть рухати ними вправо вліво. Вважайте рухи.

▪️Після 15-20 рухів відкрийте очі, потім закрийте їх та начиніть рухи заново.

▪️Повторюйте, поки не відчуєте розслаблення та сонливість

Техніка "Дихання 4-7-8"

Ця техніка дихання для зниження тривоги, вона також допомагає швидко заснути. Дихання за цією методикою уповільнює серцевий ритм та викликає відчуття безпеки.➖ Вдихайте через ніс на 4 рахунки

➖Затримайте дихання на 7 рахунків

➖ Видихайте через рот на 8 рахунків

Техніка "Парадоксальна інтенція"

Це техніка із логотерапії. Її суть у тому, щоб знизити напругу, пов'язану з дуже бажаною дією (у нашому випадку засипанням).

🔸 Вимкніть світло, ляжте і скажіть собі, що зараз потрібно щосили постаратися не заснути.

🔸Не напружуйте тіло і не будіть себе - просто концентруйтеся на цій думці.

🔸Хваліть себе за те, що все ще не спіть.

ШАНОВНІ УЧНІ,  ПРОСИМО ВАС ЗВЕРНУТИ УВАГУ ТА ОЗНАЙОМИТИСЯ З МАТЕРІАЛАМИ, ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ 

Обережно! Вибухонебезпечні предмети!

ПАМ’ЯТКА ПРО ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ В РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ ПІДОЗРІЛИХ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ПРЕДМЕТІВ

Увага! Сьогодні терористичні акти здійснюються з використанням вибухових пристроїв і предметів часто замаскованих під авторучки, мобільні телефони, гаманці, міні-магнітофони, дитячі іграшки, а також можуть бути розміщені у портфелі, сумки, банки, пакунки залишені в багатолюдних місцях.

У РАЗІ ЗНАХОДЖЕННЯ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНОГО ПРИСТРОЮ ЗАБОРОНЕНО:

- наближатися до предмета;

- пересувати його або брати в руки;

- розряджати, кидати, ударяти по ньому

- розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;

- приносити предмет додому, в навчальний заклад.

ДІЇ ПРИ ЗНАХОДЖЕННІ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНОГО ПРИСТРОЮ:

- негайно відійдіть на небезпечну відстань;

- повідомте чергові служби надзвичайних ситуацій та поліції за телефонами 101, 102;

- не підходьте до предмета, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей;

- припиніть всі види робіт в районі виявлення вибухонебезпечного предмета;

- не користуйтеся засобами радіозв’язку та мобільними телефонами – вони можуть спровокувати вибух;

- дочекайтеся фахівців, повідомте місце знахідки та час її виявлення.

У ВИПАДКУ, КОЛИ В БУДИНКУ ЗНАЙДЕНО ВИБУХОВИЙ ПРИСТРІЙ І ВАС ЕВАКУЮЮТЬ:

- одягніть одяг з довгими рукавами, щільні брюки та взуття на товстій підошві. Це може захистити від осколків скла;

- візьміть документи та гроші;

- під час евакуації слідуйте маршрутом, вказаним органами, які проводять евакуацію. Не намагайтеся «зрізати шлях», тому що деякі райони або зони можуть бути закриті для пересування;

- тримайтеся подалі від ліній електропостачання, що впали.

ЯКЩО ВАШ БУДИНОК (КВАРТИРА) ОПИНИЛИСЯ ПОБЛИЗУ ЕПІЦЕНТРУ ВИБУХУ:

- обережно обійдіть усі приміщення, щоб перевірити чи немає витоку газу, води, спалахів і т.п.; у темряві в жодному разі не запалюйте сірника або свічку – користуйтеся ліхтариком;

- негайно вимкніть усі електроприлади, перекрийте газ, воду;

- з безпечного місця зателефонуйте рідним, близьким – стисло повідомте про своє місцезнаходження та самопочуття;

- перевірте, як йдуть справи в сусідів – їм може знадобитися допомога.

ПАМЯТАЙТЕ!

Розмінуванням, знешкодженням або знищеннямл вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.

5 ВАЖЛИВИХ ПРАВИЛ ПОВЕДІНКИ В ІНТЕРНЕТІ

Ось 5 онлайн-рекомендацій, яким треба навчити дитину:


✅ Не видавайте особистої інформації.

Батькам варто стежити, щоб дитина не ділилася особистою інформацією про себе та близьких: адреса будинку, номер телефону, повне ім'я, розташування школи та ін.


✅ Інтернет-друг може виявитися не тим, за кого себе видає.

Інколи 12-річна дівчинка в інтернеті може виявитись 40-річним чоловіком у реальності. Тому ніколи не дозволяйте дитині самостійно перші рази зустрічатися з інтернет-другом у реальному житті.


✅ Батьки завжди допоможуть.

Допомагайте дитині зареєструватися в програмах, які потребують реєстраційного імені та заповнення форм, не використовуючи особистої інформації.


✅ Блокуйте небажаних підписників.

Не слід відповідати на повідомлення непристойного характеру. Треба одразу повідомити про це батькам та поскаржитися в адміністрацію конкретної соціальної мережі.


✅ Будьте ввічливими.

Ніколи не ображайте та не принижуйте інших інтернет-користувачів. Не провокуйте кібербулінг.

 Чому варто бути унікальним у соціумі та не боятися виділятися?

📍Багато людей хвилюються про те, як їх сприйматимуть у соціумі, якщо вони не відповідають стандартним нормам і очікуванням. Проте, варто пам'ятати, що різноманітність - це нормально і природне явище. Не варто ховати свою унікальність і намагатися вписатися в загальноприйняті стандарти.

📍Такі відмінності можуть допомогти знайти нових друзів, які будуть цінувати ваші якості та хобі, які ви не могли б виявити, якщо  не виділялись. Крім того, варто пам'ятати, що багато найуспішніших людей в історії були "не такими, як усі", і їхні досягнення були можливими тому, що вони не боялися виходити за рамки.

👉Отже, не бійтеся бути собою і не дозволяйте соціальним нормам обмежувати ваш потенціал. Ваша унікальність може стати вашою суперсилою і допомогти вам досягнути великих речей.